Domů     Rozvodem to začalo skřípat
Rozvodem to začalo skřípat

S Evou jsme byly od mala nerozlučné kamarádky. Když jsme si odsvědčily naše svatby, nastal nejkrásnější čas našeho života. Ovšem jen do chvíle, kdy se její manželství rozpadlo a ona se s tím nedokázala vyrovnat.

Jako malé jsme jedna bez druhé nedaly ani ránu. Ve škole jsme seděly vedle sebe, po vyučování jsme si společně psaly úkoly, hrály si a nezavřely pusu. A nejraději jsme si plánovaly svatbu.

Představy o svých budoucích ženiších jsme měly různé, většinou podle toho, jaký zpěvák nebo herec zrovna frčel.

Jejího bratra jsem nesnášela

Eva měla o dva roky staršího bratra Standu. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že si ho jednou vezmu, myslela bych si, že se zbláznil. Byl nesnesitelně protivný, stále nás otravoval a kazil nám naše holčičí hry.

V pubertě námi naštěstí začal pohrdat a my měly trochu klid. Pak odjel na střední školu do jiného města a po maturitě odjel do zahraničí. Rozhodně mi nechyběl a v mých vzpomínkách byl stále protivným puberťákem.

Až jednou jsem po práci zazvonila na Evy, abych ji vytáhla ven na pokec a čekalo mě neuvěřitelné překvapení. Otevřel mi mladý muž, který toho „starého“ Standu připomínal jen vzdáleně.

Vyrostla mu ramena, na bezchybném obličeji měl slušivé strniště a v modrých očích mu vesele zajiskřilo. Tělem mi projela elektrika. „Ivo! Jsi to ty?“ neodolatelně se usmál. „Ty jsi ale vyrostla,“ dodal s příjemnou ironií a já byla ztracená. Naštěstí i on, a tak jsme spolu po čase chystali svatbu.

Eva nám šla za svědka

„Že si mého bráchu vezmeš ty, to je fakt výhra,“ radovala se. I já byla šťastná, protože jsem byla přesvědčená, že bezvadnější švagrovou jsem si nemohla přát.

A aby to bylo ještě lepší, přímo na naší svatbě si Eva nabrnkla Standova kamaráda Oldu a na oplátku jsme svatbu odsvědčili my jim. Stala se z nás nerozlučná čtveřice, a protože jsme děti zatím neměli, užívali jsme si života.

Jenže po nějakém čase to v jejich manželství začalo skřípat. Důvodů to mělo víc a chyba byla trochu na obou stranách. Rozvedli se a nám začalo časem peklo.

Začala si vykládat karty

I když jsme se Standou brali Evu často do společnosti, moc to nepomáhalo. Hrozně se změnila. Libovala si ve své ublíženosti a fňukala, že má život za sebou.

„Mě už nic hezkého nečeká, já to vím,“ naříkala, a když jsem se jí to snažila vyvrátit, zle na mě vyjela: „Ty nemáš co mluvit, ty máš mého bráchu, tobě nic nechybí.“ A časem bylo hůř. Zřejmě se rozhodla zničit i náš vztah.

„Hele, nic mi nepovídej, u vás to taky moc neklape, viď?“ vyjela na mě jednou. Úplně jsem zkoprněla, ale než jsem stačila namítnout, že se mýlí, usadila mě: „Vím to, protože mi to vyšlo v kartách. Vy dva se taky rozvedete, tomu nezabráníš!“ Ten večer jsem se doma rozbrečela.

Snažila se nás rozeštvat

Standa mě uklidňoval s tím, že se musela Eva snad zbláznit a že s ní promluví. Když se od ní vrátil, byl smutný a zamlklý, tak jsem ho neznala. „Víš, co mi povídala?“ vylezlo z něj nakonec. „Že prý naše manželství nemá perspektivu.

Ty že neumíš vztah budovat a že se ke mně vůbec nehodíš, že se s tebou zahazuju,“ vydechl zoufale. „Zato ty seš poklad!“ vybuchla jsem ani nevím proč, zrovna na něj. Ten večer jsme se pohádali tak zle, jako ještě nikdy v životě.

I když jsme se se Standou při udobřování ujišťovali, že si naše manželství nenecháme zničit od nikoho, tím méně od zoufalé ženské, našich drsných hádek přibývalo. Skoro vždy za nimi stála Eva. Jako rafinovaný záškodník, který celé noci vymýšlí, jak ublížit.

Bohužel se jí to dařilo. Stavěla mezi námi zeď, rozleptávala nás pomalu, ale usilovně. I když jsme si to uvědomovali, přestávali jsme to zvládat a krach našeho manželství se začínal vznášet ve vzduchu.

Tragédie vše změnila

Jednou v podvečer zazvonil Standův mobil a z jeho zděšené reakce jsem pochopila, že jde o něco hrozného. Zavěsil a rozbrečel se. Uvědomila jsem si, že jsem ho ještě nikdy plakat neviděla.

Neměla jsem odvahu zeptat se, co se stalo, a tak jsem jen vyčkávala a hladila ho po rameni. „Evička spolykala prášky. V práci. Večer, po pracovní době. Je mrtvá…“ Na období, které následovalo, nechci ani vzpomínat.

Se Standou jsme jen žili vedle sebe, ale to bylo vše. Naštěstí, čas léčí a my se po pár měsících začali dávat dohromady. Zašli jsme i do manželské poradny, a tak se nám podařilo spravit to, co nám tragédie zničila.

Dnes po třiceti letech mohu říci, že máme hezké manželství, ale něco ze vztahu, který jsme mívali před Evinou smrtí, odešlo s ní. Když jdeme k jejímu hrobu, mlčíme.

Nejspíš se ani jeden z nás dodnes nedokázal úplně smířit s tím, co udělala a že jsme jí v tom ani jeden nedokázali zabránit.

Iva J. (62) Jihlava

reklama
Související články
23.9.2023
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na dovolenou. Zdeněk neměl děti, byl sám, což bylo fajn, ale jednu
19.9.2023
Rodiče si prý nevybíráme, ovšem děti si můžeme vychovat. Říká se to. Realita je ovšem jiná, někdy krutá. Je to těžké přiznat. Možná si i já sama nechci připustit, že jsem zklamala, něco podcenila ve výchově. Znáte to. K vlastním dětem je člověk shovívavý. A já to nechala dojít až moc daleko. S mužem jsme měli hezké manželství a naší dceři Peťulce jsme chtěli dopřát. Takže jsme byli hodně času v
18.9.2023
Okolí si myslí, že mám šťastný život, protože se stále usmívám. Ale i mne potkala zklamání, o kterých nemluvím… Jsem taková povaha, přiznávám. Možná je to tím, že nechci svým smutkem obtěžovat. Možná si vážím toho, že i když mi život také přinesl nelehké chvíle, stále jsou na tom mnozí hůře. Ale i já mám momenty, kdy si o samotě popláču, někdy nevím, jak dál, dostala jsem spoustu ran od lidí, k
15.9.2023
Musela jsem si vyzkoušet všechno a dostala se rychle na šikmou plochu. Klesala jsem stále hlouběji. Ničily mě drogy. Už jsem vzdávala život. Pak přišel zásah shůry. Moje výchova byla problematická. Byla jsem nezvladatelná a chodila za školu. Tehdy jsem si přečetla knihu „My děti ze stanice ZOO“, ale od drog mě to rozhodně neodradilo, spíše naopak. Příběh Christine mi připadal úžasný a já zat
15.9.2023
Myslela jsem si, že dělám dobře, když upozorním úřady na kamarádčiny potíže s dcerou. Otočilo se to proti mně. Vysloužila jsem si pár facek. Děti vychovávala sama. Když bylo jejímu synovi devatenáct, přestěhoval se k přítelkyni a Mirka zůstala sama s dcerou Viky. V tu dobu potkala muže, který ji po letech samoty oslovil. Začali spolu bydlet. Mirka ale netušila, jaký problém tím nastane. Její
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě