Domů     Rozvodem to začalo skřípat
Rozvodem to začalo skřípat

S Evou jsme byly od mala nerozlučné kamarádky. Když jsme si odsvědčily naše svatby, nastal nejkrásnější čas našeho života. Ovšem jen do chvíle, kdy se její manželství rozpadlo a ona se s tím nedokázala vyrovnat.

Jako malé jsme jedna bez druhé nedaly ani ránu. Ve škole jsme seděly vedle sebe, po vyučování jsme si společně psaly úkoly, hrály si a nezavřely pusu. A nejraději jsme si plánovaly svatbu.

Představy o svých budoucích ženiších jsme měly různé, většinou podle toho, jaký zpěvák nebo herec zrovna frčel.

Jejího bratra jsem nesnášela

Eva měla o dva roky staršího bratra Standu. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že si ho jednou vezmu, myslela bych si, že se zbláznil. Byl nesnesitelně protivný, stále nás otravoval a kazil nám naše holčičí hry.

V pubertě námi naštěstí začal pohrdat a my měly trochu klid. Pak odjel na střední školu do jiného města a po maturitě odjel do zahraničí. Rozhodně mi nechyběl a v mých vzpomínkách byl stále protivným puberťákem.

Až jednou jsem po práci zazvonila na Evy, abych ji vytáhla ven na pokec a čekalo mě neuvěřitelné překvapení. Otevřel mi mladý muž, který toho „starého“ Standu připomínal jen vzdáleně.

Vyrostla mu ramena, na bezchybném obličeji měl slušivé strniště a v modrých očích mu vesele zajiskřilo. Tělem mi projela elektrika. „Ivo! Jsi to ty?“ neodolatelně se usmál. „Ty jsi ale vyrostla,“ dodal s příjemnou ironií a já byla ztracená. Naštěstí i on, a tak jsme spolu po čase chystali svatbu.

Eva nám šla za svědka

„Že si mého bráchu vezmeš ty, to je fakt výhra,“ radovala se. I já byla šťastná, protože jsem byla přesvědčená, že bezvadnější švagrovou jsem si nemohla přát.

A aby to bylo ještě lepší, přímo na naší svatbě si Eva nabrnkla Standova kamaráda Oldu a na oplátku jsme svatbu odsvědčili my jim. Stala se z nás nerozlučná čtveřice, a protože jsme děti zatím neměli, užívali jsme si života.

Jenže po nějakém čase to v jejich manželství začalo skřípat. Důvodů to mělo víc a chyba byla trochu na obou stranách. Rozvedli se a nám začalo časem peklo.

Začala si vykládat karty

I když jsme se Standou brali Evu často do společnosti, moc to nepomáhalo. Hrozně se změnila. Libovala si ve své ublíženosti a fňukala, že má život za sebou.

„Mě už nic hezkého nečeká, já to vím,“ naříkala, a když jsem se jí to snažila vyvrátit, zle na mě vyjela: „Ty nemáš co mluvit, ty máš mého bráchu, tobě nic nechybí.“ A časem bylo hůř. Zřejmě se rozhodla zničit i náš vztah.

„Hele, nic mi nepovídej, u vás to taky moc neklape, viď?“ vyjela na mě jednou. Úplně jsem zkoprněla, ale než jsem stačila namítnout, že se mýlí, usadila mě: „Vím to, protože mi to vyšlo v kartách. Vy dva se taky rozvedete, tomu nezabráníš!“ Ten večer jsem se doma rozbrečela.

Snažila se nás rozeštvat

Standa mě uklidňoval s tím, že se musela Eva snad zbláznit a že s ní promluví. Když se od ní vrátil, byl smutný a zamlklý, tak jsem ho neznala. „Víš, co mi povídala?“ vylezlo z něj nakonec. „Že prý naše manželství nemá perspektivu.

Ty že neumíš vztah budovat a že se ke mně vůbec nehodíš, že se s tebou zahazuju,“ vydechl zoufale. „Zato ty seš poklad!“ vybuchla jsem ani nevím proč, zrovna na něj. Ten večer jsme se pohádali tak zle, jako ještě nikdy v životě.

I když jsme se se Standou při udobřování ujišťovali, že si naše manželství nenecháme zničit od nikoho, tím méně od zoufalé ženské, našich drsných hádek přibývalo. Skoro vždy za nimi stála Eva. Jako rafinovaný záškodník, který celé noci vymýšlí, jak ublížit.

Bohužel se jí to dařilo. Stavěla mezi námi zeď, rozleptávala nás pomalu, ale usilovně. I když jsme si to uvědomovali, přestávali jsme to zvládat a krach našeho manželství se začínal vznášet ve vzduchu.

Tragédie vše změnila

Jednou v podvečer zazvonil Standův mobil a z jeho zděšené reakce jsem pochopila, že jde o něco hrozného. Zavěsil a rozbrečel se. Uvědomila jsem si, že jsem ho ještě nikdy plakat neviděla.

Neměla jsem odvahu zeptat se, co se stalo, a tak jsem jen vyčkávala a hladila ho po rameni. „Evička spolykala prášky. V práci. Večer, po pracovní době. Je mrtvá…“ Na období, které následovalo, nechci ani vzpomínat.

Se Standou jsme jen žili vedle sebe, ale to bylo vše. Naštěstí, čas léčí a my se po pár měsících začali dávat dohromady. Zašli jsme i do manželské poradny, a tak se nám podařilo spravit to, co nám tragédie zničila.

Dnes po třiceti letech mohu říci, že máme hezké manželství, ale něco ze vztahu, který jsme mívali před Evinou smrtí, odešlo s ní. Když jdeme k jejímu hrobu, mlčíme.

Nejspíš se ani jeden z nás dodnes nedokázal úplně smířit s tím, co udělala a že jsme jí v tom ani jeden nedokázali zabránit.

Iva J. (62) Jihlava

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet