Domů     Dáme si pauzu, třeba to pomůže
Dáme si pauzu, třeba to pomůže
Mature couple with flowers on white background. Valentine’s Day celebration

Stali se z nás cizinci, přestože jsme spolu žili víc než třicet let. Místo rozvodu jsme se rozhodli pro dovolenou. Po roce stráveném o samotě jsme se měli rozhodnout, co bude dál.

Společně jsme snídali i obědvali. A také bydleli, hospodařili a občas i diskutovali o politice a televizních programech. Bylo to málo nebo hodně? Jediné, co nás s manželem spojovalo po víc než třicetiletém soužití, byly naše děti.

Dva kluci, nyní již dospělí muži. Chodili nás občas navštěvovat, ale jinak nic.

Už jsme si neměli co říct

Manžel byl pro mě čím dál větší záhada. V jeho očích jsem už dávno neviděla náklonnost či něhu, natož lásku! „Tak co budeš dneska dělat?“ zeptal se naprosto bez zájmu u snídaně, tvář schovanou za otevřenými novinami.

Na té otázce byl nehorší tón, jakým byla položena. Ten tón byl tak vynucený a falešný, že jsem měla co dělat, abych svého manžílka něčím nepřetáhla přes hlavu. Jenže, i to bylo ještě dobré proti nezájmu, ke kterému jsem se postupně dopracovala já.

Začalo být mi naprosto jedno, co si Martin myslí, po čem touží a jaké má názory. Nezajímalo mě zhola nic. Byl pro mě míň než vzduch. „Mami, neděje se tady něco?

Jste s tátou nějací divní,“ ptal se mě syn při návštěvě a než jsem mu stačila odpovědět, zvednul se od stolu, že jde domů. Ani jemu na mně nezáleželo! Poslední kapkou byla manželova nová záliba v hraní karet na počítači. Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje!

Rozvádět se nechtěl

Pořídil si nový notebook, položil si ho na klín a začal si hrát. Připadal mi jako tichý blázen! Nezájem o jeho osobu se postupně a ponenáhlu měnil v odpor. „Martine, mám toho dost.

Co kdybychom se rozvedli?“ navrhla jsem mu jednou takhle odpoledne, když zase byl v tom svém karetním rauši. Neodpověděl, asi mě vůbec nevnímal! Nějaké reakce jsem se nedomáhala. K mému překvapení ale na mě promluvil při večeři. Nebyla už dávno společná.

Vždycky jsem mu něco studeného hodila na stůl a on to někdy snědl a někdy ne. Tentokrát se cpal bramborákem jako o závod a s plnou pusou utrousil: „Ale já se rozvádět nechci, Vždyť je nám spolu dobře, ne?“ Úplně mě tím tvrzením odboural.

Myslel to vážně nebo ironicky? Nemá on snad nějaké výpadky paměti? „Děláš si legraci? Vždyť my už vůbec nežijeme!“ vyštěkla jsem na něho a šla se uklidnit svojí ložnice. Pustila jsem si televizi a sledovala oblíbený seriál.

Roční pauza měla všechno vyřešit

Když jsme si po slabé půlhodince šla do kuchyně uvařit kávu, našla jsem vedle prázdného talíře od bramboráku vzkaz:

„Rozvádět se nechci, ale nějaké volno bych si vzal!“ Mlčky jsem uchopila ten list umaštěného papíru do ruky, párkrát pročetla a na počítači přepsala dle jeho i mých požadavků. Vytištěný dokument jsem mlčky předala manželovi. Byla to dohoda o roční dovolené.

Pauze. Prostě, naše manželství bude na rok přerušeno. Udělíme si absolutní volnost a svobodu. Potom se sejdeme a rozhodneme se na společném životě nebo rozvodu! Martin si vše bedlivě prostudoval a beze slova podepsal, rychle sbalil kufr, řekl ahoj a byl pryč.

Zmocnila se mě euforie. Jsem volná! Mohu si dělat, co chci! Jenže, co já vlastně chci?“ ptala jsem se sama sebe a nevěděla to. Vůbec jsem netušila, co se svým životem mám dělat, abych se cítila lépe!

Zapracovala jsem na sobě

Ani kamarádky mi toho moc neporadily, natož kolegyně. Nechtěla jsem milence ani plastiky. Netoužila jsem po cestování ani utrácení peněz. Když jsem si v sobě všechny pocity utřídila, zjistila jsem překvapující věc.

Jediné, po čem jsem opravdu toužila, byla přítomnost mého manžela! Jenže takového, jakým byl kdysi a ne teď! Tak co si počít? Jak to udělat, aby i on o mě zase začal stát? Vytáhla jsem staré fotky, abych si na ty krásné časy zavzpomínala.

Uviděla jsem mladou a štíhlou dívku. Bezstarostnou, veselou. Ani já nebyla tou, kterou jsem byla kdysi! I já se změnila k nepoznání…Věděla jsem, že čas se vrátit nedá. Ale něco přece jen ano. Pořídila jsem si pejska. Začala s ním chodit na dlouhé vycházky.

Obarvila jsem si vlasy a časem zhubla. Snacha mě vzala na nákupy a poradila mi, co obléct.

Náhodné setkání

Jediné, na čem jsem nešetřila, byly nové zuby. Oslnivě bílý chrup stál skoro jako nové auto, ale změnil mě téměř k nepoznání! „Tak Martine, jsem zvědavá, co mi budeš říkat, až se jakoby náhodou potkáme,“ říkala jsem si už po necelém tři čtvrtě roce.

Nechtělo se mi tu dlouhou roční lhůtu dodržet. Moc se mi stýskalo! Tajně jsem ho sledovala, kam chodí nakupovat. Bydlel v podnájmu ve vedlejším městě a asi ani netušil, že vím kde.

Od synů jsem věděla, že si nikoho zatím nenašel a pořídil si, jako já, nového pejska. Zorganizovat jakoby náhodné setkání nebylo nic těžkého. Vrazila jsme do něho mezi regály v supermarketu. „Je, ahoj, to je překvapení!“ vyhrkla jsem a on jen mlčky zíral.

Prohlížel si mě, jakoby mě nemohl poznat! „Tobě to sluší…“ prohodil a usmál se. I já se usmála… Naši pejsci si náramně rozumějí. Také aby ne. Jsou to oba krátkosrstí jezevčíci!

Iva R. 68), Prostějov

Předchozí článek
reklama
Související články
7.6.2023
Matka mě opustila, když jsem byla ještě maličká. To člověka těžce poznamená. Naštěstí jsem měla báječného tatínka, který se o mě dojemně staral. Máma od nás odešla, když mi byly čtyři. Nic jsem pro ni neznamenala. Jak by jinak mohla proboha opustit čtyřletou holčičku? Táta se mi to chudák snažil nějak vysvětlil, mumlal omluvně: „No asi neměla mateřské instinkty…“ Nikdy jsem jí neodpustila. Žila
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel