Domů     Vyhlížela jsem ho na nádraží
Vyhlížela jsem ho na nádraží

Trochu jsem se styděla za to, že hledám známost na inzerát. Nakonec se však ukázalo, že jsem nic lepšího udělat nemohla.

Táta od nás odešel krátce po mém narození, takže jsem vyrůstala jen s mámou. Vychovávala mě přísně a nekompromisně. O svobodě, kterou mívají dnešní děti, jsem si mohla nechat leda tak zdát.

A když jsem dospívala a zeptala se jí, jak udělat dojem na muže, vynadala mi, co že je to za otázky.

Buď nepřístupná, radila mi matka

Pak ale o mých slovech nejspíš přece jen přemýšlela. Jednou večer si mě totiž zavolala do kuchyně s tím, že si spolu musíme promluvit o choulostivých věcech. Ještě dnes, když si na ten kuriózní rozhovor vzpomenu, tak se musím smát.

Vtloukala mi totiž do hlavy, že na muže zapůsobím jedině odmítavostí a odtažitostí. Prý se jim nesmím podbízet, protože bych vypadala, že jsem holka do větru. Důležité je působit tajemně a nedostupně, protože právě po takových ženách muži šílí.

Nakonec ještě dodala, že se nesmím oblékat vyzývavě, to bych rovněž vyvolávala dojem pouliční dámy. Takže shrnuto a podtrženo, dostala jsem ten nejhorší návod na seznámení. Jenomže tehdy mi nebylo ještě ani sedmnáct a každému jejímu slovu jsem věřila.

Tak naivní jsem byla. Díky matčině návodu jsem nenašla jediného ctitele. Kluci o mě tvrdili, že nosím nosánek nahoru. Nikdo nepoznal, že se jedná o strategii, díky níž bych měla být obklopena mraky obdivovatelů.

Neměla jsem co ztratit

Když jsem vychodila pajdu, začala jsem u nás na vesnici pracovat v jedné knihovně. A právě tehdy mě poprvé napadlo, že bych si dala inzerát na seznámení. Internet tehdy ještě nebyl, ale seznamovací inzeráty v novinách normálně existovaly.

Stačilo zajet do městečka a navštívit redakci místních novin. O svém úmyslu jsem se svěřila jen kamarádce a kolegyni Emě, která mě podpořila a řekla, že je to skvělý nápad. „Udělej to, nemáš přece co ztratit,“ řekla mi, a tak jsem si inzerát podala.

Psal krásné dopisy

Uběhlo několik dní a mě přišly desítky odpovědí. Většina byla dost divných, ale našla se i jedna, která mě zaujala. Dotyčný přiložil k dopisu i svou fotografii. Byl na ní tmavovlasý, usměvavý muž. Byl pohledný a velice sympatický.

Popravdě řečeno se mi dost líbil. Začala jsem si s ním dopisovat. Všechny jeho dopisy byly moc pěkné, romantické. A tak jsem žila od dopisu k dopisu.

Výměna dopisů mezi mnou a tím tmavovlasým mužem, který se jmenoval Vašek, se stala téměř každodenní rutinou, která mi přinášela radost a úsměv na rtech. Každý jeho dopis mě zahřál u srdce.

Navrhl osobní setkání

Tehdy jsem bydlela v podnájmu v takové vilce, kde jsem měla k dispozici vlastní pokoj s koupelnou, který se nacházel v přízemí.

Ještě dneska se vidím, jak jdu po silnici k brance zahrady a očima rentgenuji poštovní schránku, zda z ní náhodou nevyčnívá kousíček bílé obálky. Vždy, když jsem jej zahlédla, srdce se mi divoce rozbušilo.

Přidala jsem do kroku, sáhla po obálce, a když na ní bylo moje jméno psané Vaškovým charakteristickým rukopisem, utíkala jsem k sobě do pokoje, abych si dopis ihned přečetla. Každou větu, která byla psaná s láskou a touhou, jsem četla minimálně třikrát.

Psal skoro jako básník, někdy i z básniček citoval. A pak se mě v jednom dopise konečně zeptal, jestli bychom se mohli sejít a osobně se poznat.

Byla jsem pěkně nervózní

S osobní schůzkou jsem samozřejmě souhlasila. Čím více se ale blížila, tím větší jsem cítila radost i strach. Co když to bude fiasko a zklamání? Co když uteče, až mě uvidí? Tyto a další podobné otázky mi běžely hlavou téměř neustále.

Dodnes si vybavuji, jak jsem byla nervózní, když jsem se na schůzku připravovala. A když jsem pak stála na nádraží, kde jsme měli domluvený sraz, třásla jsem se jako osika a dlaně se mi potily. Na koleji s odstavenými vagony kvetly pampelišky. Ptáci zpívali a letní sluníčko mě hřálo svými paprsky.

Poslal za sebe kamaráda

Supění vzdáleného vlaku sílilo. Myslela jsem si, že snad omdlím, ale to se kupodivu nestalo. Vlak zastavil a dveře se otevřely. Jako první vystoupila manželská dvojice, pak dvě staré paní, děda se psem a nakonec tmavovlasý mladík.

To je on, pomyslela jsem si a zabodla do něj oči. Nejistým krokem došel až ke mně. Pátravě jsme se jeden na druhého zahleděli. Něco tady ovšem nehrálo. Dotyčný mladík vypadal jinak než na fotografii. Že by se tak změnil? Nebo poslal starou fotografii?

Nakonec bylo vysvětlení mnohem prostší. Mladík vše hned osvětlil a řekl, že se jmenuje Filip a že přijel místo Vaška.

Zarecitoval mi báseň

Pocítila jsem tak hluboké zklamání, že ho ani neumím popsat. Měla jsem chuť otočit se na podpatku a utíkat pryč. Ale to by bylo neslušné a vůči dotyčnému muži taky nefér.

Nakonec jsem kráčela po jeho boku se sklopenou hlavou a v duchu si pořád opakovala, že to musím nějakou chvíli vydržet. Filip zajíkavě vysvětloval, že Vašek dostal strach, a proto, že poslal na schůzku jeho.

Řekla jsem něco v tom smyslu, že to nechápu, vždyť jeho dopisy byly tak krásné a zamilované. „Jo, Vašek je rozený básník,“ přikývl Filip. „To já bych ti mohl leda tak zarecitovat básničku. Jednu jsem se dokonce kvůli téhle schůzce naučil nazpaměť.“

Zamilovala jsem se

Podívala jsem se na něho a usmála jsem se. Najednou mi přišel roztomilý. „Tak do toho,“ pobídla jsem ho a on mi zarecitoval cosi nádherného od Seiferta. Nakonec jsme se spolu kolem rybníka a louky procházeli celé odpoledne, a když jsme se loučili, políbil mě.

Večer jsem na něj stále myslela. Sice byl ve slohu, na rozdíl od Vaška slabý, ale zato měl odvahu, aby za mnou přijel. Začali jsme se spolu scházet, po roce jsme se vzali a postupně jsme přivedli na svět čtyři děti. Jsme spolu už třicet let a každý z těch roků stál za to!

Zdena K. (52), Děčínsko

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
3.4.2024
Byla jsem průměrná studentka. V matematice jsem, přiznávám, pokulhávala, český jazyk jsem měla naopak docela ráda. Na maturitu jsme se učili s předstihem, ale spoustu jsme si toho nechali na takzvaný svatý týden. Všichni jsme naivně věřili, že během těchto několika dní si toho nacpeme do hlavy pomalu víc než za celý rok. Platonicky zamilovaná V té době jsem byla platonicky zamilovaná do t
3.4.2024
Byla jsem tajně zamilovaná do pohledného vysokoškoláka Pavla, ale on se ke mně choval jako kus ledu. Vypadalo to, že ho nezajímám. Bylo velmi romantické narodit se jako kastelánova dcera. Po celé dětství i dospívání jsem si připadala jako princezna. Ale jako všechno, i tohle mělo své slabé stránky. Táta byl vášnivý divadelník, amatérské divadlo hrával od dětství a nutil tuto zálibu mámě i mně.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn