Domů     Splácíme manželovy dluhy
Splácíme manželovy dluhy

Netušil, že někomu něco dluží. Peníze si nepůjčoval ani neprohrál v kartách. Přesto musel začít splácet skoro půl milionu. Jinak bychom přišli o střechu nad hlavou!

Občas jsem nějaké strašidelné historky o nesplacených dluzích slýchala, ale nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že by se mohly týkat i mojí rodiny. Vždycky jsme žili řádně. Nic si nepůjčovali, dokonce ani na auto ne! Manžel byl zásadně proti. Prý, co kdyby se nám něco stalo a my nemohli splácet!

Hypotéku mi nedovolil

„Je to, Renatko, risk. Nikdy nevíš, co tě v budoucnu potká. Pořídíme si jen to, na co sami ušetříme!“ Trochu mě tou svojí opatrností štval. Kdyby se nedržel tak při zemi, mohli jsme si vzít hypotéku na nějaký hezký malý domek, nebo leasing na auto.

Tak, jak to dělali ostatní! Třeba moje kamarádka Jířa. Ta si klidně na splátky koupila i kabát. Natož pračku nebo ledničku. Bylo jí jedno, jak to se splácením dopadne. Starosti si prostě vůbec nepřipouštěla!

Občas si musela vypomoct nějakou tou rychlou půjčkou s obrovským úrokem, ale žádné nervy si z toho nedělala. „Žijeme jen jednou, ne? Tak proč se rozčilovat…“ krčila bezstarostně rameny a já jí v tu chvíli vždycky záviděla.

To manžel měl všechno spočítané a naplánované do posledního puntíku. O to větší bylo jeho překvapení, když mu pošťačka proti podpisu předala úřední obálku.

Dopis nás vyděsil

Napadlo mě, že je to třeba zvýšení důchodu nebo něco od notáře, ale žádný zisk se nekonal. Naopak. Psal mu exekutor! Vyhrožoval, že pokud nezaplatí přes čtyři sta tisíc, zabaví mu veškerý movitý i nemovitý majetek!

Manžel mi mlčky podal dopis a odplížil se nalít pořádného panáka. Potom si sedl do křesla a koukal do zdi. Nepromluvil na mě ani slovo! Já si tu úřední listinu přečetla snad desetkrát za sebou, než jsem pochopila, co se v ní píše.

Nemohla jsem ničemu z toho uvěřit! „To je nějaký omyl, ne? Špatný vtip! Pokus na nevinných lidech…“ hádala jsem a čekala, že mi manžel některou z mých teorií potvrdí. On ale stále jen mlčel. Byl asi v šoku, chudák… Neubránila jsem se pokušení s ním zatřást.

Dala bych mu bývala i facku, aby se vzpamatoval. Viděla jsem to v jednom filmu. Ale on se tvářil tak bezbranně, že jsem ho jen pohladila po hlavě. Jako že se všechno nějak vyřeší!

Upomínky házel do koše

„Renatko, musím ti něco říct. Já opravdu tolik dlužím! Kdysi jsem párkrát nezaplatil pokutu v městské dopravě. Nekupoval jsem si schválně lístky, abychom ušetřili. No, a upomínky jsem házel do koše. Myslel jsem, že se na mě časem zapomene.

Teď mi to spočítali i s těmi obrovskými úroky!“ rozbrečel se jako želva. Brečel a brečel. Mně ho nebylo vůbec líto. Jak mohl být tak hloupý? Lehkomyslný. Pořád mě jen poučoval. Cvičil. Děti s ním měly peklo. A teď, na stará kolena má dluhy. Blázen!

Ani do do práce jsem ho už poslat nemohla, s jeho zdravím. „No, nějak to vyřeš! Do stanu pod most se s tebou stěhovat nebudu. S tím nepočítej! A ne abys žebral u dětí. Taková ostuda!“ rozčílila jsem se a šla na kafe.

K němu jsem si v nedaleké cukrárně poručila ten nejdražší dortík, co měli! Stál víc než celý oběd. Ale chtěla jsem si prostě užít. Možná už nikdy nic tak dobrého neochutnám!

Našla jsem ho sedět nad harampádím

Domů jsem šla až večer, když zavírali. Vůbec se mi tam nechtělo. Vztek mě totiž vůbec, ani trochu, nepřešel. Naopak. Cloumal mnou jako bych sáhla do zásuvky s vysokým napětím! V obýváku mě ale čekalo překvapení.

Divné překvapení, protože jsem si nebyla jistá, na co vlastně koukám. Manžel seděl uprostřed zaprášeného harampádí a s kalkulačkou v ruce něco zapisoval. Tvářil se už zase jako nějaký učený profesor. „Co to tady vyvádíš?

Hledáš boudu, abys měl kde přespávat?“ zeptala jsem se výsměšně, ale on úplně klidně odvětil: „Žádná bouda se konat nebude. Prodám všechno, co kde najdu. Dluhy splatím, to ti slibuji!“ Nevěřila jsem mu. Dokonce ho podezírala z nějakého nervového kolapsu.

Prostě jsem si pomyslela, že se asi tak trochu zbláznil. Z toho stresu a starostí.

Máme nového koníčka

Manžel mě překvapil. Ráno, když jsem vstala, a to vstávám hodně časně, už měl na podlaze roztažené noviny a něco usilovně brousil. Renovoval starou stoličku! Po ní přišel na řadu stoleček a houpací křeslo. Dokonce ho sám znovu vypletl!

Když mu došly naše staré krámy z půdy, vrhnul se do bazarů. Nebylo dne, kdy by něco nepřitáhnul. A pod jeho rukama vše vzkvétalo. Věci prodával za několikanásobnou cenu, občas za cenu naprosto nečekaně velkou!

Když jsem viděla, jak se snaží, vzala jsem ho na milost. Začala mu pomáhat! Brousila jsem, natírala a leštila. A začala k tomu šít takové ty pytlíčky s bylinkami, jako dárek. Naše výrobky vypadaly opravdu moc hezky!

Dluhy pomalu klesaly, ale my v úsilí nepolevili. Objevili jsme něco, co nás oba bavilo. Měli jsme nového koníčka! „Tak, až splatíme dluhy, pojedeme na dovolenou. Uděláme si cestovní výjezd po bazarech. To abychom měli další zimu co dělat!“ těšil se manžel a já s ním!

Renata V. (64), Brno

reklama
Související články
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
30.11.2023
Jak asi vypadá naše teta Anna? Znala jsem ji jen z fotografií, protože se s mámou kdysi pohádala a od té doby spolu nemluvily. V naší rodině panoval rozkol jako hrom, v hlavní roli s tetou Annou. Když jsem se kohokoli, babičky, dědy nebo třeba strejdy Tondy zeptala na tetu Annu, pokaždé opatrně zdvihli obočí, vzdychli si a zanaříkali: „No jo, to je ta dávná, nešťastná věc.“ Nikdo se neobtěžo
22.11.2023
Kubíčkův vztah ke mně mi imponuje, i když mají jeho rodiče obavy, že to už přehání. Místo přítelkyně se zabydlel u mne – své milující babičky. Můj milovaný nejstarší vnouček byl vždycky moc hodný, tichý, slušný a mluvil jen spisovně. S manželem jsme si říkali, že ho dcera se zetěm dobře vychovali. Když dostudoval a začal pracovat, byli jsme rádi, že z domova nikterak nepospíchal. A nás, prarodi
21.11.2023
Moje sestra Renata byla vymodlené dítě, narodila se, když mně bylo 14 let. Neměly jsme k sobě vztah, ačkoli jsem se musela postarat. Byla divoká, někdy i zlá. Stále to ale omlouvám tím, že se narodila rodičům později a moc si je, bohužel, neužila. Proč jsem si to ale měla odtrpět já? Když mi bylo osmnáct let, odstěhovala jsem se od rodiny. Chodila jsem tehdy s Markem, který bydlel ve větším rod
18.11.2023
Byla mi vždy vzorem. O hodně chytřejší, hezčí a úspěšnější. Potom ji okouzlil charismatický muž a vyloudil z ní veškerý majetek včetně bytu. Už od dětství jsem k ní vzhlížela. A taky se ji snažila napodobovat. V mých očích byla vždycky dokonalá, nejlepší sestra ze všech! Měla jsem totiž ještě další dvě. Také jsem je měla ráda, ale Jiřinu jsem prostě zbožňovala. Pečovala o manžela Tatínek
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku