Domů     Splácíme manželovy dluhy
Splácíme manželovy dluhy

Netušil, že někomu něco dluží. Peníze si nepůjčoval ani neprohrál v kartách. Přesto musel začít splácet skoro půl milionu. Jinak bychom přišli o střechu nad hlavou!

Občas jsem nějaké strašidelné historky o nesplacených dluzích slýchala, ale nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že by se mohly týkat i mojí rodiny. Vždycky jsme žili řádně. Nic si nepůjčovali, dokonce ani na auto ne! Manžel byl zásadně proti. Prý, co kdyby se nám něco stalo a my nemohli splácet!

Hypotéku mi nedovolil

„Je to, Renatko, risk. Nikdy nevíš, co tě v budoucnu potká. Pořídíme si jen to, na co sami ušetříme!“ Trochu mě tou svojí opatrností štval. Kdyby se nedržel tak při zemi, mohli jsme si vzít hypotéku na nějaký hezký malý domek, nebo leasing na auto.

Tak, jak to dělali ostatní! Třeba moje kamarádka Jířa. Ta si klidně na splátky koupila i kabát. Natož pračku nebo ledničku. Bylo jí jedno, jak to se splácením dopadne. Starosti si prostě vůbec nepřipouštěla!

Občas si musela vypomoct nějakou tou rychlou půjčkou s obrovským úrokem, ale žádné nervy si z toho nedělala. „Žijeme jen jednou, ne? Tak proč se rozčilovat…“ krčila bezstarostně rameny a já jí v tu chvíli vždycky záviděla.

To manžel měl všechno spočítané a naplánované do posledního puntíku. O to větší bylo jeho překvapení, když mu pošťačka proti podpisu předala úřední obálku.

Dopis nás vyděsil

Napadlo mě, že je to třeba zvýšení důchodu nebo něco od notáře, ale žádný zisk se nekonal. Naopak. Psal mu exekutor! Vyhrožoval, že pokud nezaplatí přes čtyři sta tisíc, zabaví mu veškerý movitý i nemovitý majetek!

Manžel mi mlčky podal dopis a odplížil se nalít pořádného panáka. Potom si sedl do křesla a koukal do zdi. Nepromluvil na mě ani slovo! Já si tu úřední listinu přečetla snad desetkrát za sebou, než jsem pochopila, co se v ní píše.

Nemohla jsem ničemu z toho uvěřit! „To je nějaký omyl, ne? Špatný vtip! Pokus na nevinných lidech…“ hádala jsem a čekala, že mi manžel některou z mých teorií potvrdí. On ale stále jen mlčel. Byl asi v šoku, chudák… Neubránila jsem se pokušení s ním zatřást.

Dala bych mu bývala i facku, aby se vzpamatoval. Viděla jsem to v jednom filmu. Ale on se tvářil tak bezbranně, že jsem ho jen pohladila po hlavě. Jako že se všechno nějak vyřeší!

Upomínky házel do koše

„Renatko, musím ti něco říct. Já opravdu tolik dlužím! Kdysi jsem párkrát nezaplatil pokutu v městské dopravě. Nekupoval jsem si schválně lístky, abychom ušetřili. No, a upomínky jsem házel do koše. Myslel jsem, že se na mě časem zapomene.

Teď mi to spočítali i s těmi obrovskými úroky!“ rozbrečel se jako želva. Brečel a brečel. Mně ho nebylo vůbec líto. Jak mohl být tak hloupý? Lehkomyslný. Pořád mě jen poučoval. Cvičil. Děti s ním měly peklo. A teď, na stará kolena má dluhy. Blázen!

Ani do do práce jsem ho už poslat nemohla, s jeho zdravím. „No, nějak to vyřeš! Do stanu pod most se s tebou stěhovat nebudu. S tím nepočítej! A ne abys žebral u dětí. Taková ostuda!“ rozčílila jsem se a šla na kafe.

K němu jsem si v nedaleké cukrárně poručila ten nejdražší dortík, co měli! Stál víc než celý oběd. Ale chtěla jsem si prostě užít. Možná už nikdy nic tak dobrého neochutnám!

Našla jsem ho sedět nad harampádím

Domů jsem šla až večer, když zavírali. Vůbec se mi tam nechtělo. Vztek mě totiž vůbec, ani trochu, nepřešel. Naopak. Cloumal mnou jako bych sáhla do zásuvky s vysokým napětím! V obýváku mě ale čekalo překvapení.

Divné překvapení, protože jsem si nebyla jistá, na co vlastně koukám. Manžel seděl uprostřed zaprášeného harampádí a s kalkulačkou v ruce něco zapisoval. Tvářil se už zase jako nějaký učený profesor. „Co to tady vyvádíš?

Hledáš boudu, abys měl kde přespávat?“ zeptala jsem se výsměšně, ale on úplně klidně odvětil: „Žádná bouda se konat nebude. Prodám všechno, co kde najdu. Dluhy splatím, to ti slibuji!“ Nevěřila jsem mu. Dokonce ho podezírala z nějakého nervového kolapsu.

Prostě jsem si pomyslela, že se asi tak trochu zbláznil. Z toho stresu a starostí.

Máme nového koníčka

Manžel mě překvapil. Ráno, když jsem vstala, a to vstávám hodně časně, už měl na podlaze roztažené noviny a něco usilovně brousil. Renovoval starou stoličku! Po ní přišel na řadu stoleček a houpací křeslo. Dokonce ho sám znovu vypletl!

Když mu došly naše staré krámy z půdy, vrhnul se do bazarů. Nebylo dne, kdy by něco nepřitáhnul. A pod jeho rukama vše vzkvétalo. Věci prodával za několikanásobnou cenu, občas za cenu naprosto nečekaně velkou!

Když jsem viděla, jak se snaží, vzala jsem ho na milost. Začala mu pomáhat! Brousila jsem, natírala a leštila. A začala k tomu šít takové ty pytlíčky s bylinkami, jako dárek. Naše výrobky vypadaly opravdu moc hezky!

Dluhy pomalu klesaly, ale my v úsilí nepolevili. Objevili jsme něco, co nás oba bavilo. Měli jsme nového koníčka! „Tak, až splatíme dluhy, pojedeme na dovolenou. Uděláme si cestovní výjezd po bazarech. To abychom měli další zimu co dělat!“ těšil se manžel a já s ním!

Renata V. (64), Brno

Související články
10.7.2024
S Janou, mojí ségrou, jsme neměly nikdy extra blízký vztah. Jako malá jsem ji spíš otravovala, protože jsem byla mladší sourozenec. Je to zvláštní, když jsme dospěly, nějak jsme k sobě cestu našly. Logicky jsme se chovaly jako rodina a rozumní lidé. Jenže stačí málo a lidé se zase začnou chovat jako děti. V našem případě šlo o dědictví. Stmelená rodina? Najedou to šlo... Jak jsem naznačil
8.7.2024
Vždycky jsem chtěla velkou rodinu. A to se mi povedlo! Jen to bylo trochu namáhavé, když jsem se dvěma kluky osaměla, protože manžel měl havárii. Když jsem se dostala do puberty, bylo se mnou k nevydržení. Máma říkala, že jsem dítě z divokých vajec. A také, že se nejspíše nikdy neusadím, že budu taková ta ztřeštěná ženská jako naše protivná sousedka. Jenže ta si domů léta vodívala chlapy a celé
8.7.2024
Nelíbila se mi už na první pohled. Mluvila se mnou jako s hlupačkou. A tajila, že byla už dvakrát vdaná a o děti se jí starala sestra! Vlastně to nebyla ještě moje snacha, ale měla se jí brzy stát. Syn mě postavil před hotovou věc. Pozval ji na oběd a oznámil mi, že se bude ženit. Andrea je prý láskou jeho života! Mně se ta jeho slečna nelíbila ani trochu. Už jsem jeho známostí pár viděla, ale
7.7.2024
Já vím, že tohle slovo se už nenosí a odkážete mě na rybí tuk, ale v naší rodině se to slovo dědí po generace. Když máte fištrón, tak vám to prostě pálí a nikdo vás hned tak nedoběhne. A umíte si se vším poradit. Děda ho měl a  babička na něho byla pyšná, třebaže žili v době, kdy se chytrost nevyplácela a pěstovala se vychytralost. To není stejné. Babička znala i peprnější výraz pro vychytralos
4.7.2024
Žili jsme si krásně do té doby, než dcera spadla do propasti dluhů, a my s ní. Nevěděla jsem, kudy kam, když vtom přišla nečekaná pomoc. Dětství naší dcery Aničky bylo šťastné, měla všechno, ale rozhodně jsme ji nerozmazlovali, i když byla jedináček. Snažili jsme se z ní vychovat dobrého člověka. Anička měla velké sny, že bude pomáhat lidem. Zní to krásně, leč nás ta její touha málem zničila.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Bezpečné randění se slunečními paprsky
nejsemsama.cz
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
epochalnisvet.cz
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem