Domů     Kéž by byla šťastná i dcera!
Kéž by byla šťastná i dcera!

Za své manželství jsem velice vděčná. Bohužel to samé nemohu říct o vztahu mé jediné dcery. Toho chlapa nám byl čert dlužen.

Bára už má zase oči rudé od pláče. A přestože, mi tvrdí, že se nic neděje. Mně ani manželovi nemusí nic vykládat. Moc dobře víme, jak se trápí. Nechce nás tím zatěžovat, ale nemůžeme přece zůstat lhostejní k jejímu neštěstí.

Někdy si dokonce cítím trochu provinile, že u nás doma je pohoda, zatímco dcera se trápí.

Nebylo to na první pohled

Svého milovaného muže jsem potkala naprosto náhodou. Jela jsem k rodičům. Bydlela jsem tehdy nakoleji ve městě. Ujel mi ale autobus. A já zůstala bezradně stát na zastávce. Tak, co teď? Najednou u zastávky přibrzdilo auto. „Slečno, čekáte na autobus?

Ten ale už odjel. Nepotřebujete někam zavést?“ Trochu mě to vyděsilo. Nejezdila jsem nikdy stopem, ale neměla jsem vlastně na vybranou. Řekla jsem tedy, kam jedu, a nasedla na sedadlo vedle řidiče.

Přiznám se, měla jsem takový strach, že jsem se na řidiče ani nepodívala. Jen jsem věděla, že je to mladý muž. Do řeči mi ale také nebylo, a tak jsme oba jsme mlčeli jako zařezaní. Po dvaceti minutách jsme byli na místě. Poděkovala jsem a rozloučila se.

Nevzdal to

Jak se mi později manžel přiznal, když jsem tehdy vystoupila z vozu a zmizela mezi domky, začal si hrozně nadávat. Přišla jsem mu prý sympatická a on se mě ani nezeptal na jméno, ani si nedomluvil nějaké další setkání.

Od té doby prý projížděl kolem té autobusové zastávky denně. A nepřestal, dokud nebyl úspěšný.

Už jsem se nebála

Čekala jsem opět na autobus, když mě náhle oslovil pohledný mladík. Byl celý nervózní, ale jeho pohled byl upřimný. Hned mi nedošlo, že jde o toho řidiče, co mě před časem svezl k rodičům. Tehdy jsem se na něj přece vůbec nepodívala. Ale byl to on.

Příjemný, sympatický a dokonce docela vtipný. Nechala jsem tehdy ujet autobus a k rodičům jsem cestovala s Tondou. Tak se ten pan řidič jmenoval.

Láska na celý život

Začali jsme spolu chodit. Náš vztah nebyl sice takový, jak se ukazuje v romantických filmech, a jak jsem si kdysi vysnila já, ale i tak byl krásný. Poznávali jsme sami sebe jeden druhého a bylo ty dny plné objevování.

Zjistili jsme nakonec, že už jeden bez druhého nechceme žít a slíbili si lásku až do smrti, před oltářem. Když se nám narodila krásná dcera, byli jsme skutečně šťastní. Baruška byla naše sluníčko, které nám dělalo radost až do dospělosti.

Každý byl pro ni nudný

Bára je opravdu dost atraktivní žena. Nebylo proto divu, že se kolem ní, od určitého věku, neustále točilo mnoho nápadníků. Postupem času jsme si s manželem všimli, že ti, seriozní, slušní chlapci, nemají u naší dcery šanci.

Měla raději rebely, tak trochu darebáky. Protože u nás doma vždy panovala otevřená atmosféra, kdy jsme si říkali věci na rovinu, snažili jsme se také Báře vysvětlit, že její výběr není pro dlouhodobý vztah, vhodný. Jen se usmála, prý zatím nehledá ženicha.

A s těmi kluky, které si ona vybírá, je větší zábava. Trochu nás to uklidnilo. Přece léta vyrůstala v prostředí plném štěstí a láskyplných vztahů, má tedy dobrý vzor pro život.

Zaskočilo nás to

Když nám Bára představila Kamila, jako svou vážnou známost, dost nás to zaskočilo. Od prvního okamžiku se nám nelíbil. Ani jednou se nedokázal nikomu z nás podívat zpříma do očí.

Snažil se působit velice sebevědomě, ale , jak se i později ukázalo, jeho sebevědomí bylo naopak velmi malé. Proto si musel neustále něco dokazovat. Těžko jsme s mužem chápali, jak si tyto dvě zcela odlišné osoby dokážou rozumět, co společného mají. Nezbývalo nám ale nic jiného, než dceřinu volbu tolerovat.

Jako táta mile překvapil

Baruška se vdávala v pátém měsíci těhotenství. Nejsem žádný puritán, ale přišlo mi to jako špatné znamení. Kubík byl náš první vnouček a my s Tondou si to pořádně užívali.

Musím říct, že v té době jsem Kamilovi odpustila mnohé a v duchu se mu za své negativní hodnocení omluvila. Jako táta byl totiž naprosto skvělý. A když pak přišla na svět Eliška, staral se o obě děti s láskou. Bohužel toto krásné rodinné štěstí nevydrželo dceři příliš dlouho.

Začal se zřejmě nudit

Bylo to na čtvrté výročí svatby, kdy k nám domu na slavnostní oběd přišla Baruška sama s dětmi. Omluvila Kamila, že je mu prý velice špatně, moc ho to mrzí. Jenže mě ani manžela neobalamutila. Vždy jsme na své dceři poznali, když lže.

Ona totiž ani lhát moc neumí. Oslavu jsme nechtěli zkazit, ale později jsem se snažila z dcery dozvědět, co se děje. Marně. Narazila jsem na velkou zeď mlčení. Situace se ale stále častěji opakovala.

Konečně nám řekla pravdu

Nakonec jsme se dozvěděli od dcery, jak se věci mají. Z Kamila se vyklubal neuvěřitelný záletník. Když mu na to přišla dcera poprvé, slíbil, že už se to nebude opakovat a ona mu uvěřila a odpustila. Jenže notorický nevěrník prostě svůj slib nikdy nedrží.

Děti ale tatínka moc milují a dcera nechce jejich tátu vyhodit z domu. I když by na to měla plné právo. Jsem z toho už opravdu zoufalá. Chápu dceřiny obavy. Ale nejde tu přece jen o děti, ale také o Báru. O její další život.

Je přece mladá a má právo žít šťastně a spokojeně s hodným mužem. Tak jako já a Tonda.

Zdena D. (58), Opava

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.4.2024
Nemluvili jsme spolu dlouhých dvacet let. Rozhádali jsme se kvůli prkotině, ale žádný z nás nechtěl ustoupit. Když onemocněl, omluvil se. Snažíme se vynahradit si všechny ty zbytečně ztracené roky! S bráchou nás od sebe dělí jen rok a nepamatuji se, že bychom byli jeden bez druhého. Bylo jasné, že se pohádáme Všude jsme spolu byli odmalička, ve škole a potom i v zaměstnání, i když každý n
10.4.2024
Mám jen jedno dítě, vymodleného syna Davida. Vždy jsme na něj byli hrdí, a když se stal lékařem, neznala naše pýcha mezí. David si dlouho užíval svobodného života, až jsem se obávala, že se nikdy nedočkám vnoučat. Přítelkyň měl nepočítaně. „Ožením se, až si něco užiju. Teď je pro mě podstatná kariéra,“ říkal často a my to museli brát, jak to je. Když jsem se ho někdy zeptala, jen se shovívavě p
10.4.2024
Toto rčení mohu potvrdit. Nepotkala jsem ode mě odlišnějšího člověka, než je můj muž. A jsme spolu už 35 let. I naši přátelé říkají, že neznají odlišnější pár. Borise jsem potkala, když mi bylo 20 let. Tehdy jsem zatoužila sbalit se a odjet do velkého světa. Konkrétně do Prahy. Našla jsem si menší byt, zpočátku mi pomáhali rodiče s placením nájmu. Jak jsem ale našla slušnou práci, už jsem stála
8.4.2024
Maminka měla těžký život, muži jí ubližovali. O tom, kdo je můj otec, nechtěla nikdy mluvit. Dozvěděla jsem se to od starší sestry. Maminka se narodila na Slovensku, v malé vesničce pod horami. Pracovala u sedláka jako děvečka. Když jí bylo jedenadvacet, tamní pacholek ji znásilnil a nezůstalo to bez následků. Ještěže byl sedlák člověk rozumný a přinutil onoho Gustava, aby si maminku vzal. V ro
6.4.2024
Chalupa. Místo, kam jsme jezdili s Luďkem. Mým bratrem. Měla jsem pocit, že jsme tam byli oba šťastní. Roubenku postavil v horách už náš praděda, děda ji zvelebil poté, co se rodina rozšířila, takže přibylo ještě jedno křídlo. Žili tam s babičkou, tatínek tam strávil dětství. A my s Luďkem také, jelikož jsme tam za prarodiči jezdili na prázdniny. Milovala jsem to místo. Tu zeleň, horské louky,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn