Sůl je opravdu nad zlato

Total
3
Shares

Tetička ze samoty mě zbavila nejen rýmy, ale také alergií, které mě trápily dlouhá léta.

Narodila jsem se ve městě a s rodiči jsme na venkov nejezdili. Moje obranyschopnost byla chabá s tím, chytalo se mě všechno. Měla jsem ty nejrůznější alergie, a ze všeho nejvíce na různé pyly a sennou rýmu. Bylo mi deset, když jsme přijeli za babičkou a dědečkem na vesnici. Bylo to pro mě strašlivé utrpení jako z hororu. Místo splachovacího záchodu kadibudka na dvoře, kde se to pavouky a mouchami jen hemžilo. Všude pobíhalo tolik strašidelné havěti, že jsem se nemohla dočkat, až nasedneme do auta a vyrazíme k domovu. Hned druhý den jsem se osypala od hlavy až k patě, dostala teploty a nemohla dýchat. Rodiče mě vezli rovnou do nemocnice.

V městě spokojená

Maminka návštěvu vesnice se mnou už nikdy znovu neopakovala. Byla to holka z města a tatínek z vesnice se jí musel přizpůsobit. Tatínkovy rodiče žili dlouho, a zemřeli krátce po sobě, a tak je pochovali do společného hrobu. Tehdy jsem se rozhodla, že pojedu na pohřeb. Obrnila jsem se všemi možnými léky, abych cestu zvládla. A vyrazila do džungle. Přes veškeré mé obavy se zdálo, že všechno proběhne dobře. Dokonce jsem i přespala, protože se mi místní zrekontruovaný hotel zdál přijatelný. Moje tělo to ale přesto nezvládlo. Druhý den ráno se probudila troska, který měla nos ucpaný rýmou, nemohla dýchat a hlava mi bolela jako střep. V takovém stavu jsem nemohla sednout za volant. A tehdy přivolali tatínkovu sestru.

Postavila mě na nohy

Nikdy bych nevěřila, že mě na nohy postaví obyčejná sůl. Teta rozpustila kávovou lžičku soli v půl litru teplé vody. Řekla mi, abych ponořila do roztoku nebojácně nos a lehounce nasávala a zase vydechovala. Lepší by bylo prý roztok polykat, to by mě ale nikdo nedonutil. Nos se mi opravdu krásně vyčistil a hned se mi lépe dýchalo. Na bolest hlavy mi přinesla sklenku vychlazeného mléka s nějakou bylinkou a na bolest v krku vyrobila z másla čípek, který v soli obalila. Ten jsem si měla vložit pod jazyk a nechat volně rozplynout v ústech. Do druhého dne mě vykurýrovala tak, že jsem byla schopná vyrazit k domovu. Od té doby si dělám solné inhalace na jaře i na podzim pravidelně a musím říct, že mě nejenže netrápí rýma, ale i moje alergie se zmírnily.

Hana (56), Ústí nad Labem

Také se vám může líbit