Domů     Autonehoda v zahraničí nás finančně zruinovala
Autonehoda v zahraničí nás finančně zruinovala
4 minuty čtení

Chvilka nepozornosti a jedno opomenutí dokázaly úplně změnit život.

Při každé cestě do ciziny jsme si zařizovali pojištění. Dělali jsme to už skoro automaticky, měl to vždycky na starosti Hynek, můj muž. Jezdívali jsme autem, ale ne k moři do Chorvatska nebo do Itálie, jako ostatní. Válet se na pláži nás nijak nelákalo, raději jsme objížděli města a památky.

Probral mě tvrdý náraz!

Před čtyřmi lety jsme vyrazili v září do Švýcarska. Všechno probíhalo bez problémů jako vždycky, až do jedné kritické chvíle. V řízení auta jsme se střídali. Při sjíždění po silnici do malé horské vesnice seděl za volantem Hynek. Byli jsme už docela unaveni.

Já jsem skoro usínala. V jednu chvíli jsem zavřela oči a vzápětí mě probral šílený náraz. Ihned jsem pochopila, že jsme nabourali. Manžel bohužel ve chvilce nepozornosti nedal přednost jinému autu, luxusnímu Mercedesu. Náraz byl hodně prudký.

Mně se nic nestalo, ale Hynek byl zraněný. A totéž platilo i o osádce druhého vozu. K našemu překvapení na nás rozčilený řidič Mercedesu začal mluvit česky. Byl to právník, který se tam před lety přestěhoval z Prahy. V autě byla zraněná jeho žena.

Zkrátka všechno, co se mohlo pokazit, tak se pokazilo. To ale ještě nebylo to nejhorší. Když jsme pak začali řešit následky autonehody, zjistili jsme ke svému zděšení, že tentokrát Hynek zapomněl na cestovní pojištění!

Uplatňoval všechny nároky!

Další dny, týdny a měsíce nám přinášely jednu ránu za druhou. Finanční problémy jsme měli už ve Švýcarsku, protože naše auto potřebovalo opravu a Hynek lékařské ošetření. Částky za tyto úkony byly šíleně vysoké.

Měli jsme nějaké úspory a přístup na účet, takže se to dalo vyřešit na místě, ale jenom tímhle už jsme si skoro sáhli na finanční dno. Tím ale všechno neskončilo, naopak začalo. Česko-švýcarský právník začal uplatňovat všechny své nároky.

Bylo jasné, že budeme muset zaplatit také opravu jeho drahého auta a ošetření jeho partnerky. Vzhledem k tomu, kolik v zemi pod Alpami podobné věci stojí, už to bylo mimo naše možnosti.

Kdybychom bývali měli sjednané pojištění jako kdykoliv předtím, všechno by bylo snadnější. Teď nebylo kde brát. O naší situaci věděli syn i dcera. Syna jsme o nic žádat nechtěli, nedávno se oženil, čekal rodinu a měl hypotéku.

Dcera měla nějaké peníze našetřené. Bylo nám trapné si od ní půjčovat, ale v danou chvíli nám nic jiného nezbývalo. Mrzelo mě, že se dcera musela vzdát svého plánu na cestování po Asii.

Problémy přetrvávají dodnes

Ani půjčka od dcery ale nestačila, navíc nás právník zažaloval a probíhalo i soudní řízení. Nijak jsem Hynkovi nevyčítala, že na to pojištění zapomněl, věděla jsem, že se tím sám strašně moc trápí. Často jsem se v noci vedle něho probudila a poznala, že nespí.

Ačkoliv jsme se vždycky vyhýbali půjčkám od banky, nakonec nebylo jiné řešení. Zadlužili jsme se, ale naštěstí jsme to měli z čeho splácet. Na cestování jsme ale mohli zapomenout.

Naše auto po nehodě mělo neustále další poruchy a za hranice bychom si s ním už netroufli. Hynek se navíc už bál usednout za volant, pokaždé se ho zmocnila úzkost. Tohle vlastně platí i dnes. Auto už jsme definitivně odepsali, na nové nemáme.

Splácíme půjčku od banky a snažíme se i vracet dluh dceři, ale je to těžké. Jedna autonehoda nám prostě změnila život na dlouhá léta a finančně nás zruinovala. Nejhorší je pocit, že tohle všechno se nemuselo stát.

Stačilo mít jako vždy uhrazené pojištění nebo nevolit tak náročný plán cesty, během které zákonitě přišla únava. Náš vztah s manželem je ale naštěstí natolik silný, že i dnešní složitou dobu zvládneme. A na ty minulé máme z cestování spoustu krásných vzpomínek!

Helena B. (52), Příbram

Související články
2 minuty čtení
Proč já? Nebyla jsem tak ošklivá, abych si nenašla muže. Bohužel, když přišel ten pravý, osud mi ho brzy zase vzal. Vždy ve mně bylo něco jinak. Přitahovala jsem pozornost, aniž bych o to usilovala. Bohužel i tu negativní. Když jsem byla mladá, mužům jsem se líbila, to jsem vnímala. Jenže tehdy jsem s tím asi neuměla tak pracovat. Měla jsem pocit, že mám čas. Lidé se mi smáli Hlavně ženy
3 minuty čtení
Rodiče mě vychovávali přísně. Nesměla jsem nic a nikam, zakázali mi i školní výlet, prý kdovíco se tam může stát. Tak jsem se vzbouřila. Stále si myslím, že to rodiče s přísností přeháněli. Zařekla jsem se, že taková nebudu, že je to příliš, a snažila jsem se u své dcery o jiný přístup, kamarádský, tolerantnější. Domov není vojna. Ale moji rodiče mi z něj vojnu udělali, divím se, že mě ráno tru
4 minuty čtení
Dlouhá léta byla součástí naší rodiny. Trávila s námi víkendy a děti jí říkaly teto. Nenapadlo by mě, že nás celou dobu jen chladnokrevně využívá. Jitku jsem poznala ve škole a bylo z toho hned nerozlučné přátelství. Jenže po studiích se naše cesty rozešly. Odstěhovala jsem se za manželem na druhý konec republiky, zatímco Jitka zůstala v rodném městě. Ze začátku jsme si často psaly, ale postupn
2 minuty čtení
Po letech se vrátil do našeho města můj bratranec a vypadal příšerně. Žena mu utekla do ciziny a on zůstal sám! Bratránek, se kterým jsem si v dětství užila spoustu zábavy, se na dlouhé roky ztratil z mého života. Teď byl zpět a mně se nad ním srdce svíralo. Podle jeho vyprávění to neměl v poslední době v životě vůbec lehké, navíc byl tak sám. Byla bych necita, kdybych mu nepomohla, brala js
3 minuty čtení
Pamatuji si ten den docela přesně. Chtěla jsem kamarádce pomoct. Pak jsem začala mít kvůli ní problémy. Bylo to v práci, obyčejné dopoledne, kdy se nic zvláštního neděje. Káva z automatu, hluk tiskárny, někdo si stěžoval na poradu. A pak přišla ona. Lenka. Byla to moje kolegyně z účtárny, tichá, nenápadná, vždycky pečlivá. Ten den ale vypadala jinak. Vlastně poprvé jsem ji viděla opravdu unaven
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkurze do dějin na zámku Benátky nad Jizerou
epochanacestach.cz
Exkurze do dějin na zámku Benátky nad Jizerou
Dominantou města je barokní zámek Benátky nad Jizerou, v jehož zdech se psaly dějiny a pobývali skuteční velikáni. Fenomenální dánský astronom Tycho Brahe tu prováděl svá slavná astronomická měření a za zavřenými dveřmi laboratoří hledal elixíry pro lidstvo. Došlo zde i k osudové spolupráci s jeho přítelem, slavným Janem Keplerem. Tímto historickým setkáním je inspirována
Mýty a rituály: Carpe Diem s Dionýsem
enigmaplus.cz
Mýty a rituály: Carpe Diem s Dionýsem
Věnuje lidem alkoholický nápoj, bujaré oslavy a radost ze života, ale i o mnoho tajemnější obřady, které dráždí lidskou zvědavost do dnešních dní. Co doopravdy představuje bůh, jemuž Římané říkají Bak
Upírka z Dunaje: Žena, která chodila po vodě
epochalnisvet.cz
Upírka z Dunaje: Žena, která chodila po vodě
Je pozdní noc a po hladině Dunaje kráčí žena. Neklesá, nezanechává vlny a pohybuje se tiše, jako by černá voda pod ní byla dlažbou. Muž, který ji z břehu pozoruje, ji údajně poznává, jenže Ruža Vlajna má být v tu chvíli mrtvá celé století. Vesnice Kisiljevo v severovýchodním Srbsku má s upíry nevyřízené účty.
Most mezi kuchyní a obývákem
rezidenceonline.cz
Most mezi kuchyní a obývákem
Kuchyňský ostrůvek je architektonický prvek, který propojuje funkci s estetikou, kulinářské zázemí s obývacím pokojem a práci s odpočinkem. V interiéru působí jako tichý koordinátor prostoru. Nabízí mnohem více než jen pracovní plochu. Může sloužit jako varné centrum, mycí zóna, úložný prostor nebo místo pro neformální stolování. V dobře navrženém interiéru se stává přirozeným komunikačním
Makový závin zvaný beigli
tisicereceptu.cz
Makový závin zvaný beigli
Český známe, ale už jste ochutnali makový závin z Maďarska? Suroviny Těsto 120 ml mléka 35 g kvasnic 150 g cukru 500 g polohrubé mouky 100 g sádla 100 g másla 2 vejce 1 lžička citrónov
Galapágy: Domov „strašidelných“ leguánů
21stoleti.cz
Galapágy: Domov „strašidelných“ leguánů
Galapágy, ekvádorské souostroví v Tichém oceánu, by se daly označit za jakési dračí království – a to přesto, že jejich název odkazuje na želvy. Mezi druhy endemickými pro tuto oblast totiž vyčnívají
Naše černá ovce v rodině
skutecnepribehy.cz
Naše černá ovce v rodině
Celá naše rodina byla vždy považována za slušnou, poctivou a pracující. Jenže pak stačily geny někoho jiného. Narodil se synovec a je to peklo. Měli jsme pevné zázemí, starali se o sebe navzájem a snažili se žít tak, abychom nikomu neubližovali, naopak spíš jsme pomáhali. Jenže všechno se začalo komplikovat, když si moje sestřenice Klára našla muže, který do
Utekl Napoleon ze Sardinie s ostudou?
historyplus.cz
Utekl Napoleon ze Sardinie s ostudou?
„Taková blamáž,“ vzteká se Napoleon Bonaparte 25. února 1793, když musí rychle zmizet zpátky na loď. Děla nechává na ostrově. Sotva stihne utéct. Nechybí mnoho a rozzuření Sardiňané by ho zajali. Naštěstí se za neúspěch nakonec najde jiný viník…   Francouzská flotila pod velením admirála Laurenta Trugueta (1752‒1839) vyplouvá v únoru 1793 z Toulonu. Mezi posádkou
Nakrmte své bolavé klouby
nejsemsama.cz
Nakrmte své bolavé klouby
V našem těle se nachází víc než stovka kloubů. Dokud fungují správně, tak si jich nevšímáme. Jakmile se ale objeví bolest či omezená pohyblivost, mohou kloubní potíže výrazně ovlivnit kvalitu života. Klouby jsou během života vystaveny velké zátěži, a proto je důležité se o ně starat. Kromě pravidelného pohybu a zdravého životního stylu mohou pomoci i
Partnerství Audi a Madonna di Campiglio posouvá exkluzivitu oblasti na další úroveň
iluxus.cz
Partnerství Audi a Madonna di Campiglio posouvá exkluzivitu oblasti na další úroveň
V prémiových alpských destinacích dnes už nejde jen o kvalitní sjezdovky nebo špičkové hotely. Stále větší roli hrají značky, které dokážou dotvářet charakter místa. Madonna di Campiglio to potvrzuje
Veřejná urážka Novákové jako poslední kapka?
nasehvezdy.cz
Veřejná urážka Novákové jako poslední kapka?
Tohle už zavání skutečně rozvodem. Herečka známá ze seriálu Ulice Sandra Nováková (44) a její muž, režisér Vojtěch Moravec (39), se už dřív pošťuchovali. Ale vždy to bylo v přijatelné rovině, maxim
Příběh ramínka na oblečení: Opravdu vzniká kvůli zapomenutému kabátu?
epochaplus.cz
Příběh ramínka na oblečení: Opravdu vzniká kvůli zapomenutému kabátu?
Jedna z nejznámějších historek tvrdí, že obyčejné ramínko na oblečení vzniká v roce 1903 jen proto, že zaměstnanec americké továrny nenajde volný věšák na kabát. Je to ale skutečně pravda? Historici upozorňují, že příběh je zčásti legendou. Moderní drátěné ramínko skutečně vzniká na začátku 20. století, jeho kořeny však sahají mnohem hlouběji a podílí se