Domů     Jak jsem opět našla radost ze života
Jak jsem opět našla radost ze života

Život žádného člověka neprobíhá po nalajnované bezproblémové dráze. Dříve či později se každý z nás setkává s překážkami a problémy.

Některé, jako smrt našich blízkých, jsou neřešitelné a lze se s nimi jen postupně vyrovnávat. Jiné, jako třeba ztráta zaměstnání nebo rozchod s partnerem, jsou složité v danou chvíli, ale nevylučují naději na zlepšení. Já jsem si užila obojího více než dost.

Složité dospívání

Táta zemřel při tragické autonehodě, kterou zavinil opilý řidič dodávky, když mi bylo čtrnáct let. Máma se po tátově smrti zhroutila, začala pít, přišla o práci. Společně s mladší sestrou Annou jsme se tak musely často o sebe starat úplně samy.

Zhoršil se mi prospěch, takže jsem v deváté třídě měla dost špatné vysvědčení a místo na vysněné gymnázium jsem se šla vyučit prodavačkou.

Na lásku jsem štěstí neměla

Jeden čas to vypadalo, že budu mít štěstí alespoň v lásce. V šestnácti letech mi začal nadbíhat jeden kluk, který se mi docela líbil a vypadal, že je hodný. Měli jsme spolu několik schůzek, a pak mě pozval na výlet.

Ukázalo se ale, že cílem výletu má být jen sex. A když dosáhl svého, dal mi kopačky. Byla to pro mě další citová rána a vedla k tomu, že jsem na jakékoliv další možné vztahy s kluky zanevřela.

Měla jsem naštěstí dobrou kamarádku Evu, které jsem se mohla svěřit se vším. Věděla o mně víc než kterýkoliv jiný člověk.

Kamarádka se odstěhovala

Zvykla jsem si na to, že když jsem měla trápení, šla jsem prostě za Evou a vyzpovídala se jí. Většinou mě přinejmenším uklidnila a často i dobře poradila. Do svých osmnácti let jsem tak nebyla na světě úplně sama. Jenže pak se Eva přestěhovala do Prahy a to mi přineslo další jizvu na duši.

Toužila jsem po změně

Po vyučení jsem prodávala v jednom malém obchodě, takže jsem byla v neustálém kontaktu s lidmi. Bydlela jsem dál doma, kde ovšem panovala dost špatná atmosféra.

Sestřino problémové chování se neustále zhoršovalo, máma si s ní nevěděla rady a vlastně ani žádné řešení nehledala. A já jsem u sestry neměla takovou autoritu, abych mohla něco změnit nebo aby moje domlouvání brala jinak než jako pouhé řeči.

Stále více jsem myslela na to, že bych se z dosavadního domova odstěhovala, jenže kam a jak? Od své zkušenosti s Ivanem jsem se mužům vyhýbala, nyní ale, jak se zdálo, nastal čas to změnit…

Podlehla jsem naději

Protože jsem dál vlastně zůstala ve vztazích nezkušená a naivní, stalo se, že jsem si opět vybrala špatně, respektive, že jsem naletěla prvnímu, kdo slíbil, že se o mě postará. Což o to, Luděk opravdu dodržel slovo a vzal mě k sobě.

Ze začátku to vypadalo, že jsem našla hodného, chápavého, vstřícného a tolerantního kluka. Tím, že nijak nenaléhal na intimní sblížení, si získal moji důvěru natolik, až jsem první krok v tomto směru udělala já sama.

Další šrám na duši

Prožila jsem krásných pár měsíců, a pak přišla do jiného stavu. Luděk se svého otcovství nezříkal, a i když slovo svatba přímo nepadlo, počítala jsem s tím, že se vezmeme.

Když jsem byla ve čtvrtém měsíci a nenápadně začala Luďka manévrovat směr radnice, vyšlo najevo, že můj přítel je notorický gambler se spoustou dluhů a exekucí na krku.

Kupodivu mě to nesrazilo na kolena, snad i proto, že jsem už nebojovala sama za sebe, ale i za dítě, které jsem nosila pod srdcem. S Luďkem jsem se nakonec rozešla.

Návrat domů

Zůstala jsem sama a s rostoucím bříškem jsem se pokorně vrátila domů. Odtamtud mezitím zase odešla Anna s nějakým klukem. Máma, když mě opět měla na starosti, pookřála. Jako by jí moje těhotenství opět nastartovalo.

Přestala pít a utápět se ve věčném trápení a plně se zhostila své role nastávající babičky.

Setkání na ulici

Když se mi narodil malý Vláďa (jméno dostal po mém tátovi), začala jsem se zaobírat myšlenkou, že by měl mít nějakého otce. Jenže kde má mladá svobodná matka hledat spolehlivého partnera?

Nikam jsem nechodila, neměla jsem žádné kamarádky a všechen čas jsem věnovala synovi. Nakonec jsem vsadila na inzerát. Sestavila jsem si text a inzerát šla odnést do novin. Když jsem vycházela na ulici, srazila jsem se s asi třicetiletým mužem.

Jakmile jsme si pohlédli do očí, bylo nám oběma jasné, že jsme jeden druhého zaujali. Šli jsme si sednout do parku na lavičku. Hynek, jak se muž jmenoval, se mě postupně vyptával na moji situaci, můj život, mé osudy. Měl upřímný pohled, kterému jsem podléhala stále víc.

Bylo to jako v pohádce

Dívala jsem se vděčně na Hynka a věděla, že mi opravdu naslouchá, že mu záleží na tom, co říkám. V první chvíli, když jsem o sobě povídala, měla jsem nutkání mu syna zatajit. Bála jsem se, že se svobodnou matkou malého kluka už si tak hezky povídat nebude.

Pak jsem si ale řekla, že se nemám za co stydět a že pravda je vždycky nejdůležitější. Vzal to, jako by mu to nijak nevadilo. Vyměnili jsme si telefonní čísla a domluvili jsme se, že za mnou o víkendu přijede do našeho městečka.

Toho dne jsem podruhé za dlouhá léta pocítila opravdový příval štěstí (poprvé to bylo tehdy, když se mi narodil syn), který trvá už více než třicet let.

Michaela M. (54), jižní Čechy

Předchozí článek
Související články
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
19.5.2024
Po letech jsem se setkala se svojí studentskou láskou. Z nespokojeného manželství jsem odešla a nelitovala. Dnes jsem opět šťastná. V sedmnácti letech jsem začala chodit s Jindrou, byl to nejhezčí kluk ze školy. Mé kamarádce se samozřejmě líbil taky. Když jsem strávila tři týdny po operaci slepáku v nemocnici, řekla mi Klára, že Jindra balil nějakou holku z prváku, prý je viděla, jak se líbají.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Voda v zahradě přínáší pohodu
rezidenceonline.cz
Voda v zahradě přínáší pohodu
Přírodní či umělé jezírko nebo potůček umí přispět ke zlepšení klimatu na pozemku u domu, klidná či rozvlněná hladina nejen krásně vypadá, ale také zvlhčuje okolní prostředí, a tím zvyšuje komfort zahrady. Šumění padající vody pak tlumí jiné nežádoucí hluky. Vodní plocha navíc působí velmi esteticky – jako v zrcadle se v ní odráží blízké
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
nasehvezdy.cz
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
Náročné to teď má herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina, která se už brzy dočká narození druhého potomka. Jenže zatímco během těhotenství s dcerou Lolou (4) všechno zvládala bez pr
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
21stoleti.cz
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního a
Smaženice s hlívou ústřičnou
tisicereceptu.cz
Smaženice s hlívou ústřičnou
Máte doma nakládané nebo sušené houby? Neváhejte je použít klidně i v dubnu. Hlíva ústřičná je navíc velice zdravá a její chuť si zamilujete. Suroviny 10 lžic nakládaných nebo sušených hub 2 l
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
skutecnepribehy.cz
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně
Šťavnaté burgery
nejsemsama.cz
Šťavnaté burgery
Burgery můžete odlehčit zeleninou. Přidejte do nich např. najemno nastrouhanou cuketu nebo celer. Dostanou zajímavou chuť a prohloubí se tím jejich lahodná chuť a šťavnatost. Ingredience na 6 porcí: ● 800 g hovězího mletého masa ● 1 šalotka ● 2 žloutky ● sůl ● pepř ● 4 snítky tymiánu ● olivový olej ● zelenina na dozdobení Postup: Maso dejte do mísy. Přidejte najemno nakrájenou šalotku, žloutky,
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
historyplus.cz
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
Žhavé slunce propaluje kůži až do morku kostí. Muž na koni spatří na obzoru budovy. „Trochu neplánovaná zastávka, ale proč ne,“ pomyslí si. Když pár minut poté projíždí branou města Idu, on i jeho kůň už melou z posledního.   Nejvyšší čas svlažit hrdlo. Přijel sem poprvé a nákladnost staveb ho přesvědčila, že tady žijí bohatí
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
enigmaplus.cz
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
V pohoří Bighorn ve státě Wyoming se nachází místo, kterému se přezdívá severoamerické Stonehenge. Nikdo neví, z jakého důvodu zde tajuplné kameny stojí. Jedna z teorií praví, že se u kamenů konaly in
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
iluxus.cz
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
Dámská trička jsou základním stavebním kamenem šatníku každé ženy. Nabízejí neomezené možnosti stylizací a jsou vhodná pro různé příležitosti, od každodenního nošení po formálnější události. Vybra
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
epochalnisvet.cz
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
epochaplus.cz
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí