Domů     Manžel měl dost velký problém
Manžel měl dost velký problém

Nepovažovala jsem za nic divného, když jsem v garáži objevila věci, které patřily našim příbuzným a známým. Netušila jsem ale, že je manžel nekoupil ani nedostal darem.

Zdánlivě by se mohlo zdát, že moje manželství bylo vždy šťastné a bez mráčku. Opak byl ale pravdou. Už od mládí trpěl můj Přemek nočními děsy a jeden čas dokonce somnabulismem, což je náměsíčnost. Coby mladí novomanželé jsme tomu nepřikládali žádný význam.

Byl na tom čím dál hůř

„Prostě jsem přepracovaný,“ tvrdil mi vždycky, když jsem přece jen z opatrnosti chtěla, aby šel k lékaři. Nechtěl ani slyšet. Prý ze sebe nenechá dělat blázna! Musela jsem uznat, že na té přepracovanosti něco je.

Dálkově studoval, aby měl maturitu, a v práci se také nadřel jako mezek. Bral si i soboty, aby zabezpečil rodinu. Byla jsem totiž dost dlouho na mateřské kvůli mladšímu synovi, který byl pořád nemocný.

No, všechno jsme zvládli, ale Přemkovi bylo v poslední době čím dál hůř. V noci s sebou cukal, jako by měl nějaké křeče. Občas trpěl nespavostí a občas zase naopak spal ve dne i v noci. Historie se opakovala. Já ho nutila jít k lékaři a on odmítal.

Prý ze sebe nenechá dělat blázna! Byla to jeho oblíbená písnička.

Rada od kamarádky zabrala

Jedinou bytostí, které jsem se mohla svěřit, byla moje kamarádka Olinka. Byla z těch lidí, které vás nezarmoutí a dokážou povzbudit. „Když nechce doktora, zkus to s nějakými bylinkami!

Tím přece nemůžeš nic zkazit!“ nabádala mě a já se hned vypravila do lékárny. Koupila čaj na spaní a také na nervy. Manželovi nezabral, ale mě ano. Spala jsem jako mimino skoro do oběda! „No, dobré ráno, nebo spíš poledne!“ přivítal mě s trochou ironie manžel.

Stál u sporáku, oblečený v mojí květované zástěře, a míchal nějakou zeleninovou polévku. Na lince měl otevřenou kuchařku a tvářil se jako nějaký slavný kuchař. Musela jsme se rozesmát. Byl to na něho tak milý pohled!

„Doufám, že jsi nezapomněla na dnešní návštěvu! Víš, že jdeme k tvojí sestře!“ připomenul mi, ale zbytečně. Už jsem se těšila. Na sestru i švagra!

V garáži měl vystavený lup

Byli to moc milí lidé a vždycky jsme si hezky popovídali. Občas i trochu poškorpili kvůli politice i pořadům v televizi. Ale to k životu patří a bylo to vždy jen v dobrém! Návštěva proběhla přesně tak, jak jsem si představovala.

Doma manžel hned zmizel v garáži, že bude něco kutit. Dlouho se nevracel a tak jsem pozdě večer šla za ním. Spal ve starém křesle, což nebylo nic divného ani neobvyklého. Zvláštní ale byly věci vystavené na jeho pracovním stole.

Byly týž, které nám švagr ukazoval. Nějaké nářadí a nové šroubováky s pěknou průhlednou rukojetí. Kde se tady vzaly? Zacloumala jsem manželem a ten rozespale otevřel oči. „Proč tady máš ty švagrovy šroubováky? A vrtačku, kterou jsem viděla u souseda?

A tady ta mosazná soška, ta patří přece Olince! Ještě před čtrnácti dny, když jsme u ní byli na návštěvě, stála u ní v ložnici!“ vyjela jsem na něho.

Málem jsem mu vlepila facku

Byla jsem vzteky bez sebe. Domnívala jsme se, že na nich ty věci vyžebral. Vysomroval! Nebo je koupil? Proč by mi ale o tom neřekl? Vždyť je ani nepotřeboval. Nějakou sošku…Že on byl s ní v ložnici.

Není mi nakonec nevěrný?“ Myšlenky se mi honily hlavou jako zběsilé. Napadalo mě snad tisíc věcí a zároveň ani jednou jsme si nebyla jistá. Manželova odpověď mě zdrtila. Zprvu jsem nemohla uvěřit tomu, co mi říká! „Nemohl jsem si pomoct. Já ty věci kradu.

Je to silnější, než já!“ přiznal a po tváři mu tekla slza. Nevěděla jsem, zda mít vztek nebo ho litovat. Ze všeho nejraději bych mu vlepila facku! Ta ostuda! Jak jim to všem vysvětlíme? Nechala jsem ho sedět zhrouceného v křesle a hned zavolala Olince. Ani mi nedošlo, že už je skoro půlnoc.

Musel k lékaři

Kamarádka mě trpělivě vyslechla a řekla: „Nech to na ráno. Zastavím se u vás!“ Hned v osm stála na prahu a strkala mi do ruky nějaké články vytištěné z internetu. Podle nich trpěl manžel kleptomanií kvůli depresi, kterou si mnoho let měl léčit, ale neléčil!

Potřebuje odbornou pomoc, už to nesmíte odkládat!“ nařídila mi a přísně pohlédla na mého muže. „Oblékej se, jdeme k doktorovi!“ nařídila mu přísně a on se nezmohl na odpor. Dostal nějaké léky a taky musel odpočívat. Na čerstvém vzduchu!

Nebyla by to Olinka, kdyby okamžitě nenabídla pomoc. „Pojedete ke mně na chalupu. Je tam krásně!“ řekla tónem, který nepřipouštěl žádné námitky.

Všichni mu odpustili

A tak jsme poslechli. Odjeli jsme k Olince na chalupu a tam chodili mnoho kilometrů denně. Oba jsme nějaké to kilo zhubli a přišli na jiné myšlenky. „Ivuško, víš, že už ani nemám chuť někde něco vzít?“ řekl mi spokojeně, ale já se obměkčit nedala.

To je hezké, ale léky budeš užívat dál. A hned jak se vrátíme domů, půjdeme se omluvit a všechno vrátit!“

Naštěstí nám všichni odpustili. Pochopili, že můj muž není žádný zloděj. Byl jen nemocný! Olinka nám svoji sošku nechala. Prý aby nám připomínala, že problémy se mají řešit včas!

Iva B. (64), Hradec Králové

reklama
Související články
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
30.11.2023
Jak asi vypadá naše teta Anna? Znala jsem ji jen z fotografií, protože se s mámou kdysi pohádala a od té doby spolu nemluvily. V naší rodině panoval rozkol jako hrom, v hlavní roli s tetou Annou. Když jsem se kohokoli, babičky, dědy nebo třeba strejdy Tondy zeptala na tetu Annu, pokaždé opatrně zdvihli obočí, vzdychli si a zanaříkali: „No jo, to je ta dávná, nešťastná věc.“ Nikdo se neobtěžo
22.11.2023
Kubíčkův vztah ke mně mi imponuje, i když mají jeho rodiče obavy, že to už přehání. Místo přítelkyně se zabydlel u mne – své milující babičky. Můj milovaný nejstarší vnouček byl vždycky moc hodný, tichý, slušný a mluvil jen spisovně. S manželem jsme si říkali, že ho dcera se zetěm dobře vychovali. Když dostudoval a začal pracovat, byli jsme rádi, že z domova nikterak nepospíchal. A nás, prarodi
21.11.2023
Moje sestra Renata byla vymodlené dítě, narodila se, když mně bylo 14 let. Neměly jsme k sobě vztah, ačkoli jsem se musela postarat. Byla divoká, někdy i zlá. Stále to ale omlouvám tím, že se narodila rodičům později a moc si je, bohužel, neužila. Proč jsem si to ale měla odtrpět já? Když mi bylo osmnáct let, odstěhovala jsem se od rodiny. Chodila jsem tehdy s Markem, který bydlel ve větším rod
18.11.2023
Byla mi vždy vzorem. O hodně chytřejší, hezčí a úspěšnější. Potom ji okouzlil charismatický muž a vyloudil z ní veškerý majetek včetně bytu. Už od dětství jsem k ní vzhlížela. A taky se ji snažila napodobovat. V mých očích byla vždycky dokonalá, nejlepší sestra ze všech! Měla jsem totiž ještě další dvě. Také jsem je měla ráda, ale Jiřinu jsem prostě zbožňovala. Pečovala o manžela Tatínek
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku