Domů     Jsme zase na začátku
Jsme zase na začátku

Většinou právě ve chvíli, kdy si člověk myslí, že se nemůže nic stát, vás pořádně zaskočí nečekaná situace. A nám světová epidemie převrátila všechno vzhůru nohama.

Koukám z okna a vidím zetě, že se vrací před dvorek v celkem dobré náladě. Tak snad, konečně přijde nějaká pozitivní zpráva. Však bychom ji všichni už moc potřebovali. Poslední dobou to všechno moc veselé nebylo.

Už si jen stěží vzpomínám, kdy jsem se naposled od srdce pořádně zasmála. A že já jsem veselá kopa a směju se ráda. Tedy dříve tomu alespoň tak bylo.

Miloval můj smích

Se svým Vojtou jsme se seznámili už na střední škole. Pokukoval po mně nějakou dobu, než se osmělil, mě holku z nižšího ročníku, oslovit. Říkal, jak se mu líbí můj smích. Moc jsem mu tedy nevěřila, protože se směju dost hrozně.

Hlasitě a bláznivě, jak říká moje kamarádka. Ale Vojtovi jsem se prostě líbila právě taková, jaká jsem byla. Začali jsme tedy spolu chodit a potom jsme se už nikdy neopustili.

Vymodlená dcera

Vdávala jsem se dost brzy, ale na svou jedinou dceru jsme čekali rovných deset let. O to ale větší jsme měli z ní radost a zahrnovali ji velkou láskou. Chtěli jsme pro ni vždy to nejlepší, i když peněz jsme neměli nikdy nazbyt.

Ale dokázali jsme se uskrovnit, aby Libuška měla všechno, co si přála. Utáhli jsme i její vysokou.

Naše představy byly jiné

Když se Libuška zamilovala do o dvanáct let starší Alexe, nadšeni jsme s manželem opravdu moc nebyli. Představovali jsme si k ní nějakého pěkného hodného chlapce, jejího vrstevníka.

Ale Líba si stála na svém, že Alexe miluje a že jí ten věkový rozdíl vůbec nevadí. Je pravda, že Alex vypadal dobře a působil slušným dojmem. A co bylo podstatné, vypadalo to, že naši Libušku skutečně miluje.

Dařilo se jim dobře

Nakonec se tedy vzali. Alex celkem slušně vydělával, jako zástupce jedné zahraniční firmy. Nějaký čas si s Libuškou užívali bezstarostný život, společných dovolených v exotické cizině. A pak se jim brzy po sobě narodily děti. Dva kouzelní vnoučci.

Dcera byla šťastná a my s manželem jsme dospěli k závěru, že už se o ni bát nemusíme, že je v dobrých rukou a spokojená.

Přišel čas na plány

Od té doby, co nás dcera už finančně nijak nepotřebovala, jsme začali trochu víc šetřit. Blížil se nám totiž pomalu důchod a my jsme si snili o tom, co všechno v důchodu budeme podnikat. Plánů jsme měli spousta.

Většinou nebyly zase tak moc finančně náročné, až na jeden. Chtěli jsme si udělat jednou v životě super dovolenou a splnit si svůj cestovatelský sen.

Do důchodu zvesela

Čas rychle běžel a najednou tu byl ten náš vysněný důchod. A tak jsme se rozhodli splnit si svůj sen, co nejdřív. Vydali jsme se tedy na průzkum po různých cestovních kancelářích. Náš cíl byl jasný, procestovat, co nejvíc to jde, jižní Ameriku.

Především tedy Peru a Argentinu. Byl to náš životní sen. Nakonec se takový vhodný poznávací zájezd našel. Celý měsíc bychom cestovali po těch místech, o kterých jsme už tolik četli a slyšeli. To nešlo odmítnout. Nakonec ušetříno jsme na to měli.

Epidemie nás nevystrašila

Zaplatili jsme zálohu a zájezd si dali jako dárek pod stromeček. Od té chvíle jsme se už jenom těšili, jak letos uskutečníme svůj výlet. A pak přišla ta pandemie. Zpočátku nás to nijak moc neznervózňovalo. Dodržovali jsme všechny předpisy.

Přestali jsme se jako rodina scházet s vnoučaty a zetěm. Dcera nám nosila nákup. My jsme si doma četli a přes internet zjišťovali další informace o zemích, kam jsme měli v létě odjet. Tehdy nás ještě vůbec nenapadlo, že bychom nikam odjet také nemuseli.

Jedna pohroma za druhou

Po několika týdnech karantény přišla první rána. Cestovní kancelář, se kterou jsme měli odjed na svou dovolenou snů, zkrachovala. Návrat naší zálohy na zájezd visel ve vzduchu, jak němý vykřičník.

Aněž jsme si nad tím vůbec začali zoufat, přišla rána mnohem větší. Alex dostal výpověď. Jeho firma se dostala do úzkých a pobočku v naší zemi zrušila.

Úsporné kroky

Co teď? Dcera byla na mateřské s pětiletým a tříletým synem, zeť byl bez práce a společně žili v dost drahém pronájmu. Hned na začátku vztahu se dohodli, že nebudou kupovat byt, ale raději se budou čas od času stěhovat podle potřeby. Ta zrovna teď nastala.

A my s Vojtou ani na chvíli nezaváhali. Náš byt sice není moc veliký, ale je náš. Dcera se tam proto s rodinou nastěhovala. A já s manželem jsme odjeli bydlet na naši malou chatičku.

A bude zase líp

Situace sice není nijak růžová. Naše úsporu, nejen na dovolenou, se postupně rozplývají při placení složenek a nákupů pro rodinu naší dcery. Však on nakonec Alex práci zase najde a bude líp. My už si asi znovu na cestu do Peru nenašetříme.

Ale ještě to nevzdáváme. Jsme sice zase na začátku. Naštěstí jsme ale všichni zdraví a máme se rádi. A to je na tom všem to nejdůležitější. A třeba, jednou, zase všechno bude, jak má být.

Zita N. (64), Olomouc

Související články
18.7.2024
Byl to můj velký kamarád. Kluci ho šikanovali a já ho bránila. Když mi pak zmizel ze života, nevýslovně a dlouho to bolelo. S Románkem se děti nebavily. Pocházel z domečku pod strání, máma umřela, táta si po její smrti se životem ani výchovou syna nedokázal poradit. Všechno se mu vymykalo z rukou, měl problémy v práci, pil, v domácnosti byl jako hrom do police. Domeček postrádal záclony, okenní
18.7.2024
S tou starší paní jsem se seznámila, když venku lilo jako z konve. Pozvala mě i s Kristýnkou, ať se v její chatce schováme před deštěm. S paní Boženkou jsem se seznámila náhodou. Dobrota jí koukala z očí, mám dojem, že jsem tak hodnou a milou paní nikdy předtím nepotkala. To bylo Kristýnce teprve šest nebo sedm let. Už tehdy milovala houbaření, což je pro mě přímo posedlost, a tak jsme spolu ch
12.7.2024
Byla jsem příliš důvěřivá. Věřila jsem jeho slibům, že se rozvede a bude žít jen se mnou. Roky ubíhaly a on byl stále se svojí rodinou. Zůstala jsem sama, bez dětí i manžela. Nebyl mým šéfem a já jeho sekretářkou, jak to v kýčovitých filmech bývá. Můj vztah s ženatým mužem byl snad ještě horší a ještě kýčovitější. Ten, jehož jsem milovala, bydlel ve stejném domě jako já. Naivně jsem jeho planým
10.7.2024
Protiklady se přitahují, nebo si lépe sednou dva lidé, kteří mají společné zájmy? Já prožila manželství toho druhého případu. A řeknu vám, dva stejní lidé vedle sebe, to je docela peklo. Radka jsem znala už od základní školy. Jsme stejně staří, jen jsme každý chodili do jiné třídy. Já do „áčka“, on do „céčka“. Devět let jsme o sobě věděli, v pubertě jsme možná i lehce zaflirtovali, nicméně prvn
3.7.2024
Vdávala jsem se za cizince z velké lásky. Byl tak pozorný! Doslova mě na rukou nosil! Něco takového jsem u českých kluků nezažila. Moje rodina mi tu svatbu rozmlouvala. Jiná kultura, to nebude dělat dobrotu! Já měla ale svou hlavu. Dnes přiznávám, že jsem trpěla jako mladá holka velmi nízkým sebevědomím, i když jsem byla hezká a kluci se kolem mě točili. Byla jsem uzavřená, tichá a nespolečens
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,