Domů     Snacha porazila smrt svou touhou žít
Snacha porazila smrt svou touhou žít
5 minut čtení

Byl to můj jediný syn a tudíž jediná naděje na vnoučky. Osud ale zasáhl a jako blesk nám do rodiny vrazila místo těhotenství nebezpečná nemoc. Snacha se jí postavila čelem.

Můj syn nikdy neměl štěstí na ženy. Jeho první manželství podle toho taky vypadalo. Velká láska strašně rychle vyprchala. I když se rozvedli až po pěti letech, dítě spolu neměli. Naštěstí. Na druhou stranu jsem z toho byla nešťastná.

Věděla jsem, jak moc rád má děti, jaký by z něj byl báječný táta. Jenže jeho vztahy nikdy neměly dlouhého trvání. A vnouče bylo tudíž v nedohlednu. Až po sedmi letech potkal Radku.

Vůbec nerozumím tomu, jak ten můj vlk samotář mohl narazit na tak báječné stvoření. Byla chytrá, krásná, vzdělaná. Milovala mého syna a hlavně – chtěla mít dítě. Už za čtvrt roku přišli, že by se chtěli vzít. Takovou snachu jsem si vždycky představovala.

Vytvořili spolu dokonalý pár. Koupili si byt, dost velký na to, aby se do něj vešli tři, nebo dokonce čtyři. Začali dávat dohromady krásný dětský pokoj. Jenže vnoučeti se na svět nechtělo.

Uběhl rok, dva, a já pořád čekala, až za mnou přijdou a řeknou, že do toho dětského pokoje konečně budou muset koupit kolíbku a že ze mě bude babička. Zprávu, kterou mi ale donesli, jsem slyšet nikdy nechtěla. Radce náhodou objevili zhoubný nádor.

A prognóza vypadala strašně. Na rovinu jí řekli, že má počítat spíš s tím, že jí zbývá poslední půlrok života. Synovi řekla, že se nechce léčit. Že si posledních pár měsíců života chce užít. Chtěla by cestovat po světě.

A poté, co jí dojdou síly, mu chce umřít v náručí. Naštěstí ji přemluvil, že má léčbu podstoupit. Na chemoterapie chodili spolu. Po půl roce, kdy měla být mrtvá, se stal zázrak. Rakovina zmizela. Co všechno dokáže láska…

Jen jedna věc kalila radost nad tím, že se naše Radka uzdravila. Lékaři jí řekli, že chemoterapie zničila uvnitř všechno, co se dalo. Že z ní máma nikdy nebude.

Přece jen babička

Tři roky chodila do nemocnice na onkologické testy. A vždycky hned, jak se za ní zavřely dveře, zaklepala na botník, že je pořád zdravá. Pak se jednou vrátila s rozzářenýma očima. Když jsem se jí ptala, proč má tak skvělou náladu, jen vydechla štěstím:

„Jsem těhotná. Budeš babičkou!“ Nevěřila jsem tomu, co slyším. Ale opravdu držela v ruce těhotenský průkaz. Jenže naše společné štěstí trvalo pouhý měsíc. Když se tentokrát vrátila z rutinní návštěvy onkologie, byla bledá, jako stěna.

Takovou jsem ji ještě neviděla. Muselo se stát něco hrozného. A taky že ano. Vrátila se jí rakovina. A vzala její tělo útokem. „Doktoři mi řekli, že si mám vybrat. Buď půjdu na potrat a okamžitě začnu chodit na chemoterapii.

Nebo umřu.“ Dali jí na rozmyšlenou jen dva dny. Rozhodla se ale hned. Zvolila život svého dítěte i přesto, že jí lékaři nemohli slíbit, že miminko šťastně donosí. Řekla mi, že není co řešit. „Celý život jsem toužila po tom stát se matkou.

Rakovina mi dítě nesebere.“ Pak vzala do ruky telefon a totéž zopakovala doktorům v nemocnici. Držela jsem ji za ruku. Plakala a celá se chvěla. Obě jsme věděly, že si v tu chvíli podepsala rozsudek smrti.

Dítě musí ven hned!

Začal nelítostný souboj s osudem. Snacha se držela skvěle. A doktoři jí v tom pomáhali. Pokaždé, když se objevila v nemocnici, scházelo se u ní celé konzilium. Onkologové kontrolovali, jak moc se šíří metastázy, gynekologové řešili, jak se daří miminku.

Na chvilku se zdálo, že se rakovina lekla a dala se na ústup. Další testy však ukázaly zase opak. „Nemůžeme čekat na termín. Dítě musí ven! Hned! Jinak umřete obě,“ řekli jí na rovinu jednoho dne lékaři, kteří už dávno věděli, že nosí pod srdcem holčičku.

A tak jsme se slzami v očích společně balily tašku na cestu do porodnice. Najednou mě chytila za ruku. „Kdybychom se už neviděly, tak jsem chtěla, abys věděla, že jsem se rozhodla dobře. Vím, že tady bude o ní krásně postaráno.

Že bude šťastná i beze mě.“ A pak nasedla k synovi do auta a odjela. Dva měsíce před termínem. K ránu už byla Terezka na světě. Malá, ale zdravá. Její maminku mezitím odvezli na onkologii. Chtěli se pokusit ještě o jeden zázrak. Zkusit přece jenom nasadit chemoterapii.

Láska ji zachránila

A zázrak se skutečně stal. Do smrti už budu na ně věřit! Touha mé snachy žít a starat se o své dítě byla tak veliká, že porazila i samotnou smrt. Rakovina se dala na ústup i po druhé. Myslím, že ji sílu dávala také láska mého syna.

Dnes je naší Terezce čtyři roky, její maminka stále chodí na pravidelné kontroly, a zatím se strašlivá nemoc nevrátila. Všichni doufáme, že se jí podaří navždycky zvítězit.

Za tu velkou statečnost, kterou předvedla, si zaslouží být tady dlouho a jednou se dožít svých vnuků, jako se to poštěstilo mně. Kdyby nebylo její nesmírné statečnosti, nikdy bych žádné vnouče asi neměla. A naše kouzelná a všemi milovaná Terezka by tu s námi nebyla.

Jana (62), Kladno

Předchozí článek
Další článek
Související články
3 minuty čtení
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali. Ten její Ota se navíc brzy rozvedl, což
4 minuty čtení
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere radost z dětství mému vnukovi Kubovi. Je mu pě
2 minuty čtení
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až ji poznám, změním názor. Je to milá, hezká
2 minuty čtení
Všechno jsem sestře obětovala. Když se jí narodila dcera Martinka, odešla jsem z práce, abych s výchovou neteře pomohla. Ale kde je vděk? Rodiče nám zemřeli při autonehodě. Mně bylo tehdy třináct a sestře Jitce jen sedm. Vychovávala nás babička, ta ale zemřela, když mi bylo devatenáct. O svou mladší sestřičku jsem se tedy musela starat já, a myslím, že kvůli tomu jsem promarnila své životní šan
5 minut čtení
Jsem matka, babička a svědkyně bolesti, která svazuje naši rodinu jako jedovatý břečťan. Můj syn, kdysi veselý kluk s plány do budoucna, se stal stínem sám sebe. Bylo mu sedmnáct, když jsme poprvé zaznamenali změny v jeho chování. Do té doby byl Marek, náš jediný syn, velmi citlivý mladík, který kolem sebe šířil dobrou náladu a byl duší každé společnosti. Miloval fotbal a škola mu šla snadno
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk