Děda mě varoval ze záhrobí telefonem

Total
1
Shares

Usnula jsem s cigaretou v ruce a byt začal hořet. Probudilo mě zvonění. Když jsem zvedla telefon, zaslechla jsem mrtvého dědečka.

Když mě děti opustily, založily si rodiny a já zůstala sama, prožívala jsem těžké období, Manžel mě opustil, v práci jsem si nerozuměla s kolegy, a vnuky jsem vídala málo. Do toho všeho mi umřel pes, jediná bytost, kterou jsem měla. A tak jsem zůstala sama a nesla to těžce. Začala jsem popíjet víno a postupně se začala řítit ke dnu. Ráno jsem si vždycky říkala, že to bylo naposledy, že s tím pitím musím přestat a najít v sobě sílu, když jsem ale přišla domů, byla jsem z práce tak vynervovaná, že jsem si cestou musela dát dvě dvojky a domů si koupila krabičák. Dostávala jsem se tak pomalu do pasti, ze které bylo těžké se vymanit.

Neměla jsem pro co žít!

Ten večer jsem výjimečně hlídala vnoučka. Uložila jsem ho ve své posteli a dala si vínko. Byla jsem unavená z práce víc, než bývalo běžné, nejspíš se o mě pokoušela nějaká viróza. Najednou jsem zavřela oči a spala. Seděla jsem v křesle u televize, v ruce zapálenou cigaretu a před sebou víno. Zdálo se mi něco příjemného, protože mě hrozně naštvalo, že do té nádherné scény zazvonil telefon. Tím svým drnčivým zvukem, který by vzbudil snad i mrtvého. Hrozně jsem se lekla a skočila po sluchátku. V rozespalosti jsem slyšela známý hlas, jak mi káravě řekl do ucha: „Mileno!“ Neuvědomila jsem si hned, čí hlas to je. V tu chvíli jsem ale už byla natolik vzhůru, že jsem začala vnímat okolí. S hrůzou jsem praštila sluchátkem a běžela pro kýbl s vodou. Hořela část gauče a deka na posteli, kde spal vnuk.

Už jsem se nenapila

Okamžitě jsem vystřízlivěla. Nadávala jsem si a dušovala se, že se už nikdy vína ani jiného alkoholu nenapiju. Bylo to pro mě velké ponaučení. Jakmile jsem nebezpečí zažehnala a uklidnila vnuka, který se probudil, posadila jsem se do křesla a vydechla si. A v tu chvíli mi to došlo! Čí byl ten hlas v telefonu? Mráz mi přeběhl po zádech! Byl to můj děda, který byl už dlouho po smrti. Hned druhý den jsem zašla na hřbitov a zapálila na jeho hrobě svíčku. A slíbila, že něco se svým životem udělám. Přestala jsem pít, změnila zaměstnání a tam jsem potkala muže, se kterým žiju už pět let. Jsem zase šťastná.

Milena (61), Plzeňsko

Také se vám může líbit