Domů     Odešel, když mi bylo nejhůř
Odešel, když mi bylo nejhůř

Od života jsem dostala pořádně naložíno. Snažím se to unést, ale dost často mi to nejde.

Ještě před deseti minutami jsem si byla docela jistá, že se vše konečně obrací k lepšímu. Ale jen co se za mnou kamarádkou zavřely dveře mého bytu, opět v tom lítám. Strašlivé deprese, strach z toho, co bude dál, bolest, lítost, vztek, zoufalství.

Jen těžko se tyto stavy popisují někomu, kdo to nezažil. Jenže já dlouho žila docela normální a poklidný život, když pak mě smetla až na úplné dno hotová tsunami šílených událostí. Začalo to úmrtím otce.

Tatínek a jeho dluhy

Po smrti mé matky, která bohužel odešla velmi předčasně, zůstal otec sám. Byl drobný podnikatel, kterému se celkem dařilo. Alespoň jsme si to všichni mysleli.

Teprve, když před dvěma roky zemřel nás čekalo velké překvapení v podobě dost velkých dluhů, které tím svým podnikáním nadělal. Nedokázala jsem se zříct dědictví po otci, jak mi to radili všichni, včetně manžela.

Chápala jsem jako povinnost, že otcovy dluhy, které tu po sobě zanechal splatím za něj. Byl to přece můj táta, moje rodina, byla to jeho pověst a čest, co byla ve hře.

Doufala jsem, že to zvládnu

V té době jsem ještě pracovala,vyjednala jsem si proto splátkový kalendář a doufala, že tátovy dluhy brzy umořím. Měla jsem i radost z toho, že jsme díky přijetí dědictví nepřišli o naši chatičku.

Rodiče ji kdysi vystavěli vlastníma rukama, já tam prožila mnoho víkendů a prázdnin jako malá a pak i s dětmi Teď jsem se těšila, jak tam budeme s manželem i s vnoučaty zase jezdit. Doufala jsem, že to všechno zvládnu, ale potkala nás hrozná tragédie.

Byla to otcova vina

Byl to krásné letní odpoledne. Začínal víkend a my se s manželem těšili na chatu. Byla tam už naše dcera Hedvika s malým vnoučkem. Už jsem se jich nemohla dočkat. Bohužel krásný den se zvrtl v naprostý děs. Potemněl celý můj svět jednou provždy.

Dlouhá léta nečištěného komínu v noci chytla naše dřevěná chata. Shořela na prach a zemřela v ní i moje dcera s vnukem. Byla to neskutečná hrůza. Hrůza k nepřežití. Nebyla jsem schopná vůbec normálně fungovat.

Následky se dostavily

Za půl roku po této události jsem jednoho dnes cestou domů z práce na ulici omdlela. Dostala jsem se díky tomu do rukou lékařů a podstoupila postupně několik vyšetření. Diagnoza nebyla příliš veselá. Měla jsem rakovinu dělohy a musela jsem na operaci.

Tak to je vážně konec, pomyslela jsem si tehdy, jenže to byl teprve začátek, což jsem netušila.

Manžel práskl do bot

Z nemocnice jsem se vrátila úplně zničená. Už jsem si vůbec nepřipadala jako žena. Navíc mě ještě čekala dlouhá léčba. Postupně mi vypadávaly vlasy. Snažila jsem se ještě při tom všem chodit poctivě do práce, ale prostě to nešlo. Nakonec jsme vyhodili.

Bylo to pro mě kruté, ale docela je chápu. Jen jsem tam v té době zacláněla nějakému schopnému pracovníkovi. Jenže pro mě to byla jen další tragédie. Bez zaměstnání jsem neměla šanci dál splácet tátovi dluhy. Byla jsem ve stále horší životní situaci.

A právě v té chvíli můj manžel sbalil kufry a oznámil mi, že už má všeho dost a odchází.

Cesta z nejhoršího

Bylo to pro mě obrovské zklamání. Takovou zbabělost a podlost jsem od člověka, kterého jsem milovala a se kterým jsem žila přes třicet let vážně nečekala. Hrozně mě to zaskočilo a ještě víc bolelo. Potřebovala jsem nějakou oporu,podporu a pomoc.

Kdo mi ji má dát, když ne nejbližší člověk. Z dětí mi zůstala starší dcera. Ta ale žije se svým partnerem v jižní Americe. Ve spojení jsme ponejvíc přes internet. Tu jsem rozhodně nechtěla zatěžovat svými problémy.

Uvědomila jsem si, že musím začít o život bojovat jen sama za sebe. To mi pomohlo odpíchnout se od samého dna. Alespoň na chvíli.

Krok za krokem

Začala jsem své potíže řešit postupně. Pomocnou ruku mi nakonec nabídla moje kamarádka. Vyznala se mnohem lépe v různých právnických kličkách a předpisech. Podařilo se nám vyřešit otázku kolem dluhů a také mé bydlení.

Z velkého bytu jsem se nastěhovala jsem se ocitla v sociálním bydlení v malé garsonce. Jsem za ni ale nesmírně vděčná. S kamarádkou jsme vyřídily i můj důchod. Takže to nejdůležitější pro život tu je. Mám kde bydlet a peníze, abych mohla přežít. Teď se ještě uzdravit a zůstat na živu.

Snažím se, ale nejde to

Kamarádka mě sice drží nad vodou. Ale moje odhodlání žít vydrží vždy jen, když ji mám u sebe. Samota je pro mě vstupem do mých neovladatelných depresivních pocitů. Vím například, že bych měla konečně odpustit sobě i ostatním. Ale nemůžu. Je tu pořád to kdyby.

Kdyby se můj otec nezadlužil, nemusela jsem být tak chudá, kdyby pravidelně dbal na revizi komínů, mohla moje dcera s vnukem žít. A co já? Kdybych neonemocněla, kdybych s dcerou jela na chatu společně, kdybych byla vlídnější na manžela, třeba by mě neopustil.

Už dokonce života budu řešit věčná kdyby. Ale to mi rozhodně v ničem nepomůže.

Helena G. (62), severní Morava

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!