Domů     Dcera skončila na vozíku
Dcera skončila na vozíku

Byl to krásný zimní den a dcera s rodinou jela na dovolenou na hory. Dovolená se jí bohužel protáhla na řadu měsíců a její život dostal netušené obrátky.

Zavírám potichu dveře, abych malou Evičku neprobudila. Moje vnučka má totiž velice lehké spaní. Není na tom psychicky nejlépe. Ve škole říkají, že je příliš roztěkaná, nesoustředěná.

Víme to, stejně jako její psycholožka, která se snaží s Eviččinou slabou psychikou něco udělat. Aspoň že mladší Viktor má nervy v pořádku. Teď spí jak dudek, pěkně zachumlaný do deky. Kolikrát stačí usnout ještě dřív, než jim dočtu pohádky.

Jen aby Evička zas neměla nějaké noční můry. Vyspat bych se potřebovala také já. Je toho na mě nějak moc. Poslední dobou cítím, že mi nějak docházejí síly. Ale vydržet prostě musím. Dcera s dětmi mě opravdu potřebují.

Sem, tam nějaké hlídání

Nebylo to tak ale vždy. Ještě před dvěma roky jsem pracovala na plný úvazek. Jsem rozvedená a práce mě velice bavila. Měla jsem tam dobré kolegy, se kterými byla zábava. S jednou kolegyní jsme společně dokonce jezdívali na dovolenou.

Doma mi dělal společnost malý čtyřnohý kamarád. A pak tu byla rodina mé jediné dcery Mirky. Zdálo se, že má pohodové manželství, které ještě víc stmelily dvě malé úžasné děti. Evička a Viktor.

Chodila jsem je, sice málo, ale dost pravidelně hlídat, aby se dcera mohla vrátit po mateřské do práce.

Milovala svou profesi

Mirka vystudovala medicínu a byla úspěšná lékařka. Milovala své povolání, brala ho jako skutečné poslání. Její muž Petr byl technik a Mirce doma se vším celkem ochotně pomáhal. Kdykoli jsem k nim přišla na návštěvu, zdálo se, že jde přímo o ukázkovou rodinku.

Malá Evička byla šikovná. Začala chodit do první třídy a učení jí šlo přímo samo. Viktorek byl zase nadšený z kamarádů ve školce. Myslela jsem si, že všechno funguje, jak má. Byla to ale jen moje bláhová představa.

O Vánocích bylo dusno

Vánoce před třemi roky nebyly už jako dřív. Cítila jsem velké napětí. Moje dcera byla zamlklá a zdálo se mi, že s Petrem spolu mají nějaké neshody. Nechtěla jsem ale přisypávat sůl do otevřené rány a raději jsem se na nic neptala.

Byly to prostě dost divné svátky. Vycítila to i moje vnoučata a byla také nezvykle a neděcky tichá.

Dcera se mi svěřila

Svátky jsme nakonec nějak přežili a koncem ledna mi jednoho dne zavolala dcera, jestli bychom nemohli spolu zajít na kávu. Hned jsem vytušila, že jde o něco vážnějšího a okamžitě se schůzkou souhlasila.

V kavárně při sklence vína mi pak Mirka řekla, že jí byl Petr nevěrný. Prý to ale byla jen chvilková záležitost a oni se to teď snaží nějak překonat. Říkala mi, že nebude snadné mu odpustit, ale že se o to chce pokusit.

Prý si vymysleli společnou dovolenou v Rakousku na horách . Vezmou i děti a budou se snažit znovu rodinu stmelit. Zdálo se mi to jako velmi dobrý nápad.

Tragická nehoda

Mirka s rodinou tedy odjela do Rakouska na lyže. Všichni se tam moc těšili a posílali mi odtamtud jen samé nadšené zprávy a krásné fotky na sněhu. Ještě den před jejich návratem mi Mirka volala, byla spokojená a říkala, že se snad všechno obrací v dobré.

Moc jsem se už na ně těšila. Na to, jak mi budou vnoučata vyprávět o svých sportovních výkonech. Jenže místo nich dorazila domů zpráva, že nedaleko za hranicemi měli autonehodu. Nejhůře na tom byla Mirka. Ihned jsem se za nimi vypravila.

Nekonečně dlouhý rok

Po prvním šoku,jsme se museli všichni postavit realitě čelem. Mirka měla vážně poraněnou páteř. Strávila téměř rok po nemocnicích a rehabilitačních ústavech. Malá Evička prodělala při havárii velký psychický šok,který nezůstal bez následků.

Byl z ní najednou hotový uzlíček nervů a její stav vyžadoval péči psychiatra. Viktor naštěstí vydržel z nás všech nejvíc a byl pro nás ostatní takovým sluníčkem a potěšením. Petr, který havárii zavinil, to vše údajně psychicky nezvládl.

Zhroutil se, ale ne doma nebo v nemocnici, ale přímo do náruče své milenky. Zbaběle nás opustil, počítat se s ním už nedalo. Ten první rok jsem to všechno ještě nějak utáhla s dětmi i v práci. Když se ale domů měla vrátit dcera,musela jsem do předčasného důchodu.

Mirka je depresivní

Už dva roky se starám o vnoučata a dceru. S tou mi tedy ještě chodí pomáhat jedna paní. Mirka je totiž na invalidním vozíku a má navíc postiženou i pravou ruku. Není to s ní vůbec jednoduché, protože je hrozně zatrpklá a nešťastná.

Petr nám úplně zmizel ze života, posílá jen nějaké peníze na děti, ale ani nestojí o to, se s nimi scházet. Mirka říká, že to tíží černé svědomí. Při té havárii se prý nevěnoval řízení, ale psal SMS své milence. Mirka ho už ani nikdy v životě vidět nechce.

Rozpad rodiny, mámin úraz a šok z havárie nejvíc ale odnáší malá Evička. Je psychicky strašně labilní a je otázky kdy a zda se to vůbec zlepší.

Už dál nemůžu

Beru to jako samozřejmost, že se o svoji rodinu starám. Ale opravdu už dál už nemůžu. Před dvěma měsíci se mi udělalo špatně. Evičku to natolik vyděsilo, že zavolala sanitku. Ukázalo se, že jde o slabost z celkového vyčerpání.

Rychle jsem se ale naštěstí oklepala. Jenže, co bude příště? Nebojím se tolik o sebe, ale co by si pak počala moje dcera a vnoučata. Jsou na mě zatím dost závislí.

Alžběta (61), severní Morava

reklama
Související články
11.12.2023
Po smrti manžela jsem se bála, že to nezvládnu. Přátelé mi dodávali odvahu, že to dám. Bohužel se mi to nepodařilo. Sedím na hrobě a pláču. Mluvím s Mirkem a omlouvám se mu, že se mi nepodařilo udržet si náš domov. Tak lehce jsem o něj přišla. Nebyl tu, aby mi poradil, není tu, aby mě objal. On byl praktický a vždy si věděl rady. Já jsem bez něj jako tělo bez duše, mé srdce bije jen napůl… B
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte