SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Dcera skončila na vozíku
Dcera skončila na vozíku

Byl to krásný zimní den a dcera s rodinou jela na dovolenou na hory. Dovolená se jí bohužel protáhla na řadu měsíců a její život dostal netušené obrátky.

Zavírám potichu dveře, abych malou Evičku neprobudila. Moje vnučka má totiž velice lehké spaní. Není na tom psychicky nejlépe. Ve škole říkají, že je příliš roztěkaná, nesoustředěná.

Víme to, stejně jako její psycholožka, která se snaží s Eviččinou slabou psychikou něco udělat. Aspoň že mladší Viktor má nervy v pořádku. Teď spí jak dudek, pěkně zachumlaný do deky. Kolikrát stačí usnout ještě dřív, než jim dočtu pohádky.

reklama

Jen aby Evička zas neměla nějaké noční můry. Vyspat bych se potřebovala také já. Je toho na mě nějak moc. Poslední dobou cítím, že mi nějak docházejí síly. Ale vydržet prostě musím. Dcera s dětmi mě opravdu potřebují.

Sem, tam nějaké hlídání

Nebylo to tak ale vždy. Ještě před dvěma roky jsem pracovala na plný úvazek. Jsem rozvedená a práce mě velice bavila. Měla jsem tam dobré kolegy, se kterými byla zábava. S jednou kolegyní jsme společně dokonce jezdívali na dovolenou.

Doma mi dělal společnost malý čtyřnohý kamarád. A pak tu byla rodina mé jediné dcery Mirky. Zdálo se, že má pohodové manželství, které ještě víc stmelily dvě malé úžasné děti. Evička a Viktor.

Chodila jsem je, sice málo, ale dost pravidelně hlídat, aby se dcera mohla vrátit po mateřské do práce.

Milovala svou profesi

Mirka vystudovala medicínu a byla úspěšná lékařka. Milovala své povolání, brala ho jako skutečné poslání. Její muž Petr byl technik a Mirce doma se vším celkem ochotně pomáhal. Kdykoli jsem k nim přišla na návštěvu, zdálo se, že jde přímo o ukázkovou rodinku.

reklama

Malá Evička byla šikovná. Začala chodit do první třídy a učení jí šlo přímo samo. Viktorek byl zase nadšený z kamarádů ve školce. Myslela jsem si, že všechno funguje, jak má. Byla to ale jen moje bláhová představa.

O Vánocích bylo dusno

Vánoce před třemi roky nebyly už jako dřív. Cítila jsem velké napětí. Moje dcera byla zamlklá a zdálo se mi, že s Petrem spolu mají nějaké neshody. Nechtěla jsem ale přisypávat sůl do otevřené rány a raději jsem se na nic neptala.

Byly to prostě dost divné svátky. Vycítila to i moje vnoučata a byla také nezvykle a neděcky tichá.

Dcera se mi svěřila

Svátky jsme nakonec nějak přežili a koncem ledna mi jednoho dne zavolala dcera, jestli bychom nemohli spolu zajít na kávu. Hned jsem vytušila, že jde o něco vážnějšího a okamžitě se schůzkou souhlasila.

reklama

V kavárně při sklence vína mi pak Mirka řekla, že jí byl Petr nevěrný. Prý to ale byla jen chvilková záležitost a oni se to teď snaží nějak překonat. Říkala mi, že nebude snadné mu odpustit, ale že se o to chce pokusit.

Prý si vymysleli společnou dovolenou v Rakousku na horách . Vezmou i děti a budou se snažit znovu rodinu stmelit. Zdálo se mi to jako velmi dobrý nápad.

Tragická nehoda

Mirka s rodinou tedy odjela do Rakouska na lyže. Všichni se tam moc těšili a posílali mi odtamtud jen samé nadšené zprávy a krásné fotky na sněhu. Ještě den před jejich návratem mi Mirka volala, byla spokojená a říkala, že se snad všechno obrací v dobré.

Moc jsem se už na ně těšila. Na to, jak mi budou vnoučata vyprávět o svých sportovních výkonech. Jenže místo nich dorazila domů zpráva, že nedaleko za hranicemi měli autonehodu. Nejhůře na tom byla Mirka. Ihned jsem se za nimi vypravila.

Nekonečně dlouhý rok

Po prvním šoku,jsme se museli všichni postavit realitě čelem. Mirka měla vážně poraněnou páteř. Strávila téměř rok po nemocnicích a rehabilitačních ústavech. Malá Evička prodělala při havárii velký psychický šok,který nezůstal bez následků.

Byl z ní najednou hotový uzlíček nervů a její stav vyžadoval péči psychiatra. Viktor naštěstí vydržel z nás všech nejvíc a byl pro nás ostatní takovým sluníčkem a potěšením. Petr, který havárii zavinil, to vše údajně psychicky nezvládl.

Zhroutil se, ale ne doma nebo v nemocnici, ale přímo do náruče své milenky. Zbaběle nás opustil, počítat se s ním už nedalo. Ten první rok jsem to všechno ještě nějak utáhla s dětmi i v práci. Když se ale domů měla vrátit dcera,musela jsem do předčasného důchodu.

Mirka je depresivní

Už dva roky se starám o vnoučata a dceru. S tou mi tedy ještě chodí pomáhat jedna paní. Mirka je totiž na invalidním vozíku a má navíc postiženou i pravou ruku. Není to s ní vůbec jednoduché, protože je hrozně zatrpklá a nešťastná.

Petr nám úplně zmizel ze života, posílá jen nějaké peníze na děti, ale ani nestojí o to, se s nimi scházet. Mirka říká, že to tíží černé svědomí. Při té havárii se prý nevěnoval řízení, ale psal SMS své milence. Mirka ho už ani nikdy v životě vidět nechce.

Rozpad rodiny, mámin úraz a šok z havárie nejvíc ale odnáší malá Evička. Je psychicky strašně labilní a je otázky kdy a zda se to vůbec zlepší.

Už dál nemůžu

Beru to jako samozřejmost, že se o svoji rodinu starám. Ale opravdu už dál už nemůžu. Před dvěma měsíci se mi udělalo špatně. Evičku to natolik vyděsilo, že zavolala sanitku. Ukázalo se, že jde o slabost z celkového vyčerpání.

Rychle jsem se ale naštěstí oklepala. Jenže, co bude příště? Nebojím se tolik o sebe, ale co by si pak počala moje dcera a vnoučata. Jsou na mě zatím dost závislí.

Alžběta (61), severní Morava

reklama
Související články
28.1.2023
Když táta zrovna nepil v příšerné hospodě naproti našemu domu, sedával doma a lekal mě svým tupým, prázdným pohledem. Ještě horší byla ta jeho lítostivá nálada. Moje dětství se nepovedlo. Řeknu to velmi stručně: uplakaná máma, věčně opilý otec. Nikdy na nás nevztáhl ruku, ani na mámu, ani na mě, ale i tak mě děsily opuchlé oči, nepřítomný pohled a věčné blábolení. Nebo ty noční příchody. Bezohl
27.1.2023
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne, vyzvedávala jsem Péťu ze školky a 
26.1.2023
V první chvíli jsem si říkala, že to nikdy nedokážu. Jenže krev není voda. Proto jsem Pavlíkovi dokázala odpustit. Snad mě znovu nezklame. Oba jsme nervózní a já vidím, jak Pavlovi stékají kapičky potu po čele. Vidíme se po dlouhých šesti letech. A já vlastně nevím, zda se ho nemám tak trochu bát. Občas se mi před očima objeví obraz jeho tváře, tenkrát před sedmi lety. Bylo mu sedmnáct a neměl
20.1.2023
Vím, že Luboš byl problematický, nadělal v životě hodně chyb, to nejhorší se ale bohužel nedalo napravit. Vzdal se svého jediného dítěte. Naši kluci byli odmalička odlišní. Starší Luboš byl bohém, už jako miminko nám dal zabrat. O šest let mladší Martin byl od narození klidný. Ve škole Luboš neposeděl, zlobil a vymýšlel lumpárny, ale na vysvědčení měl jedničky. Martin byl zlaté dítě. Škola m
19.1.2023
I když je člověk dostatečně opatrný, katastrofě zabránit někdy nedokáže. Neměl by si proto nic vyčítat. Sníh křupe pod nohama a Bertík v něm vesele skotačí. Ale jen tak daleko, kam dosáhne vodítko. Na volno ho tady nikdy nepustím. Strach a hrůzné vzpomínky mi to nedovolí. Poprvé po roce jsem si sem troufla přijít. Sem dolů k řece. Je nasněženo a řeka zamrzlá. Celá jsem se rozklepala při té v
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Co se stane, když včela onemocní?
epochaplus.cz
Co se stane, když včela onemocní?
Včely medonosné (Apis mellifera) mají nezastupitelnou úlohu při opylování, jsou rozšířeny téměř po celé Zemi, kromě Antarktidy. Existuje cca 40 tisíc druhů rostlin, které by se bez pomoci včel obešly
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
nasehvezdy.cz
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
Obnovit svatební slib je mezi mnohými manželskými páry skoro samozřejmostí. Dají si tak i po letech najevo, že na jejich touze vstoupit s tím druhým do svazku manželského se ani za roky společného
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
21stoleti.cz
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
Egypt láká svojí tajuplnou atmosférou světově proslulých památek a celoročně slunečným počasím s přívětivými teplotami, které jsou v zimě příjemnější než v létě. Křišťálově čisté moře a bílé pláže lák
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
nasehvezdy.cz
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
Kdyby byl Karel Gott (†80)naživu, jistě by měl obrovskou radost. Jeho dcera Lucie (35) totiž čeká miminko. Z prvního manželství už má dva syny, Vojtu (11) a Honzíka (10). Oba vnuci svého dědečka ješ
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více kořeněné verzi. Chuť dýně skvěle doplní a zvýrazní mletý zázvor, badyán nebo kardamom. Potřebujete 300 g dýňového pyré (upečená rozmixovaná dýně H
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
skutecnepribehy.cz
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne,
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
enigmaplus.cz
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
Někteří lidé se v okamžiku smrti údajně zjevují svým příbuzným a přátelům. Na Vánoce roku 1918 prý spatřil ducha zesnulého britského vojáka Davida McConnella jeho blízký kamarád, který je příslušníkem
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů