Domů     Se sestrou jsme už zase spolu
Se sestrou jsme už zase spolu

Sourozence si člověk nevybírá. Já jsem si ale dlouhá léta nemohla stěžovat. Adélka byla moje milovaná sestra. Pak se stalo něco, co nás na dlouho rozdělilo. Ale ne navždy.

Sestra se na mě obrátila a zasmála se. „Já ten kufr nikdy nedovřu. Je malý.“ Klečela na svém loďáku a byla zoufalá. „Tak něco uber.“ Snažila jsem se jí poradit. Ale věděla jsem předem, že je to marné. Moje milá sestřička Adélka jede poprvé do lázní.

A její představy o tom, jak to tam spolu roztočíme jí přiměly, aby si do kufru nabalila garderóbu minimálně na dva měsíce. Ale já už mlčím. Jsem šťastná,. Že spolu strávíme tři neděle v lázních a pěkně si to užijeme. Ještě před půl rokem bych to považovala za absurdní myšlenku.

Nerozlučné sestřičky

Adéla se narodila dva roky po mně. Byly jsme si velmi blízké od samého začátku. Celé dětství jsme byly nerozlučná dvojka. A opravdové přátelství nás provázelo i do dospělosti. Svěřovaly jsme se navzájem se všemi našimi radostmi i starostmi.

Když jsme se vdaly a měly děti, radily jsme si, vzájemně naše potomky hlídaly a všemožně si pomáhaly. Myslely jsme si, že nás nemůže nic rozdělit, nic zaskočit. Přesto k tomu došlo.

Její muž si našel jinou

Bylo nám kolem čtyřicítky, děti pomalu odrůstaly a v Adélině životě došlo k velké krizi. Její manželství se náhle ze dne na den rozsypalo, jak domeček z karet. Její, do té doby zdánlivě seriozní muž, se bláznivě zamiloval do své mladé studentky.

Nešlo bohužel ale jen o románek. On to vzal velice vážně, se sestrou se rozvedl a s novou manželkou si pořídil další rodinu.

Odnesla jsem to já

Adéla byla úplně na dně a strašně zahořkla. Začala být zlá i na mě, protože se asi nemohla dívat na to, že nám to doma klape. A tak nakonec udělala tu hroznou věc.

Během jedné silvestrovské noci, kdy jsme byli společně na večírku u známých, svedla mého opilého manžela. A navíc to ještě ten večer všichni věděli. Alkohol sehrál svou roli a sestra i manžel se na nějakou diskrétnost prostě vykašlali. Byla jsem v šoku.

Oba se mi omlouvali

Po novém roce, když jsme všichni vystřízlivěli, se mi oba strašně moc omlouvali a prosili mě, abych jim odpustila. Trvalo mi to dlouho, ale pak jsem dospěla k závěru, že přeci nepřijdu o své dva nejbližší. Ale moje manželství už nebylo nikdy jako dřív.

Ta zrada se ve mně usadila jednou provždy, nedokázala jsem se stoprocentně přes to přehoupnout. I vztah se sestrou byl takový nějaký rezervovanější.

Vše se opakovalo

A po několika měsících přišel nový šok. Zjistila jsem totiž zcela náhodně, že manžel a Adéla se tajně scházejí. Co přitom dělají, snad bylo víc než jasné. Když jsem na ně vyrukovala se svými dotazy, ani moc nezapírali. Tentokrát jsem to už neustála.

Následoval rozvod. Velmi bolestivý rozchod s milovaným mužem a definitivní rozchod s milovanou sestrou. Nemohla ani jednoho z nich ani vidět.

Spolu nezůstali

Můj manžel se po rozvodu odstěhoval do jiného města a vlastně je dodnes sám. Se sestrou vztah ukončili. Adéla zůstala také sama a několikrát se pokusila mě kontaktovat. Chtěla si stále něco vyjasňovat, vysvětlovat. Pro mě ale nebylo co.

Vždyť mě oba tak sprostě podvedli. A to dokonce opakovaně. Uvěřila jsem jim poprvé, že to bylo hloupé selhání. Podruhé jsem ale už nic rozebírat nechtěla. Cítila jsem se tehdy hrozně ponížená, pošpiněná, zrazená. Bylo to šílené období.

Kolegyně mi pomohla

Když jsem pak po čase změnila pracovní místo, přihrál mi osud do cesty Tamaru. Kolegyni zhruba v mém věku. Na rozdíl ode mne to ale byla velmi vyrovnaná a klidná osoba. Když jsme se trochu blíž seznámily, dozvěděla se můj příběh.

Moc dobře pochopila, že mě můj rozchod se sestrou mrzí mne mnohem víc než to, že jsem přišla o manžela. S Adélou jsem nemluvila už několik let. Co s ní je a jak žije, jsem se jen sporadicky dozvídala od známých.

Byla lepší než psycholog

Strávily jsme s Tamarou dlouhé hodiny povídání o mých trápeních. Byla skvělý posluchač a dobrý psycholog. Díky ní jsem pochopila, že odpuštění je dobré nejen pro toho, kdo něco špatného provedl, ale i pro toho, kdo byl obětí.

Postupně ze mně vyprchávala všechna moje hořkost, ublíženost a nenávist. Nakonec jsem zvedla sluchátko a zavolala Adéle.

První setkání

Adéla byla velmi překvapená, ale se schůzkou po několika letech souhlasila. I když naše první setkání bylo dost rozpačité, následoval po něm i další. Naše vztahy se dostávaly zpět do starých kolejí. Už jsme se spolu dokázaly smát i plánovat.

A tak se také zrodil nápad s těmi lázněmi. Moc se na ně těším. Jsem šťastná, že mám vedle sebe zase svou sestru. Naše nerozlučná dvojka nám už snad vydrží navždy.

Milena J. (59), Uherské Hradiště

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet