Domů     Přízrak kočky mě žádal o pomoc
Přízrak kočky mě žádal o pomoc

Když jsem na lesní cestě našla opuštěnou malou černou kočičku, bylo mi jasné, že ji tam jen tak nenechám. Vzala jsem ji do náruče a odnesla domů…

Zvířata jsem milovala už jako malá holka, kočky především. Když mi bylo sedm let, zatoulala se k našim vratům mourovatá kočka. Rodiče svolili, že si ji smím nechat. Ten den patřil k mým nejšťastnějším.

Starala jsem se o ni, krmila jsem ji, pročesávala její huňatý kožíšek. Žila s námi krásných deset let, než zemřela na stáří.

Tehdy jsem měla v úmyslu zajít do nějakého útulku a vybrat si tam nového kočičího parťáka, jenže jsem se dostala na vysokou školu, přestěhovala jsem se na kolej a tam byla zvířata zakázaná. Pak jsem úspěšně odpromovala a seznámila jsem se s Radkem.

Když jsme začali bydlet spolu, myslela jsem si, že bychom si mohli kočku pořídit společně, jenže Radek měl psa Artura a ten se s kočkami nesnesl. Bylo mi to líto, mrzelo mě to, ale nakonec jsem se s tím smířila.

Procházka lesem

Jednou k večeru, když se Radek musel zdržet v práci, jsem vzala Artura na procházku do nedalekého lesa. Jako vždycky jsem ho pustila z vodítka, aby se vyběhal. Trvalo skoro hodinu, než jsme obešli celý les.

Když jsme se vraceli po lesní pěšině zpátky, Artur něco zahlédl. Užuž jsme ho chtěla přivolat, ale byl rychlejší než já. Zvedl ocas a bleskurychle zmizel mezi stromy.

V duchu jsem se proklínala za nepozornost, protože mi bylo jasné, že jestli chytil stopu, můžu na něj volat a nahánět ho po lese i několik hodin.

Pohyb v křoví

Artur ale kupodivu daleko nedoběhl. Zůstal stát asi pět metrů od hlavní pěšiny na jiné lesní cestičce. Prodrala jsem se mezi stromy za ním. Rychle jsem mu připnula vodítko, kdyby se náhodou rozhodl ve svém lovu pokračovat.

Artur však stál na místě a nevypadalo to, že by chtěl ještě někam utíkat. Srst měl naježenou, ocas stažený mezi nohy a tiše vrčel. Pohled upíral kamsi mezi křoví. Neměla jsem z toho dobrý pocit.

A když jsem vzápětí zahlédla pohyb mezi pařezy, polekaně jsem zalapala po dechu.

Opuštěná kočička

Artur se mi přilepil k noze. Rozbušilo se mi srdce. I když jsem věděla, že by bylo nejrozumnější otočit se a jít rychle pryč, cosi mi to nedovolilo. Nakonec jsem se zhluboka nadechla a odvážně udělala pár kroků. Artura jsem držela nakrátko.

Obávala jsem se toho, co mezi keři a kmeny stromů spatřím, o to větší úleva mě zaplavila, když jsem tam našla malou černou kočku, celou špinavou od hlíny. Okamžitě mi bylo jasné, že ji musím zachránit. Vzala jsem ji do náruče a odnesla domů.

Artur po celou dobu slabě vrčel a srst na hřbetě měl celou zježenou. Tehdy jsem to přikládala jen jeho nepřátelství ke kočkám.

Měl z ní strach

Kočce jsem dala jméno Emilka. Artur ani Radek z ní kdoví jak nadšení nebyli, ale já jsem trvala na tom, že s námi zůstane, takže ji nakonec oba dva vzali na milost. Jen pokaždé, když Emilka vběhla do obýváku, stáhl Artur ocas a zalezl pod stůl.

Ke kočce se nechtěl ani přiblížit, což jsem považovala za dobré znamení. Emilka s námi nebyla ani týden, když poprvé utekla. Ráda bych řekla, že to byla vina Radka, ale mohla jsem za to já sama. Před odchodem do práce jsem zapomněla zavřít okno.

Naštěstí jsme bydleli v prvním patře, takže se jí nic stát nemohlo. Jediné, co jsem si přála, bylo, aby Emilka našla cestu zpátky a vrátila se.

Vracela se zablácená

Moje modlitby byly vyslyšeny. Druhý den se Emilka skutečně objevila. Ale nebyla to ta krásná kočka, jakou jsem z ní udělala. Byla mokrá, špinavá a smrděla hlínou. Seděla na prahu dveří a upřeně na mě koukala. Vzala jsem ji dovnitř a umyla ji.

Tehdy poprvé mě napadlo, že je Emilka skutečně zvláštní. Nikdy nemňoukala, nepředla, nevrněla, neměla hlad. Občas něco převrhla a rozbila, nebo vběhla náhle do pokoje a vylekala Artura. Radek se jí stranil a odmítal ji pohladit, natož pochovat.

Nejednou jsme se kvůli tomu pohádali. Emilka utíkala a vracela se, jak se jí zachtělo. Pokaždé přišla celá zablácená a smradlavá. „Ta kočka půjde z domu,“ vztekal se Radek. „Je odporná a zlá.“

Zmizel i Artur

Všechno vygradovalo, když jsem se jednou vrátila pozdě večer z práce a doma našla rozčileného a nervózního Radka. Přecházel z jedné strany pokoje na druhý. „Co se stalo?“ zeptala jsem se opatrně. „Artur a ta prokletá kočka zmizeli!“ Nechápala jsem.

„Cože?“ Radek na mě upřel rozhněvaný pohled. „Když jsem se vrátil, okno v kuchyni bylo dokořán a jsem si zcela jistý, že jsem ho zavíral. A Artur ho sám otevřít nedokáže. Za všechno může ta zlá kočka!“ Nevěděla jsem, co na to říct.

Na jednu stranu mi ho bylo líto, na druhou mi ale vadilo, že ze všeho viní Emilku. Nakonec jsem mu nabídla, že mu pomůžu vyrobit letáky a rozvěsit je po okolí. Odsekl, že nemá zájem a odešel do noci hledat Artura. Díky bohu ho našel. Druhý den se oba sbalili a odstěhovali se.

Zmizela navždy

Asi dva dny nato se Emilka vrátila. Jako vždycky byla celá od hlíny. Zůstala sedět před dveřmi a upírala na mě oči. Jakoby mi chtěla něco říct. Pak se otočila a začala prchat pryč. Utíkala jsem za ní. Mířila do lesa, kde jsme ji s Arturem našli.

Z očí mi zmizela na jedné lesní pěšince. Volala jsem na ni, rozhlížela jsem se kolem, ale nic. Pak jsem zaslechla slabé mňoukání. Srdce mi poskočilo. Rozhrnula jsem křoví a málem nevěřila vlastním očím.

Na zemi leželo v klubku pět koťátek, ale po Emilce nikde ani stopy. Odvezla jsem je k veterináři. Všechny se podařilo zachránit. Později jsem se do lesa na to místo ještě vrátila.

Emilku už jsem nenašla, ale přísahala bych, že jsem v dálce mezi stromy zahlédla její pronikavě zářící oči…

Regina N. (51), střední Čechy

reklama
Související články
29.2.2024
Když jsem se narodila, děda vysadil břízku. Byla to moje ochránkyně. Jednoho dne jsem poznala, jak velké spojení mezi námi bylo. Nejen mezi zvířaty a lidmi existuje zvláštní spojení. Podobnou moc mají také stromy a jiné rostliny. Možná tomu nevěříte, ale já vím, o čem mluvím, protože jsem před lety prožila na vlastní kůži něco neuvěřitelného. Chránila mě už od dětství Přitažlivost mezi na
28.2.2024
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se něco změnilo. Když babička zemřela, pocítila jsem, že ve svém těle ne
27.2.2024
Ráda si vozím od moře různé mušle a kamínky. Mám jich doma celou sbírku. Jsou kouzelné! Už léta mi léčí nemocné tělo i bolavou duši. Velmi ráda vyrážím za sluncem. Moře mi dává sílu a slaný vzduch ze mě dokáže vytáhnout choroby, které se ve mně za zimu nahromadí. Ty úžasné poklady moře jsem začala sbírat a shromažďovat před více jak deseti lety. Mušle, hvězdice, kamínky, kousky korálů... Mám ji
27.2.2024
Byl nádherný a svými rozměry i barevností, ladil s mým nábytkem v ložnici. Musela jsem si ho koupit! Skrýval v sobě ale strašné tajemství. K dyž se kolem půlnoci na koberci objevila první vlna, bylo to, jako by se geometrický motiv, podobný labyrintu, změnil v moře, které žene vlny na pobřeží. Úchvatné... Slyšela jsem pláč Koberec jsem koupila ve staré zapadlé čtvrti v tuniském Zarzizu, k
26.2.2024
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase ten hloupý sen?“ ptal jsem se, i když jsem s
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla