Domů     V domě prováděla zlé rituály
V domě prováděla zlé rituály

Byla jsem ráda, že jsem po přestěhování našla skvělou kamarádku ve své sousedce. Jenže pak se stala ta nešťastná příhoda se starou hrušní a Kamila mi ukázala, jak zlá a podlá dokáže být.

Před deseti lety jsem prožívala velice špatné období. V práci jsem dostala výpověď a k tomu se mi navíc rozpadl desetiletý vztah. Všechno na mě padalo. Byla jsem smutná, v depresi, všeho jsem měla prostě dost.

Ani nevím co mě to napadlo, ale prostě jsem se jednou večer rozhodla, že svůj život od základů změním. Byt v Brně jsem prodala a odstěhovala jsem se na venkov na jižní Moravu, kde jsem si koupila malý baráček.

Přírodu jsem měla ráda odjakživa a cítila jsem, že potřebuji ve svém životě razantní změnu.

Vřelé uvítání

Domek to byl malý, ale byl v pěkném stavu, takže na něm nebyly zapotřebí ani žádné velké úpravy. Poměrně rychle jsem se zabydlela a v sousední vesnici jsem si našla práci v místní cukrárně. Plat nebyl bůhvíjak vysoký, ale peníze mi stačily.

Důležité pro mě bylo hlavně to, že majitelka cukrárny, tedy moje šéfová, byla moc fajn ženská a že jsme si káply do noty. Podobně jako s mojí sousedkou Kamilou. Hned druhý den poté, co jsem se do domku nastěhovala, zaklepala na moje dveře.

Představila se mi a do ruky mi vtiskla proutěný košík, ve kterém byly domácí hrušky a povidlové buchty. Samozřejmě jsem ji pozvala dál.

Zajímala se o bylinky

Uvařila jsem nám kafe a daly jsme se spolu do řeči. Povídala mi o místních lidech i o sobě. Před třemi roky se rozvedla a od té doby žila sama. Přítele ani děti neměla. Jednou za čas ji prý akorát jezdí navštěvovat sestra s manželem a jejich dvěma dětmi.

Stejně jako já, i Kamila měla ráda přírodu a toulání lesem. Také sbírala různé bylinky, ze kterých pak vyráběla různé léčivé sirupy či masti. Byla trochu zvláštní, ale moc milá a ochotná. Brzy se z nás staly kamarádky.

Hádky kvůli hrušni

Jediný problém jsem měla s Kamiliným kohoutem, který den co den už před pátou hodinou ráno kokrhal a budil mě, a starou hrušní s rozložitou korunou, ze které padaly povětšinou shnilé plody na moji zahradu.

„Omlouvám se, vím, že ti to dělá nepořádek, ale zkus to prosím přetrpět,“ žádala mě už poněkolikáté. „Je už stará. Kdysi ji tu zasadila moje babička, ale pořád plodí krásné veliké hrušky. Vždyť jsi sama říkala, jak jsou dobré.“ V tom měla Kamila pravdu.

„Já po tobě přece nechci, abys ji pokácela, jen ty větve, co přesahují přes plot bys mohla uřezat,“ namítala jsem. „To neudělám!“ řekla rázně Kamila, načež se otočila a bez jakéhokoli dalšího slova odešla do domu. Kvůli té hrušni jsme se pohádaly už několikrát. A nikdy to nikam nevedlo.

Nemluvila se mnou

Jednoho dne, když venku byla velká vichřice, došlo k tomu, že dvě větve starého stromu ten silný nápor větru nevydržely a utrhly se. Bohužel to byly právě ty větve přečnívají přes plot na moji zahradu.

Když se vyjasnilo, vyšla jsem z domu, abych tu spoušť uklidila. Vtom jsme si všimla Kamily, jak stojí v okně a se sinalou tváří vše pozoruje. Nechala jsem větve větvemi a běžela k ní domů. Zvonila jsem, klepala jsem, ale neotevřela mi.

Od toho dne se mnou nepromluvila. I když jsem se jí několikrát omluvila a snažila se jí vysvětlit, že za to mohla ta fujavice, Kamila byla přesvědčená o tom, že jsem ty větve usekala já. Když jsme se potkaly na ulici, spražila mě nenávistným pohledem.

„Ještě budeš litovat. Za to mi zaplatíš,“ ucedila mezi zuby vždy, když jsme se míjely. Nerozuměla jsem tomu. Nechápala jsem, proč kvůli tomu tak nadělá a už vůbec ne tomu, proč z toho obviňuje mě. Vždyť jsem nic zlého neudělala.

Nepříjemná vyrážka

Pár dní nato se mi na kůži udělala ošklivá vyrážka. Celé předloktí jsem měla poseté drobnými červenými pupínky, které urputně svědily. Nikdy předtím jsem žádné kožní problémy nebo ekzémy neměla.

Den dva jsme si na to dávala léčivé obklady, ale vůbec se to nelepšilo. Spíš naopak, vyrážka se rozšiřovala dál. Třetí den jsem se raději vypravila k lékaři. Udělal mi různé testy, ale na nic nepřišel.

„Možná to bude stresem nebo nedostatkem vitaminů,“ řekl nakonec a doporučil mi nějaké doplňky stravy. Asi za týden vyrážka postupně vymizela.

Zlomyslně se smála

Uběhl týden a šéfová si mě zavolala k sobě. V kase údajně chyběly nějaké peníze. „Moc mě to mrzí, Žaneto, ale budu tě muset propustit,“ oznámila mi. Byla jsem v šoku, že jsem se nezmohla na jediné slovo. Sbalila jsem si své věci a šla jsem.

Před domem jsem potkala Kamilu, která se na mě posměšně ušklíbala. V tu chvíli mi to došlo: určitě v tom měla prsty ona. „Nech mě na pokoji,“ udeřila jsem na ni. „Nic jsem ti neudělala. To s tím stromem byla nehoda.

Byly jsme přece kamarádky…“ Kamila se pohrdavě usmála. „Máš pravdu. Byly jsme kamarádky. Teď už nejsme.“

Nebyla doma

Jestli jsme si tehdy bláhově myslela, že se to časem změní a Kamila se umoudří, zmýlila jsem se. Smůla se na mě lepila i nadále.

Na zahrádce mi nic nevykvetlo ani nevyrostlo, minimálně jednou týdně tekla z kohoutku žlutá zapáchající voda, a v celém domě jsem měla otravné mušky. Jednoho dne mi už došla trpělivost. Vběhla jsem do Kamilina domu a zavolala na ni. Odpověď se mi nedostala.

Prošla jsem domem, ale nebyla tam. Už jsem byla na odchodu, když jsem si všimla pootevřených dveří od malé komory.

Ovládala magii

Opatrně jsem je otevřela a nahlédla dovnitř. Všude byly svíčky, vonné tyčinky, karty, dokonce i čarodějná koule. A na nástěnce byla připnutá moje fotka. Zatočila se mi hlava. Krk se mi začal svírat a špatně se mi dýchalo.

Na poslední chvíli jsem z komory vyběhla pryč. Dům jsem okamžitě nabídla k prodeji a odstěhovala jsem se zpátky do města. Tam už jsem naštěstí měla klid.

Žaneta R. (47), Brno

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
29.2.2024
Když jsem se narodila, děda vysadil břízku. Byla to moje ochránkyně. Jednoho dne jsem poznala, jak velké spojení mezi námi bylo. Nejen mezi zvířaty a lidmi existuje zvláštní spojení. Podobnou moc mají také stromy a jiné rostliny. Možná tomu nevěříte, ale já vím, o čem mluvím, protože jsem před lety prožila na vlastní kůži něco neuvěřitelného. Chránila mě už od dětství Přitažlivost mezi na
28.2.2024
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se něco změnilo. Když babička zemřela, pocítila jsem, že ve svém těle ne
27.2.2024
Ráda si vozím od moře různé mušle a kamínky. Mám jich doma celou sbírku. Jsou kouzelné! Už léta mi léčí nemocné tělo i bolavou duši. Velmi ráda vyrážím za sluncem. Moře mi dává sílu a slaný vzduch ze mě dokáže vytáhnout choroby, které se ve mně za zimu nahromadí. Ty úžasné poklady moře jsem začala sbírat a shromažďovat před více jak deseti lety. Mušle, hvězdice, kamínky, kousky korálů... Mám ji
27.2.2024
Byl nádherný a svými rozměry i barevností, ladil s mým nábytkem v ložnici. Musela jsem si ho koupit! Skrýval v sobě ale strašné tajemství. K dyž se kolem půlnoci na koberci objevila první vlna, bylo to, jako by se geometrický motiv, podobný labyrintu, změnil v moře, které žene vlny na pobřeží. Úchvatné... Slyšela jsem pláč Koberec jsem koupila ve staré zapadlé čtvrti v tuniském Zarzizu, k
26.2.2024
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase ten hloupý sen?“ ptal jsem se, i když jsem s
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla