Domů     Rodinu mi zcela zničila pandemie
Rodinu mi zcela zničila pandemie
5 minut čtení

Naše rodina patří k těm, které pandemie koronaviru velmi poznamenala. Manžel přišel o práci a skončil na antidepresivech. O rodinu se musím starat a vydělávat jen já.

Honzu jsem si brala před šestadvaceti lety. Bylo mi sedmadvacet a byla to veliká láska. Peněz jsme moc neměli, ale milovali jsme se a to nám vše vynahrazovalo. Brzy po sobě se nám narodili dva synové, starší Honzík a mladší Zdeněk.

Bydleli jsme tehdy v paneláku ve dvoupokojovém bytě, ale bylo nám spolu dobře, co jsme dětem nemohli dopřát v materiálních věcech, vynahradili jsme jim společně stráveným časem.

Nový život

Když bylo dětem asi dvanáct a jedenáct, našel si Honza novou práci. Začal pracovat jako manažer restaurace, která patřila do celé skupiny dalších podobných podniků. Měl tam dostat velmi dobrý plat, ale znamenalo to, že bude muset dojíždět.

Do té doby jsme byli skoro pořád spolu a najednou byl Honza od rána do večera v práci a k tomu denně strávil přes asi dvě a půl hodiny na cestě.

Synům to nejspíš až tak moc nevadilo, byli už docela velcí, a navíc v té době začali víc chodit ven s kamarády a na různé kroužky, takže si čas užívali po svém.

Navíc mi Honza navrhl, jestli bych nechtěla odejít ze zaměstnání a zůstat doma, protože pak budu mít víc času na kluky i na domácnost. Vydělává přece dost, tak proč bych si to nemohla dovolit. Souhlasila jsem.

U nás v práci to nebylo zrovna ideální a představa, že budu mít čas nejen na rodinu, ale i na cvičení a koníčky, mě lákala. Jenže najednou jsem zjistila, že jsem doma skoro pořád sama.

Po krátké době jsem si zvykla a nakonec jsem byla i ráda, že mám dost času jenom pro sebe a mohu se věnovat věcem, které mne dřív bavily.

Začala jsem zase šít, chodit do divadla… Až časem mi začalo být líto, že to všechno vlastně dělám pořád jen sama. Chvíle trávené společně s rodinou a Honzou mi prostě začaly chybět.

Peníze jako náhrada

Změnu rodinného života kompenzovaly Honzovy vysoké výdělky. Najednou jsme si mohli koupit skoro všechno, co jsme potřebovali nebo chtěli. Postupně jsme si vybavili naši domácnost drahým zařízením.

Od varné konvice přes pračku se sušičkou po myčku nádobí. Pořídili jsme si také novou televizi, hodně dobré počítače pro muže i pro syny, mobily, kola a další sportovní vybavení.

Kluci mohli začít jezdit v létě na tábory, v zimě na hory a další školní akce, na které jsme dosud neměli.

Když jsem se však pokusila zorganizovat nějakou rodinnou akci, takovou, jaké jsme dřív měli rádi, nikomu se do toho nechtělo a nakonec se z nich všichni vymluvili. Honzovi se v práci dařilo, za nějakou dobu ho povýšili a s tím jeho příjmy ještě vzrostly.

Ze začátku jsem si dělala legraci, že nevím, co s takovými penězi budeme dělat, ale Honza si rady věděl – nejdřív si koupil drahé auto a pak se mne ani nezeptal, vzal si hypotéku a koupil rodinný dům.

A tak jsme se stěhovali do nového a s větším prostorem nakupovali i další věci – nábytek, obrazy a podobně. Zařizování mě zase bavilo, ale když pak bylo všechno hotové, zase jsem občas začala pociťovat samotu a smutek, že už nežijeme jako dřív. Přišlo mi to tak dávno…

Přišel zlom

Několik let jsme takhle žili, když najednou přišel koronavirus a s ním i všechna ta opatření včetně nouzového stavu a uzavření spousty podniků. Zavřela se i síť restaurací, ve které pracoval můj manžel.

Nejdřív se nějakou dobu zdálo, že si majitelé své zaměstnance podrží, ale pak se ukázalo, že už před krizí si jeho restaurace nevedly tak dobře, jak se zdálo, a celá síť zkrachovala.

Uklidňovala jsem se tím, že máme dost naspořeno, ale to jsem byla na omylu – neměli jsme ani tolik, kolik jsem myslela, a když jsem se Honzy ptala, co se s těmi penězi stalo, nedokázal mi odpovědět.

Dodnes nevím, za co to všechno utratil, finance měl na starosti on. Došlo mi, že to byla chyba, ale bylo už pozdě. Leasing na Honzovo auto, hypotéka na dům a další splátky naše úspory poměrně rychle zdecimovaly.

Leasingová firma si přijela pro auto, pak se ozvali z banky, že neplatíme splátky na hypotéku.

Museli jsme se vystěhovat a náš dům banka prodala. Nějaké peníze jsme od nich sice dostali zpět, ale nebylo to moc. Honza se psychicky zhroutil, uzavřel se do sebe a zavíral se v pokoji nájemního bytu.

S nikým nechtěl mluvit, chodit na terapii odmítl a nové zaměstnání si nehledal. Kluci se uskromnit a veškerá péče o rodinu zůstala na mě.

Blýskání na časy?

Našla jsem ale práci jen jako pokladní v supermarketu, plat nám stačil sotva na to nejnutnější. Bylo mi jasné, že takhle to dlouho vydržet nemůže. Taky jsem se bála, že jednou přijdu domů a Honza bude mrtvý.

Tu myšlenku jsem nemohla snést, a tak jsem se rozhodla k radikálnímu kroku. Domluvila jsem se se syny a zavolali jsme záchrannou službu.

Sice nebylo lehké je přesvědčit, aby Honzu odvezli na psychiatrii, když nic hrozného neprováděl, ale nakonec jsme je nějak dokázala přesvědčit.

Společně jsme ho pak donutili k léčení. Teď za ním jezdíme skoro každý den na návštěvy a jeho stav je zatím prý stabilizovaný. Doufám, že se jednu vyléčí a zase budeme žít aspoň jako tenkrát, když jsme skoro nic neměli.

Zdena (53), jižní Morava

Související články
3 minuty čtení
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za příklad svému životn
3 minuty čtení
Ještě před čtyřmi měsíci jsme žili normální život. Manžel byl zdravý a plný energie. Dnes bojuje o život. Nikdy by mě nenapadlo, že se jeho svět tak rychle převrátí. Manžel byl člověk, který nikdy nebyl nemocný. Nezastavil se, vždy byl aktivní, běhal, jezdil na kole, miloval život. Když si ale začal stěžovat na bolesti v břiše, myslela jsem si, že to bude jen nějaký menší problém, nějaké zažíva
5 minut čtení
Je to už dávno, ale pořád si pamatuji, jak těžké to pro ni bylo. Moje kamarádka Petra byla vždy tak srdečná. Sama ale prožívala bolest, kterou neunesla. Když se ohlédnu zpět, mám pocit, jako bych byla svědkem něčeho, co se stalo teprve včera. Pořád dokola si říkám, jak jsem měla něco udělat jinak, abych jí pomohla. Aby tu byla se mnou i dnes. Moje kamarádka mi dala možnost být její oporou v
3 minuty čtení
První nečekaná rána v mém dosud pohádkovém životě přišla, když jsem zjistila, že manžel má milenku. To byla ale jen ta první z řady ran. Druhá přišla, když jsem zjistila, že se s tou ženou vídal už dlouhé měsíce a žil s námi oběma. A třetí, když se ukázalo, že ona je jen o pár let starší než naše dcera. Zůstala jsem sama v domě, který jsme spolu postavili. Zdi byly plné vzpomínek. Nemohla jsem
3 minuty čtení
Dodnes mám stále před očima obraz, který se mi zaryl do paměti. „Tvá sestřička už není,“ říkali. Jak není, vždyť byla mladší! Bylo mi tehdy 10 let a Markéta byla o dva roky mladší. To přece nedávalo smysl. Děti neumírají. I já jsem se cítila nesmrtelná. Tehdy mi řekli, že odešla do nebíčka. Proč? Tam odešla tenkrát babička, která byla stará. Proč šla má sestřička? Prázdný pokoj Nebyla to
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.