Domů     Přestala jsem ho odmítat až ve chvíli, kdy bylo na lásku pozdě
Přestala jsem ho odmítat až ve chvíli, kdy bylo na lásku pozdě
4 minuty čtení

Větší štěstí v životě mívá ten, kdo dokáže včas rozeznat pravou příležitost.

Na nedostatek ctitelů jsem si nikdy nemohla stěžovat, ani v mládí, ani po čtyřicítce, kdy už jsem byla rozvedená. Částečně to bylo dáno i mým mladistvým vzhledem, který mě stále doprovázel, a který jsem se poctivě snažila udržovat.

Zatímco v případě manžela jsem si moc dobře nevybrala, partner pro další část života jsem si chtěla zvolit opravdu spolehlivého a takového, jaký by mi vyhovoval.

Zajímal se až moc

Jedním z nejaktivnějších nápadníků, které jsem měla, byl Marek, kolega na pracovišti. Bylo mu o pět let více než mně, také se před časem rozvedl. Na rozdíl ode mě neměl děti.

Já s těmi svými už neměla moc starostí, vdávala jsem se brzy a syn i dcera už měli svůj vlastní svět. Oba ještě sice studovali, ale mě potřebovali už jen pro své zázemí a tuto roli částečně suploval i bývalý manžel.

Ačkoliv naše vztahy po rozvodu byly chladné a jen formální, jedno jsem mu nemohla upřít: že se o naše děti umí postarat. Měla jsem tedy celkem volnost při navazování nových známostí.

Nepatřila jsem ale nikdy k ženám, které chodí moc do společnosti, na večírky, do vináren a podobně.

Moje možnosti byly tedy limitovány prací, kde jsem se stýkala i s mnoha cizími lidmi, náhodnými setkáními nebo inzeráty – ale ty pro mě představovaly až poslední možnost. O Markovi jsem věděla, že je to klidný a hodný muž, odrazoval mě však jeho přílišný zájem. Znáte to, když vás někdo uhání, utíkáte před ním, a naopak.

Vyhrál to muž z inzerátu

Na Markovi bylo sympatické, že to nevzdával, současně se ale nijak nevnucoval. Dával mi své sympatie najevo při každém setkání a rozhovoru, ale vždy decentně a s úsměvem. Někdy mi ho bylo skoro až líto.

Musela jsem si občas přiznat, že sama vlastně nevím, co chci. V koutku duše jsem se možná toužila sama hluboce zamilovat a o někoho usilovat, prožívat znovu to střídání naděje a nejistoty. Marek pro mě byl příliš snadno čitelný.

Věděla jsem, že stačí kývnout a budeme spolu. Nedala jsem mu šanci ani po půl roce jeho nenuceného dvoření. Dál jsem hledala všude jinde. Na internetu jsem potkala zajímavého muže.

Zdeněk mi připadal nejprve trochu domýšlivý, ale při osobním setkání jsem propadla jeho kouzlu. Po každé další schůzce jsem byla stále více zamilovaná. Zdeněk na mě jednoho dne počkal před prací. Marek to viděl. Došlo mu, že jeho šance jsou pryč. V dalších týdnech byl smutný, ale dál se ke mně choval s úctou a zdvořile.

Pochopila jsem, kdo je ten pravý

Brzy jsem začala poznávat, že Zdeněk má i své špatné stránky. Dokázal se pohádat kvůli maličkostem, jen aby neutrpěla jeho ješitnost. Oči se mi definitivně otevřely, když mě při jedné hádce málem uhodil.

Rychle jsem z toho vztahu vycouvala, ale Zdeněk mě pak ještě dlouho pronásledoval a vyhrožoval mi, protože tím rozchodem utrpělo jeho ego. Až teď jsem si uvědomila, jak jsem byla zaslepená. Pochopila jsem, že Marek by mi opravdu byl schopen dát to, co hledám:

trvalý nekonfliktní vztah a vzájemný respekt. Chtěla jsem mu dát najevo, že už jsem „volná“. Připadalo mi ale, že se jeho chování ke mně změnilo. Ty obdivné pohledy byly najednou pryč, zůstala jen ta slušnost. Nevěděla jsem, co mám dělat. Pozvat ho na rande?

To by vypadalo divně. Řekl mi to nakonec sám – našel si mladší rozvedenou ženu s dětmi a bude se za ní stěhovat. Když jsem to slyšela, cítila jsem, jak se mi sevřelo srdce. Pochopila jsem, že už je pozdě a že jsem vlastní vinou promeškala jednu životní šanci.

Popřála jsem Markovi hodně štěstí, ale když dělal v práci večírek na rozloučenou, vymluvila jsem se na něco a nešla tam. Stalo se to už před rokem, ale já jsem dál sama a teď mě to bolí dvojnásobně.

Jana D. (44), Olomouc

Související články
3 minuty čtení
Ze žárlivosti je člověk schopen udělat leccos. Jsem už daleko rozumnější než zamlada, zdaleka ne tak vznětlivá a bláznivá. Ale stále zamilovaná. Vdobách, kdy jsme s mým mužem teprve chodili, jsem docela dost žárlila. Naštěstí mě to už nepronásleduje, protože s tím by se nedalo žít, v lepším případě bych skončila jako rozvedená, opuštěná ženská, v horším ve vězení. Jezdívali jsme na chatu jeho r
5 minut čtení
Svůj život jsem promarnila s nesprávným mužem a okamžik, kdy jsem potkala toho pravého, mě málem minul. Nikdy jsem nepatřila k děvčatům, která chtějí dělat kariéru, nebo jen ulovit bohatého chlapa a mít se dobře. Já chtěla najít hodného a chápavého muže a s ním si pořídit velkou rodinu. A našla jsem ho už za studií. Jmenoval se Martin, končil práva, nebyl to sice krasavec, ale byl milý a pozorn
4 minuty čtení
Loni na Prvního máje jsem plánovala, že zůstanu doma. Na lásku jsem neměla ani pomyšlení. Jenže osud si pro mě připravil něco jiného. Přiznám se, že jsem svátky zamilovaných jako První máj nebo Valentýn nikdy nemusela. Tohle povinné dokazování lásky mi přijde ujeté. Když jste navíc nezadaná, zamilované párečky vám lezou na nervy ještě víc. Když jsem se loni prvního května probudila, měla jsem p
3 minuty čtení
Ten muž se objevil v drogerii, kde jsem v té době pracovala. Pořád po mně pokukoval, nakonec se přece jen osmělil a oslovil mě. Byl to Ferda. Táta mi tu neobyčejně povedenou fotku z tábora nechal zasklít. Byla jsem tam ještě s nějakými táborníky, postupem času jsem zapomínala jejich jména i táborové přezdívky, protože šlo hlavně o to, že mi to tam moc slušelo. Bylo mi tehdy patnáct, měla jsem v
3 minuty čtení
Byli jsme s Tondou každý jiný, on ze statku, já z města. Bála jsem se, že jsme příliš rozdílní, než abychom spolu mohli žít. Skoro celé léto jsem tehdy probrečela. Byla jsem nešťastná, i když zase naopak chvílemi šťastná, zasněná a zamilovaná. Byli jsme s Tondou jako oheň a voda. Maminka mě utěšovala, že láska hory přenáší a všechno spraví, jenomže budoucí tchyně si zjevně myslela opak. Byla to
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Duch na útěku: Příběh, kde se role oběti a pronásledovatele obrátily
enigmaplus.cz
Duch na útěku: Příběh, kde se role oběti a pronásledovatele obrátily
Dětská zvídavost je nesmírná. Ale co když se tříleté dítě rozhodne prozkoumat něco, co nemá žádné fyzické tělo? To se stalo Američance Diane Davis, jejíž setkání s nadpřirozenou entitou bylo jiné než
Vytáhli Sověti strůjce svých vesmírných úspěchů přímo z gulagu?
historyplus.cz
Vytáhli Sověti strůjce svých vesmírných úspěchů přímo z gulagu?
„Úchvatné!“ honí se hlavou Sergeji Koroljovovi, když zpoza ohradníku sleduje zkušební start německé rakety V-2. V říjnu 1945 sovětský konstruktér vidí vzlétnout velkou raketu vůbec poprvé v životě. Při pohledu na kolos stoupající k nebesům si uvědomí, že přesně tohle je cesta, jak dosáhnout dosud neuskutečněného a vynést člověka do vesmíru…   Američané měli Wernhera
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Čeští vědci „přesvědčili“ kmenové buňky tvořit zubní tkáň
21stoleti.cz
Čeští vědci „přesvědčili“ kmenové buňky tvořit zubní tkáň
Často propíraným tématem poslední doby je léčba kmenovými buňkami. Jedná se o nediferencované buňky, které je možné získat třeba z tukové tkáně a které mají hojivé schopnosti, jichž lze za určitých ok
7 kroků, jak pečovat o pleť v horkém létě
nejsemsama.cz
7 kroků, jak pečovat o pleť v horkém létě
Léto je pro pleť výzvou – více slunce, tepla i potu, a přesto toužíte po zářivém vzhledu, svěžesti a hydrataci. Co zařadit do každodenní rutiny? V létě se pravidla každodenní péče o pleť mění. Pleť je vystavena vysokým teplotám, UV záření a suchu a make-up vydrží přece jen o trochu méně. Máme pro vás tipy
Objevte lokality, o nichž se říká, že mají léčivou moc
epochanacestach.cz
Objevte lokality, o nichž se říká, že mají léčivou moc
V Česku nalezneme nepočítaně míst s magickou energií. Zde jsou další z nich, která mají prý dokonce až léčivou moc! Nedokončený chrám dobije baterky V Panenském Týnci v okrese Louny má původně stát velkolepá stavba chrámu, ta však zůstává nedokončena. Přesto místo i nadále láká mnoho lidí a je důkazem, že není nutná přepychová výzdoba
V Monopolech se hrálo o svobodu
epochalnisvet.cz
V Monopolech se hrálo o svobodu
Zajatí britští letci se snaží nedat najevo svou radost. Právě k nim do německého zajateckého tábora doputoval zvláštní dárek – desková hra Monopoly. Nemá jim posloužit jen k ukrácení času. Pomůže jim k útěku.   „Je vaší povinností pokusit se o útěk ze zajetí,“ vtloukali britským vojákům do hlavy při výcviku. Někteří z nich, většinou letci, dostávali za druhé
Skončí Aneta Krejčíková brzy na mizině?
nasehvezdy.cz
Skončí Aneta Krejčíková brzy na mizině?
Po rozchodu s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (40) se těšila na nový začátek. Jenže teď prý Aneta Krejčíková (34) začíná svých činů pomalu litovat. Je to teprve pár měsíců, co se rozhodla pro rázný kro
Moje stará kočička za sebe přivedla náhradu
skutecnepribehy.cz
Moje stará kočička za sebe přivedla náhradu
Moje úžasná kočička Didi mě léta provázela životem. Ve chvíli, kdy cítila, že brzy nadejde její čas, se postarala o svého nástupce. Nebyla jsem nadšená z toho, že si děti prosadily kotě. Přinesly ho z útulku. Kočička Didi se u nás rychle zabydlela. Rázem byla paní domu ona. Spala s námi v posteli a byla tak mazaná, že se naučila pouštět si
Zapékaný kozí sýr s jablkem a ořechy
tisicereceptu.cz
Zapékaný kozí sýr s jablkem a ořechy
S kozím sýrem Ivana Anderlová dokáže přímo čarovat. Zkuste i vy vykouzlit naprosto báječný pokrm podle jejího receptu. Ingredience 200 g kozího sýru 2 celozrnné bagetky nebo chléb 1 jablko ol
Sofistikované vrstvení
iluxus.cz
Sofistikované vrstvení
Ve světě módy platí jedno pravidlo: styl je způsob, jak říci světu, kdo jste – bez jediného slova. A právě sofistikované vrstvení šperků se stává nástrojem sebevyjádření, který oslavuje individualitu,
Gladiátoři: Život a smrt šampionů starověké arény
epochaplus.cz
Gladiátoři: Život a smrt šampionů starověké arény
Představte si dunění davu, ostrý lesk oceli a vůni krve mísící se s prachem v rozpálené aréně. Právě zde, v srdci Římské říše, se psaly osudy mužů, kteří byli zároveň obdivováni i odsuzováni – gladiátorů. Tito bojovníci, vhození do mlýnku na maso pro zábavu mocných a lidu, vedli život plný protikladů. Měli sice špičkovou lékařskou