Domů     Neviditelné zlo ve starém domě…
Neviditelné zlo ve starém domě…
5 minut čtení

Bála jsem se každého večera a noci, která měla přijít. Pokaždé mě přepadla nevysvětlitelná tíseň a strach.

Některé příhody z dávné minulosti nás dokážou zneklidňovat i po letech, kdy už nám žádné nebezpečí nehrozí. Cítila jsem v tom domě přítomnost zla a nedokázala jsem kvůli tomu usnout.

Děsivé vzpomínky

Byla jsem sevřená strachem. Některé noci jsem jen proseděla na posteli, vystrašená a se slzami v očích. Patřím už ke starší generaci, ale pořád si v sobě nosím živé vzpomínky na dobu mého dětství a dospívání.

Pamatuji si na to období velice dobře a ještě nyní mi při vzpomínkách běhá mráz po zádech.

Strašidelná atmosféra

Tehdy jsem s rodiči bydlela ve starém domě, který pocházel někdy z devatenáctého století. Dodnes mi naskakuje husí kůže, když si na náš domov vzpomenu.

Vládla tam strašidelná atmosféra a já jsem skoro každou noc prožívala ve strachu, i když mě nic konkrétního neohrožovalo. Ale ten pocit tísně byl až moc veliký a skutečný.

V kočárku jsem byla v bezpečí

Už jako miminko nebo batole jsem prý mívala problémy s usínáním, což jsem se pak pochopitelně dozvěděla od svých rodičů.

Bývala jsem klidné dítě, venku v kočárku jsem nikdy nebrečela, poklidně jsem v něm dřímala, ale jakmile přicházel večer a já byla v postýlce, skoro mě nešlo utišit. Plakala jsem a naříkala.

Pro moji maminku to byla záhada, protože na první pohled bylo všechno v pořádku a nic mi nechybělo.

Trápily mě zlé sny

Čas běžel. Vyrostla jsem, začala chodit do školy a hodně času jsem trávila venku. Po nástupu do druhé třídy mě začaly trápit noční můry. Špatně se mi usínalo, mívala jsem zlé sny a často jsem v noci plakala a pak chodila spát k rodičům do ložnice.

Všichni to přikládali nějaké mé přecitlivělosti, protože jiné potíže jsem neměla. Byla jsem zdravé dítě, ve škole jsem se dobře učila, měla jsem kamarádky a nikdo mě nešikanoval. Jen to usínání nebo spaní v mém pokoji ve mně probouzelo tíseň a paniku.

Ve škole jsem usínala únavou

Později už mi rodiče zakazovali, abych v noci opouštěla svůj pokoj. Vzpomínám si, že jsem některé noci vůbec neusnula, jen jsem seděla na posteli, slzy v očích a v sobě hrozný strach z něčeho neznámého.

Zoufale jsem plakala a počítala hodiny a minuty, kdy už se konečně rozední. K tomu se přidaly záchvaty zimnice, a to i tehdy, když topení běželo na plný provoz. Unavená jsem pak usínala ve škole, takže si na mě učitelky stěžovaly.

Na čas u babičky

Rodiče byli zoufalí. Snažili se mi nějak pomoci, ale nevěděli, co se mnou mají dělat. Na nějaký čas mě pak dali k babičce, která bydlela na druhém konci města. Dojížděla jsem odtamtud do školy a naprosto jsem se zklidnila. U babičky se mi spalo skvěle.

Otec mě tehdy podezříval, že to dělám naschvál, ale matka se mě zastávala. Dnes už vím, že to od ní nebylo jen tak.

Podivné zvuky z půdy

Poté, co jsem se vrátila domů, se problémy opakovaly. Ta atmosféra kolem byla s příchodem tmy pro mě vždycky tak tísnivá, že mi šíleně bušilo srdce a potila jsem se. Občas jsem slýchala podivné zvuky shora. Tam se nacházela půda. Bála jsem se, že tam straší.

Nikomu jsem se s tím ale nesvěřovala, protože jsem věděla, že by mi stejně nevěřili. Otec si myslel, že jsem přecitlivělá nebo že chci na sebe upoutat pozornost, a maminka to mlčky přecházela a jen tak pokyvovala hlavou.

Přestěhovali jsme se

Ještě před koncem základní školy jsme se přestěhovali na sídliště do paneláku, protože náš dům se měl bourat. Vzpomínám si, jaká to pro mě byla velká úleva. Všechny nepříjemné pocity, které jsem do té doby prožívala, byly najednou pryč.

Prostě zmizely jako mávnutím kouzelného proutku. V životě se mi pak už dařilo, vystudovala jsem střední školu, poměrně brzy jsem se vdala a měla vlastní rodinu.

Matka se mi svěřila

S manželem a dětmi jsme žili poměrně daleko od mého původního bydliště, takže s rodiči jsem si více telefonovala nebo psala, než je osobně navštěvovala. Pak otec zemřel na infarkt a já jsem matku vídala častěji.

Jednoho dne přišla řeč na moje úzkostné stavy v dětství. Tehdy jsem se od matky dozvěděla zarážející věci. Ona si tím totiž prošla také, když se do domu, který původně patřil prarodičům ze strany otce, přivdala.

Popisovala mi své pocity, v nichž jsem se poznala. Bála se o tom tehdy mluvit, aby si o ní někdo nemyslel, že je blázen. Ovšem poté, když otěhotněla a čekala mě, všechno náhle přestalo. Je tedy možné, že jsem ten nevysvětlitelný strach zdědila po mamince já?

Možná v tom starém domě bylo nějaké neviditelné zlo, které se soustřeďovalo vždy na jednu osobu. Dnes už se to těžko dozvíme, když dům léta nestojí. Občasné vzpomínky na ty pocity ale rozhodně nepatří k příjemným.

Vendula L. (68), Břeclav

Související články
3 minuty čtení
Znáte to, když se vám zdá opakovaně jeden a ten samý sen, jenže nevíte, co to znamená a jestli se to stane? Tak přesně to se mi nějakou dobu dělo. Vášeň k přírodě a procházkám jsem zdědila po svém dědečkovi, který mě jako malou holku brával s sebou do lesa. Proto jsem už od dětství nadšená houbařka a také se moc ráda toulám po lesích. Jednou jsem to ale přehnala, místo jsem neznala a nechala se
3 minuty čtení
Během vánočních svátků jsem se tehdy připletla k ošklivé nehodě. Duše zemřelého si mě tam vybrala a začala mě navštěvovat. Byla jsem z toho šílená! Mám poměrně dobrou intuici, o tom vím. Dokážu vycítit nebezpečí, jednou v mládí jsem se vyhnula nehodě autobusu, kterým jsem jezdila na střední školu. Ráno jsem se rozhodla, že nepůjdu na první hodinu, a udělala jsem dobře. Také jsem vnímavá na změn
3 minuty čtení
Ten dárek mi vybírala vnučka svým srdcem. Přinesl mi domů nejen štěstí a lásku, ale také dostatek peněz a dořešení dávných sporů o dědictví. Když jsem odešla do důchodu, bylo to před osmi lety, začal mi nový život. Měla jsem najednou spoustu času na svou zahrádku a také na koníčky, mezi které patřila četba knih a cestování za poznáním. Na to jsem ale neměla moc peněz, protože penze, kterou mi v
3 minuty čtení
Neměla jsem lehké dětství. Mé smutky nikdo neposlouchal, tak jsem si našla starou vrbu. Ta mě vyslyšela. Doma to bylo v mém dětství hrozné. Byla jsem nejstarší z pěti dětí a už od svých osmi let jsem se o své mladší sourozence musela starat, protože maminka byla nemocná. Táta byl pořád v práci, babičku jsem už neměla a děda byl toho názoru, že holky tu jsou od toho, aby byly doma a učily se sta
2 minuty čtení
Když Jituška těžce onemocněla, nevěděli si s ní lékaři ani léčitelé rady. Pak jeden poradil, že má tvořit. Umění je lék a je třeba ho dělat s láskou. Maminka krásně malovala, mohla jít studovat uměleckou školu, ona se ale stala cukrářkou. I tam mohla uplatnit svůj výtvarný talent. Její dorty byly hotovým uměleckým dílem a bylo téměř škoda tu nádheru sníst. Já jsem ale takový talent nepodědila.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
I já mám přece právo na lásku
skutecnepribehy.cz
I já mám přece právo na lásku
Nemohu pochopit, že ani vlastní děti nerespektují moje právo na lásku. V jejich očích jsem moc stará na to, abych se zamilovala. Užívat života asi smějí jen ti mladí. Moje kamarádka vždycky s trochou ironie říkala, že domovy důchodců jsou naším zaslouženým trestem za jesle, kam jsme dávaly naše děti. Myslím, že je na tom trocha pravdy. Ne
Zařizujete domov? Víme, co bude „in“ v roce 2025
iluxus.cz
Zařizujete domov? Víme, co bude „in“ v roce 2025
Hodláte v letošním roce oživit nebo dokonce úplně změnit váš interiér, ale nevíte, kde začít? Inspirujte se trendy pro rok 2025, v nichž se mísí minimalismus s udržitelností i funkčností. Interiérový
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
epochalnisvet.cz
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
Návštěvnice jedné z nejstrašidelnějších australských atrakcí před nedávnem zažila bližší setkání s tamními paranormální jevy, než by sama přála. Během prohlídky bývalé psychiatrické léčebny na ni údajně zaútočilo cosi neviditelného a zanechalo to na jejích zádech viditelné škrábance! Napadl ženu duch některého z bývalých pacientů?   V roce 1867 je ve městě Ararat na jihovýchodě
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
epochaplus.cz
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food! Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky. Pozitivních přínosů
Svlékl Waldhauser Pražanky z drahých rób?
historyplus.cz
Svlékl Waldhauser Pražanky z drahých rób?
„Skvostné roucho boháčovo znamená pot chudých i krev žen a to, co stojí drahocenný šat, by postačilo k výživě mnoha nuzáků!“ nabádá Waldhauser svoje ovečky k umírněnému životu…O jeho kázání je mezi pražskými měšťany tak velký zájem, že brzy začíná řečnit na ulici před kostelem svatého Havla! Narodil se v Dolním Rakousku a v
Ostružinovo-borůvkový pohár
tisicereceptu.cz
Ostružinovo-borůvkový pohár
Doba pohárů je trochu ta tam. Ale řekněte, není to škoda? Tak to pojďme napravit! Suroviny 250 g mascarpone 2 vejce 4 lžíce cukru trocha mandlového likéru (Amaretto) silná káva 1 balíček pi
Srdce domova v novém světle
rezidenceonline.cz
Srdce domova v novém světle
Moderní povrchy klíčovým způsobem ovlivňují funkčnost i estetiku kuchyně. Současná doba tak klade důraz na materiály, které jsou nejen krásné na pohled, ale také odolné a snadno udržovatelné. Pro moderní kuchyně je příznačný zejména minimalistický styl s čistými liniemi, jimž odpovídají pracovní desky z betonu, nerezové oceli, kamene nebo klasického dřeva, stejně jako vinylové podlahoviny,
Je zřícenina hradu Kostomlaty dodnes magicky chráněna?
enigmaplus.cz
Je zřícenina hradu Kostomlaty dodnes magicky chráněna?
Nedaleko středočeského města Nymburk najdeme pozůstatky hradu Kostomlaty, též zvaného Mydlovar. Podle historiků byl založen pány z Kostomlat, odkud tedy pochází i jeho první pojmenování. K výkladu náz
Pokusy zachránit vztah Tomešová vzdala?
nasehvezdy.cz
Pokusy zachránit vztah Tomešová vzdala?
V poslední době se snaží herečka Michaela Tomešová (33) ze seriálu ZOO dopřávat čas sama sobě. A tak byla na dovolené v Portugalsku, nafotila sexy fotky a užila si i několik hudebních koncertů, ačkoli
Pečený páv
nejsemsama.cz
Pečený páv
Tento pokrm, vrchol šlechtické hostiny, je symbolem prestiže. Místo páva ale dnes upečeme nejspíš krocana. Medem glazovaný pták s exotickým kořením ohromoval hosty tehdy a může i nyní. Ingredience: ● 1 páv (nahraďte krocanem nebo kuřetem) ● 100 g slaniny ● 2 cibule ● 4 stroužky česneku ● sůl ● pepř ● 1 lžička skořice ● 1 lžička hřebíčku ● 250 ml červeného vína Postup:
Tanec a polibek. Tak Pluto přišlo ke svému největšímu měsíci
21stoleti.cz
Tanec a polibek. Tak Pluto přišlo ke svému největšímu měsíci
Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento
Jeskyně Šipka: Uctívači jeskynních medvědů
epochanacestach.cz
Jeskyně Šipka: Uctívači jeskynních medvědů
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té