Domů     Chtějí mi svítící oči ublížit?
Chtějí mi svítící oči ublížit?
5 minut čtení

Od chvíle, kdy mi vnučka řekla, že mě v noci v mé ložnici „něco“ pozoruje, se ve svém bytě necítím bezpečně. Mám se odstěhovat?

Velmi jsem se těšila, až u mě moje malá vnučka Eliška poprvé přespí. Jenže se stalo něco velmi prapodivného. Vnučka ke mně v noci přišla do postele, protože mě chtěla chránit. Tvrdila mi, že mě pozorují nějaké oči z rohu pokoje.

Ráno ale v posteli vnučka nebyla. Spokojeně spala ve svém pokoji. Dodnes úplně přesně nevím, co se u mě doma od té doby v noci vlastně děje.

Babička na hlídání

Nemohla jsem se dočkat dne, kdy mi dcera Františka dovolí, abych mohla hlídat malou vnučku Elišku. Byla jako panenka a moc jsem ji milovala a taky jak se patří rozmazlovala. Když ten čas konečně nastal, velmi jsem se na to těšila.

Vymodlené miminko

Dcera Františka byla velmi opatrná na to, kdo hlídá její dítě. Eliška totiž byla vymodlená, protože dcera nemohla dlouhé roky otěhotnět. A když se jí to dvakrát konečně podařilo, tak pokaždé bohužel samovolně potratila.

Teprve potřetí se jí podařilo miminko donosit. Malé Elišce proto říká, že je to zázrak.

Dostala jsem podrobné instrukce

Z těchto důvodů jsem nikdy na hlídání netlačila a trpělivě jsem vyčkávala, až s tím dcera přijde sama. Dočkala jsem se, když vnučka oslavila své třetí narozeniny. Od dcery jsem dostala dlouhý seznam toho, co mám nebo nemám dělat.

Jaké jídlo má Eliška ráda, co ráda dělá. Cítila jsem z ní, jak se o malou bojí. Slíbila jsem, že při sebemenší komplikaci budu ihned volat.

Šly jsme si lehnout společně

Dcera mi Elišku osobně dovezla, předala mi věci a odjela. Já jsem si s vnučkou celý den hrála, šly jsme ven, dělaly jsme všechno, co ji napadlo. Musím uznat, že takové malé dítě dá jednomu docela zabrat, hlavně když už člověk není nejmladší. Proto, když v osm hodin večer usnula, i já jsem si šla lehnout.

Něco mě probudilo

Někdy kolem půlnoci jsem se probudila. Vlastně mě vzbudil pocit, že se na mě někdo dívá. Těžko vám to mohu popsat. Bylo to, jako kdyby mě probralo moje podvědomí, které bylo pořád ve střehu. Sedla jsem si na postel, ale v pokoji nikdo nebyl.

Vnučka ležela v mé posteli

Znovu jsem se tedy zahrabala do peřin a sladce jsem usnula. Nevím přesně, kolik minut od toho momentu uplynulo, ale když jsem se chtěla v posteli přetočit, na něco jsem narazila. Byla to Eliška. „Co tady děláš, maličká?“ zeptala jsem se šeptem.

Viděla v pokoji svítící oči

„Babičko, já jsem tě přišla chránit před těma svítícíma očima, které tě pozorovaly, když jsi spala.“ Musela jsem se její dětské fantazii tiše pousmát. „Nikdo tu není, neboj se,“ řekla jsem klidně.

„Já se nebojím o sebe, ale o tebe, už tady raději zůstanu.“ Nato si vnučka vlezla ke mně pod peřinu. Namáčkla jsem se s k ní, objala jsem ji kolem ramen a vzápětí jsme obě usnuly.

Prý mě navštívila ve snu

Když jsem se ráno vzbudila, vnučka vedle mě ale nebyla. Měla jsem na malý okamžik pocit, že už snad blázním nebo že se mi to celé třeba jenom zdálo. Šla jsem se na ni podívat do pokoje. Akorát seděla na posteli.

„Byla jsi u mě v noci?“ zeptala jsem se a Eliška řekla: „Jenom ve snu, babi. Někdo v tvém pokoji tě pozoroval, tak jsem tě ve snu chránila.“ Byla jsem z toho všeho poměrně dost zmatená.

Jsem si zcela jistá tím, že když jsem se v posteli otáčela, ležela vedle mě. Dala bych za to život. Jenže ona teď tvrdila, že u mě nebyla. Přitom ale měla sen, který odrážel to, co se stalo mně v ložnici. Nedávalo mi to vůbec smysl.

Dceři jsem raději zalhala

Když si pro Elišku dcera krátce po obědě přijela a ptala se, zdali bylo všechno v pořádku, rozhodla jsem se, že raději pomlčím o našem zážitku. Nechtěla jsem dceru lekat a dělat jí starosti.

Dceři se očividně ulevilo a domluvily jsme se, že budu vnučku hlídat zase za tři týdny.

Držel se mě divný pocit

Od té doby jsem ale měla divný pocit ze své ložnice. Sama jsem začínala věřit tomu, že v ní v noci nejsem sama. Současně jsem ale neměla jediný důkaz pro to, že tam někdo nebo něco skutečně se mnou je. Při další návštěvě vnučky jsme měly program skoro stejný.

Když došlo na ukládání do postele, před usnutím mi ještě Eliška pošeptala: „Babičko, já tě zase ochráním, neboj se.“ A dala mi pusu.

Vnučka se objevila a oči zmizely

V tu noc jsem ty svítící oči zahlédla také. Svítily na mě z rohu pokoje, místy se i pohybovaly. Ve chvíli, kdy jsem dostala strach, se najednou ve dveřích objevila vnučka. V ten moment se oči ve tmě pokoje ztratily.

Co mám dělat dál?

Nemám ponětí, co se to děje, ale jedno vím docela jistě – vnučky se „to“ něco skutečně bojí. Jak sama Eliška říká, je moje ochránkyně. Já ale od té doby upřímně nevím, co mám dělat dál – chce mi to „něco“ ublížit? Mám se z bytu odstěhovat? Nebo doufat, že to samo odejde?

Anička R. (68), Brno

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Do sklepení a tajemných chodeb je třeba lézt s velkou přípravou, a hlavně si zjistit, co se o místě píše v místních kronikách. S Jiřím, mým mužem, jsme se často toulali po vlastech českých. Když byly děti malé, omezovali jsme se na místa, kde by je to mohlo bavit. Když se syn i dcera dostali do puberty, měli okruh svých kamarádů a s námi už tak moc jezdit nechtěli. Nadšení pro objevování nových
5 minut čtení
Když mi zemřel bratr, odešel i kus mé samé. Dlouhé měsíce pro mě život neměl smysl, pak se ale jedné noci stal zázrak. Když mi zemřel můj milovaný bratr Martin, už jsem neměla radost ze života. Po tomto rodinném neštěstí jsem se málem zhroutila. Najednou mě přestalo všechno bavit. Už jsem se ani nevěnovala svým oblíbeným koníčkům, které mě dříve tolik bavily. Zavřela jsem se doma mezi čtyři stě
3 minuty čtení
Myslela jsem, že ten dům dobře znám. celé dětství jsem tam strávila. Moje děti ale objevily velké tajemství. O něm nevěděl nikdo ‒ ani babička! Můj rodný dům naší rodině původně nepatřil. Ležel v Sudetech, tam, kde žilo společně s Čechy také mnoho Němců. Tento dům náležel k těm, které zůstaly prázdné a osídlovaly se po druhé světové válce. Tak k němu přišla moje babička a dědeček. Já se už tady
3 minuty čtení
Potkala jsem ji v mládí, ukryla jsem se tehdy před deštěm v malé kapličce, kde byla i ona. Mladá a krásná. Z ruky mi vyčetla osud. Celý týden chumelilo a pak najednou vyšplhaly denní teploty nad nulu. Ten den bylo krásné, slunečné počasí, začala obleva. Byla jsem zrovna na cestě do sousední vsi k babičce. Před několika měsíci se ze mě stala studentka filozofie. U babičky jsem nacházela onen pří
3 minuty čtení
V životě ji provázela smůla. Ráda sbírala kamínky a doma jich měla celou sbírku. Jednoho dne ale našla mnohem víc než obyčejný kámen. Moje kolegyně z práce, která neměla šťastné dětství a žila dlouho sama, se věnovala zvláštnímu koníčku – sbírala kameny. Obyčejné. Měla jich doma plno. Jak došla k názoru, že jí právě ten jeden jediný, který náhodou našla při meditaci u potoka, bude pomáhat, nemá
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zesnulý bratr mě navštívil
skutecnepribehy.cz
Zesnulý bratr mě navštívil
Když mi zemřel bratr, odešel i kus mé samé. Dlouhé měsíce pro mě život neměl smysl, pak se ale jedné noci stal zázrak. Když mi zemřel můj milovaný bratr Martin, už jsem neměla radost ze života. Po tomto rodinném neštěstí jsem se málem zhroutila. Najednou mě přestalo všechno bavit. Už jsem se ani nevěnovala svým
Jennifer Connelly hvězdou dámské kampaně Louis Vuitton
iluxus.cz
Jennifer Connelly hvězdou dámské kampaně Louis Vuitton
Louis Vuitton představuje dámskou kampaň pro sezónu jaro/léto 2026, poetický obraz s ambasadorkou módního domu Jennifer Connelly v hlavní roli. Autorkou fotografií je Cass Bird a kampaň zachycuje samo
Zakopané – kouzlo polských Tater
nejsemsama.cz
Zakopané – kouzlo polských Tater
Přeneste se do pohádkové krajiny hlavního zimního města Polska! Užijí si to tu i nelyžaři, je tu řada pozoruhodností, a k tomu nádherné horské scenérie. Přemýšlíte, kam vyrazit na zimní „kochačku“? Snad není lepší doporučení než Zakopané. Oblíbená turistická destinace v jižním Polsku na úpatí Tater vás nadchne romantikou i pestrými možnostmi vyžití. Lahůdky na každém rohu Velkou chloubou je horská
Přinutíme rakovinné buňky k sebedestrukci?
21stoleti.cz
Přinutíme rakovinné buňky k sebedestrukci?
Rakovina je strašákem lidstva, nádorů přibývá, a to dokonce i u mladších lidí, ačkoliv dříve byla spojována spíše se stářím. Zdá se však, že se vědcům nyní podařilo objevit nový cíl, který by mohl pom
Feta sýr s chilli
tisicereceptu.cz
Feta sýr s chilli
Určitě jste někdy zkoušeli grilovaný hermelín. Ale co takhle ogrilovat feta sýr a hodit ho na gril? Je to rychlovka. Rozpálíme gril. Cca 200 g sýru feta položíme na větší kus alobalu, posypeme nase
Legenda o plačící mumii: Mýty a fakta o egyptských kletbách ze Sakkáry
enigmaplus.cz
Legenda o plačící mumii: Mýty a fakta o egyptských kletbách ze Sakkáry
Starověký Egypt je opředen řadou tajemství, z nichž některá vznikla spíše v moderní době než ve starověku samotném. Příběh tzv. „Mumie, která pláče“, údajně nalezené v Sakkáře, patří právě mezi ně. Př
Oslnil Rudolf Firkušný i Masaryka?
historyplus.cz
Oslnil Rudolf Firkušný i Masaryka?
Když se po sametové revoluci vrátí zpět do Československa, mají ho v živé paměti už jen starší ročníky. Přes 40 let totiž žil a tvořil hlavně v Americe. S komunistickým převratem se jeden z nejtalentovanějších českých klavíristů nikdy nesmířil. Ještě v květnu 1946 koncertuje Rudolf Firkušný (1912–1994) v Praze. Zahraje si tehdy na koncertě České filharmonie v Rudolfinu, který navštíví i
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Perly jako symbol ženské elegance
epochalnisvet.cz
Perly jako symbol ženské elegance
Žádné dvě perly nejsou stejné. Každá z nich má svůj příběh, původ i charakter – stejně jako žena, která ji nosí. Šperky Yana Nesper tuto jedinečnost oslavují přirozenou elegancí, precizním řemeslem a jemností, která vychází z hlubokého respektu k tradici, přírodě i ženské individualitě. Za značkou Yana Nesper stojí více než půl století rodinných zkušeností s kultivovanými
Arabské povstání: Tajný plán Britů a Francouzů
epochaplus.cz
Arabské povstání: Tajný plán Britů a Francouzů
Archeologové procházejí na začátku roku Nagevskou poušť. Dnes leží na jihu Izraele, v roce 1914 je pod správou Osmanská říše. Během dvou měsíců projdou velký kus pouště, a když publikují archeologickou zprávu, je plná cenných historických nálezů a informací. Ale zprávy jsou napsány dvě. Ta druhá zpráva míří na britské armádní velitelství. „Až vypukne válka, přes
Lázně Libverda: místo, kde znovu načerpáte síly
epochanacestach.cz
Lázně Libverda: místo, kde znovu načerpáte síly
Nejenže se tu lidé vyléčí. Prostředí Lázní Libverda vás také přímo nastartuje pro nový a aktivní život. Jsou dokonalým rájem i pro vyznavače turistiky i běžek. Vlastně se není čemu divit. Městečko leží totiž v malebném podhůří Jizerských hor, na pomezí Čech, Německa a Polska. V zimním období to přímo láká k tomu, nazout si běžky nebo sněžnice a vyrazit do
Brzobohatí: Když je rozvod nevyhnutelný
nasehvezdy.cz
Brzobohatí: Když je rozvod nevyhnutelný
Donedávna se snažili dokázat, že jsou spokojeným párem, který v manželství nemá žádné problémy. Ale zčistajasna je u hudebníka Ondřeje Brzobohatého (42) a jeho manželky Daniely (47) všechno jinak.