Domů     Utíká před námi ke své matce!
Utíká před námi ke své matce!
4 minuty čtení

Můj muž byl vždy spíš tichý introvert. To, co ale předvádí v posledních měsících, je už extrém. Přemýšlím, že by mi bylo lépe samotné.

Můj Bohouš nikdy nepatřil k bavičům společnosti. Vždy byl spíš uzavřený, a mně se to na něm líbilo. Poslední dva roky se ale hodně změnil. Kdykoliv se v našem vztahu vyskytne nějaká neshoda, po pár větách přestane komunikovat, urazí se a mlčí.

Měla jsem různé muže

Často vydrží mlčet i mnoho dní. Dokonce se dostal i na vyšší úroveň. Mizí a já o něm dlouhé dny nic nevím. Když jsme se brali, oba jsme už za sebou pár vztahů měli. Mohu tak tvrdit, že jsem nějaké ty zkušenosti s muži měla.

Nepatřím mez konfliktní typy, nerada se hádám, snažím se vždy najít rozumné řešení, kompromis.

Pochopitelně zažila jsem i bouřlivé hádky, s jedním bývalým přítelem jsme nebyli daleko od toho, aby u nás létalo nádobí. On byl hodně výbušný, plný energie, emocí. Ovšem dokázali jsme si to vyříkat, usmířit se, nejčastěji v posteli, a jít dál.

Další můj ex se zase hodně nerad hádal, nebo spíš dohadoval, vždycky ustoupil, jen aby měl klid.

A to i za cenu, že bylo po mém a jemu to vadilo, nikdy to ale nedal na sobě znát. Nejdřív jsem byla ráda, ale po čase mi to začalo vadit, že se ani trochu nesnaží prosadit svůj názor, přesvědčit mě o tom, že i on může mít pravdu. Byl to slaboch.

Vše vypadalo idylicky

Když jsem v pětatřiceti letech potkala Bohouše, jednak mi už bily na poplach biologické hodiny a pak jsem měla pocit, že je to ten pravý. Od začátku byl milý, pozorný, byl sečtělý a dalo se s ním mluvit o všem. Žil se svou matkou, která byla v invalidním důchodu, a on se o ni staral.

Když jsme se vzali, pořídili jsme si byt na hypotéku a narodil se nám syn Matěj. Problémy začaly, až když se jeho matce přitížilo. „Miluško, nechci dát mámu do eldéenky, budu u ní teď asi muset být víc,“ začal opatrně. Jeho matku jsem totiž viděla všehovšudy tak třikrát.

Nesedly jsme si ani jedna. Je to zapšklá ženská, co se tváří jako kakabus. Mluvila se mnou jen na půl pusy, prostě mi dávala najevo, že se jí nelíbím. „Nic si z toho nedělej. To není o tobě.

Její nemoci jí brání být šťastnou, a navíc jsi mě jí odvedla,“ usmíval se chápavě Bohouš.

Přestávali jsme si rozumět

Jenže jsme pomalu, ale jistě začínali žít každý zvlášť. Zpočátku jsme se vždy zvládli nějak rozumně domluvit. Ovšem v posledních měsících začíná naše komunikace váznout.

Nemám problém o věcech diskutovat, vyříkat si argumenty, změnit svůj názor, nebo si naopak stát za svým.

Ale můj klidný a tichý Bohouš v určité chvíli začne křičet, přeskakuje mu hlas, plácá páté přes deváté, nakonec zmlkne a přestane mluvit. Když se to stalo poprvé, bylo to zrovna ve chvíli, kdy jsme si plánovali víkendový výlet.

Nikam jsme nakonec nejeli, Bohouš celý víkend mlčel nebo jen zíral před sebe, nebo si pustil televizi. „Proboha, to se mnou nemůžeš mluvit?“ ptala jsem se nešťastně a on mě ignoroval. Od té doby se podobná situace několikrát opakovala.

Ovšem doba, po kterou je uražený a nekomunikuje, se začala prodlužovat a v poslední době si zvykl, že odejde k matce a nedá o sobě vědět. Syn je v pubertě a nechápe, co se děje, a tak si utíká do svého světa. Začínám se bát, aby se nechytil nějaké partičky. S mým mužem ale není vůbec žádná řeč.

Chtěla bych mu rozumět

Napřed mizel na odpoledne, pak na noc, později na několik dní, a naposledy dokonce téměř na dva týdny. Mobil mi nezvedá, na zprávy nereaguje. Matěj se párkrát pokusil jít za ním k babičce, ale moc slavně ta návštěva nedopadla. „Je to tam jako v mauzoleu, mami,“ řekl mi naposledy smutně.

Přitom vím, jak má tátu rád! Bohouš se pak vždy ozve jakoby nic. „Můžeš mi, prosím, vysvětlit, proč nám tohle děláš? Proč nás necháváš samotné a nemluvíš?“ ptám se. On jen mávne rukou: „Prostě to tak mám.

Neřeš to!“ Já ale chci svému muži rozumět a takto podivné soužití už dlouho nevydržím…

Neignoruje jen mě, ale i našeho syna, který ho v tomto věku obzvláště potřebuje. A já vůbec nevím, co mám dělat. Je snad tohle konec mého manželství? Ještě to nějaký čas snad vydržím. Váhám ale, zda to má vůbec cenu.

Míla T. (54), Havlíčkův Brod

Předchozí článek
Související články
5 minut čtení
Nedávno se u mě stavil zcela nečekaně můj syn. Bylo mi hned jasné, že to nevěstí nic dobrého. Takhle přijde jen v případě, že je nějaký průšvih. Seděla jsem v kuchyni a míchala čaj, když se z ničeho nic ozval zvonek. Za dveřmi stál syn, na kterém hned bylo vidět, že není ve své kůži. Bylo to v úterý večer a venku lilo. Doma se to hroutí Posadil se a řekl: „Mami, už to nevydržím. S Martino
5 minut čtení
Možná to také znáte. Děti odrostou, vnoučata začnou chodit do školy, kde mají své zájmy, a my, babičky, se najednou ocitneme na vedlejší koleji. Co pak s námi, že?! Přesně v té podivné etapě, kdy mi chybělo, že po mně nikdo nic nechce, jsem se najednou ocitla. To prázdno bylo divné a dusivé. Když mi pak zavolalo jedno z mých dětí a navrhlo, že bych mohla s celou rodinou na výlet, souhlasila jse
3 minuty čtení
Švagrová nepotřebovala křičet, aby dosáhla svého, uměla se dopracovat k cíli za pomoci zcela jiných zbraní. A byla nezastavitelná... Když si můj bratr přivedl Martu domů, působila mile. Nenápadná, hezky oblečená dívka, která věděla, co se sluší. Mamince nosila květiny, mně chválila koláče, bratra obdivovala před ostatními. Zdálo se, že je s ní můj sourozenec šťastný, tedy aspoň zpočátku. Zlo
5 minut čtení
Vnučka Klára byla vždycky jiná než ostatní děvčata z naší vesnice. Zatímco jiné řešily plesy, kluky a nové šaty, ona seděla zabořená v knížkách. Ne že by mi to vadilo, byla jsem na ni pyšná. Jenže čím víc se blížila ke svým pětadvaceti letům, tím častěji jsem přemýšlela, jestli jí něco důležitého neutíká. Vždyť život není jen o studiu a kariéře. Jako malá přitom bývala úplně jiná. Nosila šatičk
4 minuty čtení
Každý rok se u nás na Velikonoce sejde celá rodina. Každý rok doufám, že se nám letos ten chaos let předminulých vyhne. Marně... Všichni se sjeli už v pátek večer, jeden po druhém. Nejstarší syn Milan s Evou a dcerami Terezou a Luckou. Dcera Hana přijela s partnerem Tomášem a jejich dětmi, s Jakubem a Eliškou. Nejmladší Klára přivezla malého Péťu a svého nového přítele Radka. Všechny samozřejmě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Suchý zip se inspiruje přírodou. Vzniká díky bodlákům
epochaplus.cz
Suchý zip se inspiruje přírodou. Vzniká díky bodlákům
Na první pohled obyčejný bodlák u cesty, který se nepříjemně zachytává na oblečení. Právě tahle drobnost ale inspiruje jeden z nejpraktičtějších vynálezů 20. století, a to suchý zip. Švýcarský inženýr George de Mestral v něm napodobuje přírodu tak dokonale, že jeho nápad dnes používáme denně, aniž bychom o tom přemýšleli. Příběh začíná ve 40. letech,
Chystá už Katy Perry veselku?
nasehvezdy.cz
Chystá už Katy Perry veselku?
Skočí po hlavě do manželství? Zprvu se zdálo, že z toho ani nic nebude. Po prvním rande zpěvačky Katy Perry (41) a bývalého kanadského premiéra Justina Trudeaua (54), které proběhlo před necelým roke
Pórková krémová polévka
tisicereceptu.cz
Pórková krémová polévka
Pórek se k přípravě polévky přímo nabízí. A podle nás je nejlepší v této krémové. Suroviny na 4 porce 1,5 l vývaru nebo vody s kořením dle chuti 1 velký pór sůl 2 větší brambory 2 stroužky č
Charles Maurice de Talleyrand-Périgord: Francii prospěl víc než bůh
historyplus.cz
Charles Maurice de Talleyrand-Périgord: Francii prospěl víc než bůh
Francouzština zná slovní spojení „Éminence grise“, tedy šedá eminence. Je to označení pro člověka, který operuje ve skrytu, za rouškou tajemství, a přece svým slovem či perem řídí osud své země. Francie, protkaná význačnými osobnostmi s nebývalým espritem, má takových postav napříč středověkem i novověkem nespočet… Ludvík XIII. (1601–1643) má svého kardinála Richelieua (1585–1642), který
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Moser slaví průlom: kolekce Axis zazářila v Londýně
iluxus.cz
Moser slaví průlom: kolekce Axis zazářila v Londýně
Česká sklárna Moser má za sebou výjimečný moment své novodobé historie. Poprvé představila novou kolekci v zahraničí – v Londýně, jedné z nejvýznamnějších světových metropolí designu. Kolekce Axis, vy
Našli jsme se, a to je zázrak!
skutecnepribehy.cz
Našli jsme se, a to je zázrak!
Pána s pejskem jsem potkávala na procházkách. Nejdřív jsme se na sebe jen usmívali, pak jsme se začali zdravit. Ráda jsem se procházela nad řekou ve vilové čtvrti. Bylo na ní dobře patrné, že tu bydlí samí zazobanci. Po rozvodu jsem byla jakoby zraněná, bolelo to skoro až fyzicky, a tak mě dlouhé procházky uklidňovaly. Potkávala jsem
Nejenom na Rožmberku straší přízrak
enigmaplus.cz
Nejenom na Rožmberku straší přízrak
Na českých hradech a zámcích se po staletí šeptá o tajemné Bílé paní, éterické postavě v dlouhém šatu, která se zjevuje v tichých chodbách i zámeckých komnatách. Někdy varuje před neštěstím, jindy jen
Záhada andělů v bitvě u Monsu: Zázrak, nebo propaganda?
epochalnisvet.cz
Záhada andělů v bitvě u Monsu: Zázrak, nebo propaganda?
Zbraně utichnou, do tváří vojáků se vkrade úžas. Záře zalije bitevní pole a z nebes se snese sbor andělů. Němcům dá jasně najevo, která strana má právo na boží ochranu!   Světem zmítá první z globálních konfliktů a Britský expediční sbor v něm má být právě pokřtěn ve velkém. Nejde o žádné nováčky. Jsou to skvěle vycvičení chlapi.
Vodnice posvátná: Fascinující žába z jezera uctívaného Inky
21stoleti.cz
Vodnice posvátná: Fascinující žába z jezera uctívaného Inky
Mezi nejzajímavější tvory Jižní Ameriky patří vodnice posvátná, známá rovněž jako posvátná žába. Je endemitem vysokohorského jezera Titicaca, nacházejícího se na hranici mezi Peru a Bolívií. [capti
Pražský Hrad, který okouzlil i hvězdy
epochanacestach.cz
Pražský Hrad, který okouzlil i hvězdy
Praha má svou nezaměnitelnou tvář. Hradní paláce nad Vltavou vytvářejí pohled, který zná celý svět. Je to obraz, který okouzluje po staletí a nikdy nezevšední.   Neexistuje snad jediný Čech, který by ho neznal. Pražský hrad se objevuje na pohlednicích, ve filmech i na fotkách. A kdo si plánuje výlet do naší metropole, má ho
5 mýtů, kterých se zbytečně bojíme
nejsemsama.cz
5 mýtů, kterých se zbytečně bojíme
Cholesterol má špatnou pověst. Často ho vnímáme jako tichého nepřítele, který nepozorovaně ničí cévy. Ve skutečnosti je ale pro tělo nezbytný, bez něj by nefungovaly buňky ani hormony. Kde je tedy pravda? Možná jste to také zažila. Přijdete k lékaři a ten vám oznámí, že máte zvýšený cholesterol. Najednou se vám v hlavě roztočí kolotoč obav z infarktu, z diet bez