Domů     Manžel pookřál
Manžel pookřál
4 minuty čtení

Věděla jsem, jak moc si manžel přeje syna. Jako první se ale narodila holka. Manžel se s tím smířil a dceru miloval. Svého snu se ale nevzdal.

Moc dobře jsem věděla, že si Tomáš přeje syna. Nebylo to žádným tajemstvím. Už když jsme spolu chodili, tak každou chvíli říkal, jak moc touží po synovi. Měl jasnou představu o jeho budoucnosti, aniž by byl chlapeček na světě.

Maloval si, jak mu předá své jméno, své rady a v neposlední řadě na něj jednoho dne přepíše rodinnou firmu. Přišlo mi to milé, ale nepřikládala jsem tomu hlubší význam – každý chlap si přece přeje syna.

Musí to být kluk!

S Tomášem jsme se vzali po dvou letech vztahu. Na první dítě jsme čekali bezmála tři roky. Měla jsem v té době problémy se štítnou žlázou a otěhotnět nebylo snadné. Když se to konečně podařilo, slavili jsme.

Tomáš se od začátku upnul k jasné představě o pohlaví dítěte. „Bude to kluk jako buk!“ říkával ještě dřív, než nám lékaři cokoliv potvrdili. Nic jiného si nepřipouštěl.

Získala si ho

Bála jsem se, co se stane, když nepřivedu na svět syna. V polovině těhotenství jsme společně vyrazili na velký ultrazvuk. „Je to jasné kávové zrnko,“ oznámil nám gynekolog. „Holka?“ otázal se smutně Tomáš. Byl zklamaný, ale díky bohu ne nadlouho.

Když se Ema narodila, zcela si ho omotala kolem prstu. Zamiloval si ji a mně spadl kámen ze srdce. Přebaloval ji, mazlil se s ní. Miloval ji. Sotva začala mluvit a chodit, stali se z nich parťáci.

Necháme se překvapit

Když byly Emě tři roky, zjistila jsem, že jsem znovu těhotná. Manželovi zářily oči jako tehdy. „Tak teď to bude určitě kluk. Teď je řada na mně. Uvidíš, tentokrát to vyjde,“ přesvědčoval sám sebe, že druhé dítě bude určitě chlapec.

Najednou jsem se bála mnohem víc než u prvního těhotenství. Bála jsem se tak moc, že jsme si nenechali říct, co čekáme. Mně to bylo jedno. Byla jsem šťastná za to, že nám Bůh nadělil další dítě.

Utekl pryč

Tomáš už kupoval klučičí věci. Žil pro to, že se nám co nevidět narodí syn. Dál se ale vzorně staral o Emu. Čím více se blížil porod, tím více jsem se bála, co se stane. Tomáš u něj samozřejmě nesměl chybět. Když doktor prohlásil, že je to holčička, manžel šel do kolen.

„Holka? Další holka?“ zamumlal a utekl z porodního sálu. Nepochoval si ji, nevyfotil si ji. Jako kdyby nebyla jeho. Celé jsem to dost těžce nesla, i když jsem mohla tušit, jak špatně Tomáš ponese narození druhé holky.

Úplně si mě přestal všímat

V porodnici jsme strávily tři dny. Tomáš za námi ani jednou nepřišel. Když nás pustili domů, manžel se choval divně. Malou Anežku přehlížel, jako bych domů přijela sama. Veškerou péči o ni nechával na mně.

Nechoval ji, nepusinkoval. Prostě nic. Navíc byla Anežka oproti Emě dost neklidná. Neustále plakala a vztekala se. Byl to náročný rok. Myslela jsem si, že mě to zničí. Manžel se věnoval jen Emě.

Na mě jako by se zlobil, že jsem mu nedala syna. Blížily se prázdniny a já měla s dcerami odjet na tři týdny ke své matce na Šumavu. Pár dní před cestou ovšem Anežka ošklivě spadla ze schodů a zranila si nohu.

Všechno zlé je pro něco dobré

Manžel byl u toho, takže se z toho sesypal. Musela dva dny strávit v nemocnici na pozorování. Tomáš si vynutil, že tam s ní chce být. „Je to moje vina. Měl jsem ji lépe hlídat,“ prohlásil. Tím se vše změnilo.

Nejenže Anežka přestala být tak vzteklá a vzpurná, ale manžel se do ní zamiloval. Na rukou ji nosil. Jako by mu došlo, co se mohlo stát. Od té doby jsme opět milující rodina.

Anna H. (50), Česká Lípa

Související články
2 minuty čtení
Baculaté děti bývají terčem posměchu svých vrstevníků. Tak to bylo, je a bude. Můj syn o tom ví své. Nakonec se rozhodl, že všem vytře zrak. V rodině jsme všichni pěkně živení Moraváci, abych tak řekla. Vždy jsme si rádi dopřávali dobré jídlo, diety nám nic neříkaly. A je to nejen na mně, ale hlavně na mém muži, vidět. A náš syn Vašík se potatil. Celé dětství měl značnou nadváhu, za což se mu d
5 minut čtení
Jedny z nejtěžších chvil v životě matky jsou ty, kdy vaše dítě není šťastné a život mu dává zabrat. A je jedno, kolik je dítěti let, vždy rodiče potřebuje. Byla sobota ráno a já jsem právě vytahovala ze skříně starý modrý kabát po mamince, který jsem si chtěla trochu upravit, protože přišel zase do módy. V tu chvíli zazvonil telefon. Volala má dcera Katka, kterou jsme čekali i s rodinou na v
3 minuty čtení
Byla jsem ta nejhorší tchyně na světě, intrikovala jsem, pomlouvala a popichovala vnučku! Mým cílem bylo rozbít synovi manželství. Krátce po svatbě mého jediného syna jsem došla k názoru, že snacha je ještě mnohem horší, než jsem si myslela. Náš Jakub měl maturitu na průmyslovce, zatímco Věra byla obyčejná prodavačka. Neměla žádný rozhled, číst knihy ji nebavilo, klasickou hudbu nesnášela, v di
2 minuty čtení
Vždycky jsem si myslela, že po výchově vlastních dětí mě už v životě nemůže nic překvapit. Byl to omyl! Jenže vnoučata mě přesvědčila o opaku. Můj syn mi na víkend nechal na hlídání sedmiletého Tobiáše a pětiletou Nikolku. Miluju je nade vše, ale po dvou hodinách v jejich přítomnosti mívám pocit, že naším domem prošla demoliční četa. Ticho je prozradilo V sobotu odpoledne nastalo v domě p
5 minut čtení
Celých šedesát let jsem žila s vědomím, že někde na světě chodí člověk, který má stejnou krev jako já. Jen jsem si už nedovedla vybavit jeho tvář. Byli jsme ještě malí, když jsme s mým o šest let mladším bratrem Pavlem přišli o rodiče. Maminka podlehla těžkému zápalu plic a tatínek se ze žalu upil k smrti jen pár měsíců po její smrti. Pamatuji si to mrazivé listopadové odpoledne, jako by to byl
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nerozluštěné tajemství: Kdo zakládal první české hrady?
enigmaplus.cz
Nerozluštěné tajemství: Kdo zakládal první české hrady?
Když se řekne český hrad, většina lidí si představí kamenné věže, cimbuří a rytíře. Jenže první české „hrady“ vypadají úplně jinak. Jsou ze dřeva, hlíny a kamení, obepínají je mohutné valy a příkopy a
Zapletla se Lopez svým osobním strážcem?
nasehvezdy.cz
Zapletla se Lopez svým osobním strážcem?
Rozjela snad herečka a zpěvačka Jennifer Lopez (57) romanci s osobním strážcem? Právě to se nyní povídá. S prošedivělým drsňákem, který je v současnosti v jejích službách, měla být viděna v situaci,
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Zacvičte s kily navíc
nejsemsama.cz
Zacvičte s kily navíc
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy, jak dát sbohem kilům navíc. Dnes se zaměříme na to, proč si dát pozor na příliš rychlé hubnutí. Chcete zhubnout co nejrychleji? Kdo by ne! Mějte však na paměti, že shodit během chvilky vám sice může udělat radost, ale ne všem partiím se uleví. Vše se totiž projeví hlavně na
Candát obecný: Noční lovec s GPS v hlavě
epochalnisvet.cz
Candát obecný: Noční lovec s GPS v hlavě
Ve dne téměř nehnutě odpočívá. Po setmění vyráží na několikahodinovou loveckou výpravu. A nad ránem bez zaváhání zamíří zpět na své oblíbené místo. Nový výzkum českých vědců ukazuje, že candát obecný má mnohem lepší orientační schopnosti, než si biologové dosud mysleli.   Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR sledovali pohyb candátů v jihočeské nádrži
Syndrom polycystických ovarií jako tichý sabotér ženského zdraví
21stoleti.cz
Syndrom polycystických ovarií jako tichý sabotér ženského zdraví
Lékařská komunita se po 14 letech rozhodla syndrom polycystických ovarií přejmenovat na polyendokrinní metabolický ovariální syndrom (PMOS). Nový název konečně říká pravdu – nejde o cysty, ale o kompl
Polévka z pečené řepy s jogurtem
tisicereceptu.cz
Polévka z pečené řepy s jogurtem
Červená řepa je nejen neskutečně zdravá, ale také chutná. Suroviny 6 hlaviček řepy 2 červené cibule 1,5 l zeleninového vývaru 100 ml řeckého jogurtu 1 mrkev 2 bobkové listy pár kuliček nov
Amelie Posse-Brázdová: Hraběnka se vloudila k Benešovi jako uklízečka
historyplus.cz
Amelie Posse-Brázdová: Hraběnka se vloudila k Benešovi jako uklízečka
Je to patrně poslední příležitost, jak přítele Edvarda Beneše přesvědčit, že je načase opustit Československo. Švédská hraběnka Amelie Posse-Brázdová se údajně převlékla za uklízečku a proklouzla do ložnice nemocného prezidenta. K emigraci v roce 1948 ho nepřemluvila. Záhy už musí prchat z komunistického Československa sama. Stihne to jen tak tak, aby ji tu noví mocipáni nezavřeli. Amelie
Bublinky bez alkoholu jsou stále oblíbenější. Kdy jim dát přednost a s čím je kombinovat?
iluxus.cz
Bublinky bez alkoholu jsou stále oblíbenější. Kdy jim dát přednost a s čím je kombinovat?
Přípitek už dávno nemusí automaticky znamenat alkohol. Nealkoholické varianty šumivých vín si postupně našly své místo na svatbách, večírcích, zahradních oslavách i při obyčejném posezení s přáteli. N
Ta žena jen využívala mé laskavosti
skutecnepribehy.cz
Ta žena jen využívala mé laskavosti
Bylo mi té osamělé ženy a jejího dítěte líto, tak jsem s ní navázala přátelství. Moje laskavost a štědrost se brzy stala pro ni samozřejmostí. Po pěti letech manželství, když už jsme měli dvě děti, jsme dostali s manželem konečně byt. Nemuseli jsme už žít s jeho rodiči v jejich domku. Nedělalo to dobrotu. Zejména s jeho matkou jsem měla rozdílné názory
Kosmický bar zve na skleničku: Opravdu vesmírem plují mračna etanolu?
epochaplus.cz
Kosmický bar zve na skleničku: Opravdu vesmírem plují mračna etanolu?
Představa je to zajímavá. Někde hluboko v Mléčné dráze existuje obrovský oblak alkoholu. Žádný bar, žádné skleničky, žádný barman, přesto astronomové skutečně nacházejí ve vesmíru molekuly etanolu, tedy stejné látky, která je součástí alkoholických nápojů. Poprvé je zachycují už v roce 1975 a od té doby se ukazuje, že kosmická chemie je mnohem pestřejší, než
Kam letos vyrazit na poslední chvíli: moje zkušenosti s last minute dovolenou
epochanacestach.cz
Kam letos vyrazit na poslední chvíli: moje zkušenosti s last minute dovolenou
Last minute dovolená může být vhodnou volbou pro cestovatele, kteří chtějí odjet v blízkém termínu, jsou flexibilní při výběru destinace a hledají zajímavý poměr ceny, kvality a služeb. Nejde však pouze o rychlé nalezení nejnižší ceny. Důležité je porovnat termín, délku letu, počasí, úroveň hotelu, stravování, transfer i vhodnost destinace pro konkrétní typ cestovatele. Jiné