Když vaší vlastní rodině nestojíte za pozornost, může se objevit cizí duše, která vám rozzáří svět.
Sedím na dřevěné lavici před domem. Pamatuje víc než já. Dřív byla nalakovaná světle zelenou barvou, dnes je už oloupaná, plná vrypů a prasklin. Přesto mi připadá krásná. Je mou každodenní společnicí, tak jako dřív bývala knihovna nebo rádio.
Už nesedávám dlouho, záda mě bolí a prsty mi občas cukají tak, že si musím masírovat dlaně. Ale ten klid, co přichází se západem slunce a vůní jasmínu, ten za trochu bolesti stojí.
Vzpomínky na ty doby
Dívám se na ulici, kterou znám nazpaměť. Chodník je popraskaný, ale pořád se po něm honí děti. Jiné děti než tehdy, ale jejich smích je stejný. Některé se mi smějí, když jdu pomalu s hůlkou, ale většina mě zdraví. „Paní Marie, brý den!“ volají na mě.
Některé si dělají trochu i srandu, ale jsou vychované. Lepší než kdyby mne přepadaly, jak říká má sousedka, která hltá zprávy.
Ach, to ztracené léto
Všechno se změnilo jedno léto. Je to několik let zpátky. Už si to nepamatuji přesně, čas pro mě už tolik neznamená. Najednou se všechno zpomalilo. Vnuk přestal jezdit na víkendy. Dcera volala čím dál méně.
A můj svět se začal scvrkávat na čtyři místnosti v mém domově. To léto jsem ztratila i chuť malovat. Tohle bude znít směšně, ale celý život jsem malovala krajiny.
Hory, stromy, řeky. A tehdy, v tom létě, jsem vzala štětec a nešlo to. Barvy mi přišly cizí, jako kdyby nepatřily na plátno, ale někam, kam já už nevidím.
Plechovka od broskví
Jednou ráno, když jsem se šourala ke schránce, jsem zahlédla, že někdo nechal před domem plechovku. Malou, prázdnou, s víčkem odtrženým a s nálepkou broskví. Vzala jsem ji, omyla a položila na okno. Nevěděla jsem proč. Prostě mi přišla… důležitá.
Jako připomínka něčeho obyčejného, co má smysl. Druhý den jsem do ní dala vodu. A pak kus větvičky. Jen tak, suchý klacík, co spadl ze stromu. Za pár dní začal pouštět kořínky.
Dívala jsem se na něj každý den a připadala si, jako bych něco opatrovala. Něco, co chce žít. A pak mě napadlo, že bych mohla zkusit zasadit semínko.
Krabička od sirek
Vzpomněla jsem si, jak jsem jako malá pěstovala hrášek v krabičce od sirek. Položila jsem na místo vlhkou vatu, pár semínek a čekala. Někdy mi něco rostlo, jindy ne. Ale čekání mě vždycky bavilo. Tak jsem našla prázdnou krabičku a udělala to znovu.
Už jsem nečekala velké zázraky. Ale přesto, když se objevily první lístečky, rozbrečela jsem se. Možná ne kvůli té rostlině, ale kvůli tomu, co mi připomněla. Že i ve mně ještě může něco klíčit. Něco malého a živého. Začala jsem sbírat další plechovky.
Od hrášku, fazolí, kukuřice. Každou jsem vyčistila a naplnila hlínou. Balkón se pomalu měnil v malou džungli.
Malý kluk s oranžovým batohem
Přišla jsem si, jako bych znovu objevila svět, který mi předtím unikal mezi prsty. Jednoho dne jsem u schodů potkala chlapce. Malý, pihatý, s oranžovým batohem a prasklým zipem. Seděl na zemi a brečel. Když mě uviděl, rychle si utřel slzy, ale bylo pozdě.
Ptala jsem se ho, co se stalo, ale jen zavrtěl hlavou. Tak jsem mu nabídla meruňku. Měla jsem dvě, jednu pro sebe a jednu… asi osudově pro něj. Vzal ji a jen tiše řekl „děkuju“. Pak se zvedl a odešel. Druhý den seděl na stejném schodě znovu. A pak znovu.
Pokaždé jsme si chvíli povídali. Jmenoval se Tonda. Jeho rodiče byli pořád v práci a on se po škole toulal venku, protože doma bylo ticho. Přinesla jsem mu jednou semínka a on je zasadil do kelímku od jogurtu. Měl z toho radost, jakou jsem u dětí dlouho neviděla.
Zahrada nad městem
Za pár týdnů už jsme každý měli malou zahrádku, takže si bylo o čem povídat. Všechny plechovky jsme postavili do řad, popsali jsme je a starali se o ně každý den. Tonda mi začal nosit prázdné obaly, které sbíral po škole. Byla jsem vděčná, že ten kluk přišel.
Nedal mi sílu znovu malovat, ale dal mi chuť tvořit jinak. V zemině, v listech, v obyčejném růstu. A taky mi dal pocit, že mám pro koho vstávat. Ne jako matka ani jako babička. Ale jako Marie, žena s balkonovou zahradou a plechovkami plnými života.
Dnes už Tonda chodí na střední. Občas se zastaví. Přinese semínka, nové květináče, občas jen zamává z chodníku. Ale i to stačí.
Vzpomínky díky cizímu chlapci
Na balkoně mám pořád jeho první kelímek s řeřichou. Už v něm nic neroste, ale nechávám ho tam. Pro připomínku. Můj život není román. Není plný velkých činů, cest nebo osudových setkání. Ale naučila jsem se, že i malá věc může být začátkem něčeho hlubokého.
Není třeba milostných scén ani dramat. Stačí malý kluk s batohem, pár semínek a žena, která si znovu dovolila věřit, že má svět co nabídnout. Trápí mne však jediné. Že pozornost mi věnoval zcela cizí kluk. To všechno jsem měla zažívat s rodinou. Vnoučetem.
Bohužel všichni měli jiné zájmy. Tondu teď nemohu volat více, má svůj život. Kdyby byl však mojí rodinou, vím, že bych si řekla. Takhle nemohu.
Marie D. (75), Hradec Králové