Domů     Odpustila jsem jí a zemřela!
Odpustila jsem jí a zemřela!
6 minut čtení

Dnes bych to vzala zpátky. Ty čtyři desítky let, kdy jsme spolu nemluvily. Stihly jsme se usmířit, ale pak sestra náhle odešla. Mělo to tak být? Tak krutý je osud.

Probudila jsem se do zimního rána. Vzduch byl chladný, okna pokrytá námrazou a venku se na šedé obloze míhaly mraky. Seděla jsem na okraji postele, můj pohled byl upřený na starý a omšelý rám fotografie na nočním stolku.

Byl to snímek z dětství, tehdy mi bylo pět let. Vedle stála moje sestra Tereza. Mám tu fotku už tolik let, dívám se na ni pořád dokola a mám pocit, jako by se ta ztráta sestry stala nedávno. Moc jsme se neužily.

Je tu po ní stále velké prázdno

Je to moje jediná vzpomínka na Terezu, která zemřela, když mi bylo pět. Cítím to pořád, tu prázdnotu, co zůstala. Proč jsem připomněla ono ráno? Tehdy byl ten pocit silnější. Bylo to po odchodu druhé sestry.

Já si totiž uvědomila, že jsem zůstala z rodiny sama. A litovala jsem roků, které jsme promarnily.

Je to tak nespravedlivé

Smrt byla v dětství něco, co jsem nedokázala pochopit. Tak nějak jsem brala, že staří odcházejí, většinou šlo o cizí lidi. Má rodina byla velká a všichni měli tuhý kořínek, jak se říká. A pak to najednou přišlo. Má malá sestřička. Vzpomínám si na její smích.

Na její hlavu na mém rameni i na to, jak jsme si rozuměly. Jak jsme byly dvě, na které svět nemohl. Byly jsme si blíž než s naší další sestrou Alenou. Tam to mělo jiný příběh.

Druhá ztráta sestry zprvu nebolela

S Alenou nás ztráta sestry trochu semkla. Věděly jsme, jak je život křehký, a i když jsme neměly moc společného, držely jsme nějak při sobě. Jenže když mi bylo dvacet, tak jsme se s Alenou rozhádaly. Vzpomínám si, že to začalo nějakým hloupým nedorozuměním.

Bylo to něco malého, co bychom si mohly vysvětlit, ale obě jsme to nechaly růst. Jako když nevidíte zkažené ovoce a najednou je celý koš plný much. Tehdy nám vybuchly emoce a vyčetly jsme si, co jedné na druhé vadí. A to jsme se i trochu pozurážely.

Kontakt se přerušil, nechyběly jsme si. Byl to zlom v našich životech, kterého jsem si ovšem tehdy vůbec nebyla vědoma. Byla jsem mladá, myslela jsem si, že bude dost času na smír.

Nemohly jsme si to vyříkat?

Roky šly dál, každý den jsme si mohly zavolat, být v kontaktu. Moje maminka z toho byla nešťastná, že se nebavíme. Nepomohlo, že nás prosila, abychom se smířily. Ani na Vánoce, svátky, narozeniny. Vždy jsme přijely k rodičům jedna nebo druhá.

Rodiče zemřeli s tím, že se se sestrou nebavíme. Tehdy mne to zamrzelo poprvé. Na pohřbu jsme se viděly, ale jen jsme se pozdravily.

Najednou se ozvala ona

Jednoho dne, když mi bylo 63 let, přišla zpráva, která mi znovu rozbušila srdce. Alena se ozvala. Volala mi, že si chce promluvit. Měla jsem v sobě směsici emocí, kterou jsem ani nedokázala pojmenovat.

Bylo mi to jasné, nadešla chvíle, která nám dala šanci všechno vyřešit. Bála jsem se, ale zároveň jsem věděla, že ji musím vidět. A tak jsem jela.

Byla to už úplně jiná žena

Nevěděla jsem, co nás čeká. Bála jsem se, že už to nebude stejné, že si nedokážeme odpustit. Ale potřebovala jsem to. Potřebovala jsem ji mít zpátky, alespoň na chvilku. Věděla jsem, že tohle je naše poslední šance. Když jsme se setkaly, bylo to jiné.

Alena už nebyla tou sestrou, jakou jsem si pamatovala. Byla to žena, která měla svou vlastní minulost, svůj život, svou rodinu.

Někdy jsou slova zcela zbytečná

Přesto, když jsme se dívaly do očí, tam bylo něco, co jsme obě hledaly. Jakýsi tichý okamžik, kdy všechno to napětí a všechny ty roky, co jsme strávily bez sebe, najednou ztratily význam. A já věděla, že to byla ta chvíle, na kterou jsem čekala celý život.

Konečně jsme si rozuměly, konečně jsem cítila, že naše pouto není ztraceno. Nešlo o to, co jsme si řekly, ale o to, že jsme byly zase dvě. Tehdy jsem si řekla, že konečně ji vnímám blízko jako kdysi Terezu.

Tolik slz jsme společně prolily

„Promiň,“ řekla mi. „Já taky,“ odpověděla jsem a cítila, jak se mi v očích zaleskly slzy. Nic víc jsme neříkaly. Bylo to, jako by se vše, co jsme si měly říct, už dávno vyjádřilo v tichu.

Navázaly jsme běžnou zvídavou konverzací, kdy jsme se bavily o našich rodinách a životech.

Myslely jsme, že máme čas

Jako kdyby se to všechno najednou srovnalo. Jako kdyby ty roky, které nám unikly, byly najednou pryč. Měly jsme pocit, že to všechno naženeme, že budeme mít spoustu času se užít.

Plánovaly jsme rodinné návštěvy, chtěly jsme vyrazit do hotelu, kam jsme jezdily s rodiči v dětství. Jenže osud vše naplánoval trochu jinak.

Vše se mi zhroutilo

Pak přišel ten nečekaný zvrat. Když mi bylo 64 let, Alena náhle zemřela. Infarkt! Proč? Když jsme si odpustily, bylo to jako zázrak. A najednou se to zhroutilo! Mám manžela, děti, díky smíření s Alenou jsem v kontaktu s její rodinou.

Ale ona byla součástí té původní rodiny. Dětství s Terezou a našimi rodiči. Když jsem o tom přemýšlela, napadlo mne, že jsem získala něco, co ne každý dostane. Smíření.

Byla to bolest, ale i velký dar

A přesto cítím, že bych byla raději, kdybych měla víc času. Na to, abychom byly znovu sestry, abychom se spolu smály a abychom mohly být zpátky tam, kde jsme kdysi skončily. Bylo to, jako by mi život dal druhou šanci, ale pak si to rozmyslel.

Vzpomínky už mi zůstanou

A tak sedím v té místnosti, kde mám fotografii mou a Terezy. Asi se ptáte, proč tam nebyla Alena. To je právě ono. Tehdy jsme si nebyly blízké. A já si nikdy nedala do rámu naši fotografii, i když nějaké mám.

Prostě mě to za ty roky nenapadlo, a teď je to vše čerstvé, protože nás osud sblížil a rychle rozdělil. Ta prázdnota, kterou cítím, nikdy nezmizí. Po každé sestře je jiná. Jako byly ony dvě jiné. A já jsem z nás třech zůstala sama.

Hana J. (65), Hradec Králové

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Když se Anna narodila, byla to pro mě radost, kterou jsem nikdy nečekala. Byla tak živá, plná energie a zvědavosti. A to všechno je pryč. Anička byla jiná než ostatní děti. Vždy měla nějaký svůj pohled na svět. Často jsme spolu trávily čas venku. Já jsem jí ukazovala stromy, květiny, povídala o tom, jak krásný může být život. V její přítomnosti všechno vypadalo jednoduše a krásně. Ty chvíle byl
2 minuty čtení
Když mi bylo kolem padesáti, potkala jsem Janu. Byla to žena plná energie, optimistická a otevřená. Navenek? Hned jsme si padly do oka a já byla ráda, že jsem našla někoho, s kým si mohu popovídat, koho mohu pozvat na kávu a sdílet s ním radosti i starosti. Zdálo se, že jsme si byly navzájem oporou. Začátek problémů Všechno začalo být jinak, když Jana přišla poprvé s prosbou o peníze. Byl
3 minuty čtení
Po celý život jsem byla k druhým laskavá, věřila jsem lidem a dávala jim důvěru. Vždy jsem byla ta, která pomáhala. A doplatila jsem na to. Starala jsem se a věřila, že rodina je ta nejcennější věc, kterou máme. Moji tři sourozenci Až do dne, kdy jsem zjistila, že i ti, kterým jsem věnovala nejvíce, mi mohou ublížit.Narodila jsem se jako prostřední ze tří sourozenců. Měla jsem starší sest
5 minut čtení
Celý život jsem se vždycky snažila být silná, ale osud mi tolikrát hodil klacky pod nohy. Proč? Vyrůstala jsem v malé vesnici, kde byl život jednoduchý, ale zároveň naplněný, protože si tu lidé vzájemně pomáhali. Přicházela jsem o děti a naděje Byla jsem první dítě rodičů, a to na mě vždy kladlo určitý nárok. Od malička jsem se učila, že je třeba se o druhé starat, být silná a neztrácet n
3 minuty čtení
Vzpomínám si, jak jsme Terezu jako malou pozorovali s manželem, jak si hraje s hračkami. Můžu se dívat pouze na fotky. Ona tu už není. Byla to holčička plná života a zvědavosti. Když vyrostla, byla stále tou samou Terezkou, jen místo hraček měla velké sny. Srdce mi bilo, když mi řekla, že jede na dovolenou do Afriky. Říkala, že tam chce pomáhat dětem, vidět jiný svět. Byla jsem hrdá, ale tak
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrobka Slavín na Vyšehradě: Hlasy, které budou znít věčně
epochanacestach.cz
Hrobka Slavín na Vyšehradě: Hlasy, které budou znít věčně
Jde o ojedinělé pietní místo, kterým můžeme tiše kráčet a přemýšlet o pomíjivosti světa. Ale také o síle lidského génia, o postavách, které tvořily historii tohoto národa. Vyšehradský hřbitov Slavín je projevem úcty Čechů svým nejvýznamnějším osobnostem. Stačilo málo a nejvýznamnější český hřbitov by neexistoval. V roce 1785 totiž císař Josef II. z hygienických důvodů vydal zákaz
Španělské ptáčky jako od maminky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky jako od maminky
Nejběžněji se k ptáčkům dává jako příloha rýže. Ptáčků můžete udělat do zásoby víc a zmrazit je pro příští použití. Ingredience 2 tenké plátky hovězího masa hořčice (dijonská) 2 uvařená vejce
Patrick Graham: V centru pozornosti Satan
epochaplus.cz
Patrick Graham: V centru pozornosti Satan
Patrick Graham strávil část života ve Francii, část v USA. Původní profesí je pilot, nyní pracuje jako zpravodajský konzultant pro nadnárodní korporace. Zároveň se věnuje psaní, jeho specialitou jsou dějiny náboženství. Již jeho první kniha Evangelium podle Stana z roku 2007 bylo oceněna cenou knihkupců a dočkalo se překladů do desítek jazyků. Námětem pro knih
Omega započala odpočet do zimních olympijských her
iluxus.cz
Omega započala odpočet do zimních olympijských her
Přesně za jeden rok, 6. února 2026, se světová pozornost upře na zahájení Zimních olympijských her Milano Cortina 2026. U této historické události nebude chybět ani Omega, která jako oficiální časomír
Lehkost a elegance skla
rezidenceonline.cz
Lehkost a elegance skla
Dekorace z tohoto přírodního materiálu přinášejí do interiéru moderní nádech, svěžest a třpyt, jejich nadčasový design navíc zaručuje, že v podstatě nikdy nevyjdou z módy. Skleněné doplňky se významně podílejí na vzhledu obytného prostoru, díky schopnosti propouštět a odrážet světlo dovedou kouzlit se vzdušností interiéru a vnášejí do něho jas. Zejména drobný nábytek se skleněnými
Biofilm zabíjí stejně jako rakovina
21stoleti.cz
Biofilm zabíjí stejně jako rakovina
Mikroby umí něco podobného jako mravenci nebo termiti: Staví si společná „hnízda“. Z jedinců se stávají vzájemně komunikující kolonií, což mění jejich vlastnosti. Především tak získávají mnohonásobně
Přiměl filozof šlechtičny kojit děti?
historyplus.cz
Přiměl filozof šlechtičny kojit děti?
Kateřina se vytrhne chůvě z rukou a vběhne do dveří, kde zahlédla maminku. Marie se ale chystá na ples a s komornou si zkouší šaty. Po děcku hněvivě šlehne pohledem. Zaskočená dívenka raději vycouvá z pokoje…   „Nesmíš matku rušit,“ napomene chůva sedmiletou holčičku. Odvede ji do dětského pokoje, kde se ji snaží zabavit četbou, jenže Kateřina
Státní východní věznice: Jejími zdmi se nese šílený smích duchů!
enigmaplus.cz
Státní východní věznice: Jejími zdmi se nese šílený smích duchů!
Státní východní věznice je v americké Filadelfii založena jako honosná budova a nejdražší stavba své doby. Jsou sem posíláni zločinci, aby si svůj trest odseděli na samovazbě. Tehdy se jedná o revoluč
Urostlý chlapík Holík musel na další operaci srdce
nasehvezdy.cz
Urostlý chlapík Holík musel na další operaci srdce
Teprve nedávno se zpět k natáčení mohl vrátit urostlý herec ze seriálu Ulice Jan Holík (45). Měl totiž vážné zdravotní problémy, kvůli kterým musel podstoupit hned dvě operace srdce. Všechno začalo
Přízrak vojáka přebýval ve sklepě!
skutecnepribehy.cz
Přízrak vojáka přebýval ve sklepě!
Teta Libuše byla tak trochu zvláštní, povídala různé příběhy, kterým nikdo nevěřil. Jednou v noci jsme ale se sestrou zjistily, že mluví pravdu. S mojí mladší sestrou Luckou jsme často jezdily za tetou Libuší – sestrou našeho tatínka. Co si jen pamatuji, tak vždy měla pověst bláznivky, protože se nikdy netajila tím, že mluví s
Dýňová bábovka
nejsemsama.cz
Dýňová bábovka
Nemáte-li dýni zavařenou, odložte si tento recept pro podzimní čas. Ingredience: 400 g polohrubé mouky 300 g třtinového cukru 200 g nastrouhané dýňové dužiny (dýně hokaido,máslová dýně…) 5 vajec 150 ml oleje 200 ml mléka 1 prášek do pečiva sůl karamelová drť Postup: Troubu předehřejte na 165 °C. Bílky se špetkou soli vyšlehejte na tuhý sníh. Žloutky s cukrem vyšlehejte do husté pěny. Do žloutkové pěny
Anglický misionář doplatil na zločin jiných
epochalnisvet.cz
Anglický misionář doplatil na zločin jiných
Kajuta se naklání ze strany na stranu. Skrz okno jsou vidět temné bouřkové mraky a blesky křižují oblohu…   Johnu Williamsovi (1796–1839) je necelých 20 let, když se roku 1816 vypraví pod záštitou Londýnské misionářské společnosti do Tichomoří. Celých 20 let se pak plaví mezi zdejšími ostrovy, kde mezi domorodci úspěšně šíří křesťanství. Kromě toho