Domů     Přinesl mi kytici růží a omluvil se
Přinesl mi kytici růží a omluvil se
5 minut čtení

Jak se říká, za bezvětří je každý hrdina a charakter lidí se projeví až v bouřce. Platí to také pro manželské vztahy.

Zatímco řada mých známých řešila různé manželské nebo vztahové problémy, já jsem své manželství mohla označit jako klidné a spokojené. S Liborem jsme se skoro nikdy nehádali, všechno plulo tak nějak v pohodě. Také na nás ale jednoho dne začala dopadat vážná krize.

Spolehlivý partner

Libor, můj muž, nepatřil zrovna k mužům, kteří se hrnou do něčeho nového. Vážil si starých tradic, nerad věci měnil, v tom jsem byla jeho pravý opak, ale na druhou stranu na něho bylo ve všem spolehnutí.

Měl také smysl pro čest a spravedlnost, byl mi po celý náš vztah vždycky oporou. Libor byl také hodně cílevědomý a pracovitý, a to dokonce i v době, kdy jsme se spolu seznámili na přednášce na vysoké škole. Studoval dnem i nocí, aby z něho něco bylo.

A to se mu také podařilo. Jenže si kvůli tomu v náročné práci, kterou vykonával, nadělal i hodně nepřátel. Dělal vedoucího důležitého úseku. Problémy začal mít ve chvíli, kdy se svět modernizoval a na pracoviště přišly počítače a s nimi potom i internet. To byla změna, na kterou nebyl připravený.

Moderní doba manžela dohnala

Manžel se snažil přizpůsobovat, i když to nenesl moc lehce. Všechny změny komentoval s tím, že v minulosti se daly věci dělat jednodušeji. Liborovým zástupcem byl Zdeněk, který byl o dost let mladší.

Vídala jsem ho pravidelně na vánočních firemních večírcích, kam si mohli zaměstnanci přivádět i své partnery. Když jsem se dala se Zdeňkem na jednom takovém večírku do řeči, zneklidněla jsem. Bylo totiž evidentní, že můj manžel nějak přestává stačit tempu doby.

Nové postupy a metody pro něho byly příliš obtížné. To hlavní, co ho zatím v zaměstnání na jeho pozici drželo, byly dlouholeté zkušenosti. Reálně tu však byla hrozba, že bude muset vykonávat jinou práci.

Věčně byl podrážděný

Zkusila jsem si na toto téma doma s Liborem promluvit. Nebylo to nic snadného, protože v poslední době byl manžel dost nervózní, podrážděný a hádal se kvůli každé maličkosti. Z mé strany k tomu neměl žádný důvod, takže bylo jasné, že ho rozčiluje něco v práci.

Nyní jsem už věděla, co to je. Nechala jsem si náš rozhovor až na dobu po Vánocích. Dopadlo to špatně. Libor měl pocit, že na něho útočím a nestojím na jeho straně. Bylo mi to líto, protože jsem se mu pouze snažila pomoci a nabídnout mu jiný, nezaujatý pohled.

Od té hádky se mezi námi začalo vytvářet nepříjemné napětí, které neustále rostlo. Už jsem se ani neodvažovala zeptat se svého muže, jak se měl v práci a co je nového. Předtím odpovídal většinou ochotně, nyní by mi jen něco odsekl.

Uběhlo několik měsíců a došlo k tomu, o čem mluvil Zdeněk na vánočním večírku. Libora skutečně sesadili z jeho funkce a tu získal právě Zdeněk.

Obviňoval mě i před dětmi

Manžel to strašně těžce nesl a začal všechno klást za vinu mně. Tvrdil, že mu schválně snižuji sebevědomí, že ho za jeho zády určitě pomlouvám a že cítí, jako by doma nebyl vítán. Byly to samozřejmě všechno nesmysly.

Snažila jsem se nejprve bránit, ale pak jsem to vzdala. Jenom jsem vždy přestala komunikovat. V duchu jsem doufala, že se jedná jen o dočasnou situaci a že Libor nakonec pochopí, jaká je skutečnost.

Věřila jsem, že se smíří s tou změnou role v práci, případně si najde jiné zaměstnání. Jenže on byl vždycky dost tvrdohlavý a pokračoval dál v mém obviňování. Tvrdil takové věci dokonce i před našimi dětmi nebo před návštěvami. Nikdo mu to tak úplně nevěřil, protože lidé znali nás oba.

Jak to bude dál?

Bohužel tím, kdo věřil těm slovům nejvíc, byl právě Libor. Sám sebe utvrzoval v tom, že jsem ho nějakým způsobem zradila. Měli jsme za sebou skoro třicet let manželství, kdy nás jen tak něco nezlomilo.

Nyní se zdálo, že si to můj muž už ani neuvědomuje a že se rozhodl všechno zkazit. Mrzelo mě, že si odmítá připustit pravdu.

Kdyby se dokázal v práci lépe přizpůsobit nebo kdyby si našel jiné místo, odpovídající jeho přístupu, tak by bylo zase všechno v pořádku. Připravovala jsem se na všechny možnosti, včetně rozvodu, i když jsem si ho nechtěla vůbec připustit.

Nová práce zachránila náš vztah

Moje trpělivost ale nakonec přece jenom přinesla ovoce. Libor z práce odešel a nastoupil do firmy k jednomu kamarádovi.

Tím se zklidnil, opět získal ztracené sebevědomí a následně se z něho začal znovu stávat ten pozorný, vnímající a milující partner, jakým byl dřív.

Když mi pak jednoho dne na usmířenou přinesl obrovskou kytici růží, netušil, že já jsem mu ve svém srdci odpustila už dávno.

Zuzana B. (60), Ústí nad Labem

Související články
4 minuty čtení
Chtěla jsem mít hezkou zahradu, ale snoubenci stačilo, že kolem domu něco roste. Setkání s vnímavým zahradníkem mi změnilo život. Můj snoubenec Robert se v našem vztahu vlastně o nic moc nezajímal. Věřil, že organizace svatby je čistě moje starost a že plánování zahrady je ztráta času. Pro mě ale byla ta prázdná plocha kolem našeho nového domu symbolem našeho vztahu – vyprahlá a bez života. „Ud
3 minuty čtení
Bývalý manžel mi utekl s mladší ženou, což mělo na mé sebevědomí zdrcující vliv. A pak se najednou objevil kdosi, kdo o mě měl zájem. Na synovu svatbu bych se bývala nesmírně těšila, protože jsem si ji velice přála. Jenže znáte chlapy, odkládal ji a odkládal, až jsem se děsila, že to jeho děvče ztratí trpělivost a pošle ho k vodě. Naštěstí ho měla a pořád má doopravdy ráda, a tak jsem konečně o
5 minut čtení
Kvůli okouzlujícímu boháči jsem opustila svoji lásku. Byla to životní chyba. Po deseti letech jsem konečně pochopila, jaký můj muž doopravdy je. STondou jsem se seznámila na vysoké škole. Pokaždé když se naše pohledy střetly, nedokázala jsem se dívat jinam a on na tom byl stejně. Už ani nevím, kdo z nás první vyslovil ta dvě slůvka nebo kdo inicioval první objetí. Na tom ale nezáleží. Byli jsme
3 minuty čtení
Byl máj, všechno kvetlo a hrdliččin zval ku lásce hlas. A tak jsem ho poslechla a zamilovala se do hezkého spolužáka. Mělo to však háček. Naši první lásku ničila jeho žárlivost. Bylo mi čerstvě osmnáct let, byl máj a kolem kvetly všechny stromy a keře. A já se zamilovala. Měla jsem ve třídě ctitele. Jmenoval se Antonín a napsal mi na lísteček utržený z pytlíku od svačiny, že mě miluje. Ihned js
3 minuty čtení
Pána s pejskem jsem potkávala na procházkách. Nejdřív jsme se na sebe jen usmívali, pak jsme se začali zdravit. Ráda jsem se procházela nad řekou ve vilové čtvrti. Bylo na ní dobře patrné, že tu bydlí samí zazobanci. Po rozvodu jsem byla jakoby zraněná, bolelo to skoro až fyzicky, a tak mě dlouhé procházky uklidňovaly. Potkávala jsem na nich pána s pejskem, občas jsem měla pocit, že si mě udive
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kouzlo suchého šamponu
nejsemsama.cz
Kouzlo suchého šamponu
Máte druhý den po umytí mastné vlasy nebo jste ve skluzu? Suchý šampon vás může rychle zachránit. Suchý šampon ve spreji je skvělý pomocník v případě, kdy potřebujete, aby vaše vlasy vypadaly rychle dobře, ale nemáte čas na jejich mytí a sušení. Suchý šampon absorbuje z vlasů mastnotu, provoní je a pomůže i se stylingem.
Kníže Jaromír umírá na záchodě. Vrah mu probodne zadek oštěpem
epochaplus.cz
Kníže Jaromír umírá na záchodě. Vrah mu probodne zadek oštěpem
Středověk rozhodně není doba jemných způsobů. Český kníže Jaromír to poznává krutě na vlastní kůži. Jeden bratr ho nechává vykastrovat, druhý oslepit a nakonec přichází smrt, která patří k nejbizarnějším vraždám českých dějin. Přemyslovský vládce totiž umírá při návštěvě latríny, probodnou ho oštěpem zezadu. A kronikáři si tenhle detail s chutí zapisují. Píše se rok
Noc kostelů 2026 v Husově sboru v Chebu
epochanacestach.cz
Noc kostelů 2026 v Husově sboru v Chebu
Odhalte tajemství chebské Schlaraffie V pátek 29. května 2026 se v rámci celostátní akce Noc kostelů otevřou veřejnosti i místa, která běžně zůstávají skrytá. Jedním z nejzajímavějších bude bezesporu Husův sbor Církve československé husitské v Chebu (Vrbenského 14), který letos nabídne večer plný historie, hudby, tajemství i dobrodružství pro malé i velké návštěvníky. Málokdo ví,
Meruňkové buchty se šodó
tisicereceptu.cz
Meruňkové buchty se šodó
Kynuté buchty plněné ovocem a přelité vanilkovým krémem. Suroviny na 4 porce Na buchty 600 g polohrubé mouky špetka soli 2 žloutky 350 ml vlažného mléka 100 ml oleje 1 sáček sušeného dro
4 zbrusu nové metropole: Jejich architekti rychle přišli o iluze
historyplus.cz
4 zbrusu nové metropole: Jejich architekti rychle přišli o iluze
Buldozery a bagry se zarývají do panenské přírody v tropickém pralese. Zatím tu vládnou jen komáři v bažinách, ale za pouhých pár let bude toto místo chloubou světové architektury. Postačí pár desítek miliard dolarů. Hlavním městem bývá zpravidla starobylé sídlo s velkou tradicí, které celý národ přirozeně považuje za centrum života země. Jenže občas taková metropole
Mandarin Oriental, Prague představil nového generálního ředitele Johna Kitchense
iluxus.cz
Mandarin Oriental, Prague představil nového generálního ředitele Johna Kitchense
Mandarin Oriental, Prague oznamuje jmenování Johna Kitchense do pozice generálního ředitele. Do jednoho z nejprestižnějších pražských hotelů přichází s více než dvacetiletou mezinárodní zkušeností v o
Existují paralelní světy? Tyto příběhy to možná dokazují
enigmaplus.cz
Existují paralelní světy? Tyto příběhy to možná dokazují
Koncept paralelních světů je čím dál populárnější a v dimenze, které existují vedle té naší, věří stále více lidí včetně některých vědců. Mnozí argumentují některými nevysvětlitelnými jevy a anomáliem
Podvodník Harry Jelínek udělal obchod století
epochalnisvet.cz
Podvodník Harry Jelínek udělal obchod století
Usměvavý gentleman pokyne mladému manželskému páru: „Tudy prosím.“ Pozve ho na prohlídku „svého“ starobylého rodového sídla. Moc rád by jim ho totiž prodal. Co na tom, že se jedná o státní hrad Karlštejn.   Je to jeden výmysl za druhým. Už přezdívka Harry (asi 1905–1986) je falešná, stejně jako titul z medicíny, kterým se ohání. Rodák
Miluje Mareš pořád svou první ženu?
nasehvezdy.cz
Miluje Mareš pořád svou první ženu?
Ke kulatým narozeninám si Leoš Mareš (50) nadělil televizní dokument, ve kterém promluvila i jeho bývalá manželka Monika Poslušná (51), s níž má syny Jakuba (20) a Matěje (17). Nešlo přehlédnout,
Jsme o krok blíže vzkříšení nelétavých ptáků moa, kteří vyhynuli před 600 lety?
21stoleti.cz
Jsme o krok blíže vzkříšení nelétavých ptáků moa, kteří vyhynuli před 600 lety?
Společnost Colossal Biosciences, která se chce pokusit o oživení vymřelých živočišných druhů, nyní přišla s oznámením, že se jí podařilo vyvinout umělou skořápku, což je první krok na cestě ke vzkříše
V domově nám nikdo nevěřil
skutecnepribehy.cz
V domově nám nikdo nevěřil
Když jsem poprvé vešla do pokoje číslo 114, chtělo se mi brečet. Ani ne z toho, že bych byla sentimentální, spíš mi došlo, že tohle je konečná. Uvědomila jsem si, že už jsem „klientka“, jak tu říkají důchodcům, a že moje postel má svoje číslo a na nočním stolku bude jen kelímek na zubní protézu a stoh kapesníků. A že odtud živá nevyváznu.
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji