Domů     Naději na rodinný život jsem kvůli věku vzdala
Naději na rodinný život jsem kvůli věku vzdala
3 minuty čtení

Už jsem nevěřila, že najdu toho pravého. Pak se objevil ten vousáč v odrbaném saku a vybledlých džínách a zlomil mi srdce.

Byla jsem hostinská v zapadlé putyce. Nic moc to nebylo, ale v létě tu býval frmol, sedávali tu trampové a vodáci. V zimě většinou ani noha, to jsme otevírali jen v pátek, sobotu a neděli. V létě se dřelo, aby se vydělalo na zimu, kdy kšeft skomíral.

Bylo mi pětačtyřicet a naději na nalezení toho pravého a založení rodiny jsem pohřbila a zahrabala pořádně hluboko. Už žádnému mizerovi nenaletím, předsevzala jsem si.

Věděla jsem, že se uživím, i když krcálek nad hospodou, kde v zimě občas zamrzla voda ve sklenici, nebylo zrovna ideální bydlení. Trochu mě zneklidňovalo, že jsem rezignovala na vzhled.

Ráno jsem si stáhla vlasy do culíku, vyčistila zuby, opláchla obličej, a celý den jsem mezi hosty lítala v džínách, z nichž se klubala kolena, a starém tričku. Ale proč bych se parádila? Už jsem nevěřila, že najdu toho pravého.

Zatrpklá

Ale jedno léto se objevil. Nebyl to žádný Tom Cruise, ale stárnoucí vousáč v odrbaném saku a vybledlých džínách, s batohem a kytarou. Měl hezké modré oči, sametový hlas a podmanivý úsměv.

„Jak to, že vás ještě neznám?“ řekl mi ohromeně při našem prvním setkání. „Tenhle kraj miluju, mám to tady prochozený.“ Pokrčila jsem rameny se slovy: „Asi chodíte do jiných hospod.“ Povytáhl obočí a zvedl dva prsty k přísaze:

„No to už namouduši nebudu!“ Sedával u nás a pozoroval mě s tím svým roztomilým úsměvem. Občas mi něco přinesl, luční kytici, čokoládu. Ač jsem byla stárnoucí, unavená a zatrpklá, oslovilo mě to. Měkla jsem jako máslo.

Konečně jsem taky jednou prožila krásné léto. Často jsem předala lokál mladší kolegyni a courala se svým vousáčem po lukách podél potoka. Večer jsme rozdělali oheň, koukali do plamenů a povídali si. Život byl zase fajn.

Odpouštím

Začala jsem uvažovat, že bychom to třeba mohli spolu zkusit. Nebudu pořád tak sama… Pak mi ale jeden zdejší děda povídá: „Holka zlatá, viděl jsem tě s Prstýnkem.

Dej si na něj pozor.“ Vysvětlil, že se tak vousáčovi přezdívá, protože v létě sundá snubní prstýnek a svede osamělou ženu. A s podzimem se vytratí. Byla to pro mě rána. Když přišel na pivo, povídám mu: „Ahoj, Prstýnku.“ Posmutněl a povzdechl si.

Objal mě a povídá: „Jsi báječná holka. Všechno, co jsem ti povídal, byla pravda. Ale je fakt, že mám v kapse snubní prstýnek. Odpustíš mi?“ Rozbrečela jsem se.

Nejdřív jsem myslela, že mu řeknu něco zlého, ale pak se mi vybavilo celé to nezapomenutelné léto, které bych, nebýt jeho, neprožila, a špitla jsem, že odpouštím.

Renata (61), severní Čechy

Související články
4 minuty čtení
Od rána to byl den blbec, ale pak se vše změnilo. Našla jsem svoji životní lásku a byla jsem alespoň několik týdnů opravdu šťastná. Moje velká láska začala kdysi v uplakaném a deštivém podzimním dni, kdy jsem měla už od rána špatnou náladu. Ta se ještě znásobila v práci, protože jsem zapomněla na jeden důležitý úkol. Dostala jsem kázání od šéfové, a dokonce mi bylo naznačeno, že v případě opako
5 minut čtení
Tolik bolesti a neštěstí naši rodinu provází. Nakonec jedna z nich zasáhla i to nejcennější, co jsem v životě měla. Mého syna. Když si vybavím rodinné příběhy, které se předávaly z generace na generaci, jsou plné smutku. Jedna prababička si vzala život, další prarodiče zahynuli při vážné autonehodě. Moje babička zase zemřela poté, co spolykala velké množství prášků na spaní. Dlouho jsem si říka
3 minuty čtení
Po rozvodu v pětapadesáti jsem byla přesvědčená, že už žádný nový vztah nepřijde. Ale objevil se úžasný muž. Jenže já mu nyní mohu být přítěží. Dlouho jsem žila sama a postupně se smiřovala s tím, že už to tak zůstane. Nakonec se ale ukázalo, že život může překvapit i později. Jenže teď stojím před těžkým rozhodnutím. Mám svému partnerovi říct pravdu? Pravdu o nemoci, kterou lékaři nedokážou vy
3 minuty čtení
Bydlela jsem jen s babičkou v malém venkovském baráčku, slepice někdy zabloudily i do kuchyně. Ale bylo mi tam náhodou dobře. Je to už dávno. Naši utekli do Rakouska v pevném přesvědčení, že dítě, tedy mě, za nimi československé úřady urychleně pošlou. Nevím, kdo jim to nakukal, třeba se to někdy doopravdy stalo, ale v našem případě to takhle nefungovalo. Zůstala jsem v Čechách, na krku babičce
4 minuty čtení
Nikdy bych si nemyslela, že skončím v domově důchodců. Ale stalo se to, a co bylo nejhorší, to byl fakt, že jsem tam narazila na někoho hodně zlého. Když jsem si podruhé zlomila nohu, která se ne a ne dát do pořádku, uznala jsem porážku. Sama to už nezvládám. Syn měl starosti se svou firmou, dcera léta žila s rodinou v Německu a já už nebyla schopná si sama dojít ani pro rohlíky. Domov důchodců
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejzáhadnější pozorování v Česku: Co bylo zač UFO nad Vranovem?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější pozorování v Česku: Co bylo zač UFO nad Vranovem?
Polovina července, krásný letní den roku 1987. Pláž u Vranovské přehrady je zaplněná rekreanty. Všichni si užívají krásného a bezstarostného dne. Nad jejich hlavami se však odehrává něco, co nikdo
Tajemství královského kurganu: Fascinující hrobka zející prázdnotou
epochaplus.cz
Tajemství královského kurganu: Fascinující hrobka zející prázdnotou
„Tady! To bude ono, pojďte sem!“ V unavených očích svitne naděje. Tým oděského archeologa Antona Ashika v únoru roku 1837 konečně dosáhne svého cíle. Odkryje vchod do jednoho z největších megalitických zázraků objevených na širokém pomezí Evropy a Asie – královského kurganu.   Anton Ashik (1801–1854) a jeho výzkumný tým vstoupí uličkou mezi vysokými zdmi do zatuchlé tmy.
Proč při cvičení spálíme méně kalorií, než si myslíme?
21stoleti.cz
Proč při cvičení spálíme méně kalorií, než si myslíme?
Pravidelně vykonávaná fyzická aktivita, jako je chůze, běh či jízda na kole, často vede k menšímu úbytku hmotnosti, než předpovídají kalorické modely. Proč u řady lidí nefunguje logika: více se hýbeš,
3 královny podfuků: Zběhlá jeptiška, věčná dědička a učitelka mdlob
historyplus.cz
3 královny podfuků: Zběhlá jeptiška, věčná dědička a učitelka mdlob
Konečně stojí před legendárním trezorem manželů Humbertových. Má ukrývat dokumenty o jejich pohádkovém dědictví. Dvířka se otevírají a přítomní úředníci strnou. Uvnitř je jen cihla a anglické půlpenny. Naletěli jim králové i bankéři. Protřelé podvodnice dokázaly obalamutit své oběti šarmem a výmluvností, věrohodně znějícími historkami, smyšleným životním příběhem. Veřejnost často stála na jejich straně, když
Někdy jsou slova prostě zbytečná!
skutecnepribehy.cz
Někdy jsou slova prostě zbytečná!
Hrubá síla je někdy lepší než pláč, výčitky a domluvy. Když jsem je načapala v objetí, vyřešila jsem to ručně a stručně. A bylo vymalováno! Napřed mi Dita brala hračky, pak milence. Byla to hodně protivná holka ze sousedství, která se soustředila na to, že jakmile jsem začala s někým chodit, ihned se snažila mi moji lásku
Zamilovala se Petruchová do špatného muže?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Petruchová do špatného muže?
Nedávno byla televizní moderátorka Veronika Petruchová (31) viděna na schůzce se slovenským hudebníkem Tomášem Drahošem (33) a zdálo se, že našla novou lásku. Po nadějném začátku měl ale přijít ve
Plážové koše: Ikona baltských pláží
epochalnisvet.cz
Plážové koše: Ikona baltských pláží
Pokud jste někdy byli na pláži Baltského moře, určitě jste seděli v plážovém koši. Tyto „kukaně“ neboli strandkörbe mají zajímavou historii. Odkud se vzaly a jak dlouho už chrání lidi před nepříjemným větrem, sluncem, deštěm i písečnou sprškou?   První kryté plážové křeslo je vyrobeno v roce 1882 dvorním košíkářem z Rostocku Wilhelmem Bartelmannem (1845–1930).
Veganská paštika z fazolí
nejsemsama.cz
Veganská paštika z fazolí
I bez masa může vzniknout lahodná netradiční paštika. Na 4 porce potřebujete: ✿ 150 g červených fazolí ✿ 2 bobkové listy ✿ 100 g kešu ořechů ✿ sůl, pepř ✿ špetku sušeného česneku ✿ špetku kajenského pepře ✿ ½ lžičky mleté uzené papriky ✿ čerstvé bylinky nebo jarní cibulku 1. Fazole zalijte studenou vodou a nechte máčet přes noc. Druhý den je slijte a vařte
Titanic v Praze: Výstava, která vás vtáhne do skutečných osudů slavné lodi
epochanacestach.cz
Titanic v Praze: Výstava, která vás vtáhne do skutečných osudů slavné lodi
Až do 22. května 2026 se v pražském PVA EXPO PRAHA v Letňanech koná výstava Titanic – The Artifact Exhibition, která představuje stovky originálních artefaktů vyzvednutých z vraku legendární lodi. Díky autentickým exponátům a silným lidským příběhům zažijete historii Titaniku, legendárního parníku, který se v roce 1912 (15. 4. ve 2:20) potopil ke dnu Atlantiku.
Ikonická vana Kaldewei v odlehčeném provedení
iluxus.cz
Ikonická vana Kaldewei v odlehčeném provedení
Společnost Kaldewei představila ikonickou volně stojící vanu v novém, odlehčeném provedení: díky užšímu okraji vyzařuje Meisterstück Classic Duo Oval lehkost a klasickou eleganci. Monolitický vzhled j
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz
Rajčatová polévka s mozzarellou
Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat větší hrst čerstvé bazalky hrst nasekaného libečku 2 balení dietní mozzarelly (nebo zakysaná smetana) 2 lžičky olivového oleje mletý pepř podle chuti sů
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i