Domů     Rozpadl se mi životní sen
Rozpadl se mi životní sen

Protiklady se přitahují, nebo si lépe sednou dva lidé, kteří mají společné zájmy? Já prožila manželství toho druhého případu. A řeknu vám, dva stejní lidé vedle sebe, to je docela peklo.

Radka jsem znala už od základní školy. Jsme stejně staří, jen jsme každý chodili do jiné třídy. Já do „áčka“, on do „céčka“. Devět let jsme o sobě věděli, v pubertě jsme možná i lehce zaflirtovali, nicméně první lásky jsme si každý odbyli s někým jiným.

Poté jsme šli střední školy, já na gymnázium všeobecné, on na matematické. Jeho snem bylo stát se architektem a matematická škola se mu tak hodila. Byl dříč, i když na gymnáziu prolézal někdy s odřenýma ušima. Musel se jím ale prodrat k vysněné profesi architekta.

Naše cesty se spojily v dobrém i ve zlém

Já jsem na tom byla podobně. Na základní škole jsem byla premiantka, všeobecné vzdělávání ale nebylo pro mne. Teprve až na vysoké jsem se stejně jako Radek našla. On se dostal na architekturu, já na textilní tvorbu.

Oba jsme se tak potkávali na technické univerzitě. Tehdy nás cesty osudu opět spojily. Nejprve v dobrém, pak i ve zlém.

Sny se nám krásně plnily

Když jsme se potkali poprvé, nebyl problém navázat na naše předchozí kamarádství. Koneckonců nás spojilo to, že jsme se znali, a navíc jsme kolem sebe neměli jiné známé, takže o to víc jsme spolu trávili volný čas.

Oba jsme měli navíc mnoho společného a už od prváku jsme snili o vlastním podnikání. Každý ve svém oboru. Radek toužil mít ateliér nebo stavební firmu, já chtěla být návrhářka.

Začátky nebyly lehké

Nebylo to snadné se v tom světě protloukat. Radek nejprve dělal na sebe, já jsem místo navrhování oděvů dělala interiéry a přivydělávala jsem si výrobou věciček do obchodů se suvenýry. Drobné šperky, panenky, vyšívané dečky.

Postupem času se nám ale podařilo realizovat naše sny. Radek skutečně otevřel svůj ateliér, já jsem se od drobných krejčovských prací dostala k navrhování, kdy jsem si k sobě mohla vzít i švadlenku.

První dítko nebylo v plánu

Neustále jsme byli v práci, abychom si vše ohlídali. Někdy jsme se neviděli i několik dní. Děti? Na to nebyl čas, i když svoji jsme už byli. Láska z našeho vztahu ale nevyprchala, takže se tak nějak přihodilo, že jsem otěhotněla. Neplánovaně. Přiznám se, že to nebyl ten nejlepší moment.

Dařilo se nám. A tak jsem opět otěhotněla

Stále jsem neměla pocit, že dítěti dokážu poskytnout jistý komfort. Řídila jsem se heslem, že nejdřív se musím mít dobře, pak bude dítě, abychom neživořili. Ale stalo se.

Můj tým dokázal pracovat samostatně, já jsem pochopila, že když jsem šéfová, mohu si dovolit zvolnit. A i kdyby mi to nevyšlo, Radek to zvládal skvěle a věděl, že nás musí uživit.

I jeho ateliér fungoval, ovšem usnout na vavřínech nesmíte, to je riziko podnikání. Za další rok jsem opět otěhotněla. Už jsem neměla takové obavy, věděla jsem, že si vždy poradím. Jenže se objevily překážky.

Náhle to nebylo vůbec snadné

Myslela jsem si, že to zvládnu. Ale měla jsem rizikové těhotenství a i porod nebyl tak snadný jako ten první, takže se to na mně už nějak projevilo. Nikdy jsem se nepovažovala za super ženu, ale byla jsem zvyklá všechno zvládat. Víc než většina ostatních.

Viděla jsem to. Při druhém dítěti jsem ale byla vyčerpaná, najednou jsem neměla tolik sil.

Nesmím vedle něj polevit

Rodina mi radila, abych zvolnila, ale já stále měla pocit, že nesmím polevit. Možná i to, že jsem byla vedle ambiciózního Radka, mi nedovolilo zvolnit. Nakonec jsem vše zvládala. Ale byla jsem protivná, neměla jsem čas a manžela jsem odbývala.

Měla jsem ale pocit, že to musí pochopit. Chtěla jsem být tou superženou, i když jsem věděla, že to nejde. Stále jsme však žili jako manželé, i na intimnosti zbyl čas. Takže jsem měla ještě třetí i čtvrté dítě.

Naše rozdílné světy a syn na drogách

Práce přibývala, děti rostly, druhorozený syn Jakub začal mít potíže s drogami. Hádky mezi ním, mnou i Radkem nebyly nic neobvyklého. Bohužel tehdy se naše rodina otřásla v základech. Časem jsem si všimla, že se Radek chová jinak. Trávil v práci víc času.

„To víš, snažím se vydělávat,“ omlouval svoji „pracovitost“ tím, že chce zabezpečit rodinu. Ateliér prosperoval, ale o to víc musel mít Radek oči na stopkách. Každý jsme byli nervózní ve svém světě. Já v mateřském, on v obchodním.

Najednou se tu objevila jiná žena

Nedalo mi to a rozhodla jsem se manžela si „proklepnout“. Jeden týden jsem ho sledovala. Na nic jsem nepřišla. Už když jsem s úlevou chtěla odvolat moji pátrací akci, narazila jsem na něj nečekaně v jednom obchodním centru. Neviděl mne.

Sešel se s ní v restauraci. Měli k sobě blízko. Časem jsme zjistila, že jde o jeho sekretářku. Tu mi nikdy nepředstavil. Pěkná ani ne třicítka. Paní Marešovou, která měla pět let do důchodu, nebo Pavlínu, která nebyla zrovna atraktivní, ty mi ukázal hned. Ale tu dívenku?

Chtěla jsi být ve všem perfektní

Časem jsem pojala podezření, že se stará o víc než jeho diář a klienty. A uhodila jsem na Radka. Zapíral. Tak jsem se opět vydala na detektivní cestu. A přistihla je na tajné schůzce.

Dívka nebyla zdaleka tak ambiciózní jako já, což mu i vyhovovalo, jak později prozradil. „Chtěla jsi být ve všem perfektní. V práci, pro děti. Ale zapomněla jsi na mě,“ řekl mi. A tehdy jsem pochopila, že náš vztah asi nejde slepit.

Radek se odstěhoval z našeho domu. V době, kdy měl Jakub největší potíže. Zůstala jsem na to sama. Radek měl jiné zájmy. Malou snahu pomoct projevil, ale když to hned nešlo vyřešit, vykašlal se na to.

I když jsem už neměla o rodině ideály jako naše maminky, chtěla jsem partnera. Aby mne alespoň objal.

Opustil mne v nejhorším

Bohužel jsem takového parťáka nenašla. Radek se znovu oženil a měl novou rodinu. Ta naše společná? Tři děti prospívají a dělají mi radost. Jakub sice drogy už nebere, ale tak nějak se protlouká životem.

Možná, kdyby byl Radek jiný, doplnili bychom se a snadněji bychom vše nějak zvládli. I když on je asi spokojený.

Vlaďka M. (63), Ostrava

Související články
18.7.2024
Byl to můj velký kamarád. Kluci ho šikanovali a já ho bránila. Když mi pak zmizel ze života, nevýslovně a dlouho to bolelo. S Románkem se děti nebavily. Pocházel z domečku pod strání, máma umřela, táta si po její smrti se životem ani výchovou syna nedokázal poradit. Všechno se mu vymykalo z rukou, měl problémy v práci, pil, v domácnosti byl jako hrom do police. Domeček postrádal záclony, okenní
18.7.2024
S tou starší paní jsem se seznámila, když venku lilo jako z konve. Pozvala mě i s Kristýnkou, ať se v její chatce schováme před deštěm. S paní Boženkou jsem se seznámila náhodou. Dobrota jí koukala z očí, mám dojem, že jsem tak hodnou a milou paní nikdy předtím nepotkala. To bylo Kristýnce teprve šest nebo sedm let. Už tehdy milovala houbaření, což je pro mě přímo posedlost, a tak jsme spolu ch
12.7.2024
Byla jsem příliš důvěřivá. Věřila jsem jeho slibům, že se rozvede a bude žít jen se mnou. Roky ubíhaly a on byl stále se svojí rodinou. Zůstala jsem sama, bez dětí i manžela. Nebyl mým šéfem a já jeho sekretářkou, jak to v kýčovitých filmech bývá. Můj vztah s ženatým mužem byl snad ještě horší a ještě kýčovitější. Ten, jehož jsem milovala, bydlel ve stejném domě jako já. Naivně jsem jeho planým
3.7.2024
Vdávala jsem se za cizince z velké lásky. Byl tak pozorný! Doslova mě na rukou nosil! Něco takového jsem u českých kluků nezažila. Moje rodina mi tu svatbu rozmlouvala. Jiná kultura, to nebude dělat dobrotu! Já měla ale svou hlavu. Dnes přiznávám, že jsem trpěla jako mladá holka velmi nízkým sebevědomím, i když jsem byla hezká a kluci se kolem mě točili. Byla jsem uzavřená, tichá a nespolečens
2.7.2024
V době, kdy mi bylo nejhůř, jsem přestala vycházet. Zoufale jsem přemýšlela, co by mi mohlo pomoci, až jsem se ocitla u božích muk. Byly časy, kdy mě život omrzel. Dnes se za to stydím, ale sotva na to mohu zapomenout. Odmalička jsem toužila po rodině a dětech, troufala jsem si odhadovat, že ze mě bude dobrá, láskyplná máma. S Frantou jsme se domluvili, že si děťátko pořídíme hned po svatbě. Sn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,