Domů     Odnaučila jsem manžela kouřit…
Odnaučila jsem manžela kouřit…
5 minut čtení

Manžel stále pokašlával. Kouření se nechtěl vzdát. Rozhodla jsem se skončit s jeho zlozvykem! Jenže jsem věděla, že na to musím jít chytře.

V poslední době jsem stále jen prala, větrala a zapalovala vonné svíčky. To vše kvůli manželovu kouření, které jemu i mně začalo přerůstat přes hlavu. Toník kouřil celý život, už snad dokonce odmalička, podle toho, co mi vyprávěl, ale ne tolik, co nyní. Bez cigarety jsem si ho nedovedla představit.

Nic nechtěl slyšet

Občas jsem manželovi vyčetla, že bychom za jeho dýmání měli pěknou dovolenou, ale jen krčil rameny. Prý abych byla ráda, že nechodí do hospody! On si ale zapaloval už i v noci, protože bez nikotinu už prostě nemohl vydržet.

Kouřil téměř nepřetržitě a jeho zdravotní stav se začal zhoršovat. „Bolí mě na prsou,“ přiznal jednou, když mi pomohl do schodů s taškou. Bylo mu sotva pětašedesát, ale kondici měl snad na sto. Poslala jsem ho k lékaři, ale ten se s ním skoro nebavil:

„Když z vás cítím tabák na sto honů, co vám mám poradit? Odpovíte si asi sám,“ řekl přísně lékař a vypsal mu žádanku na rentgen. Zde konstatovali, že má manžel plíce zanesené dehtem. Jemu to ale bylo jedno, nebo se alespoň tak tvářil.

Korunu všemu nasadil můj syn. Vyčetl mi, že o jeho otce nedbám a klidně se dívám, jak se ukouří k smrti! „No to snad nemyslíš vážně! Co si mám s tvým povedeným taťkou asi tak počít?“ ptala jsem se naštvaně a zmocnil se mě pocit křivdy. To mám za všechno!

Prý za to mohu já

Pro našeho jediného syna jsem ale byla viníkem já. Prý kdybych to s tátou uměla lépe… Jenže jak? Zasedla jsem k internetu, s kterým jsem se naučila celkem obstojně zacházet u nás v podniku, a zjišťovala, co se dá s tak zarputilým kuřákem dělat.

Odpovědí mi bylo jedno velké nic! Zato smutných příběhů tam bylo snad milion. Kuřáci prostě nemohou skončit jinak než špatně, to bylo jisté. Rozhodla jsem se něco vymyslet sama. Přemýšlela jsem, jak ho jeho zlozvyku zbavit. Nechat ho zhypnotizovat?

Odebrat mu peníze na cigarety nebo ho spoutat a nechat tabák z organismu vyprchat? Byly to všechno nesmysly, ale nic kloudného mě prostě nenapadlo.

Inspiroval mě malý kluk

Až jednou, venku, jsem uviděla malého chlapečka s lízátkem. Jeho maminka ho hubovala, že se mu zkazí zoubky, když nemůže být bez této cukrovinky ani minutu. „Je jako můj manžel,“ pomyslela jsem si překvapeně. Jen místo cigarety má lízátko.

Nahradím to jeho cigáro něčím, co mu bude chutnat víc!“ Ale čím? Večer jsem se muže začala nenápadně vyptávat na jeho chutě. I ty se totiž tím kouřením dost změnily.

Jahody mě překvapily

Zamyslel se a nakonec přiznal, že má celkem často chuť na jahody. „Jahody? A proč to neřekneš? Koupila bych ti je mražené!“ nabídla jsem se, ale on zavrtěl hlavou. Prý coby malý kluk mlsal nějaké jahůdkové bonbónky, které k smrti miloval.

Dovážely se prý asi z Polska. Potom ale v páté třídě začal kvůli kamarádovi kouřit. A už nepřestal… V noci, když konečně Toník usnul, jsem znovu zasedla k internetu.

Pátrala jsem

Tentokrát bylo moje hledání úspěšnější. K mojí radosti se bonbónky prodávaly u našich sousedů pod jiným názvem, ale podle původní receptury! Okamžitě jsem jich objednala celou krabici a netrpělivě čekala na doručení.

Hned po otevření balíčku se bytem rozlila lákavá vůně jahod. Sliny se mi sbíhaly jako už dlouho ne. Malé červené jahůdky se jen rozplývaly na jazyku!

Pochutnal si

Nechtěla jsem nic nechat náhodě. Na večer jsem upekla tvarohový dortík a posypala ho těmi bonbónky. Byt jsem hezky vyvětrala, aby byla cítit ta božská ovocná vůně. Manžel už toho sice kvůli nikotinu moc necítil, ale doufala jsem, že mu přece jen něco zavoní.

„No to snad není možné!“ zvolal nadšeně, když ochutnal můj speciální dortík!“ To jsou ty moje bonbónky!“ Málem se rozplakal dojetím a hned po dortíku snědl rovnou celý pytlík téhle laskominy.

Rozhodl se přestat

Až před spaním si uvědomil, že si na cigaretu ani nevzpomněl. „Ty jsi mi je sehnala schválně, viď?“ zeptal se, ale z tónu jeho hlasu jsem poznala, že se na mě nezlobí.

Přiznala jsem se a poprosila ho, zda by přece jen nemohl zkusit se svým letitým zlozvykem skoncovat. Přikývl, že ano! Moc mě překvapil.

Pomohl i syn

Odvykání nebylo lehké a několikrát svoje předsevzetí s kouřením skoncovat porušil. Nakonec nám oběma pomohl syn. „Musíte změnit prostředí a jet někam, kde tátovi nebude jeho nikotinovou vášeň nic připomínat,“ řekl a podal nám dva poukazy na dovolenou k moři!

Ale severnímu! Prý abychom chodili na dlouhé procházky. Dlouhé procházky po pobřeží, pytlík bonbónků v kapse a křik racků nám pomohly. Manžel konečně přestal kouřit a já si konečně oddychla. Měla jsem doma zase pořádného chlapa a ne padavku, co nevyjde do prvního patra!

Květa S. (65), Uničov

Související články
6 minut čtení
Soused se jevil jako protiva, navíc mě pomlouval. Nenapadlo mě, že bychom se někdy mohli sblížit. Ale život umí překvapit. Silvestry nemám ráda. V našem baráku probíhají snad ještě bouřlivěji než jinde. Proč, to ráda vysvětlím. Vše je v režii souseda, který mi leze na nervy, a já jemu, to je mi známo. Říká o mně, že jsem stará panna. Zjevně neví o mém dávném krátkém manželství. Proč bych mu
3 minuty čtení
Můj David je mlčenlivý samotář. Nemá rád večírky a oslavy. Já jsem jeho opak. Hvězdou podnikové akce se ale kupodivu stal on. David byl pěkný kluk, který nemusel trpět nedostatkem sebevědomí. Přesto byl plachý, citlivý. Obzvlášť se bál doktorů. Poznali jsme se v ordinaci, kde jsem pracovala jako zdravotní sestra. Tu lékařskou prohlídku museli tehdy absolvovat všichni kluci kvůli vojně, byla pov
2 minuty čtení
V nouzi nejvyšší je pomoc boha nejbližší. Myslím, že na této větě je mnoho pravdivého. Na Štědrý den jsme dostali dárek shůry za dobrý skutek. Prožila jsem už mnoho Štědrých dnů, nikdy se nám ale nestal takový zázrak, jako kdysi, když byly naše děti malé. Byly to naše nejchudší Vánoce. Já byla na mateřské s mladším synkem Vojtou, tomu staršímu Jirkovi bylo sedm. Mateřská tehdy nedorazila včas,
3 minuty čtení
Nikdy jsme žádné domácí mazlíčky neměli, až nyní v důchodu si to naplno užíváme. Naše vnoučata se díky nim k nám moc těší. Jen se o ně musíme dělit se sousedem. Já ani můj muž jsme jako děti nikdy doma neměli žádné zvíře. Proto jsme ani neplánovali, že bychom si domů nějakého mazlíčka pořídili. A našim dětem jsme to také vysvětlili, co všechno taková starost obnáší, jak zvíře smrdí, co všechno
2 minuty čtení
Dostali jsme se do finančních potíží. Neuměla jsem si představit Vánoce bez dárků, a tak jsem jako smyslů zbavená začala propadat hazardu. Tohle zkusil asi každý. Čas od času si koupit los a doufat, že to konečně vyjde. Kdykoli jsem to udělala, většinou následovalo zklamání, jen ve výjimečných případech jsem vyhrála směšnou částku. Tu jsem pak proměnila za nový los a zase doufala. Jindy jsem si
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Série Luminox x ICE-SAR 1080: Vůdčí světlo v zemi ledu a ohně
iluxus.cz
Série Luminox x ICE-SAR 1080: Vůdčí světlo v zemi ledu a ohně
Luminox, švýcarské dobrodružné hodinky, které jsou volbou elitních jednotek po celém světě, uvádí na trh nejnovější sérii nepostradatelných modelů pro Islandskou asociaci pro pátrání a záchranu (ICE-S
Miliony obětí holokaustu už mají svá jména! Vědcům pomáhá i umělá inteligence
21stoleti.cz
Miliony obětí holokaustu už mají svá jména! Vědcům pomáhá i umělá inteligence
Nespočet lidských osudů bylo pohřbeno pod nánosy času. Zůstaly jen údaje o počtech – neosobní a anonymní. S tím se ale historici odmítli smířit. Dlouhé dekády strávili tím, aby co nejvíce obětí holoka
Eddie Murphy a Tracey Edmondsová: Dvoutýdenní láska mezi kapkami deště
epochaplus.cz
Eddie Murphy a Tracey Edmondsová: Dvoutýdenní láska mezi kapkami deště
Mohutné dešťové kapky buší do střech a majestátní listy tahitských kaštanů a kokosových palem nabírají ještě svěžejší odstín. Na jednom soukromém ostrůvku atolu Bora-Bora v souostroví Francouzské Polynésie bychom dne 1. ledna 2008 potkali slavného komika Eddieho Murphyho (*1961) a jeho vyvolenou Tracey Edmondsovou (*1967).   Není to jen tak „obyčejná“ dražší dovolená. Hodlají se
Sýrové krokety
tisicereceptu.cz
Sýrové krokety
Tuhle pochoutku Pavla Berkyho můžete podávat jako originální pohoštění pro návštěvu nebo jen tak chroupat při sledování oblíbeného pořadu v televizi. Potřebujete 100 g eidamu 100 g nivy 2 vejc
Z našich sousedů se stali přátelé
nejsemsama.cz
Z našich sousedů se stali přátelé
Život mě naučil, že lidé nejsou zlí, jen zranění. Naši sousedi nás přehlíželi a uráželi, dokud je nezlomila jedna osudová noc. Tehdy jsme jim otevřeli dveře a s nimi i celé své srdce. Opravdu jsem nečekala, že zrovna my s manželem budeme mít problémy se sousedy. Když jsme se s Františkem před deseti lety přestěhovali do našeho malého domku
Tajemné zmizení dětí Beaumontových: Řádil vrah, či nadpřirozené síly?
enigmaplus.cz
Tajemné zmizení dětí Beaumontových: Řádil vrah, či nadpřirozené síly?
Na konci ledna roku 1966 se z pláže Glenelg nedaleko australského města Adelaide beze stopy ztratí tři sourozenci – Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Navzdory rozsáhlému pátrání, které tehdy upoutá poz
Poklad templářů na Slovensku? Poznejte tajemství kostela v Ludrové!
epochalnisvet.cz
Poklad templářů na Slovensku? Poznejte tajemství kostela v Ludrové!
Na víko dopadá drobný déšť. Šest mužů nesoucích rakev a oblečených do kroužkové zbroje kráčí pochodovým krokem v čele smutečního průvodu. Bojová vlajka a okraje plášťů zdobených křížem vanou ve větru. Cílem jejich cesty je blízký kamenný kostelík obklopený zdí… V kostele čeká na rytíře kněz mávající kadidelnicí a otevírající vstup do krypty v blízkosti
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Všichni spolu jsme u jednoho stolu…
skutecnepribehy.cz
Všichni spolu jsme u jednoho stolu…
Vánoce pro mě nejsou jen svátky klidu, ale je to splnění všech mých přání, která si plníme jen v kruhu rodiny, kdy zapomínáme na všechna naše trápení. Už z dětství mám Vánoce spojené s vůní cukroví, františků i prskavek. Vzpomínky se mi vryly do paměti jako teplé objetí. Když zavřu oči, cítím skořici z perníčků, vanilku z rohlíčků, hřebíček ze svařáku
Neshody! S právníkem se žene Nesvačilová do průšvihu?
nasehvezdy.cz
Neshody! S právníkem se žene Nesvačilová do průšvihu?
Hvězda seriálu ZOO Nové začátky Denisa Nesvačilová (34) se řítí do problémů! Přiznala, že to v jejím vztahu s právníkem Michalem Vikem (38) vůbec není ideální. Její druh má tak trochu deformaci z po
Vánoce, které vás překvapí
epochanacestach.cz
Vánoce, které vás překvapí
Kde jsou nejlepší Vánoce? Než odpovíte logicky, že doma, zkuste si přečíst, jak to na Ježíška vypadá po světě. Zázrak Vánoc stojí za to zažít kdekoli. Ať se tam zpívá Tichá noc, nebo Narodil se Kristus Pán… Kanada Ještě před Štědrým dnem pořádají Kanaďané pečicí večírky, kdy příchozí pečou vánoční koláčky „cookies“ dle vlastního receptu. Chodí tu Santa
Zbláznil se básník po smrti ženy?
historyplus.cz
Zbláznil se básník po smrti ženy?
Postel je zbrocená krví. „Zavolej lékaře, něco je špatně,“ naléhá mladičká Emílie na manžela Josefa. Ten ji chytne za ruku a utře jí pot z čela. „Neboj se,“ zašeptá. „Maminka taky rodila dlouhé dva dny. A nakonec všechno dobře dopadlo.“ Budoucí literát Josef Václav Sládek (1845–1912) se narodil ve Zbirohu jako nejstarší z pěti dětí do rodiny