Domů     Prý na mě čekal celý život, prostě pravý otec
Prý na mě čekal celý život, prostě pravý otec
8 minut čtení

Když jsem ztratila oba rodiče, rozhodla jsem se sbalit svých pět švestek, jít o dům dál a snažit se zapomínat na dětství. Nebylo totiž šťastné.

Desítky let jsem bojovala o lásku, ale marně. Už jako maličká jsem si uvědomovala, jak moc potřebuji, aby mě nejbližší měli rádi, ale něco tam skřípalo. Matka se pokoušela hrát si na harmonický domov, ale zdaleka ne vždy se jí to dařilo.

Byli jsme čtyři: máma, táta, Katka a já. Všechno se vlastně točilo kolem táty, všechny tři jsme k němu nábožně vzhlížely, byl to náš bůh, náš ideál na žulovém podstavci.

Jarní louka

Jenomže táta byl umělec, do sebe zahleděný malíř, a času měl jako šafránu. Malířem byl ještě ke všemu pouze ve svém volném čase, živil se jako prodavač v místním železářství. Veškeré praktické starosti ležely na máminých bedrech.

Táta po práci zamířil do svého, jak říkal, atelié­ru, což byl kamrlík v nejvyšším patře jednoho z nedalekých činžáků, kde tvořil. Mně se jeho obrazy nesmírně líbily, jeden, jarní louku s pampeliškami, namaloval jen pro mě. Katce jich ovšem daroval nejmíň šest.

V boji o jeho přízeň jsem zaujala smutné poslední místo, nepopulární bronzovou medaili. A možná ani tu ne. Máma byla slabá. Tak moc usilovala, aby si jí táta víc všímal, že sem tam zapomínala na všechno ostatní.

Pozorovala jsem, jak bývá věčně nalepená na zrcadlo, starostlivě kontroluje vrásky, donekonečna se maluje a češe, obíhá prodavačky, aby jí nechaly pod pultem pěknou halenku nebo letní šaty.

To všechno kvůli tátovi, v jehož ateliéru se věčně válely prázdné flašky, či dokonce zapomenuté dámské prádlo, které naší mamince rozhodně nepatřilo.

Když se mu podařilo uspořádat v předsálí zdejšího kulturáku výstavu, slavil to s kamarády a pochybnými ženštinami týden. Doma pak zas týden spal, když předtím opatřil železářství cedulí pro nemoc zavřeno.

Máma přecházela po kuchyni ubrečená, nejspíš zase získala důkaz o další milence. Byly chvíle, kdy jsem se děsila, že táta zapomene třeba i moje jméno a zavolá na mě nějakým jiným. Byla jsem pro něj vzduch.

O dům dál

Katku alespoň bral na vědomí, občas pohladil nebo se zeptal, co nového ve škole. Mě přezíral. Máma se starala, abych neměla hlad a netlačily mě boty, ale v hlavě měla jen tátu.

Když jsme s Katkou dospívaly, začala se s námi k mé hrůze bavit jako s nějakými kamarádkami. Nechtěla jsem to poslouchat. „Tak hlavně, holčičky, aby se konečně polepšil. A aby od nás neodešel,“ říkávala.

A když si našel další ženskou, brečela nám na rameni a nabádala nás: „Radši se, holky, nevdávejte. Nebo budete nešťastné jako já.“ Táta se ani nepolepšil, ani od nás neodešel.

Proč by taky odcházel, když mu doma nic nechybělo, bylo o něj vzorně postaráno a tolerovalo se mu úplně všechno. Zemřel předčasně, na játra, jak si šeptaly ženské ve frontě v mlékárně.

Veškeré svoje obrazy rozdal milenkám, a tak mi zbyla jen ta jarní louka s pampeliškami. Stěhuje se všude se mnou. Někdy si s ní povídám. Říkám jí tati. Vlastně dnes už ne, protože jsem se dozvěděla, že to můj biologický otec nebyl.

Mladší Katka byla jeho, já ne. Vlastně mi to dával najevo odmalička. Máma mi to prozradila, až když z tohoto světa odcházela. Tehdy jsem se dozvěděla i jméno svého skutečného táty. Bylo toho na mě nějak moc.

Mámina smrt a zjištění, že táta nebyl můj táta, byly skutečnosti, které mě tehdy dost semlely. Když jsem se alespoň částečně vzpamatovala, řekla jsem si, že je čas jít zas o dům dál.

Zavírám

Sbalila jsem si svých pět švestek a zmizela z důvěrně známých míst jinam. Asi nebyla náhoda, že jsem kráčela po stopách biologického otce. Rozhodla jsem se hledat a najít své kořeny, i kdybych měla zaplatit duševním zdravím, či lépe řečeno tím, co z něj zbylo.

Hledání kořenů mě přivedlo do zastrčené pohorské vesnice, která si marně hrála na městečko. Pronajala jsem si omšelý pokoj a hned si na stěnu pověsila louku s pampeliškami. Byla jsem osamělá, až z toho mrazilo.

Sehnala jsem si práci v zahradnictví, během sázení kytiček má člověk hodně času přemýšlet. Návštěvu hostince jsem odkládala, sebrala jsem odvahu asi až po čtrnácti dnech.

V malém, zakouřeném lokále dva strejcové nadávali na vládu a u výčepu myl půllitry zachmuřený tmavovlasý chlapík. „Víno?“ podivil se výstřední objednávce. „To tu nikdo nepije. Ale podívám se.“ Byl málomluvný a nevrlý.

Mlčky mi přinesl sklenku mizerného bílého vína a dál si mě nevšímal, poslouchal rádio, v němž komentovali nějaké fotbalové utkání. Připadalo mi, že má laskavé oči, ale možná jsem si to jen namlouvala. Ostatně co je to za člověka, když odešel od ženy s miminkem?

Strejcové před desátou poslušně zmizeli. „Zavírám,“ sdělil mi úsečně. Seděla jsem dál. Mírně zdvihl obočí. Těžko říct, co si myslel.

Prolhaná lhářka

„Nechce se mi domů,“ pípla jsem. „Jsem tu nová a cítím se sama.“ Pokrčil rameny, jako by mu to bylo nekonečně fuk. Pak si ale natočil pivo a přinesl si ho ke mně. Něco jsem z něj přece jen vytáhla. Žije tu už roky. Sám jako kůl v plotě.

Ne, žádné děti nemá, a zaplať pánbůh za to, neměl by na ně nervy. Chodila jsem pak za ním do hospody kaž­dý večer, až jednou nepřátelsky zavrčel: „Tak a teď mi povězte, co má tahle komedie znamenat.“ Odpověděla jsem:

„Jsem vaše dcera.“ Jen polkl a vytřeštil oči. Sedl si, nedokázal stát. Zuřivě vrtěl hlavou, jako by mi nevěřil. „Jak jste mohl opustit miminko v kočárku?“ hlesla jsem. Zařval a uhodil pěstí do stolu, až sklenka vína nadskočila: „To vám řekla?

Lhářka jedna prolhaná! Utekla mi za chlapem, nějakej zatracenej umělec to byl. Maloval prachbídně, amatér! A tobě bylo půl roku. Zlomilo mi to srdce. Zničilo mi to život, abys věděla.“ Seděl s hlavou v dlaních. Utíral si slzy. Třásla jsem se jako list.

Potom mě vzal za ruku a řekl mi jménem, které jsem mu, jak jsem si uvědomila, doteď neprozradila. „Je ti čtyřiatřicet,“ vzdychl vzápětí. „Ale vypadáš mladší.“ Jaksi samozřejmě jsme se, když zamkl hospodu, vydali k němu domů.

Bydlel v hezké vilce, opravil si ji vlastníma rukama, ukazoval mi fotku, jak kdysi vypadala, byla to ruina. Povídali jsme si až do rána.

Celý život

Přinesl z půdy krabici se starými, černobílými fotografiemi, většinou značně zažloutlými. Prohlíželi jsme si je, přiznal, že se na ně desítky let neodvážil podívat.

S očima plnýma slz jsem hleděla na sebe v mámině náručí, vedle se pyšně usmíval on, tmavovlasý vousatý fešák, pyšný táta, o něhož mě máma nemilosrdně oloupila. Z fotek bylo zřejmé, že se o mě dojemně staral, koupal mě, přebaloval, vozil v kočárku.

„Málem jsem to nepřežil,“ vzdychl. „A abych řekl pravdu, čekám na tebe celý život. Jen jsem nevěřil, že se někdy dočkám.“ Div jsem si oči nevyplakala, když jsem poslouchala tohle jeho nekonečně smutné vyprávění. A překvapením ještě nebyl konec.

Hned když jsem přišla, uviděla jsem, že táta má vlčáka. „Jé, ty máš psa,“ zaradovala jsem se. Přála jsem si ho od dětství, pochopitelně marně. Vlčák na mě neštěkal, nechal se hladit a obejmout. „Poznal, že patříš do rodiny,“ poznamenal táta a oči se mu leskly.

Růže pro tebe

Leč jak jsem již zmínila, překvapením nebyl konec. Ráno se otevřely dveře do obýváku a čísi hlas řekl: „Ty tady někoho máš, Bohoušku?“ Ze sousedního pokoje sem vešla stařenka o holi. Oči se mi rozšířily úžasem.

Vše nasvědčovalo tomu, že jsem sice byla do včerejšího večera osamělá až běda, ale dnes ráno mám tátu, babičku a psa. Bála jsem se, že se mi to jenom zdá a že se z toho snu probudím a budu zase nešťastná. „To je tvoje vnučka, mami,“ poznamenal stručně.

Hůl jí vypadla z ruky a oči se jí zaleskly. I ona mě záhy oslovila jménem. Vletěla jsem babičce do náruče. „Ještě nikdy jsem nebyla tak šťastná,“ řekla jsem. „Já taky ne, zlatíčko, myslela jsem, že se tě už nikdy nedočkám,“ šeptala.

Vzali mě pak do zahrady a pochlubili se záhonem nádherných, rudých růží. „Pěstoval jsem je pro tebe,“ řekl táta. „Doufal jsem, že je jednou uvidíš.“

Táňa (63), jižní Čechy

Související články
2 minuty čtení
Stalo se to před několika lety. Vnučka Karolína se začala měnit. Nikdy by mě nenapadlo, že to skončí tragicky. Moje milované děvče, které jsem vychovávala od jejího dětství, začala být jiná. Ona, která mi vždy přinášela radost. Byla to veselá a chytrá holka. Najednou se mi ale začala vzdalovat. Začala trávit více času s nějakými novými kamarády a její chování se změnilo. Pořád jsem si říkala, ž
5 minut čtení
Bylo mi skoro čtyřicet, když jsem se setkala s Jaroslavem. Byla jsem osamělá, už jsem nedoufala v lásku. Jarda byl vdovec, staral se o dvě děti, Aničku a Tomáše, ale pro mě to nebyl problém. Milovala jsem je už od první chvíle. A myslela jsem, že jsme si všichni sedli. Po smrti Jardy se ukázalo, co ty dětičky roky skrývaly. Nový domov a začátek Po svatbě jsme se přestěhovali do domu na ok
5 minut čtení
Celý život jsem pracovala v kanceláři. Prošla jsem několika firmami, ale většinu svého profesního života jsem strávila na jednom místě. Práce mě bavila, měli jsme kolektiv, který jsem si nemohla vynachválit, a každý den jsem se těšila na své kolegy. Vždycky jsem věřila, že dobré pracovní vztahy jsou základem pohody v práci. Bohužel jsem nedávno zjistila, že ne všichni kolegové mají stejné ho
3 minuty čtení
Jsem ve věku, kdy člověk bilancuje. Měla bych si užívat klidné stáří, ale trápí mě jedno tajemství, které mi nedá spát. Něco, co jsem nikdy nikomu neřekla, ani své nejlepší přítelkyni. Mám za sebou čtyřicet let manželství. S manželem jsme spolu prošli dobrými i špatnými časy. Byli jsme mladí, když jsme se brali, a tehdy jsem věřila, že to bude navždy. A možná bych tomu věřila i dnes, kdyby se p
4 minuty čtení
Kdykoliv se vracím do svého rodiště, musím myslet na osudný den, kdy předčasně zemřela moje nejlepší kamarádka. A pořád to bolí. Pocit viny je stejný jako v osudný den. Neprávem jsem obvinila svoji nejlepší kamarádku Janu. Ta měla ještě o dva roky staršího bratra Miloše. Právě on byl mojí první láskou. Napřed jsme byli tříčlenná parta, ale v pubertě se mé city k němu změnily. Poprvé v životě js
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína