Domů     Přišla do mého snu a řekla přání
Přišla do mého snu a řekla přání
5 minut čtení

Přesvědčila jsem se, že i dávno mrtví lidé mají stále své touhy a potřeby. Na hřbitově mě oslovila duše malé dívky!

V dětství jsem měla jednu hodně dobrou kamarádku. Jmenovala se Marie. Seděly jsme spolu v lavici a i mimo školu jsme spolu trávily spoustu času. Byla skoro jako moje sestra, kterou jsem nikdy neměla. Mohla jsem se jí se vším svěřit, stejně jako ona mně.

Pohřeb kamarádky jsem nestihla

Po základní škole ale odešla Marie studovat do Prahy. Bylo mi to líto, protože mi hodně chyběla. Zůstaly jsme spolu v kontaktu alespoň prostřednictvím dopisů. Potom se Marie vdala a přestěhovala se na sever Čech.

Stýkaly jsme se už jenom minimálně a psaly jsme si jenom občas. I proto jsem se o její smrti dozvěděla až po měsíci, kdy k tomu došlo. Nemohla jsem být tak ani na jejím pohřbu.

Návštěva  jejího hrobu

Uběhlo několik týdnů a já jsem se jednoho dne rozhodla, že se vydám směrem na Děčínsko, abych tam alespoň navštívila kamarádky hrob. Položila jí na něj květiny a zapálila za její duši svíčku. Marie strávila většinu života v menším městečku.

Hřbitov ležel na jeho okraji. Našla jsem ho celkem snadno. S hledáním hrobu to bylo o něco složitější, ale i v tomto případě jsem nakonec uspěla.

Vzpomínky na pěkné časy

Stála jsem nad hrobem už skoro hodinu a vzpomínala na všechno, co jsme spolu prožívaly ve školních letech. Mrzelo mě, že jsme se v dospělosti vídaly tak málo. Po další půlhodině jsem se s očima plnýma slz vydala směrem ke vchodu. Toho dne bylo celkem nepříjemné počasí a na hřbitově skoro nikdo nebyl.

Příběh mladé dívky

Můj pohled se cestou zastavil na jednom malém, neupravovaném hrobě. Na náhrobní desce byla fotografie asi devítileté dívky. Jmenovala se Šárka a zemřela už dávno, v sedmdesátých letech minulého století. Všimla jsem si, že proti mně jde nějaký muž.

Byl to hrobník. Viděl, že se dívám na hrob té dívky. Sám od sebe mi sdělil dávnou historii. Šárka byla chytrá a nadaná dívka, která zemřela nečekaně na komplikace po jedné operaci. Jednalo se o chybu lékařů.

Rodiče se pak odstěhovali a později i rozvedli, takže Šárčin hrob vlastně nikdo nenavštěvoval. Bylo mi z toho příběhu smutno.

Její tvář mě stále pronásledovala

Zapamatovala jsem si fotografii té dívky. Měla jsem ji stále před očima. Zjistila jsem, že častěji, než bych si přála. Ten obrázek mě začal v podstatě pronásledovat.

Šla jsem třeba v městě po ulici a náhle se mi zdálo, že ve skupince dětí vidím právě zemřelou Šárku. Začalo se mi o ní i pravidelně zdát.

Vstoupila do mých snů

Celé jsem to přikládala své zvýšené citlivosti. Trochu jsem si vyčítala, že jsem se o ten dávný hrob tak zajímala. Jedné noci mě ve snu Šárka přímo oslovila. Smutným hlasem mi řekla, že bych jí mohla splnit jedno přání, které se jí za života nesplnilo.

Když jsem byla na hřbitově, tak její duše vnímala, že jsem hodná žena. Než jsem se stačila dozvědět, o jaké přání se jedná, probudila jsem se.

Pověděla mi své přání

Byla jsem z toho snu hodně rozhozená a zmatená. Měla jsem pocit, že se děje něco, nad čím nemám kontrolu a co by mě mohlo třeba i připravit o rozum. Uplynul zhruba týden a ten sen, ve kterém mě mrtvá dívka oslovila, se opakoval.

Nyní už jsem se předčasně neprobudila, takže jsem se dozvěděla, jaké přání Šárka má.

Měla jsem pohřbít panenku

Chtěla jednu konkrétní gumovou panenku, jaká byla tehdy v módě. Měla jsem ji koupit a tajně ji zakopat vedle jejího hrobu. Už ve snu jsem se tomu přání bránila. Přišlo mi to absurdní.

Když jsem se pak probudila, říkala jsem si, že to není pravda a že mě prostě jen zasáhla smrt mé kamarádky, na kterou takto reaguji.

Udělala jsem přesně to, co chtěla

Malá Šárka se ale do mých snů stále vracela a prosila o splnění svého přání. Po dvou týdnech jsem to vzdala. Na inzerát jsem tu panenku z dávných dob sehnala. Rozjela jsem se znovu do severních Čech.

Samozřejmě jsem nemohla začít vedle hrobu jen tak kopat, takže jsem musela na hřbitově čekat až do zavírací doby, než odešli poslední lidé. Pak jsem panenku zakopala přesně tak, jak malá Šárka chtěla.

Poděkovala mi ve snu

Připadala jsem si částečně jako blázen, ale zároveň mě hřál i pocit, že plním přání nebohé dívenky a že dělám něco dobrého. Tu holčičku jsem pak viděla ve snu už jenom jednou, když mi dva dny nato poděkovala. Pak už se mi o ní nikdy nezdálo.

Spojení mezi živými a mrtvými existuje

Čas běžel dál a já jsem postupně na Šárku přestala myslet. Od této příhody jsem ale přesvědčená o tom, že po smrti v nás naše nesplněné touhy přetrvávají dál. A také už vím, že existuje jakési podivné spojení mezi světem mrtvých a živých.

Blanka J. (61), Brno

Související články
2 minuty čtení
Toho dráčka jsem dostala od vnuka. Prý mě bude nabíjet energií. Pak se mi ale ze dne na den ztratil. A na mou kolegyni se náhle začala lepit smůla. Po padesátce jsem cítila, jak mě rychle opouštějí síly. Už jsem nedokázala, co dříve. Nejhorší to bylo v zaměstnání, kde jsem byla vždycky skvělou pracovnicí, a já si na tom hodně zakládala. Jenže i tady jsem najednou byla rychle unavená a nestíhala
3 minuty čtení
Cítila jsem se hrozně. Trápila mě nešťastná láska. Padaly na mě deprese. Kamarádka mě tehdy vytáhla na výlet, a já tam získala chuť do života. Každý si určitě prošel těžkým životním obdobím, kdy se mu nechtělo žít. Ty největší deprese často přicházejí v mládí, když se rozejdeme se svou první láskou a přijde strašlivé zklamání. Se mnou to nebylo jinak. Byla jsem až po uši zamilovaná do jistéh
3 minuty čtení
Když jsem byla malá, bála jsem se zrcadel. Babička tvrdila, že představují bránu pro duše zemřelých. Po pár letech jsem na to zapomněla. Jedna návštěva u mé babičky Anny mi v hlavě zůstane asi navždycky. Jela jsem k ní na prázdniny. S dědou vlastnili starší stavení. Babička měla v každém patře zrcadlo. Bylo to fascinují a strašidelné zároveň. Kdykoliv jsem kolem nějakého z nich prošla, projel m
3 minuty čtení
Kamarádka mi darovala obraz. Hned jsem mu našla místo. Má radost netrvala dlouho. Dívka z obrazu se v noci probouzela k životu. Roky navštěvuji jedno vetešnictví. Kolikrát si ani nemusím nic koupit. Jen obdivuji starobylé věci, které jsou tam vystavené. Jeho majitelka Irena je moje známá. Dalo by se říct, že návštěvy vetešnictví jsou mým koníčkem. Irenin krámek znám jako své boty. Jakmile v něm
5 minut čtení
Na letní dovolenou na venkově jsem se těšila. Jednoho dne jsem v lese uviděla podivnou ženu. Stála tam a jen se na nás dívala. Myslíte si, že smrtí všechno končí? Já jsem byla dlouhé roky přesvědčena o tom, že ano. Že nic víc po smrti už není. Nevěřila jsem nikdy na převtělování duší ani nic podobného. Zkušenost, na kterou nezapomenu Jedna zkušenost mě ale přinutila změnit názor. Pochopil
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Já jsem svůj bratr aneb co jste netušili o dětství Salvadora Dalího
epochaplus.cz
Já jsem svůj bratr aneb co jste netušili o dětství Salvadora Dalího
Život malého chlapce, jehož celé jméno zní Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech (1904–1989), bude poznamenán bizarností již od chvíle jeho zrození… Na svět přijde poblíž francouzských hranic v katalánském městě Figueres, což znamená fíkovník. Jeho otcem je středostavovský právník a notář Salvador Luca Rafael Aniceto Dalí Cusí (1872–1950). A Salvador se jmenoval i starší
Trvalo krvavé divadlo pět dní?
historyplus.cz
Trvalo krvavé divadlo pět dní?
„Celé tělo je nástrojem celé duše,“ poučí lékař Jan Jessenius publikum a pak skalpelem řízne do mrtvoly. Místností se začne šířit nepříjemný zápach. Přihlížející si zakrývají obličeje, někteří o krok odstoupí. Dál ale napínají uši. U něčeho takového jsou úplně poprvé… Je to nevídané představení. První veřejné pitvě na našem území, která proběhne v červnu roku
Kuřecí prsa s hráškovou kaší
nejsemsama.cz
Kuřecí prsa s hráškovou kaší
Tahle kaše je svěží a lahodná a skvěle doplňuje šťavnaté kuřecí maso. Na 2 porce potřebujete: ✿ 2 kuřecí prsa ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 lžíci sójové omáčky ✿ 2 lžičky javorového sirupu ✿ 1 lžičku rajčatového protlaku ✿ 1 lžičku sušeného česneku ✿ 1 lžičku uzené papriky ✿ ½ citronu Kaše: ✿ 500 g hrášku ✿ 2 lžíce zakysané smetany ✿ 1 stroužek česneku ✿ 1 lžičku
Letní bublinky: osvěžení, které patří na led
iluxus.cz
Letní bublinky: osvěžení, které patří na led
Léto propuklo v celé své síle a ním přichází chuť na něco víc než jen na obyčejný vychlazený nápoj. Champagne Riviera Demi Sec a Anna de Codorníu Ice Edition ukazují, že šumivá vína mohou nabídnout úp
Tajemství Karolina a zlata z Jílového: Vzniklo srdce slavné univerzity díky myši a svatebnímu závoji?
epochanacestach.cz
Tajemství Karolina a zlata z Jílového: Vzniklo srdce slavné univerzity díky myši a svatebnímu závoji?
Jen málokteré české město je se zlatem spjato tak těsně jako Jílové u Prahy. Už ve středověku patřilo k nejvýznamnějším nalezištím zlata v českých zemích a za vlády Karla IV. zažilo nebývalý rozkvět. Právě odtud podle staré legendy pocházelo bohatství, které stálo u zrodu jedné z nejvýznamnějších budov české historie – pražského Karolina, dnešního sídla
Životabudič jménem sprcha
rezidenceonline.cz
Životabudič jménem sprcha
Dopřeje relax a nabije energií, představuje soukromé útočiště, je zdrojem wellness prožitků. Nejmodernější hygienické oázy, jež sprchování pozvedají na dokonalý očistný rituál těla i mysli, potěší prvotřídním designem, prémiovými materiály a technologiemi. Moderní sprchové kouty nebo panely na první pohled zaujmou jednoduchým designem, inspirovaným nejčastěji minimalismem, kde každý prvek v prostoru má své místo a
Určitě si zasloužila oko za oko, zub za zub!
skutecnepribehy.cz
Určitě si zasloužila oko za oko, zub za zub!
Nikdy mě nenapadlo, že se sousedka sníží k takové zlomyslnosti. Musela jsem jí to vrátit i s úroky. Samozřejmě se souhlasem celé naší rodiny. Nikdy jsme se sousedy nevycházeli ideál­ně. I když mezi námi nedošlo k otevřenému boji, skřípání zubů bylo slyšet občas i přes plot. K výbuchu emocí došlo až v době, kdy naše dcera odmaturovala a syn byl na střední. Jejich Aničce
Prvorepubliková paštika
tisicereceptu.cz
Prvorepubliková paštika
Příprava této paštiky zabere sice trochu více času, ale rozhodně stojí za to ji vyzkoušet! Ingredience 1 lžíce madeirského vína 1 hrst pistácií 10 kapek rumu 150 g vepřového a telecího masa
Tajemství ohnivého pahorku Žiži
enigmaplus.cz
Tajemství ohnivého pahorku Žiži
Pražský hrad je viditelný symbol tisícileté české státnosti, architektonický skvost, pokladnice korunovačních klenotů, pohřebiště králů i sídlo prezidenta ale pod tím vším má ještě hlubší a tajemně
Jižní Korea udává směr v inovacích ochrany proti slunci
21stoleti.cz
Jižní Korea udává směr v inovacích ochrany proti slunci
Dříve bylo na opalovací krémy nahlíženo jako na něco, co člověk použije na dovolené u moře. S oteplujícím se klimatem a znečištěním ovzduší začínají vědci o opalovacích krémech přemýšlet jinak, jako o
Integrální motocyklové přilby pro vysokou bezpečnost
nasehvezdy.cz
Integrální motocyklové přilby pro vysokou bezpečnost
Motocyklová přilba není jen doplněk. Je to ochrana, která může rozhodnout o zdraví i životě, protože chrání hlavu. Mezi všemi typy přileb mají integrální motocyklové přilby pověst nejbezpečnější volby
Baccarat Residences: Francouzská elegance na Blízkém východě
epochalnisvet.cz
Baccarat Residences: Francouzská elegance na Blízkém východě
Značka Baccarat přenáší svůj ikonický styl do nového rezidenčního projektu v Abú Dhabí. Luxusní bydlení inspirované křišťálovým dědictvím značky kombinuje precizní design, špičkové služby a exkluzivní lokalitu. Projekt jen potvrzuje, že značkové rezidence zažívají skutečný boom. Ikonická francouzská značka Baccarat, synonymum pro křišťálovou preciznost a umění art de vivre, poprvé vstupuje do rezidenčního segmentu. Projekt