Domů     Sousedka nám strašně závidí…
Sousedka nám strašně závidí…
5 minut čtení

Pomlouvá nás, dělá naschvály a na pozdrav neodpovídá. Přiznala se, že nám závidí. Nejde o majetek ani o vzhled či nějakou výhru.

Nikdy bych nevěřila, že závist se může týkat i obyčejného lidského štěstí. Přesto jsme s manželem takovou zhoubnou závist zažili. A trvalo dlouho, než jsme se dovtípili, proč je na nás sousedka tak ošklivá! Vše začalo naším výročím svatby.

Tvářila se divně

Jen tak mezi řečí na chodbě jsem se sousedce svěřila se svými starostmi. Sháněla jsem nové příbory a nádobí, abych svoji početnou rodinu mohla pohostit, jak se patří!

„A taky ubrus, vázu a sklenky na šampaňské,“ dodala jsem a všimla si, že se sousedka nějak divně zatvářila. Přičítala jsem to jejím novým zubům, které měla sotva měsíc a nemohla si na ně zvyknout. Jen jsem pokrčila rameny a tím náš rozhovor skončil.

Ale pokračoval hned druhý den. Sousedka se začala vyptávat, kolik hostů budu mít a kolikáté výročí slavím. Když jsem jí začala vyprávět o svých třech dcerách a rovnou sedmi vnoučatech, zkřivila se jí tvář do nepěkného šklebu.

„A co dcerunky, už jsou jistě rozvedené, v dnešní době,“ podotkla tak trochu s nadějí v hlase.

Pomluvila nás u sousedů

Musela jsem ji vyvést z omylu. Holky byly, stejně jako já, šťastně vdané! Svoje zetě jsme s manželem měli rádi jako vlastní a vnoučata jsme milovali. Byly to moc nadané a hodné děti, dělaly nám jen samou radost!

Sousedka se ani nerozloučila a zabouchla dveře svého bytu. Bylo to divné, ale já nad jejím chováním moc nepřemýšlela. Byla jsem zaujatá přípravou pohoštění. Jen co se vrátil manžel z nákupu, hned mi začal vyprávět, co se mu přihodilo.

„Tak prý tě biju,“ řekl se smíchem a dodal, že se to dozvěděl od souseda, co bydlí o několik pater výš než my. „Jak na to přišel?“ ptala jsem se a netušila, že další nelichotivé a zaručeně pravdivé zprávy na nás teprve čekají.

Další den mě nemile překvapil leták na nástěnce u vchodu. Prý bude odstávka vody, zrovna v den naší oslavy.

Vyrobila falešný leták

Bylo mi na omdlení a hned jsem začala vymýšlet, co udělám. „Půjčím si nějaké velké kanystry na vodu, přesunu oslavu do restaurace, udělám oslavu o týden později!“ S variantami jsem seznámila manžela, ale ten jen mávl rukou a zavolal do vodáren.

O žádné chystané akci nevěděli! Leták byl podvrh a my se jen mohli domýšlet, kdo nás chtěl takhle poškodit. V den D jsem měla všechno nachystané. Napekla jsem svatební koláčky i třípatrový dort.

K menu se podávala obvyklá svatební svíčková, polévka s játrovými knedlíčky a vše, co k svatbě patří.

Chtěla zkazit oslavu

Na sobě jsem měla nové šaty, samozřejmě ne už bílé, jako kdysi. Ale i tak jsem byla spokojená, protože jsem v tom frmolu dokázala konečně pár kilo zhubnout. To můj manžel naopak dost ztloustl, ze všeho toho ochutnávání a hodnocení.

Na poslední chvíli si utíkal koupit nový oblek, aby mi neudělal ostudu. Nezapomněl dokonce ani na kytku, kterou mi pořídil navlas stejnou, jakou jsem měla na svatbě. Bílé frézie! Jen byly mnohem dražší než kdysi.

Těšila jsem se na hosty, když mě udeřil do nosu neobvyklý zápach. „Co je to tady cítit?“ ptala jsem se a měla slzy v očích. Ne ze smutku, ale z té neznámé látky, co štípala do očí jako čert. Sousedka mi s vítězoslavným úsměvem na rtech dala na chodbě odpověď:

„Pozvala jsem si domů deratizaci. Našla jsem jednu štěnici!“

Syn ji odhalil

Na to jsem neměla odpověď. Byla to schválnost, nebo náhoda? Zotvírala jsem všechna okna a v duchu doufala, že návštěvy dorazí o trochu později. Nestalo se. Děti začaly kašlat a dospělí nadávat.

Kde je ta zpropadená ženská?“ zakřičel můj syn a hnal se k sousedčinu bytu. Vylezla z té své sluje a byla samý úsměv. Syn se ale nedal obalamutit. Vyčetl jí její chování a v tom vzteku udeřil hřebík přímo na hlavičku. „Že vy mým rodičům jenom šíleně závidíte!

Mají hezkou rodinu a jsou spolu dneska rovných čtyřicet pět let. To vy tady sedíte doma jako nějaká baba Jaga a jen škodíte!“ Lekla jsem se, že to přehnal, ale sousedka se najednou rozplakala.

Odpustila jsem jí

Prý má můj syn pravdu a ona nám naše štěstí závidí! Nemůže si pomoci, proto si na nás všechno vymýšlí. Úplně mě to její přiznání ohromilo. Copak se dá štěstí závidět? Pochopila bych, kdyby nám nepřála nějakou výhru nebo dědictví. Ale štěstí?

To bylo téměř k neuvěření. Přes všechno, co nám udělala, mi jí bylo líto. Pozvala jsem tedy sousedku na naši oslavu. Nechtělo se jí, protože se styděla, ale přemluvila jsem ji. Seděla tiše jako pěna a jen se rozhlížela. Odcházela dojatá a s mnoha omluvami.

Soused už manžela nepodezírá, že mě bije, a sousedi mě zdraví jako dřív. Já si ale dávám pozor, co komu říkám. Člověk nemůže nikdy vědět, co mu budou druzí závidět!

Jitka M. (67), Rakovník

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Nafoukaná sousedka si velmi zakládala na své psí aristokratce a naší pouliční směskou Alíkem pohrdala. Tak jsem musela vzít spravedlnost do svých rukou. Poté, co jsme se s Tondou vzali, bydleli jsme v městském bytě. Jak se nám ale narodila dvojčátka, začali jsme shánět domek na vsi. Děti totiž trpěly různými zdravotními neduhy a doktorka nám poradila, že by jim prospěl čerstvý vzduch. Sehnali j
3 minuty čtení
Když jsme se rozloučili s Punťou, slíbili jsme si s manželem, že jiného pejska už mít raději nebudeme. Ale znáte to, sliby chyby. Náš pes s námi strávil skoro sedmnáct let, měl hezký a dlouhý psí život, ale i tak bylo loučení velice zlé a bolestné. S manželem jsme se pak zařekli, že už si nikdy v životě pejska nepořídíme, protože Punťu nám beztak nikdo nikdy nenahradí a tu bolest a beznaděj zno
2 minuty čtení
Slýcháme o tom dnes a denně. Říkáme si, jak se to může někomu stát. A pak se to stane nám. Napálíme se. Jak jsem mohla být tak hloupá? Vystudovala jsem vysokou, měla jsem dobré zaměstnání, vždy jsem si poradila. Jenže stačí málo. Třeba samota. Před pár lety jsem ovdověla, takže jsem ztratila parťáka po boku. Děti měly své rodiny, kamarádky stále manžele. Abych ale byla s blízkými v kontaktu,
3 minuty čtení
Když píšu tyto řádky, vracím se v myšlenkách k tomu, čím to vlastně bylo. Prostředím, ve kterém jsem vyrůstala? Nebo jednoduše mnou? Už od rané puberty jsme mezi sebou s holkami soupeřily. Kdo bude lepší. Ve všem. Ve sportu, v oblečení, ve známkách, později i v tom, která si najde „lepšího“ kluka. Doma jsem přitom oporu měla. Otec byl úspěšný podnikatel a mě i mé sourozence vedl ke sportu, v
5 minut čtení
Měla jsem za sebou manželství s psychicky narušeným mužem. Když jsem sebrala sílu ho opustit, byla jsem přesvědčena, že s chlapy už navěky končím. Jenže ne nadarmo se říká „odříkaného chleba největší krajíc“. Na svatbě neteře jsem ho potkala. Láďa hrál na kytaru, zpíval a celý večírek pěkně rozjel. A tím mě dostal. O tom, jak mu to slušelo a jak voněl, ani mluvit nebudu. Příliš jsme spěchali
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hovězí burger s domácí úpravou
nejsemsama.cz
Hovězí burger s domácí úpravou
Šťavnatý burger je ideální kombinací jednoduchosti a plné chuti masa. Ingredience: 600 g mletého hovězího sůl pepř burger housky plátkový sýr salát rajče cibule Postup: Mleté maso jemně osolte a opepřete, zlehka promíchejte a vytvarujte silné placičky. Maso nemačkejte příliš, aby zůstalo šťavnaté. Rozpalte pánev nebo gril a burgery opékejte z každé strany přibližně 3–4 minuty podle požadovaného stupně
Aby váš dort chutnal jako originál z Vídně
tisicereceptu.cz
Aby váš dort chutnal jako originál z Vídně
Základem je třené těsto. To vzniká zásadně tak, že mícháte tak dlouho máslo s cukrem, až viditelně nabude a zesvětlá. Jak na pečení Aby se dort lépe vyndal z formy, můžete do ní na dno dát pečic
Citizen vstupuje do světa hravého designu s umělcem seconde/seconde/
iluxus.cz
Citizen vstupuje do světa hravého designu s umělcem seconde/seconde/
Modelová řada Tsuyosa patří v posledních letech k nejviditelnějším pilířům nabídky Citizen. Sportovně-elegantní hodinky s integrovaným tahem a automatickým strojkem si získaly publikum díky výrazným b
Manželka si Děrgela pohlídá!
nasehvezdy.cz
Manželka si Děrgela pohlídá!
Kolem herce Patrika Děrgela (36) ze seriálu Kamarádi se teď obejvuje jedna kráska vedle druhé. Žádaný muž si pozornosti kolegyň užívá plnými doušky a jeho manželce, herečce Markétě Děrgelové (38), už
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
historyplus.cz
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
„Naše manželství Aemiliana pořádně vystrašilo. Z něj se zrodil vztek a šílenství, které ho dohnaly až k tomu, aby na mne podal žalobu,“ říká Lucius Apulius na adresu strýce své ženy. Nový sňatek majetné vdovy se nikomu nehodí do plánu a obvinění z čarodějnictví se stává nejsnazším způsobem, jak se nežádoucího člena rodiny zbavit!  
Je kometa 3I/ATLAS poslem mimozemské civilizace? Věda nabízí střízlivější odpověď
21stoleti.cz
Je kometa 3I/ATLAS poslem mimozemské civilizace? Věda nabízí střízlivější odpověď
Mezihvězdná kometa 3I/ATLAS se stala ústřední postavou jednoho z nejzajímavějších astronomických příběhů roku 2025. Objevena byla 1. července 2025 pomocí dalekohledu ATLAS v Chile a je to po ʻOumuamua
Pro vztah je lepší, když jsou manželé rozdílní
skutecnepribehy.cz
Pro vztah je lepší, když jsou manželé rozdílní
První manžel byl stejný jako já. Pak ale přišel problém, který jsme neustáli. Můj druhý muž je úplný opak, i přes neshody nám to ale klape. Vyrostla jsem v rodině, kde byly dobré vztahy na prvním místě. Máma i táta byli velcí pohodáři. Doma byl klid a pokaždé dobrá nálada. Chodili jsme na výlety a za kulturou, naši milovali výstavy
Pyramidy u Montevecchii: Jsou lidským výtvorem?
enigmaplus.cz
Pyramidy u Montevecchii: Jsou lidským výtvorem?
Vesnička Montevecchia leží v kopcovité krajině v italském regionu Lombardie. V roce 2003 totiž satelitní snímky ukážou, že mají tři kopce zřetelný tvar pyramid. Mají pravdu příznivci fantastických teo
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
epochalnisvet.cz
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
Český vědecký tým zaujal mimořádný buk albín z Moravského krasu. Metr vysoký strom postrádá chlorofyl a přestože nefotosyntetizuje, roste zhruba 30 let. Odborníci se zaměřili na zdroje, ze kterých strom získává cukry, aby přežil. Výsledky publikovali v časopise Tree Physiology.   Buk na Blanensku nemá jediný zelený list, přitom zelené barvivo v listech je nezbytné
Prašná brána: Proč zůstávala nedokončená?
epochaplus.cz
Prašná brána: Proč zůstávala nedokončená?
Kde sídlili čeští králové? Že na Pražském hradě? To je pravda jen zčásti. V místech dnešního Obecního domu stával Králův dvůr, na čas sídlo Václava IV. a poté jeho bratra Zikmunda Lucemburského. Dva králové tu dokonce skonají: Ladislav Pohrobek a Jiří z Poděbrad. Když se sem nastěhuje Vladislav Jagellonský, konšelům dojde trpělivost…   Odraná. Tak se
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Sláva piešťanského bahna přesáhla hranice Evropy
epochanacestach.cz
Sláva piešťanského bahna přesáhla hranice Evropy
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky Váhu je proslulé termálními prameny a unikátním léčivým sirným