Domů     Kdy jsem potkala lásku?
Kdy jsem potkala lásku?
4 minuty čtení

Když jsme se poznali, poprvé jsem cítila lásku. Pak jsme se půl století neviděli. A i po 50 letech to tam pořád bylo!

Můj život byl více než barevný. Někdy si říkám, jak by to vypadalo, kdybych s první láskou vydržela už tehdy…

Letní romance

Když mi bylo 15 let, jeli jsme se sourozenci a rodiči na dovolenou do Maďarska. Pamatuji si, že hned první den jsme narazili na Čechy s obdobně starými dětmi, jako jsme byli my. Dospělí si rozuměli, my děcka také, a tak jsme spolu trávili hodně času.

Jednoho večera nám dospělí nechali volnost. Mladší děti se zabavily a já se vydala poznat noční město s Radimem, což byl chlapec o rok starší než já. Nikdy jsem nebyla na nějaké kluby a diskotéky, ale s ním mne to bavilo. Zamilovala jsem se.

Když nám končila dovolená, byla jsem skleslá, smutná. Má nesmělost mi nedovolila zeptat se, jestli bychom s Radimem zůstali v kontaktu.

První láska

Po návratu domů jsem měla pocit, že jsem ztratila někoho důležitého. Myslela jsem na něj ještě víc, než když jsme byli spolu. Rodičům jsem nic neřekla. Nechtěla jsem, aby na mně něco poznali.

Proto se mi logicky ani nesvěřili s tím, že nás má ona rodina navštívit. Bylo to velké překvapení. Opětovné shledání s Radimem. Od té doby jsme byli v kontaktu. Psali jsme si, vídali jsme se jednou za týden. On přijel do Plzně, kde jsem bydlela.

Já se pak vydala někdy do Trutnova, kde zase bydlel on. Někdy jsme vyrazili na půl cesty do Prahy, a dokonce jsme si říkali, že bychom naše životy spojily právě v hlavním městě.

Bála jsem se, že se nezamiluji

S Radimem jsem prožila spoustu věcí poprvé, a dokonce jsem se vzdala i svého přesvědčení nechat si nevinnost až do svatby. Bylo to intenzivní, neskutečné. Poprvé v životě jsem pochopila, co je to láska. Bohužel pak přišla vojna. Radim odjel až na Moravu.

Náš vztah nějak vyprchal. Byla jsem za ním párkrát. Náš vztah ale najednou začal ztrácet na síle. Byli jsme spolu pár měsíců.

Nový muž, nový život

Za dva roky jsem se vdávala. Za Pavla, za muže, kterého jsem potkala ve svém prvním zaměstnání. Byl z katolické rodiny, stejně jako já, tudíž jsem si myslela, že to je ten pravý.

Milovala jsem ho, rozuměli jsme si, ale čím dál víc mě napadaly myšlenky, že tak silné jako s Radimem to není. Smířila jsem se ale s tím, že tak velkou lásku, jako právě Radima, už nepotkám.

Vzala mi ho nehoda

Přitom Pavel byl z racionálního hlediska ideální partner. Slušný, věrný, zabezpečil rodinu. Měli jsme spolu tři děti. Dvě dcery a jednoho syna. Prožili jsme spolu krásný život. Když mi bylo 62 let, ovdověla jsem. Pavel měl autonehodu, při které zemřel.

Bohužel stejný osud potkal o pět let později i našeho společného syna. V tu chvíli si říkáte, že už vás nic pěkného nečeká. Naštěstí mne podržely mé dvě dcery. Neměla bych pro co žít.

Přece jen jsem si ale uvědomovala, že ony mají svůj život a nemohou se starat jen o mne.

Dcery našly jeho dopis

Jednoho dne jsme se vydaly právě s dcerami do centra na kávu. Najednou šel kolem muž. Neznala jsem ho, ale někde uvnitř jsem cítila, že jsem ho musela někdy potkat. On se také díval, jako by viděl známou tvář. Byl to Radim. Změnil se.

Byl rovněž vdovec, měl dvě děti. Seznámila jsem ho s dcerami a ony mi tehdy poprvé přiznaly, že našly dopisy od Radima, které jsem si schovávala. Naše cesty s Radimem se znovu, po 50 letech, spojily. A já doufám, že už navěky.

Jana Z. (70), Plzeň

Související články
3 minuty čtení
Byla to milá, krotká ovečka. Pobíhala po zahradě babičky a spokojeně se pásla. Lezla jsem na ni a vozila se. Netušila jsem, jak moc mi to pomůže. K babičce na vesnici jsme jezdili se sestrou a rodiči často. Sestra byla o čtyři roky starší, než já. Nejvíce jsme se těšily na zvířátka, která babička měla. Ovšem byl tam i jeden velký postrach – kohout, který měl na nás spadeno. Dokázal nás honit
2 minuty čtení
Byly jsme skvělé kamarádky ze střední. Přísahaly jsme si, že budeme nejlepší parta navždy. Jenže já se nechala strhnout vášní. Na střední škole jsem se potkala s Mirkou a Hanou. Okamžitě jsme si padly do oka. Rozuměly jsme si, jako bychom se znaly odjakživa. Jak čas šel, naše přátelství posilovalo. Po maturitě, když naše studium končilo, jsme vyrazily na výlet do Krkonoš, a tam si přísahaly nes
2 minuty čtení
Nevěřila jsem, že by mi Jiří někdy zahnul. Přesto se tak stalo. Chtěla jsem se rozvést, ale nakonec jsem tu radost sousedce udělat nemohla. S Jirkou to byla velká láska už od školky. Já měla ve vztahu vždy navrch, zatímco Jiří žárlil. Nikdy mě nikam nepustil samotnou, zejména na plesy a různé společenské akce. Dokonce i na mé firemní večírky se dokázal vnutit, aby mě měl na očích. Smála jsem
3 minuty čtení
Celý život jsem říkala, že do letadla mě nikdo nedostane. Donutil mě až syn, který měl v zahraničí nehodu a šlo mu o život. Už se létat nebojím. Vždycky jsem trpěla panickou hrůzou z létání. Myslím, že jsme to měli v rodině, protože strachem z výšek trpěl i můj otec. Já jsem tu šílenou fobii podědila po něm. Můj manžel kvůli tomu letěl jednou sám na dovolenou, protože já odmítla vstoupit do let
3 minuty čtení
Malá Kristýnka doplavala až do středu rybníka, když jí nafukovací kruh praskl. Kdyby nebylo okamžité reakce naší fenky Asty, bylo by možná pozdě. Byly prázdniny a moje dcera Kristýnka je nejraději trávila u babičky a dědečka na vesnici. Tedy u mých rodičů. Bylo krásné léto, tak jsme byli každý den u vody. Koupaliště v místě nebylo, jen velký rybník. A ten je vždycky zákeřný. Naše malá Kristýnka
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Prask! Bublinková fólie měla zdobit stěny. Dnes chrání balíky a pomáhá při stresu
epochaplus.cz
Prask! Bublinková fólie měla zdobit stěny. Dnes chrání balíky a pomáhá při stresu
Existují vynálezy, které změní svět přesně tak, jak jejich tvůrci plánují. A pak je tu bublinková fólie. Dnes chrání balíky, elektroniku i křehké suvenýry z dovolené. Mnozí lidé ji navíc používají jako neoficiální antistresovou pomůcku a s potěšením praskají jednu bublinku za druhou. Jenže její příběh začíná úplně jinak. Místo obalového materiálu má zkrášlovat stěny
Můstek: šumavská hora ticha, větru a legendárního stoupání
epochanacestach.cz
Můstek: šumavská hora ticha, větru a legendárního stoupání
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se
Raoul Wallenberg: Zmizel v gulagu, nebo přežil desítky let pod falešným jménem?
enigmaplus.cz
Raoul Wallenberg: Zmizel v gulagu, nebo přežil desítky let pod falešným jménem?
V lednu 1945 odjíždí švédský diplomat Raoul Wallenberg na schůzku se sovětským velením v Budapešti. „Nevím, zda jedu jako host, nebo jako vězeň,“ poznamenává krátce před odjezdem. Muž, který zachr
Vepřová pánev na paprice
nejsemsama.cz
Vepřová pánev na paprice
Klasika inspirovaná českou kuchyní v rychlé pánvové verzi. Ingredience na 4 porce: 600 g vepřové kýty 1 velká cibule 1 zelená paprika 2 lžíce oleje 2 lžičky mleté papriky 2 stroužky česneku 150 ml vývaru sůl pepř Postup: Vepřovou kýtu nakrájejte na menší kostky, aby se maso rychle zatáhlo a zůstalo šťavnaté. Osolte ho a opepřete. Na pánvi rozehřejte olej a přidejte nadrobno nakrájenou
Operace Barmanka: Britská ponorka drze okradla sovětskou loď
historyplus.cz
Operace Barmanka: Britská ponorka drze okradla sovětskou loď
Trénink v reálném prostředí jim ukázal, že ukrást Rusům pasivní sonar bude vskutku složité. K úspěchu jim nemusí stačit ani bezchybná práce podpořená pořádnou dávkou štěstí. Ovšem kapitán Wreford-Brown před náročnou zkouškou necouvne a jeho muži v ní obstojí… Vyrobili ji v loděnicích v Birkenheadu na západě Anglie. S několikaměsíčním zpožděním, a to kvůli údajné
Jak jsem rozbila naši skvělou partu
skutecnepribehy.cz
Jak jsem rozbila naši skvělou partu
Byly jsme skvělé kamarádky ze střední. Přísahaly jsme si, že budeme nejlepší parta navždy. Jenže já se nechala strhnout vášní. Na střední škole jsem se potkala s Mirkou a Hanou. Okamžitě jsme si padly do oka. Rozuměly jsme si, jako bychom se znaly odjakživa. Jak čas šel, naše přátelství posilovalo. Po maturitě, když naše studium končilo, jsme
Limitovaná edice Piper-Heidsieck vzdává hold ikoně Marilyn Monroe
iluxus.cz
Limitovaná edice Piper-Heidsieck vzdává hold ikoně Marilyn Monroe
U příležitosti stého výročí narození Marilyn Monroe (1. 6. 1926) představuje značka Piper-Heidsieck limitovanou edici champagne cuvée, která vzdává hold této výjimečné herečce a připomíná osobní pouto
Co dokáže magický rituál malého pentagramu?
epochalnisvet.cz
Co dokáže magický rituál malého pentagramu?
Pěticípá hvězda kreslená do prázdného prostoru. Ticho, soustředění, pohyb ruky a neviditelné linie, které mají chránit. Rituál malého pentagramu patří k nejznámějším praktikám západní magie. Co se při něm vlastně děje? A kde končí symbol a kde začíná skutečná moc, která dokáže měnit realitu?   Mág stojí ve středu místnosti, tváří k vycházejícímu slunci. Prsty
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Skvělá Janžurová je z kola venku
nasehvezdy.cz
Skvělá Janžurová je z kola venku
Je všechno jinak? Herec známý ze seriálů Mordparta či Polda, Igor Orozovič (41), nyní definitivně utnul fámy, podle kterých byl spojován s kolegyní z divadla, legendární herečkou Ivou Janžurovou (84).
Giganti s krunýřem ve vodě i na souši: Kdo je největší?
21stoleti.cz
Giganti s krunýřem ve vodě i na souši: Kdo je největší?
Existuje mnoho druhů želv. Mezi nejznámější patří bezesporu ty, které dosahují největší hmotnosti a rozměrů. Které konkrétně patří do skupiny obrněných gigantů? [caption id="attachment_93239" align
Lahodný brokolicový krém
tisicereceptu.cz
Lahodný brokolicový krém
Brokolice je nejen levná, ale i ohromně zdravá a pro zimní období se výborně hodí. Polévka z ní zahřeje, zasytí a chutná. Ingredience 100 g bylinkového smetanového sýra 1 ks brokolice 1,75 l z