Domů     V telefonu zněly hlasy mrtvých
V telefonu zněly hlasy mrtvých
5 minut čtení

Mluvila jsem s kamarádkou a dočkala jsem se záhadného překvapení. Myslela jsem si, že nám někdo ruší signál. Pravda byla mnohem zajímavější.

Hanka byla, a vlastně stále je, moje kamarádka od dětství. Zažily jsme toho spolu spoustu. Vždy byla jako moje sestra. Důvěřovaly jsme si, svěřovaly jsme se jedna druhé navzájem skoro se vším a také jsme si pomáhaly, pokud to bylo jen trochu možné.

Často jsme si volaly

Společně jsme odmaturovaly a pak se Hanka odstěhovala se svým novomanželem na Moravu, a tak se naše cesty rozešly. V kontaktu jsme spolu zůstávaly i na dálku.

Už jsme se sice nevídaly pravidelně jako předtím, ale využívaly jsme moderních vymožeností a mluvily jsme spolu několikrát týdně přes mobil. A pak se nám jednoho dne, je to asi deset let zpátky, stala neuvěřitelná věc.

V místnosti byla sama

S Hankou jsme si normálně povídaly, když jsem zničehonic zaslechla nějaké hlasy, které nám do toho skákaly. Domnívala jsem se, že tam Hanka není sama, a tak jsem se jí zeptala.

Podivila se mé otázce, protože kromě ní v místnosti, odkud telefonovala, nikdo nebyl. Řekla jsem jí, co slyším, a došly jsme k závěru, že se nám do toho asi přimotala jiná linka.

Hovor jsem nahrávala

Domluvily jsme se, že zavěsíme a zavoláme si za okamžik znovu. To jsme i udělaly, ale nic se tím nezměnilo. Dál jsem slyšela cizí hlasy. Kamarádka ale neslyšela nic, což by v případě smíchání nějakých hovorů dohromady slyšet měla.

Dělala si z toho legraci a chtěla, abych jí řekla, co vlastně kromě ní poslouchám. Já jsem začala náš hovor nahrávat a snažila jsem se těm slovům porozumět.

Zaslechla jsem jméno kamarádky

Nebylo to snadné, ale nakonec jsem zjistila, že jde o mužský a ženský hlas a že dotyční mluvili česky. Bylo to ale hodně nezřetelné a rozuměla jsem jen některým slovům. Jedno z nich mě ale přímo uhodilo do uší – jednalo se totiž o jméno mojí kamarádky.

Mužský hlas jasně pronesl „Hanka“. V tu chvíli mi z toho úplně přejel mráz po zádech.

Nebezpečí smrti

Během dalšího hovoru se mě kamarádka průběžně ptala, jestli stále slyším ty cizí hlasy. Pořád mi nevěřila, a to i přesto, že jsem ji o tom opakovaně ujišťovala. V jednu chvíli jsem pak zaslechla, jak hlas ženy řekl, že Hance hrozí nebezpečí smrti.

Polekaně jsem zalapala po dechu a napjatě čekala, co se dozvím dál. Muž pak něco odpověděl, ale tomu už jsem nerozuměla. Za chvíli ale řekl něco ve smyslu, že všechno nakonec dobře dopadne.

Záznam jsem jí poslala

Naslouchala jsem současně těm hlasům i tomu, co mi říkala Hanka, a nebylo úplně snadné se na obojí soustředit. Pořád mi připadalo podivné, že kamarádka vůbec nic neslyší. Během dalších pěti minut ony rušící hlasy zmlkly.

Ani tentokrát si kamarádka nevšimla žádné změny. Protože jsem hovor nahrávala, mohla jsem ji zpětně přesvědčit o tom, že se skutečně nejednalo o žádný žert z mé strany. Ten záznam jsem jí pak poslala přes internet.

Hanka musela nakonec uznat, že se nějaký šum do našeho hovoru mísil, ale dál byla přesvědčena o tom, že se prostě jednalo jen o nějakou poruchu.

Kolega nahrávku vyčistil

Měla jsem v práci kolegu, který byl dobrý na různé počítačové programy. Vyprávěla jsem mu o tom zvláštním hovoru a on řekl, ať mu tu nahrávku přinesu, že ji zkusí vyčistit. Řekla jsem si, že nemám co ztratit, tak jsem to udělala. Nakonec se mu to skutečně podařilo a najednou jsem rozuměla vícero slovům.

Musela na operaci

Bylo zřejmé, že ony dvě hovořící osoby se bojí o život mojí kamarádky Hanky. Ty hovory mi nedaly spát, hlavou mi stále běžely otázky, zda to mám kamarádce říct. Nechtěla jsem ji zbytečně děsit, ale pořád jsem na ni musela myslet.

Zanedlouho kamarádka onemocněla a musela v nemocnici podstoupit operaci. Průběžně mě o tom informoval její manžel a její syn. Trvalo několik měsíců, než se ze svých zdravotních problémů Hanka dostala.

Poslechly jsme si ji společně

Abychom to společně oslavily, vydala jsem se o několik týdnů později za kamarádkou na Moravu. Vezla jsem s sebou i onu záhadnou telefonickou nahrávku, upravenou od kolegy.

Nebyla jsem úplně rozhodnutá, zda ji kamarádce opravdu pustím, ale nakonec jsem to udělala. Sledovala jsem, co kamarádka řekne, a viděla jsem, jak se jí oči rozšířily šokem. Její tvář úplně zbledla.

Hlasy poznala

Hanka chvíli nebyla schopná slova, a když se po chvíli konečně vzpamatovala, prozradila mi, že ty hlasy zná. Patřily totiž jejím prarodičům z matčiny strany. Ti už zemřeli před mnoha lety.

Věřím, a moje kamaráda díky té nahrávce také, že po smrti přece jenom nic nekončí a naši předci nad námi drží nějakou ochrannou ruku. A občas se stane, že jejich starostlivé hlasy nedopatřením proniknou nějakou záhadnou cestou i do našeho světa.

Olina H. (58), Ústí nad Labem

Související články
5 minut čtení
Byla jsem zamilovaná až po uši, ale můj objekt lásky si mě vůbec nevšímal. A tak jsem využila čarovný nápoj lásky. Nikdy jsem moc na kouzla nebo nadpřirozeno nevěřila. Všechno se ale změnilo, když jsem se zamilovala do Zbyňka. Problém byl ovšem v tom, že on si mě vůbec nevšímal. Vdaná dvacet pět let Už jsem nevěděla, jak získat jeho pozornost, a tak jsem se nakonec uchýlila k magii. Nápoj
3 minuty čtení
Mám strach jezdit na vlastní chalupu. Na jaře jsem tam našla cizí stopy v blátě, které vedly téměř k ní. A překvapivě končily dva metry od ní. Mám starou chalupu v Krušných horách, kterou postavil můj děda. Nejezdíme tam moc často, protože podle manžela je moc daleko od civilizace, naše děti nemají čas a vnoučatům zase vadí, že tam není signál. Sama se na chalupu dostanu jenom někdy, ale zvažuj
3 minuty čtení
Vyrazili jsme na víkend na chalupu. Už první večer bylo jasné, že romantika půjde stranou. Ze sklepa se ozývaly podivné rány. S Dušanem jsem chodila necelý rok, když mě pozval na chalupu, která patřila jeho prarodičům. Nadšeně jsem souhlasila. Chalupa byla postavena ve skalách, všude kolem jen les. Pro romantiku ve dvou jako dělané. Hned po příjezdu jsme si zatopili v kamnech a uvelebili se
3 minuty čtení
Ten víkend jsme si chtěli s manželem užít. Byli jsme spolu krátce. Naše láska se ale nezdála třem ženám, které nás obklíčily. Zachránil nás myslivec. Náš pobyt v Krkonoších s manželem v době, kdy jsme se čerstvě vzali, předčil všechna očekávání. Ta vesnička, kde jsme se ubytovali, byla kouzelná. Horský hotel dýchal historií a lidským teplem. Majitelé byli milí. Náš pokoj byl jako babiččina ložn
3 minuty čtení
Prodavačka byla zoufalá a nemohla v prodejně se starožitnými věcmi vydržet. Byla velmi citlivá. Naštěstí jsme jí mohli pomoci a její duše pookřála. S dcerou máme společné hobby, a tím je procházet starožitnictví. Jednou jsme proto navštívily obchod se starožitným nábytkem v Praze. S nadšením jsme tu chodily, každou zaujalo něco jiného. Jak jsem tak upadla do zamyšlení, měla jsem náhle dojem, ja
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když najednou vidíte černě
nejsemsama.cz
Když najednou vidíte černě
Náhle vidíte před očima černé tečky, vlákna nebo jakousi pavučinu. Nepropadejte panice, ale ani to neignorujte. Kdy být v klidu, a kdy jednat rychle? Sedíte u kávy a díváte se z okna. Najednou si všimnete, že vám před okem „plavou“ malé černé tečky, tenké nitky, nebo dokonce shluky připomínající pavučinu. Když pohnete okem jinam, přesunou se také, jako
Teror v Dechmontském lese: Co brutálně napadlo skotského seniora?
enigmaplus.cz
Teror v Dechmontském lese: Co brutálně napadlo skotského seniora?
Při neobvyklém incidentu se otřesený lesní dělník ocitá ve zuboženém stavu a 20 minut stráví v bezvědomí. Později muž vypovídá, že na něj zaútočily zvláštní létající koule. Jde o jediné pozorování
Zpátky do země předků: Vzácné antilopy už jsou v Africe
21stoleti.cz
Zpátky do země předků: Vzácné antilopy už jsou v Africe
Zvíře opatrně našlapuje a nejistě se rozhlíží kolem sebe. Opouští transportní box a pod bedlivým dohledem dělá první kroky na keňské půdě. To je země jeho původu. Zatím znalo jen výběh v zoologické za
Proč mizí světové lesy? Skutečné příčiny odlesňování
epochalnisvet.cz
Proč mizí světové lesy? Skutečné příčiny odlesňování
Lesy jsou jedním z nejdůležitějších ekosystémů na Zemi. Ukládají uhlík, chrání půdu i vodní zdroje a poskytují domov milionům druhů. Přesto z planety každoročně mizí rozsáhlé lesní plochy. Co za tím skutečně stojí – a které rozšířené představy jsou spíš mýtem? Co lesy skutečně ohrožuje, kde je situace nejvážnější a jakou roli v tom hraje
Měla první řiditelná vzducholoď problémy s větrem?
historyplus.cz
Měla první řiditelná vzducholoď problémy s větrem?
I když fouká slabý větřík, Giffard se nedokáže se svou vzducholodí otočit a letět nazpět. Je zklamaný, nicméně radost mu udělá alespoň to, že s ní může zatáčet. Je to pro něj důkaz, že plně řiditelná vzducholoď není hloupým výmyslem. Chce to jen víc času a peněz, aby ji byl schopen sestrojit…   Síla páry ho
Vyměnil Pazderkovou krasavec během chvíle za jinou?
nasehvezdy.cz
Vyměnil Pazderkovou krasavec během chvíle za jinou?
Herečce dobře známé ze seriálu Sex O’Clock Ivě Pazderkové (46)partnerské štěstí opět dlouho nevydrželo? Vloni na Vánoce se poprvé pochlubila novým přítelem. Dobře stavěný sympaťák se sexy strništěm.
Už nikdy nechci propadnout té hrozné panice
skutecnepribehy.cz
Už nikdy nechci propadnout té hrozné panice
Nikdy by mě nenapadlo, že se mnou ta událost tolik zamává. Najednou jsem byla jiný člověk. Stydím se za to, co jsem v panické hrůze udělala. Bylo už k večeru, šero, špatná viditelnost a trochu mlha. Pospíchala jsem autem domů, už jsem se viděla ve vaně po náročném pracovním dni. Člověk ale nemá spěchat. Stalo se to za
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Od hlučné obludy k tichému pomocníkovi. Bez vysavače nedáme ani ránu
epochaplus.cz
Od hlučné obludy k tichému pomocníkovi. Bez vysavače nedáme ani ránu
Dnes ho schováváme do poličky ve skříni. Stačí zmáčknout tlačítko a během pár minut zmizí drobky, prach i chlupy domácích mazlíčků. První vysavače ale připomínají spíš parní stroje než elegantní domácí spotřebiče. Jsou obrovské, hlučné a některé se dokonce nevejdou do domu. Cesta od rachotícího monstra k tichému robotovi trvá více než sto let. Na
Můstek: šumavská hora ticha, větru a legendárního stoupání
epochanacestach.cz
Můstek: šumavská hora ticha, větru a legendárního stoupání
Můstek, německy Brückel Berg, je se svou nadmořskou výškou 1235 metrů nejvyšší horou Pancířského hřbetu a jedním z nejcharakterističtějších vrcholů západní Šumavy. Přestože nestojí v centru hlavních turistických proudů jako Velký Javor či Poledník, právě v tom spočívá jeho síla. Můstek si dodnes uchovává syrový horský charakter, klid a zvláštní atmosféru šumavských hřebenů, kde se
Luminox rozšířil kolekci Pacific Diver o nové barvy inspirované přírodou
iluxus.cz
Luminox rozšířil kolekci Pacific Diver o nové barvy inspirované přírodou
Luminox posouvá hranice svých potápěčských hodinek a představil dvě nové barevné varianty z řady Pacific Diver Chronograph 3140. Nové barvy, lesní zelená (Forest Green) a grafitově šedá (Graphite Grey
Hermelínová pomazánka s česnekem
tisicereceptu.cz
Hermelínová pomazánka s česnekem
Hermelínové chlebíčky jako od profesionála! Suroviny na 4 porce 50 g šunky špetka soli dle chuti 4 stroužky česneku 2 lžíce rostlinného oleje 50 g taveného sýra 2 lžíce zakysané smetany 2