Domů     Zaskočila mě dost otřesná pravda
Zaskočila mě dost otřesná pravda
4 minuty čtení

Svého manžela jsem si prosadila i proti vůli rodičů. Byl o dvacet let starší a nikomu kromě mě se nelíbil. Já ale byla zamilovaná k zbláznění.

Ondřej už byl přede mnou jednou ženatý. Z prvního manželství měl dvě děti a musím říci, že trvalo opravdu dlouho, než mě trochu přijali. Bydleli jsme totiž v jednom činžovním domě, který Ondřejova rodina získala zpět v restituci.

Vydělávala jsem jen já

Ondřej pracoval v obchodě se semeny. Vlastně příliš pozdě jsem zjistila, že jsem o jeho práci nic nevěděla. Nicméně, pořídili jsme si spolu chlapečka.

Já v té době pracovala jako redaktorka a mohla jsem tak pracovat i na mateřské, protože jsem byla na volné noze.

Je fakt, že v penězích jsme se nikdy netopili, ale moje peníze chodily na společný účet, vždy jsem měla na zaplacení nákupu a o nic víc jsem se nestarala. Myslela jsem si, jak krásně si spolu žijeme.

V létě jsme si rádi vyšli sednout na zahrádky v okolí a dali si spolu víno, v zimě jsme si otevřeli láhev doma. Oba jsme byli milovníci a znalci vína. Žádné hádky a dusno.

Mrtvice mi ho vzala

Žili jsme sice docela v provizoriu, ale Ondřej mi to vždy vysvětlil: „Miláčku, vždyť vidíš, že jsem stále v práci. A o víkendech si potřebuji odpočinout!“ A já se pomalu styděla, že bych ho chtěla ještě i doma zaměstnat. Ondřeje náhle postihla mrtvice.

Skončil jako ležák a já mu zajistila péči v ústavu. Neměla jsem dost sil ani možností, abych se o něj starala sama, tak jsem za ním denně jezdila. Občas alespoň trochu reagoval, někdy vůbec. Když zemřel, bylo to v podstatě vysvobození pro všechny!

Mě ovšem vůbec nenapadlo, co bude následovat! Dokud byl Ondřej ještě zdravý, říkával, že o nás bude vždy postaráno, až tady nebude. Opak byl pravdou. A evidentně nevaroval nikoho.

Vše jen maskoval!

Já i jeho děti jsme po něm zdědily obrovské dluhy! Celý dům byl zadlužen a Ondřej nic neplatil! Neskutečné částky byly i na penále z prodlení z plateb, které byly za havarijní opravy domu.

To zřejmě vždy zařídil jen to nejnutnější, aby se na jeho celoživotní podvody nepřišlo. V té době jsem se sblížila víc s jeho dětmi. Ty si totiž celou dobu myslely, že o peníze připravuji já jejich tátu. Přitom to bylo naopak.

Vlastně jsme celou dobu žili jen z mých výplat. Nakonec se nám dům podařilo prodat a dluhy vyrovnat, nic nám ale nezbylo. Já se synem jsme tím pádem zůstali na dlažbě. Bylo to nejhorší období mého života.

Zjistila jsem mimo jiné i to, že můj manžel nikdy nepracoval! Co dělal, když odcházel do práce na celé dny? Žil život, který jsme já a nikdo z jeho rodiny neznali.

Zůstaly mi jen otázky

Pravdu se už nikdy nedozvím. Nic o svém tátovi totiž nevěděly ani jeho děti. Byly stejně překvapené jako já! I když se mi to nelíbilo, musela jsem s prosíkem za rodiči. Nemusím nikomu vykládat, že jsem si vyslechla řeči typu: „My tě varovali!

Nám se hned nelíbil!“ Naštěstí ale můj otec byl velmi bohatý a velkorysý muž. Po revoluci si z malé IT firmy vybudoval docela velkou a dobře prosperující firmu.

Pomohl mi tedy do začátku, abych si mohla koupit malý domeček s tím, že jsem trvala na tom, že mu ho budu splácet. Naštěstí jsem práce měla nad hlavu.

Baví mě pomáhat

Nechtěla jsem mít pocit, že jsem v životě totálně pohořela a že jsem se jako dospělá běžela schovat rodičům pod sukně. Chtěla jsem se postavit na nohy sama. Trochu jsem pochybovala, ale nedala si to najevo. A nakonec dokázala jsem to.

V našem domově jsme se synem moc šťastní i díky všem těm lidem kolem. Naše sousedka má depozit pro kočky a psy a syn jí už roky chodí pomáhat. V poslední době pomáhám i já. Píšu příběhy pod fotky na internetu, ke kočkám a psům, které jsou k adopci.

Aby o nich budoucí majitelé věděli víc než jen to, že mají čtyři nohy. A tahle dobročinná činnost mě naplňuje. Nikoho dalšího už do svého života nechci. Zkušenost, kterou jsem si prošla, mě zbavila víry v muže.

Miroslava S. (59), Ústí nad Orlicí

Související články
2 minuty čtení
Hodně se mluví o tom, že se starší lidé často stávají oběťmi podvodníků. I já jednoho takového potkala. Na setkání se mnou určitě nezapomene. Každou chvíli jsem to slyšela nebo viděla v televizi, jak se nechal důvěřivý důchodce napálit podvodníky, dokonce se to stalo i mé nejlepší kamarádce Alence. Nechala se pobláznit obědem zdarma s tím, že si za to vyslechne přednášku o nádobí. Vrátila se
3 minuty čtení
Dát to opuštěné hnízdo s vajíčky do klece k našim ptáčkům byl nápad naší sousedky. Dobře věděla, jak jsou chůvičky starostlivé. Děti se neustále dožadovaly domácího mazlíčka. A tak jsme se s manželem shodli, že jim koupíme ptáčka. Zdálo se nám to ideální, nebude pouštět po bytě chlupy jako kočky, nebo psi, ale bude sedět v kleci na balkoně a krásně zpívat! Nemluvily spolu V obchodě se zví
3 minuty čtení
Moji rodiče si nevážili toho, že mají příkladnou dcerku. Hádali se, směřovali k rozvodu. A tak jsem musela zasáhnout a jejich lásku zachránit. Naši se rozváděli. Byla jsem z toho úplně na dně, a to mi prosím bylo bezmála osmnáct. Kdyby mi bylo třeba třináct, tak by se to dalo pochopit, ale skoro v osmnácti letech? Přesto jsem vyváděla jako šílená, bylo mi, jako by se mi rozpadal život. Vrste
3 minuty čtení
S věkem prý člověk získává nadhled nad životem a dokáže odpustit různá životní zranění. Mně se to tedy zatím nepodařilo. Pracovaly jsme spolu v textilce. Já a Helena. V té době jsem již byla vdovou se dvěma dětmi, které mi po manželovi zbyly spolu s dluhy. Helena byla krásná, svobodná, vtipná. Vždycky mě dokázala rozesmát, když jsem brečela nad prázdnou ledničkou a svým osudem. „Liduško,“ říkal
3 minuty čtení
Bylo mi té osamělé ženy a jejího dítěte líto, tak jsem s ní navázala přátelství. Moje laskavost a štědrost se brzy stala pro ni samozřejmostí. Po pěti letech manželství, když už jsme měli dvě děti, jsme dostali s manželem konečně byt. Nemuseli jsme už žít s jeho rodiči v jejich domku. Nedělalo to dobrotu. Zejména s jeho matkou jsem měla rozdílné názory na vše, nejen na výchovu dětí, vaření a st
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Cesta Česka vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže s názvem  „Poznej českou zemi a sám sebe“
epochanacestach.cz
Cesta Česka vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže s názvem „Poznej českou zemi a sám sebe“
Spolek Cesta Česka vyhlásil 4. ročník fotografické soutěže s názvem „Poznej českou zemi a sám sebe.“ Soutěž je určena široké veřejnosti a zúčastnit se jí může každý, kdo přihlásí své fotografie na téma putování z trasy Poutní cesty Blaník–Říp nebo Poutní cesty Říp–Blaník. Cílem je představit cesty pohledem poutníků, kteří zachytí neobyčejnou atmosféru míst a konkrétní
Tajemné Kounovské řady: Jde o pravěkou observatoř?
enigmaplus.cz
Tajemné Kounovské řady: Jde o pravěkou observatoř?
Přezdívá se jim příhodně „český Carnac“, to podle proslulé bretoňské megalitické lokality s řadami tisíců menhirů táhnoucími se až do kilometrové dálky. Kounovské řady nejsou tak monstrózní, ovšem pře
Jošt Lucemburský: Hamižný markrabě připravil syny Karla IV. o dědictví
historyplus.cz
Jošt Lucemburský: Hamižný markrabě připravil syny Karla IV. o dědictví
Překročil již čtyřicítku, přesto stále marně čeká na mužského dědice. Když se podívá ku Brnu, vzpomene si na své synovce. Karel IV. v roce 1359 dostává na svou dobu poměrně neobvyklý nápad. Ustaví za svého nástupce na českém trůnu některého ze synů svého bratra a navrch jej ožení s vlastní dcerou.   Ty tam jsou
Fenomén forenzní entomologie
21stoleti.cz
Fenomén forenzní entomologie
Forenzní entomologie je velmi komplikovaný vědní obor vycházející z aplikované biologie. Rozhodně jej nelze zjednodušit jen na určování doby smrti. To je součástí čistě kriminalistického šetření, při
Vnučka si našla pořádného nešiku
skutecnepribehy.cz
Vnučka si našla pořádného nešiku
Větší nemehlo, než je partner naší Elišky, neexistuje. Je to takový ňouma, že by mu ten slavný herec Pierre Richard ve svých rolích mohl závidět. Nechápu, proč se s ním nerozejde. Moje vnučka Eliška je jedináček, a to je vždycky diagnóza. Takový člověk si dá jen stěží poradit, má svou hlavu a občas se zbytečně žene do strašného
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Chaloupková: Zklamání přišlo rychle
nasehvezdy.cz
Chaloupková: Zklamání přišlo rychle
Tak tohle nikdo nečekal. Půvabná herečka Vanda Chaloupková (35) ze seriálu ZOO Nové začátky nedávno našla štěstí u zpěváka Vojtěcha Drahokoupila (30). A byla to taková láska, že se prý během chvíl
Hýčkejte pokožku smetanou i medem
nejsemsama.cz
Hýčkejte pokožku smetanou i medem
Tyhle dobrůtky potěší každého labužníka, a navíc jsou bohaté na prospěšné látky, takže pomohou i ke kráse vaší pleti. Při pravidelné aplikaci dokážou skoro zázraky. Dělají se vám občas na obličeji nelichotivé skvrnky? Máte ruce jako struhadlo a pořád suchou kůži na těle? Nebojte se, vše se dá dát do pořádku. Máme pro vás přírodní a osvědčené rady,
Žoldnéři za třicetileté války: Nejtěžší život měli mušketýři
epochalnisvet.cz
Žoldnéři za třicetileté války: Nejtěžší život měli mušketýři
„Tak dlouho jsme se píkami přeli, než se Bohu zlíbilo dát nám vítězství,“ líčí bitvu u Breitenfeldu 17. září 1631 John Forbes, jeden ze Skotů bojujících ve švédských službách. Zřejmě patřil k oddílům pikenýrů, nedílné součásti žoldnéřského vojska ve třicetileté válce…   Pikenýři společně s mušketýry tvoří páteř pěchoty za třicetileté války. Jejich hlavní zbraní
Nová Myslivna: Bydlete v přírodě. V luxusu. Nad Brnem. A přitom v Brně
iluxus.cz
Nová Myslivna: Bydlete v přírodě. V luxusu. Nad Brnem. A přitom v Brně
Nová Myslivna. To je jméno nového bytového domu, který roste nad Brnem. Slovní hříčka v titulku přitom není náhodou. Jedinečný komplex uprostřed lesů totiž nabízí absolutní soukromí, luxusní standardy
Paštika z krůtích jater
tisicereceptu.cz
Paštika z krůtích jater
Paštiky zažívají renesanci. Vedle kuřecích a kachních jater můžete tuto pochoutku vyrobit i z jater krůtích. Třeba podle tohoto receptu. Ingredience 100 g másla 1 cibule 2 stroužky česneku 50
Čárový kód se zrodil na pláži. Muž kreslil do písku a netušil, že změní nakupování
epochaplus.cz
Čárový kód se zrodil na pláži. Muž kreslil do písku a netušil, že změní nakupování
Dnes ho najdeme prakticky všude. Na jogurtu, lahvi vína, knize, ponožkách i balíčku žvýkaček. Stačí pípnutí u pokladny a pokladní přesně ví, co kupujeme. Začátek tohoto malého černobílého zázraku je přitom překvapivě poetický: Norman Joseph Woodland sedí v roce 1949 na pláži na Floridě, přemýšlí o frontách v obchodech a prsty kreslí do písku. Inspiruje