Domů     Láska opravdu prochází žaludkem
Láska opravdu prochází žaludkem
5 minut čtení

Bylo mi pětačtyřicet, vzpamatovala jsem se z rozvodu a dařilo se mi i v práci. Na chlapy jsem nemyslela, chtěla jsem se soustředit na sebe.

Vymýšlet a vařit různá jídla mě bavilo už odmalička. A tak jsem se jednoho dne rozhodla, že zkusím absolvovat nějaký kulinářský kurz. Z prvního třináctého platu jsem si pořídila kurz staročeské kuchyně. Marně se snažím vzpomenout, co bylo náplní první lekce.

Snad kváskový chléb, nebo bažant na brusinkách? Abych řekla pravdu, nepamatuji si z výuky zhola nic. A rozhodně to nebylo kvalitou lektora.

Nemohla jsem z něj spustit oči

Důvodem mého výpadku paměti byl vysoký urostlý elegán s neodolatelným úsměvem, ze kterého jsem nemohla spustit oči. Bez nadsázky musím říct, že se mnou žádný jiný chlap ještě takhle nezamával. Ne jako Jiří.

Měl oblečenou padnoucí šedou košili, pod kterou se rýsovalo uměřeně vysportované tělo se širokými rameny a roztomilým, lehce blahodárným bříškem. Tvář mu zdobily jemné vrásky i nedbale elegantní strniště barvy pepře a soli.

Výrazné lícní kosti i husté obočí rámovaly ty nejhezčí oči, které jsem kdy viděla. Přísahám, že hrály odstíny nejen modré, ale i fialové barvy. A hlavně ten úsměv. Upřímný, krásný a bezelstný úsměv, kterým korunoval svůj perfektní zevnějšek i vtipnou povahu.

Bohužel byl ženatý!

Vážně jsem se v té hodinu a půl dlouhé lekci nasmála víc než za dvacet let svého manželství. Chovala jsem se jako puberťačka – hihňala jsem se, klopila oči, ztrácela slova a plácala hlouposti.

Ale když už jsem byla pevně odhodlaná pozvat ho po lekci na kávu či sklenku vína, abychom pokračovali ve zdárně započatém poznávání, mimoděk si v šatně vyndal z peněženky zlatý kroužek bez kamínku a navlékl ho na prsteníček.

Byl to příjemný chlap

Vážně jsem se snažila skrýt své zklamání, ale šlo mi to jen stěží. Raději jsem se rychle rozloučila. V duchu jsem si nadávala do naivních nanynek a zbaběle jsem prchla domů.

I když se mi na další lekci úplně nechtělo, nakonec jsem se rozhodla, že si kurz přece nenechám ujít. Ostatně je to milý chlap, se kterým si rozumím a mohli bychom být přátelé.

Naladila jsem úsměv i decentní líčení a vplula do kuchyně pevně rozhodnuta si vaření užít. Což o to, vaření bylo bezva i Jiří byl stejně vtipným a příjemným společníkem, jen jakoby místy zapomínal na to, že má doma manželku.

Jeho chování bylo přes čáru

Zpočátku jsem si jeho drobných pozorností užívala. Bylo krásné, jak mi podal, cokoli jsem potřebovala, jak mi doléval sklenici s vodou, abych snad netrpěla žízní, i to, jak mi z legrace pomoučil tvář.

Když začal s opatrnými letmými doteky, ztuhla jsem jako zařezaná. To už pro mě bylo přes čáru. Jednou je ženatý a měl by se podle toho chovat!

Pozval mě na víno

Následující dvě lekce jsem se od něj držela záměrně stranou. Chlápka bezděčně flirtujícího s každou sukní jsem nechtěla ani jako kamaráda. S jedním takovým jsem prožila dvacet let a vážně mi to stačilo. Chovala jsem se slušně, korektně, ale odměřeně.

A co na to Jiří? Nakonec to moje chování nevydržel a rovnou se mě zeptal, jestli udělal něco špatně a zda si o tom nechci promluvit u sklenky vína. Tak to už byl vážně vrchol! On si mě dokonce troufá zvát na vínko?

V tu chvíli se mi vybavily všechny večery, kdy jsem doma sama čekala na svého muže, který se toulal bůhvíkde s bůhvíkým, a krev se mi nalila do hlavy.

Ve spáncích mi zběsile tepalo a já začala křičet, že s ženatými chlapy já rozhodně na víno nechodím, to ať si zkouší na nějakou jinou, když mu to manželka trpí.

Nebyl to jeho snubák

Jiří chvíli jen zkoprněle koukal před sebe, a pak se začal hlasitě smát. Jeho reakci jsem absolutně nechápala a vyvolala ve mně ještě větší vztek a zuřivost. Nechal mě vydusit dobrých pět minut, než se mu podařilo se uklidnit a zase popadnout dech.

Vysvětlil mi, že doličný zlatý kroužek rozhodně není snubním prstenem. Respektive je, ale ne Jiřího, nýbrž jeho tatínka. A na prstu ho nosí právě na tatínkovu památku.

Výroční bažant na brusinkách

Vytřeštěně jsem na něj valila oči. V tu chvíli jsem se chtěla zavrtat nejméně dva metry pod podlahu a barva mých tváří nápadně připomínala brusinkovou omáčku k bažantovi. Připadala jsem si neskutečně hloupě.

Ovšem než jsem se stihla nadechnout k omluvě, chytil mě Jiří pevně do náručí. A s radostným zavýsknutím, že si vždy přál takto vášnivou partnerku, mi vlepil velkou sladkou pusu. Těžko říct, který z těch polibků byl sladší. Ten první, nebo náš svatební?

Ať tak nebo tak, jsme od té doby pořád spolu a na každé výročí si společně vaříme bažanta na brusinkách.

Alice R. (56), střední Čechy

Související články
3 minuty čtení
Dlouho jsem byla zamilovaná do jednoho slavného zpěváka. Ovšem jen platonicky. I tak jsem ale ostatní kluky přehlížela. Až na jednoho... Muzikanta Víťu Vávru, jsem tehdy zbožňovala. Jeho fotky a plakáty dominovaly mému dívčímu pokojíčku, samozřejmě jsem měla na kazetách všechny jeho písničky a u gramofonu vzorně srovnané jeho desky. Starší sestra prorokovala, že se sotva seznámím s nějakým kluk
3 minuty čtení
Na pionýrský tábor se mi nechtělo, nebyla jsem kolektivní typ. Plánovala jsem útěk, ale dnes jsem moc ráda, že se mi nepodařil. Začalo léto, naši mě poslali na pionýrský tábor. Brečela jsem kvůli tomu. Bylo mi čtrnáct a byla jsem hodně samotářská, rodiče to nerespektovali a stále se mě snažili zapojovat do nejrůznějších kolektivů. Táta se bál, že kdo má rád samotu, spěje do blázince. Byla to
3 minuty čtení
Po maturitě jsme s kamarádkou Lenkou přemýšlely, kde a jak najít lásku. A pak najednou jsme je uviděly. Dva neobyčejné fešáky. Seděly jsme takhle jednou s kamarádkou Lenkou v zahradní restauraci, bylo nám tehdy osmnáct. Měly jsme čerstvě po maturitě a doufaly jsme v nějakou prázdninovou lásku. Jenomže kde ji vzít? Venkovská hospoda čtvrté cenové skupiny byla plná starších, břichatých pánů, řekn
4 minuty čtení
Musela jsem se změnit, abych pochopila, že vzhled je také důležitý, nejen duše. Nechtěla jsem dělat vnukům ostudu, tak jsem na sobě zapracovala. Nebyla jsem sice velká krasavice, ale ošklivá taky ne. Můj muž mi od začátku říkal, že mu na vzhledu nezáleží, že mě miluje takovou, jaká jsem. Přestala jsem o sebe pečovat Dnes zpětně si říkám, že mi ty nesmysly věšel na nos určitě z pohodlnosti
5 minut čtení
Osm let jsme tvořili stabilní pár. Až nečekané srovnání se sestřiným akčním vztahem mě přimělo jednat. Rozhodla jsem se naplánovat rande. Honza je skvělý přítel, kterého by mi kdejaká žena mohla závidět. Je hodně pracovitý a zodpovědný, mám s ním jistotu stabilní domácnosti a vím, že kdykoliv by můj příjem z nějakého důvodu vypadl, on by mě podpořil. Povahou je úplný kliďas, skoro nikdy se nehá
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jeďte se ochladit do Afriky. Čeká vás jaro v rozpuku i velká migrace
iluxus.cz
Jeďte se ochladit do Afriky. Čeká vás jaro v rozpuku i velká migrace
Máte už tropických teplot v Česku dost? Tak se vyrazte ochladit do Afriky. Právě teď v ní vrcholí suchá zima, která přes den přinese něco kolem dvaceti stupňů Celsia. Navíc vás čeká ohromující velká m
Těhotenství mění mozek ženy, a pokaždé jinak!
21stoleti.cz
Těhotenství mění mozek ženy, a pokaždé jinak!
Novopečené matky často popisují boj s „mozkovou mlhou“, kdy se potýkají s výpadky krátkodobé paměti, roztržitostí, problémy se vyjádřit či neschopností udržet pozornost. Tyto obtíže byly dlouhou dobu
Zelené děti z Woolpitu: Přišly z pohádkové říše, nebo jen ztraceného světa?
enigmaplus.cz
Zelené děti z Woolpitu: Přišly z pohádkové říše, nebo jen ztraceného světa?
Je žhavé léto 12. století, když obyvatelé anglické vesnice Woolpit objeví poblíž vlčích jam dvě vyděšené děti. Na první pohled vypadají jako každé jiné, až na jednu děsivou výjimku. Jejich kůže má naz
Kdo je pro vás ideální?
nejsemsama.cz
Kdo je pro vás ideální?
Chcete vědět, s kým si v lásce nejlíp porozumíte? Vybírejte si muže podle slunečních znamení! Odhalíme vám přednosti a slabá místa všech znamení zvěrokruhu. Pochopíte, proč si s někým rozumíte ihned, a s někým vůbec nikdy. Beran (21. 3. – 20. 4.) Zamiluje se buď hned, nebo nikdy. Když se mu láskou rozbuší srdce, tak nevidí a neslyší. Jako magnet ho přitahují
8 důvodů, proč letos v létě vyrazit do Madonna di Campiglio
epochanacestach.cz
8 důvodů, proč letos v létě vyrazit do Madonna di Campiglio
Dolomity umí být dramatické, ale málokde je jejich krása tak snadno dostupná jako v oblasti Madonna di Campiglio. Stačí pár minut v lanovce a ocitnete se mezi skalními věžemi, horskými jezery a nekonečnými výhledy. Přinášíme tipy na osm zážitků, kvůli kterým stojí za to naplánovat si letní dovolenou právě sem. Madonna di Campiglio uhrane každé
Pád Maximiliena Robespierra: Zuřivého jakobína nikdo nelitoval?
epochalnisvet.cz
Pád Maximiliena Robespierra: Zuřivého jakobína nikdo nelitoval?
V horké letní noci trpí Robespierre krutými bolestmi. Zmítá se na lůžku a hlavou mu víří kolotoč myšlenek. Když se probere z mdlob, vzpomene si na jednu z pařížských jasnovidek, kterou před lety navštívil. Prorokovala mu tragický osud. Tehdy se jí vysmál. „Robespierre to dotáhne hodně daleko,“ prohlásil o něm jiný významný francouzský revolucionář, Honoré de Mirabeau
Dává Zuzana Bydžovská šanci nové lásce?
nasehvezdy.cz
Dává Zuzana Bydžovská šanci nové lásce?
Cítila se zrazená a podvedená, když ji před lety herec ze seriálu Polabí Miroslav Etzler (61) opustil kvůli Vilmě Cibulkové (63). Dokonce ji to ranilo natolik, že mu prakticky nedovolila vídat se s je
Salát ve sklenici s granátovým jablkem
tisicereceptu.cz
Salát ve sklenici s granátovým jablkem
Salát není jen smíchané lupení! Saláty mohou být syté, barevné a originální. Nechte se inspirovat! Suroviny na salát 1 hruška na tenké plátky 3 velké hrsti špenátových lístků semínka z ½ graná
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Tulipánová horečka: Když jediná cibulka stojí víc než honosný dům
epochaplus.cz
Tulipánová horečka: Když jediná cibulka stojí víc než honosný dům
Je to příběh, který dodnes fascinuje ekonomy i historiky. V nizozemských městech se během několika měsíců obyčejná cibulka tulipánu mění v jednu z nejdražších věcí na trhu. Lidé uzavírají obchody za částky, které odpovídají ceně luxusních domů, věří v nekonečný růst a bohatství na dosah ruky. Pak ale přijde únor roku 1637 a sen o
Osvětimský vězeň Kolbe děsil Němce svým klidem
historyplus.cz
Osvětimský vězeň Kolbe děsil Němce svým klidem
„Tak už je po něm?“ pomyslí si strážný a přitiskne oko k otvoru ve dveřích do sklepní hladomorny v Osvětimi. K jeho překvapení má téměř totožný výhled s tím, jaký měl včera, předevčírem i týden předtím. Uvězněný kněz zde mlčky sedí na podlaze s blaženým výrazem. Esesáci by ale rádi do kobky hodili další nebožáky,
Zneužila důvěru nešťastných žen
skutecnepribehy.cz
Zneužila důvěru nešťastných žen
Když moje bývalá švagrová Petra oznámila, že začne pořádat „dámské večery“, připadalo mi to jako neškodná zábava. Šeredně jsem se spletla. Bylo jí přes padesát, děti měla dospělé, rozvedená byla roky a najednou objevila potřebu ženské sounáležitosti. Vždycky totiž sčetla knihy o seberozvoji a sledovala taková podivná videa, která mi v dobách, kdy ještě žila