Domů     Už se s ní nikdy nedomluvím…
Už se s ní nikdy nedomluvím…
3 minuty čtení

Se svojí matkou jsem se vždy strašně hádala, a nejvíc, když jsem měla malé děti. Měla jsem pocit, že vůbec nerespektuje moji výchovu a ta její se mi zdála příšerná!

Teď je už pozdě si to vyříkat. Moje máma ke mně nikdy neměla respekt, a tak se člověk vlastně ani nemohl divit, když ho neměla ani tehdy.

Nad mými výchovnými metodami a názory jen ledabyle mávla rukou a cpala moje děti sladkostmi nebo jim dávala výchovně „na zadek“. Máma je stará škola a já se s ní nemínila dohadovat.

Sama přiznávala, že nás občas s bráchou, když bylo potřeba, „ztřískala“ a vůbec nám to prý neuškodilo. Měla jsem na to jiný názor a vyrovnat se s jejími výchovnými metodami mě stálo pár let psychoterapie.

Dělala, co mohla, respektuji ji, jako rodiče, který byl na výchovu sám. Ale s jejím přístupem nesouhlasím.

Doma děti nemlátíme

Dodnes totiž trnu hrůzou, když něco rozliji. Byla jsem zvyklá, že následuje křik nebo pohlavek, případně bolestivé švihnutí přes prsty. Nechtěla jsem tedy, aby mé děti něco podobného také zažívaly.

Když jsem se pak dozvěděla, že se babička během hlídání neudržela a „flákla“ je, neskutečně jsem zuřila. Dětem jsem vysvětlovala, že se babička neumí ovládnout a bitím nic nevyřeší.

Když jsem byla u toho, že mého syna bouchla přes zadek za neuposlechnutí, hned jsem jí vynadala. „To se tu mám s ním vybavovat a vysvětlovat mu, že mi nesmí běhat po kuchyni, když vařím?

Ta vaše dnešní tolerance je k uzoufání, to ti povím,“ hartusila a hned poté dovolila dětem koukat na pohádky a ještě do nich cpala nezdravé sušenky.

Kupované nejedly

Moc dobře věděla, že jsem jim pekla zdravé sušenky sama a snažila jsem se, aby kupované sladkosti jedly jen výjimečně. Nakonec jsem měla pocit, že mi to dělá schválně. Jednou, když jsem si je vyzvedávala u ní doma, měla dcera pusu celou od čokolády.

Máma se už ve dveřích smála, že mi je prý zase rozmazluje. „Mami, sama by ses měla zamyslet nad kily navíc a neučit děti být závislé na cukru,“ neudržela jsem se už a ona se samosebou urazila.

Málem ji trefil šlak

Zásadně mě neposlouchala ani při nákupu dárků. Máme malý byt a nepotřebovali jsme dětský pokoj narvaný plastovými nesmysly. Přesto každé Vánoce dostávaly děti asi dvacet dárků.

Jednou se máti po jednom sháněla a já ji upozornila, že máme polovinu věcí nevybalených na půdě. Chtěla jsem, aby už konečně pochopila, že bude muset hrát podle mých pravidel. „Mami, pod stromeček i k narozeninám máme dohodu. Ne víc než pět dárků.

Mám od tebe na půdě zásobu na deset let dopředu. Možná něco daruji charitě, když to pořád nechceš pochopit,“ uhodila jsem na ni.

Řekla jsem, že je konec

Posledním hřebíčkem do rakve bylo hlídání, kdy máma nechala děti koukat na děsivou pohádku. Dcera byla dost citlivá a celý týden poté se budila s pláčem. S manželem už jsme byli naštvaní a já udělala nepříjemný krok pro nás pro všechny.

Odmítla jsem na čas dávat děti mámě na hlídání. Tím  ovšem skončily naše vztahy zcela. Matka se mnou přestala komunikovat a odstřihla celou mou rodinu. Už nechtěla se mnou nic mít. Prý jsem ji urazila. Děti jsem připravila o babičku a sebe o mámu. Nedávno jsem se totiž dozvěděla, že zemřela.

Dana T. (55), Teplice

Související články
2 minuty čtení
Proč já? Nebyla jsem tak ošklivá, abych si nenašla muže. Bohužel, když přišel ten pravý, osud mi ho brzy zase vzal. Vždy ve mně bylo něco jinak. Přitahovala jsem pozornost, aniž bych o to usilovala. Bohužel i tu negativní. Když jsem byla mladá, mužům jsem se líbila, to jsem vnímala. Jenže tehdy jsem s tím asi neuměla tak pracovat. Měla jsem pocit, že mám čas. Lidé se mi smáli Hlavně ženy
3 minuty čtení
Rodiče mě vychovávali přísně. Nesměla jsem nic a nikam, zakázali mi i školní výlet, prý kdovíco se tam může stát. Tak jsem se vzbouřila. Stále si myslím, že to rodiče s přísností přeháněli. Zařekla jsem se, že taková nebudu, že je to příliš, a snažila jsem se u své dcery o jiný přístup, kamarádský, tolerantnější. Domov není vojna. Ale moji rodiče mi z něj vojnu udělali, divím se, že mě ráno tru
4 minuty čtení
Dlouhá léta byla součástí naší rodiny. Trávila s námi víkendy a děti jí říkaly teto. Nenapadlo by mě, že nás celou dobu jen chladnokrevně využívá. Jitku jsem poznala ve škole a bylo z toho hned nerozlučné přátelství. Jenže po studiích se naše cesty rozešly. Odstěhovala jsem se za manželem na druhý konec republiky, zatímco Jitka zůstala v rodném městě. Ze začátku jsme si často psaly, ale postupn
2 minuty čtení
Po letech se vrátil do našeho města můj bratranec a vypadal příšerně. Žena mu utekla do ciziny a on zůstal sám! Bratránek, se kterým jsem si v dětství užila spoustu zábavy, se na dlouhé roky ztratil z mého života. Teď byl zpět a mně se nad ním srdce svíralo. Podle jeho vyprávění to neměl v poslední době v životě vůbec lehké, navíc byl tak sám. Byla bych necita, kdybych mu nepomohla, brala js
3 minuty čtení
Pamatuji si ten den docela přesně. Chtěla jsem kamarádce pomoct. Pak jsem začala mít kvůli ní problémy. Bylo to v práci, obyčejné dopoledne, kdy se nic zvláštního neděje. Káva z automatu, hluk tiskárny, někdo si stěžoval na poradu. A pak přišla ona. Lenka. Byla to moje kolegyně z účtárny, tichá, nenápadná, vždycky pečlivá. Ten den ale vypadala jinak. Vlastně poprvé jsem ji viděla opravdu unaven
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkurze do dějin na zámku Benátky nad Jizerou
epochanacestach.cz
Exkurze do dějin na zámku Benátky nad Jizerou
Dominantou města je barokní zámek Benátky nad Jizerou, v jehož zdech se psaly dějiny a pobývali skuteční velikáni. Fenomenální dánský astronom Tycho Brahe tu prováděl svá slavná astronomická měření a za zavřenými dveřmi laboratoří hledal elixíry pro lidstvo. Došlo zde i k osudové spolupráci s jeho přítelem, slavným Janem Keplerem. Tímto historickým setkáním je inspirována
Mýty a rituály: Carpe Diem s Dionýsem
enigmaplus.cz
Mýty a rituály: Carpe Diem s Dionýsem
Věnuje lidem alkoholický nápoj, bujaré oslavy a radost ze života, ale i o mnoho tajemnější obřady, které dráždí lidskou zvědavost do dnešních dní. Co doopravdy představuje bůh, jemuž Římané říkají Bak
Upírka z Dunaje: Žena, která chodila po vodě
epochalnisvet.cz
Upírka z Dunaje: Žena, která chodila po vodě
Je pozdní noc a po hladině Dunaje kráčí žena. Neklesá, nezanechává vlny a pohybuje se tiše, jako by černá voda pod ní byla dlažbou. Muž, který ji z břehu pozoruje, ji údajně poznává, jenže Ruža Vlajna má být v tu chvíli mrtvá celé století. Vesnice Kisiljevo v severovýchodním Srbsku má s upíry nevyřízené účty.
Most mezi kuchyní a obývákem
rezidenceonline.cz
Most mezi kuchyní a obývákem
Kuchyňský ostrůvek je architektonický prvek, který propojuje funkci s estetikou, kulinářské zázemí s obývacím pokojem a práci s odpočinkem. V interiéru působí jako tichý koordinátor prostoru. Nabízí mnohem více než jen pracovní plochu. Může sloužit jako varné centrum, mycí zóna, úložný prostor nebo místo pro neformální stolování. V dobře navrženém interiéru se stává přirozeným komunikačním
Makový závin zvaný beigli
tisicereceptu.cz
Makový závin zvaný beigli
Český známe, ale už jste ochutnali makový závin z Maďarska? Suroviny Těsto 120 ml mléka 35 g kvasnic 150 g cukru 500 g polohrubé mouky 100 g sádla 100 g másla 2 vejce 1 lžička citrónov
Galapágy: Domov „strašidelných“ leguánů
21stoleti.cz
Galapágy: Domov „strašidelných“ leguánů
Galapágy, ekvádorské souostroví v Tichém oceánu, by se daly označit za jakési dračí království – a to přesto, že jejich název odkazuje na želvy. Mezi druhy endemickými pro tuto oblast totiž vyčnívají
Naše černá ovce v rodině
skutecnepribehy.cz
Naše černá ovce v rodině
Celá naše rodina byla vždy považována za slušnou, poctivou a pracující. Jenže pak stačily geny někoho jiného. Narodil se synovec a je to peklo. Měli jsme pevné zázemí, starali se o sebe navzájem a snažili se žít tak, abychom nikomu neubližovali, naopak spíš jsme pomáhali. Jenže všechno se začalo komplikovat, když si moje sestřenice Klára našla muže, který do
Utekl Napoleon ze Sardinie s ostudou?
historyplus.cz
Utekl Napoleon ze Sardinie s ostudou?
„Taková blamáž,“ vzteká se Napoleon Bonaparte 25. února 1793, když musí rychle zmizet zpátky na loď. Děla nechává na ostrově. Sotva stihne utéct. Nechybí mnoho a rozzuření Sardiňané by ho zajali. Naštěstí se za neúspěch nakonec najde jiný viník…   Francouzská flotila pod velením admirála Laurenta Trugueta (1752‒1839) vyplouvá v únoru 1793 z Toulonu. Mezi posádkou
Nakrmte své bolavé klouby
nejsemsama.cz
Nakrmte své bolavé klouby
V našem těle se nachází víc než stovka kloubů. Dokud fungují správně, tak si jich nevšímáme. Jakmile se ale objeví bolest či omezená pohyblivost, mohou kloubní potíže výrazně ovlivnit kvalitu života. Klouby jsou během života vystaveny velké zátěži, a proto je důležité se o ně starat. Kromě pravidelného pohybu a zdravého životního stylu mohou pomoci i
Partnerství Audi a Madonna di Campiglio posouvá exkluzivitu oblasti na další úroveň
iluxus.cz
Partnerství Audi a Madonna di Campiglio posouvá exkluzivitu oblasti na další úroveň
V prémiových alpských destinacích dnes už nejde jen o kvalitní sjezdovky nebo špičkové hotely. Stále větší roli hrají značky, které dokážou dotvářet charakter místa. Madonna di Campiglio to potvrzuje
Veřejná urážka Novákové jako poslední kapka?
nasehvezdy.cz
Veřejná urážka Novákové jako poslední kapka?
Tohle už zavání skutečně rozvodem. Herečka známá ze seriálu Ulice Sandra Nováková (44) a její muž, režisér Vojtěch Moravec (39), se už dřív pošťuchovali. Ale vždy to bylo v přijatelné rovině, maxim
Příběh ramínka na oblečení: Opravdu vzniká kvůli zapomenutému kabátu?
epochaplus.cz
Příběh ramínka na oblečení: Opravdu vzniká kvůli zapomenutému kabátu?
Jedna z nejznámějších historek tvrdí, že obyčejné ramínko na oblečení vzniká v roce 1903 jen proto, že zaměstnanec americké továrny nenajde volný věšák na kabát. Je to ale skutečně pravda? Historici upozorňují, že příběh je zčásti legendou. Moderní drátěné ramínko skutečně vzniká na začátku 20. století, jeho kořeny však sahají mnohem hlouběji a podílí se