Domů     Věk manžela docela změnil
Věk manžela docela změnil
4 minuty čtení

Vždycky jsem tíhla ke starším. Už na střední škole se mi líbili kluci o pět let starší, a s vrstevníkem žádný vztah netrval dlouho.

Jirku jsem potkala, když mi bylo pětatřicet let a šla jsem s kámoškou na kávu. Měly jsme oblíbenou kavárnu, ale bylo narváno, a tak jsme si přisedly ke staršímu muži. Záhy jsme se dali do řeči.

Ten chlap byl živel a sršel optimismem a mládím, i když mu prý táhlo na šedesát. A když mě pozval na rande, kývla jsem. Připadalo mi to normální, bavit se se starším mužem. Kamarádka sice vrtěla nechápavě hlavou, ale toho jsem si moc nevšímala.

Ten chlap byl prostě úžasný. Do Jirky jsem se zamilovala. I když jsem slyšela varovný hlásek, že věkový rozdíl mezi námi je přece jen výrazný, nedokázala jsem si pomoci.

Předčil muže mého věku

Chodili jsme spolu do společnosti, tančit, do kina, na večeře a hodně jsme cestovali. A nikdo mu nehádal jeho věk. Když jsem ho představila svým rodičům, zpočátku nic nenamítali, ale jen do chvíle, než se dozvěděli, kolik mu je.

Moje máma mě varovala, že teď mi možná vyhovuje, ale za pár let začne stárnout a já budu stále mladá. Brala jsem to jako normální maminkovskou starost.

Nevěřila jsem jim

„Možná za dvacet let, a kdoví jestli,“ říkala jsem si. Měl stále obrovskou energii, a to i v posteli. Na sex jsem si stěžovat nemohla. Možná to bylo také tím, že měl bohaté zkušenosti, ale myslím, že příčina byla i v jeho povaze.

Byl nesmírně něžný a zároveň vášnivý. A měl hezkou tvář a krásné svalnaté tělo, protože každé ráno chodil běhat. Po třech letech chození mě Jirka požádal o ruku a já souhlasila. Máma, místo toho, aby byla šťastná, se rozbrečela.

Pořádně jsem se s ní pohádala a Jirku si stejně vzala. Za dva roky, zrovna mi bylo čtyřicet, jsem otěhotněla a za devět měsíců se nám narodila krásná holčička. A zase jsem slyšela mámu, že to není pro mě žádné řešení. Že jsem měla mít víc rozumu.

Byla jsem tvrdohlavá a neústupná. Ostatně, stejně jsem už vdaná paní, tak jaké pochybnosti. Milujeme se, a to je pro nás důležité! Ostatní není podstatné, říkala jsem si.

Život se nám výrazně změnil a my, místo kaváren, tančíren a výletů do ciziny začali chodit na dětská hřiště a do cukráren. Já si zpočátku užívala rodinné chvilky.

Jenže když byl Elišce rok, už jsem byla unavená jen starostí o ni a o domácnost, tak jsem si občas někam vyrazila. Jirka vždy Elišku ochotně pohlídal a já začala chodit do kina a na party s kámoškami.

Když jsem poprvé odvezla dceru k mámě na prázdniny, těšila jsem se, jak si s Jirkou volné dny užijeme.

Překvapil mě

Říkala jsem si, jak vyrazíme na večeři, do baru nebo se budeme jen tak toulat ulicemi a užívat si volno. Jenže Jirka už o nic z toho neměl zájem. Jediné, čeho jsem docílila, byla večeře, u které jsme si dali každý jednu skleničku, a on už chtěl jít domů.

Co se to děje? ptala jsem se v duchu. A pak mi to najednou došlo! Dohnal ho věk.

Čas hrozně rychle utekl

A jak šel čas, bylo to čím dál horší. Najednou jsem vedle sebe měla starého muže, který je rád, že má klid. Začal stárnout nějak příliš rychle. Přestal se i mladistvě oblékat a často sedával doma v teplácích a popíjel čaj. Jeho vrásčité ruce mě děsily.

Za dvacet let našeho soužití se změnil. Také mu už táhne na osmdesát a mě přestal přitahovat. Nejen fyzicky, ale celkově. Říká, že on už má vše za sebou, cestování pro něj není a bujaré večírky už vůbec ne.

Představa, že takhle budeme žít do konce života, mě děsí. Ještě bych chtěla žít jako mladá. Ale Jirka nejraději doma popíjí červené víno a podřimuje u televize. Ať dávají cokoli. Naše dcera už vyráží se svými přáteli, a co já? Nechci sedět doma se staříkem. Na to se necítím!

Je to ještě on?

Dokonce se mi začali líbit muži mého věku a někdy i mladší! Přemýšlím o rozvodu, i když vím, že to vůči němu ani dceři není správné. Nebo mám zatnout zuby a prostě žít život takový, jaký jsem si před několika lety vybrala já sama? Červíček pochyb stále hlodá.

Často si vzpomenu na matku a dávám jí dnes plně za pravdu, měla jsem mít rozum. Léta strávená s Jirkou byla krásná, jen ty poslední roky jako bych žila s někým jiným.

Jiřina T. (58), Liberec

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Když mi Ota napsal, že by se rád sešel, myslela jsem, že jde o přátelské setkání. Přece jen jsme spolu dlouho žili. Jenže ono to bylo trochu jinak. Místo klasického pokecu u sklenky vína, jaký jsem s Otou po našem rozchodu zažila už mnohokrát, ale přišel šok. Ota mi udělal návrh, který mě nejdřív naštval. Ale jak nad tím stále přemýšlím, možná bych to chtěla zkusit. A vlastně mi to i lichotí
5 minut čtení
Nebyla to nijak výstřední žena. Životem proplouvala s lehkým úsměvem, který jí umožnil dělat věci, na které by si jiní netroufli. Jmenovala se Marta a pracovala v organizaci, kde se točilo docela dost peněz bez valné kontroly. Byla tím, kdo má naprostý přehled a kdo vždy přesně ví, kde co je. Klíče, dokumenty, přístupová hesla, prostě všechno. Dalo by se říct, že fungovala jako dobrá duše podni
3 minuty čtení
Ženské, které chodily se zadaným chlapem, jsem vždy jednoznačně odsuzovala. Dnes mezi ně patřím a určitě se to nechystám měnit. Miluju ženatého muže, tátu dvou kouzelných holčiček. Už dlouhá léta, pořád je to stejně intenzivní jako v den, kdy to začalo. Jiskra, nebo spíš požár nevídaného rozměru, se rozhořela na oslavě našich společných přátel. Já byla v té době dva roky po krušném rozvodu, kte
3 minuty čtení
Nejspíš protože jsem byla starší matka, měla jsem o syna velký strach, který mě mockrát až budil ze spaní. Nespouštěla jsem ho z očí. Syn byl vymodlené dítě starších rodičů. Bála jsem se o něj až hystericky, v noci jsem se budila hrůzou, zdálo se mi o prázdné postýlce anebo o tom, jak ho kdosi odvádí. Dívám se za nimi, snažím se křičet, ale nevypravím ze sebe žádný zvuk, snažím se běžet, ale ne
3 minuty čtení
Čtyři prasátka se tam měla jako v ráji. Každý si je musel oblíbit, majitelé hospody proto nemohli pochopit, proč je někdo otrávil! Byla to taková příjemná místní hospůdka, vždycky čisto, pivo dobře chlazené a paní hostinská výborně vařila. V létě stály venku tři slunečníky, a byla tam taková pohoda, že se nikomu nechtělo domů. Růžová a baculatá Tu sobotu tam bylo rušno, protože se připrav
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jehněčí, králík i medvědí česnek v Babiččině zahradě
iluxus.cz
Jehněčí, králík i medvědí česnek v Babiččině zahradě
Restaurace Babiččina zahrada připravila speciální velikonoční menu plné tradičních chutí českého jara. Od 31. března do 6. dubna 2026 nabídne pokrmy z jehněčího a králičího masa i sezonní speciality s
Zanevřela Vondráčková na chlapy a o lásku nestojí?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Vondráčková na chlapy a o lásku nestojí?
Pár měsíců po rozchodu se Zdeňkem Polívkou (28) je Lucie Vondráčková (45) jako hromádka neštěstí. O důvodu, proč jí vztahy nevycházejí, má herečka jasno. Jako by se jí smůla začala lepit na paty. H
Okouzlující krása Sázavy: Pohled, který vás dostane
epochanacestach.cz
Okouzlující krása Sázavy: Pohled, který vás dostane
Na první pohled je hrdý a majestátní. Stojí nad řekou, což dělá z ČESKÉHO ŠTENBERKA dominantu celého okolí. Pohled na něj vás naplní úžasem Nejlépe bude, když se kvůli nádhernému výhledu na jeden z našich nejlépe dochovaných gotických hradů vydáte nejprve na protilehlý svah nad nádražím v Českém Šternberku. Odtud uvidíte skvostnou památku v celé její mohutnosti. Její krása
Oheň, který les potřebuje: proč nejsou všechny požáry katastrofou
21stoleti.cz
Oheň, který les potřebuje: proč nejsou všechny požáry katastrofou
Když se řekne lesní požár, většině lidí se vybaví apokalypsa: spálené stromy, prchající zvířata, kouř zakrývající obzor a pocit, že se příroda definitivně vymkla kontrole. Tento obraz ale zachycuje je
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Ruský „Sleep Experiment“: Děsivá realita, nebo výmysl?
enigmaplus.cz
Ruský „Sleep Experiment“: Děsivá realita, nebo výmysl?
Jde patrně o nejrozšířenější strašidelný příběh na internetu. Široká veřejnost se o něm poprvé dozvídá zřejmě v srpnu roku 2010 na anglicky psaném webu Creepypasta, který zveřejňuje nejrůznější tajemn
Osvěžující koktejl moka
tisicereceptu.cz
Osvěžující koktejl moka
Suroviny 85 g čokolády na vaření 1 lžíce instantní kávy 400 ml mléka 4 kopečky zmrzliny Postup Nahrubo nasekáme 75 g čokolády a vložíme ji do velké konvice, do které jste předtím nasypali
Nepečené tvarohové lanýže s pistáciemi
nejsemsama.cz
Nepečené tvarohové lanýže s pistáciemi
Luxusně působící dezert bez pečení, který kombinuje krémovost tvarohu s jemnou chutí ořechů. Ingredience: ● 250 g tučného tvarohu ● 120 g rozdrcených piškotů ● 80 g bílé čokolády ● 50 g mletých pistácií ● 60 g cukru moučka ● 1 lžička vanilkového extraktu ● pistácie nebo kokos na obalení Postup: Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni a nechte mírně zchladnout. V míse promíchejte tvaroh, cukr a vanilku, vmíchejte čokoládu, pistácie a piškoty. Míchejte, dokud
Brala nám peníze a my jí byli vděční
skutecnepribehy.cz
Brala nám peníze a my jí byli vděční
Nebyla to nijak výstřední žena. Životem proplouvala s lehkým úsměvem, který jí umožnil dělat věci, na které by si jiní netroufli. Jmenovala se Marta a pracovala v organizaci, kde se točilo docela dost peněz bez valné kontroly. Byla tím, kdo má naprostý přehled a kdo vždy přesně ví, kde co je. Klíče, dokumenty, přístupová hesla, prostě všechno.
Silvestrovskou legrácku zneužil tisk proti prezidentovi
historyplus.cz
Silvestrovskou legrácku zneužil tisk proti prezidentovi
Silvestr se v pátek 31. prosince 1926 slaví i ve vinohradské vile u Čapků. Odbíjení půlnoci přinese účastníkům dýchánku nečekané překvapení. Na scéně se objevují tři králové. Nápadně se podobají třem známým čs. politikům a recitují posměšnou básničku…   Slavnostně osvícený pokoj Čapkovy vily v Praze vítá večer celkem 17 hostů, kteří přišli společně oslavit
Které tuky jsou zdravé a které naopak ne? Nejčastější mýty, kterým podléháme
epochaplus.cz
Které tuky jsou zdravé a které naopak ne? Nejčastější mýty, kterým podléháme
Tuky nejsou nepřítel číslo jedna našeho zdraví, i když to často slyšíme. Některé tuky nám naopak pomáhají udržet srdce zdravé, mozek v kondici a hladinu energie stabilní. Rozumět, které tuky tělu prospívají a které mu škodí, je klíčové pro každodenní stravování. Mnohé mýty přetrvávají i přes vědecké důkazy. Obecně dělíme tuky podle toho, jak jsou
Přivedl císaře do neštěstí namyšlený eunuch?
epochalnisvet.cz
Přivedl císaře do neštěstí namyšlený eunuch?
Mají oči a uši všude. Eunuchové doprovázejí čínské císaře už v dobách prvních panovnických dynastií. V některých obdobích se jim daří hůř, jindy líp. Jejich doslova zlatá éra nastává za vlády Mingů.   Kastrace u čínských eunuchů spočívá v odříznutí penisu i varlat najednou. Zpočátku se jedná o trest, ale císaři z dynastie Mingů ho