Domů     Dostala jsem vzkaz od mrtvé tety
Dostala jsem vzkaz od mrtvé tety

Když na rodinné oslavě všichni začali pomlouvat moji milovanou zesnulou tetu, rozhodla jsem se ji bránit. Druhý den mi za to poděkovala!

Opravdu vše skončí poté, co zemřeme? Ti, kdo věří v nesmrtelnost duše, by nesouhlasili. A následující příběh, který se mi před rokem stal, by jim posloužil jako důkaz, protože hlas, který zazněl ze záznamníku, patřil mrtvé osobě! Manžel mě uklidňoval, že se mi něco zdálo, ale já tu zprávu slyšela.

Rozuměla mi

Ke své tetě Miladě jsem měla vždycky velmi blízko. Byla to sestra mé matky a já jsem se jí mohla vlastně už odmala se vším svěřovat. Vždycky mě ráda vyslechla, rozebrala to se mnou a někdy mi i dobře poradila.

Nejvíc jsem toho využívala v pubertě, kdy jsem si vůbec nerozuměla s rodiči. Byla to právě teta Milada, u které jsem často hledala útočiště, oporu a porozumění.

Vídaly jsme se méně, než bych chtěla

Teta vedla dost rozháraný život a většina příbuzenstva ji neměla příliš ráda. Zemřela v šedesáti letech, když už jsem byla vdaná a měla dospívající děti. Na tetu jsem však často ráda vzpomínala.

Zjistila jsem postupně, že jsem vlastně jediná, kdo chodí k jejímu hrobu. Teta se nikdy neprovdala a neměla děti. Ke konci života byla dost osamělá. Kdyby se bývala neodstěhovala do Prahy, navštěvovala bych ji častěji. Do Liberce se pak vlastně jen vrátila zemřít – dva roky bojovala s rakovinou.

Hádka na rodinné oslavě

Loni v létě se konala jedna z velkých rodinných oslav, jaké občas pořádáme. Sešlo se na ní tentokrát hodně lidí a vedly se řeči o všem možném. Došlo také na tetu Miladu.

S rostoucím znechucením jsem musela poslouchat, jak ji deset let po její smrti všichni pomlouvají.

O některých věcech, co padly, jsem přitom věděla, že se jedná pouze o sprosté výmysly. Dlouho jsem se držela, ale pak jsem musela zasáhnout. Začala jsem tetu bránit. Vyústilo to až do prudké hádky, kdy jsem na některé lidi křičela.

Neudržela jsem nervy na uzdě, ale nemohla jsem zkrátka poslouchat ty nánosy špíny, které padaly na adresu člověka, kterého jsem měla tak moc ráda a který se nemůže bránit. Z oslavy jsem odešla předčasně a přísahala jsem si, že už se žádné další nezúčastním!

Na záznamníku byla zpráva

Druhý den po nepodařené oslavě byla neděle. Já jsem zůstala sama doma, zatímco manžel, který mi můj výstup nijak nezazlíval, odjel s kamarádem na ryby. Dcera byla někde s přítelem a syn zamířil zpátky do Prahy, kde už pár let bydlel.

Nevěděla jsem, co s volným dnem, tak jsem se pustila do většího úklidu. Krátce po poledni zazvonil telefon. V dnešní době mobilů jsme si ještě nechali pevnou linku i se záznamníkem. Připravovala jsem zrovna v kuchyni těsto na koláč.

Než jsem stačila k přístroji doběhnout, přestal zvonit, a tak jsem si ho nevšímala a dál se věnovala pečení a úklidu. Teprve později odpoledne jsem zjistila, že záznamník blikáním oznamuje nějakou nahranou zprávu. Zmáčkla jsem příslušné přehrávací tlačítko, abych si ji poslechla.

Byl to krutý žert?

Rozklepala se mi kolena a málem jsem se složila, když jsem slyšela hlas, který bez jakékoliv pochybnosti patřil tetě Miladě! Vzkaz od tety byl jasný a stručný: jen mi děkovala, že jsem se jí včera tak zastala.

V první chvíli jsem si myslela, že se jedná o nějaký hloupý vtip. Přemýšlela jsem, kdo by uměl tetin hlas napodobit. Nad tím, proč by to kdo dělal, jsem nepřemýšlela, lidská hloupost a zloba dokážou být bez hranic.

Nervy na pochodu

Přehrávala jsem si potom vzkaz několikrát dokola a došla jsem k mrazivému přesvědčení, že ho opravdu namluvila teta, i když to znělo naprosto šíleně! Hlavou mi letěly nejrůznější myšlenky. Co když teta svoji smrt tehdy jenom předstírala?

Jak by se ale o včerejší hádce dozvěděla? Od někoho z příbuzných? Nakonec jsem si musela vzít prášek na uklidnění nervů.

Vzkaz byl pryč!

Do chvíle, než se večer vrátil manžel, jsem neměla stání. Samozřejmě jsem byla zvědavá, co na ten vzkaz řekne, takže jsem ho nenechala, aby se převlékl, a táhla jsem ho do obývacího pokoje k záznamníku.

Stalo se ale něco divného: když jsem mu chtěla vzkaz přehrát, aniž bych mu předem řekla, co uslyší, vzkaz už na záznamníku nebyl! Manžel mě pak uklidňoval, že jsem ještě rozrušená ze včerejška a nejspíš se mi něco jenom zdálo.

Vím, že se mi nic nezdálo

Druhý den odpoledne jsem šla z práce na hřbitov k tetinu hrobu. Přála jsem si nějaký důkaz toho, že mi zprávu z onoho světa poslala v neděli skutečně ona.

Stála jsem u hrobu, dívala se na její černobílou fotku v rámečku a najednou jsem spatřila, jak z jedné květiny postupně opadávají listy. V tu chvíli jsem pochopila, že se mi nic nezdálo a že to byl opravdu vzkaz od mé tety. Dál tomu věřím a je mi jedno, jestli mě ostatní mají za blázna.

Vendula J. (50), Liberec

reklama
Související články
25.9.2023
Se sestrou jsme zažily něco, na co nikdy nezapomeneme. V sadu, který jsme velmi dobře znaly, se objevila tajemná postava. Dnes jsme se sestrou Janou už dospělé, ale jako malé jsme léto co léto jezdily k babičce Marušce. Celé dny jsme si povídaly a babička nám vařila naše oblíbené dobroty. My jí za to pomáhaly s domem, nakoupily jsme jí a snažily jsme se jí zpříjemnit čas. Babička bydlela v odle
24.9.2023
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila totiž, že po nocích v jejím domě běhá mrtvý pes. Když Petr
21.9.2023
Její tragická smrt mnou otřásla. Když mi bylo nejhůř, přišla za mnou ve snu, aby mi řekla tu úžasnou novinu, že se vrátí mezi nás. Měla jsem úžasnou sestru, kterou jsem moc milovala. Jmenovala se Jana. Byla starší o šest let. Po smrti maminky se o mě hodně starala. Díky ní jsem překonala nelehkou pubertu a rozchod se svou první láskou. Byly jsme zkrátka jedna duše. Na lásku štěstí neměla
21.9.2023
Říká se, že boží mlýny melou, někdy to ale dlouho trvá. A cenu pak zaplatí i nevinní lidé. Kamarádka ve svých snech odhalila dávný zločin! Moje kamarádka Petra je hodně citlivou ženou. Má to tak odjakživa. Znám ji od svého mládí, byly jsme spolužačkami na gymnáziu. Tam se z nás staly nerozlučné kamarádky. A i když se pak naše cesty po střední škole rozešly, dál jsme se pravidelně vídaly a často
17.9.2023
V těch místech jsem nikdy nebyla, dovedl mě tam můj pes na procházce. Najednou se z mlhy vynořil starý kříž a po něm těžce zraněný voják. Plazivá nenápadná cestička to vzdala a brzy se ztratila v lese. Kousek dál byl malý železný most a pod ním se třpytila stuha napůl vyschlého potoka. Bylo tu ticho jako v hrobě, nikde nikdo. Už jsem se chtěla zastavit a obrátit se na zpáteční cestu, když v tom
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo