V automatech prohrál rodinu

Total
1
Shares

Vždy jsem se syna zastávala, ale teď už bohužel nemůžu. Stále dokola se jenom ptám, kde se stala chyba. A udělali jsme ji snad my, rodiče?

Míša byl náš prvorozený syn. Narodily se nám s manželem pak ještě dvě holčičky. Ale Michal byl naše velká chlouba. Dobře se učil, pubertu jsme s ním prakticky ani nepoznali. Na rozdíl od dcer, které nám v určitém období jejich dospívání, dávaly pořádně zabrat. A stálo nás to velké nervy. Ještě na vysoké byl náš Michal vzorný syn s dobrou perspektivou do budoucna.

Spokojených roků bylo pár

Michal se s Andreou seznámil v práci. Měli jsme s manželem radost, že si našel takovou milou přítelkyni. A ještě nadšenější jsme byli, když se konala jejich svatba. No a samozřejmě když se narodilo naše první vnouče. Byl to hezký pohled na tu malou, zdálo se, že spokojenou, rodinku. Pak se ale něco zvrtlo.

Co se stalo?

Můj syn s Andreou čekali druhé dítě. Zdálo se ale, že z toho nastávající otec není zrovna nadšený. Andrea sice dlouho mlčela a celkem úspěšně mlžila, ale i já si stačila také všimnout, že můj syn si nějak moc oblíbil hospodu, pivo a podivné kamarády.

Když se narodila vnučka, místo toho, aby doma pomáhal ženě se dvěma dětmi, trávil čas, nikdo nevěděl kde. Nechápu, co se s ním tehdy stalo. Úspěšný mladý muž s perfektním domácím zázemím. Andrea si to vysvětluje po svém a tvrdí, že ho pálilo příliš dobré bydlo. Že mu vadil domácí klid a příliš velká nuda.

Snažili jsme se všichni

Když jsme zjistili, že Michal nepropadl alkoholu, jak jsme se původně domnívali, ale že je závislý na automatech, vyděsilo nás to. Andrea už přestala jejich rodinné problémy krýt. A všichni jsme se zapojili do „záchrany“ Michala. Potřeboval přece pomoc.

Naše rady neposlouchal

Postupně jsme se všichni snažili Michala dovést k tomu, aby toho nechal a šel se léčit. Nemělo to vůbec žádný účinek. Michal totiž nadělal pěkné dluhy a nyní doufal, že peníze vyhraje zpět a všechny dluhy zaplatí. Samozřejmě se to nepovedlo.

Domů přišli exekutoři

Pak se stalo to, co se stát muselo. Do bytu se dvěma malými dětmi nastoupili exekutoři. To už i trpělivá Andrea měla všeho plné zuby. Sebrala děti, odjela ke své matce a požádala o rozvod. To Michal nečekal.

Náhle zmizel z našeho dohledu. Policie ho hledala, byl nezvěstný skoro tři týdny. Pak se objevil v jedné nemocnici, kam ho odvezli z nedalekého lesa, kde se chtěl oběsit. Naštěstí šli kolem nějací houbaři a ještě včas ho stačili zachránit.

Snad se dá dohromady

Pokus o sebevraždu a závislost na automatech nasměrovala mého syna tam, kam měl jít už dávno. Na psychiatrii. Podrobí se odvykací léčbě. Na své dluhy dostal splátkový kalendář, který při troše štěstí dokáže časem splatit. Rozhodli jsme se s mužem, že mu s tím trochu pomůžeme.

Přidaly se i naše dvě dcery. Teď ještě zbývá, aby vydržel a aby mu odpustila i Andrea. Pak by mohl možná dohnat i ty zbytečně ztracené roky se svými dětmi. Vždyť má přece ještě právo na druhou šanci.

Anna K. (59), České Budějovice

Také se vám může líbit