Domů     Proroctví v horečkách
Proroctví v horečkách

Z některých věcí člověka až mrazí. Před mnoha lety mi maminka na smrtelné posteli sdělila proroctví, které se k úžasu nás všech vyplnilo.

Otec mě a matku opustil, když mi bylo šest let. Přesný důvod nevíme, jednoho dne se prostě nevrátil domů. Matka si myslí, že měl jinou ženu, možná s ní měl i dítě. Už jsme pak o něm nikdy neslyšely.

Já a maminka

V šesti letech jsem ztrátu otce vnímala velmi citlivě. Ke mně se vždy choval hezky. Sice jsem více tíhla k matce, ostatně asi jako každá dívka, ale na něj nemám ošklivé vzpomínky. Nikdy na mě nevztáhl ruku ani na mě nekřičel.

Proto mě to, že od nás odešel bez jediného slůvka rozloučení, velice bolelo a zranilo.

Všechen čas věnovala jen mně

Maminka se musela hodně otáčet, aby nás uživila a zastala roli obou rodičů. Ale zvládala to přímo ukázkově. I když byla často v práci, tak si na mě vždy čas udělala.

Chodila se mnou na procházky do lesa, naučila mě vyšívat, háčkovat i vařit, pomáhala mi se školními úkoly, když jsem potřebovala. Neměla ani chvilku času pro sebe, natož aby si odpočinula.

Zákeřná nemoc zaútočila

Když mi bylo třináct let, tak mamince diagnostikovali rakovinu. Až dnes chápu závažnost takového onemocnění. Tehdy mi maminka říkala, že jí v těle roste něco, co tam nepatří. Něco, co ji zevnitř zabíjí.

Podstoupila náročnou léčbu – chodila na chemoterapie a zdálo se, že léčba zabírá. Taková rakovina člověku sebere sílu, ale maminka bojovala. Za další dva roky se ukázalo, že je z nejhoršího venku. Byla jsem moc šťastná.

Boj se opakoval

S maminkou jsme měly hezký vztah naplněný láskou a důvěrou. V patnácti letech jsem byla matčinou pravou rukou. Uměla jsem vařit, prát, žehlit. Zkrátka všechno, co k ženě patří. Ani v osmnácti jsem neměla pocit, že se musím od matky stěhovat. Klapalo nám to, byly jsme spíše jako kamarádky.

Za další dva roky ale přišla zlá zpráva, které jsem se vnitřně velice obávala. Mamince se vrátila rakovina a celkem rychle napadla všechny orgány, bohužel také slinivku. Nevypadalo to vůbec dobře.

Matka byla v nemocnici více než doma, protože měla časté záchvaty, kdy se nemohla ani zvednout ze židle.

Přítel mi byl velkou oporou

Toho času jsem měla roční známost. Bylo to vážné. Mirek mi byl oporou a matce vlastně také. Seznámili jsme se náhodou na poště, když jsem byla pro maminku vyzvednout dopis. Byla to takříkajíc láska na první pohled.

Jeho oči mě okouzlily a jeho úsměv mě dostal do kolen. Mirek byl moc hodný, laskavý, chytrý, měl smysl pro humor, se vším mi pomáhal. Vozil maminku do nemocnice, v noci jí podával léky, abych nemusela vstávat.

Slova, která nedávala smysl

I přes všechnu naši péči a snahu to však šlo s maminkou z kopce. Během dalšího roka se její stav zhoršil. Vážila sotva padesát kilo, byla bledá a život ji opouštěl. Často jsem u ní sedávala a prosila ji, aby bojovala. „Nesmíš to vzdát, mami! Potřebuji tě tady. Mám tě moc ráda,“ říkávala jsem jí poslední měsíce před smrtí.

„Pavlínko, můj konec se blíží. Bude to život za život,“ řekla jednou s radostí v hlase. „Jak to myslíš?“ zeptala jsem se nechápavě. „Jsi těhotná. S tvým potomkem se vystřídáme. Zemřu chvíli před jeho příchodem. Máme tedy ještě sedm měsíců čas,“ řekla přesvědčivě.

Radostné očekávání

Její slova mi vrtala hlavou. Odcházela jsem z pokoje s myšlenkou: „Já a těhotná? To přece není možné… nebo je?“ Pravdou bylo, že mě menstruace poslední měsíce zlobila. Udělala jsem si pro jistotu test, který matčino prohlášení potvrdil.

Následně jsem navštívila i gynekologa, který mi oznámil, že jsem ve druhém měsíci.

Matka se tedy nemýlila. Nahánělo mi to trochu strach, ale pořád to mohla být jen náhoda. Hned jsem to běžela matce říct. „Já to přece vím. A také vím to, že to bude holčička. A bude mít na tváři pihu krásy,“ řekla a pohladila mě po rameni.

Přechodné zlepšení

V polovině těhotenství se matčin stav zlepšil. Vstala z postele, dokázala si uvařit čaj. Měla jsem hroznou radost. Jenže zatímco matce bylo dobře, mně tvrdlo břicho. Znovu jsem vyhledala doktora. Ten mě nepotěšil.

Po vyšetření prohlásil: „Musíte být na sebe velmi opatrná. Začala jste se už otvírat, což je velmi brzy. Musíte jen ležet. Kdyby to tak šlo dál, musela byste tu zůstat.“ To jsem nemohla dopustit, protože bych nebyla s matkou. Uposlechla jsem lékařova slova a naordinovala si klidový režim.

Svoji vnučku už nespatřila

O matku se staral převážně Mirek. Zvládal to skvěle. V posteli jsem s nadsázkou strávila zbylé čtyři měsíce. Náš stav s matkou byl skoro stejný. Když se blížil porod, matka už ani nemluvila, nejedla. Její stav se začal rychle horšit. Než jsem odjela do porodnice, prosila jsem ji, aby na nás počkala.

Ovšem v den porodu naší dcery zemřela. Mrzí mě, že ji ani nespatřila. Na druhou stranu jí svým odchodem zřejmě umožnila žít. Její proroctví, které tehdy znělo šíleně a kterému jsem se zdráhala věřit, se tedy nakonec ukázalo jako pravdivé.

Pavlína D. (51), Karlovarsko

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.6.2024
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda
18.6.2024
Příroda kolem nás ukrývá síly, které bohužel neumíme využívat. Já jsem před lety získala na čas schopnost uzdravovat lidi. Tajemné bylinky ze mě udělaly na čas léčitelku! Na krátký čas jsem dokázala pomáhat lidem, kteří měli bolesti. Stačilo vypít odvar ze zázračné směsi, přiložit ruku na nemocného a bylo to. Dodnes se mi to zdá téměř neuvěřitelné, ale skutečně se to stalo. Pobyt v lázních
18.6.2024
Kvůli alkoholu jsem přišla o vše. O manžela, syna i rodinu. Zbyla mi jen ta láhev, a tak jsem v ní utápěla život. Nikdo další v něm nebyl. Můj příběh je velmi intimní. Odkrývám tím svoji temnou minulost. Před několika lety jsem stála na životní křižovatce. Propadla jsem alkoholu. Ten mi sebral manžela, dítě a v neposlední řadě rodiče, kteří nade mnou zlomili hůl. Už jsem neměla nic. Jediného
13.6.2024
Byli jsme šťastní, že nám v našem starém domě udělal majitel konečně výtah. Nikdo z nás ovšem netušil, že se nebude líbit jenom nám – živým. Když nám pan domácí na domovní schůzi řekl, že budeme mít výtah, nemohli jsme tomu uvěřit. Hlavně my ve vyšších patrech jsme se nemohli dočkat. Bydlela jsem ve čtvrtém patře a každodenní výšlap tam byl pro mě očistec. V té době jsem navíc čekala dítě, tak
12.6.2024
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což se odráželo i na mém vztahu s manželem. A přesně v tu dobu se dosta
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí