Domů     Vyhořela jsem a dala výpověď
Vyhořela jsem a dala výpověď

Nevyhořel mi byt nebo dům. Bylo to horší. Vyhořela jsem já sama a nemohla vstát ani z postele. Natož učit malé děti!

Být učitelkou v Mateřské škole nebylo nikdy mým snem. Přesto jsem celý život pracovala coby učitelka a svoji profesi milovala. Bez svých dětiček jsem si to neuměla vůbec představit. Samozřejmě, že uměly zazlobit, které dítě ne! Ale jejich upřímnost a čistota mě nikdy nepřestaly okouzlovat.

Manžel mě překvapil

„Ty jsi ale blázen! Po mateřské jít do školky. Nemáš už těch svých dětí dost?“ ptal se mě starostlivě manžel, když jsem konečně po dlouhých osmi letech ukončila svoje dobrovolné domácí vězení. Nazývala jsem tak mateřskou, či rodičovskou dovolenou.

Narodily se mi krátce po sobě tři děti, všechny plánovaně. Ale zvládnout je a nezbláznit se, byl tenkrát i pro mě tvrdý oříšek. Jenže, dělat něco jiného, než učitelku, bylo pro mě nemyslitelné.

Roky plynuly a já si s údivem uvědomila, že mi do důchodu zbývají poslední čtyři roky. Tedy, upozornil mě na to manžel. Plánoval totiž koupit zahrádku, a když jsem namítala, že na ni nemáme čas, jen se pousmál.

„Za chvíli budeme mít času tolik, že nás to bude mrzet!“ tvrdil. Úplně jsem se zhrozila. To už nebudu moct k dětem? Co budu celý den dělat? Rýpat se v hlíně, kterou nesnáším?

Nechtělo se mi ani vstát

Neříkala jsem raději nic a o to víc se těšila do školky. Jenže, z ničeho nic, mě to nějak přestalo těšit. „Bolí mě záda a hlava, asi na mě něco leze,“ tvrdila jsem, když jsem zjistila, že nemohu vstát z postele. Nemohla jsem se přinutit!

Nahlásila jsem si dovolenou, ale ani po týdnu se můj stav nezlepšil. Na děti jsem se netěšila a na kolegyně už vůbec ne. „Co to s tebou prosím tě je? Jsi jako vyměněná. Pořád jen na něco nadáváš!“ kroutil hlavou manžel, ale já si nedokázala pomoct.

Další den ráno mě doslova vyhodil z postele. Stáhl ze mě přikrývku a otevřel okno. Mrazivý vzduch mě vyhnal do koupelny. Potom jsem se, třebaže se mi nechtělo, vydala do práce. Čerstvě opravená budova ve mně ještě před měsícem budila pýchu, že sem patřím. Teď se mi málem zvedal žaludek!

Nic mě netěšilo

Děti se mi vrhly hned u vchodu do náručí. Jindy bych se s nimi nadšeně vítala, ale teď jsem je jen okřikla: „Jděte si po svých a nechte mě na pokoji!“ Svých slov jsem hned zalitovala, když se malá Anička rozplakala a Tonda mě rozčíleně plesknul po noze.

Připadala jsem si jako v pohádce o Ledové královně. Jako bych měla v oku střípek a všechno viděla úplně jinak. Děti už mi nepřipadaly roztomilé. Naopak! Připomínaly mi zlé skřítky. Hlučné a ošklivé! Nemohla jsem si pomoct, nemohla jsem se ovládnout.

Den se neuvěřitelně vlekl a já počítala minuty do konce. Nedokázala jsem se dočkat chvíle, až vypadnu! Až neuslyším ten věčný křik! Doma jsem ztěžka usedla ke kuchyňskému stolu a zírala do zdi.

Měla jsem uvařit manželovi večeři a poklidit, ale bylo mi všechno jedno. „Musíš k lékaři, takhle to už dál nejde!“ poručil mi manžel a hned mě na druhý den objednal. Aby mě vzali přednostně a já nikam neutekla!

Chtěla jsem do důchodu

Nezbývalo mi, než poslechnout, ale k ničemu to nebylo. Předepsal mi nějaké léky na uklidnění a ani se na mě nepodíval. Jen vyplňoval nějaká lejstra, jako bych byla vzduch. Nebo spíš nějaký obtížný hmyz!

Bylo mi čím dál hůř, ale už jsem neměla dovolenou, kterou bych si vybrala. „Do práce se nevrátím. Dala jsem výpověď! Radši budu hrabat listí v parku, než poslouchat ta malá monstra!“ oznámila jsem manželovi a ten jen na mě nevěřícně zíral.

Jako bych byla někdo úplně jiný! Měl pravdu. Sama jsem se cítila divně, jinak, zle. „Ťuk, ťuk,“ ozvalo se za dveřmi. Nebylo to klepání, spíš jen nesmělé slabé bušení. Jako by mi u dveří stál malý datel a kloval. Otevřela jsem a za dveřmi stáli dva moji žáčci.

Anička a Toník! Zrovna oni! Ti, na které jsem byla ze všech nejošklivější! V ruce oba drželi kytičku a nějaký balíček. Myslela jsem, že je to sběr, děti občas nosily do školky podobné balíčky starých novin. Anička mi ten balíček podala a řekla:

„To jsme vám, paní učitelko, nakreslili! Všichni! I Zdeněk, který to vůbec neumí!“

Děti mě vyléčily

Rozpačitě jsem si začala výkresy prohlížet. Na každém byla stejná žena, kulaťoučká jako jablíčko. Došlo mi, že jsem to já! A na všech obrázcích jsem se usmívala. A na všech hladila děti po hlavě nebo si s nimi hrála. Moc mě to dojalo.

Nedokázala jsem ani promluvit. Mlčky jsem pokynula dětem, aby se posadily. Nabídla jsem jim čokoládové bonbóny ze sotva načaté bonboniéry. „Ale paní učitelko, neučila jste nás, že mlsat se nemá?

To nemáte jablíčko?“ zeptala se mě Anička a koukla na mě káravým pohledem. Přesně takovým, jakým jsem na ty andílky koukala i já! Objala jsem je a rozplakala se. Ty děti mě vyléčily! Znovu jsem se začala těšit na každý den, kdy jsem mohla být s nimi.

A bylo jich hodně. V důchodu bych už pár let měla být, ale nejsem. Nechci a nemohu. Učitelů je nedostatek a tak přesluhuji. Ráda!

Eva R. (67), Roudnice nad Labem

Předchozí článek
reklama
Související články
7.6.2023
Když stavíte dům vlastníma rukama, samozřejmě průběžně docházejí peníze, síly i trpělivost. Manželé se hádají a někdy i rozvádějí... Stavěli jsme dům. Nikomu bych to nepřála. Za mých mladých let se stavělo svépomocí, prostě kdo měl nohy, ruce a dobré srdce, tak pomáhal. Samozřejmě po práci, o víkendech, o svátcích. Táhlo se to roky. To hlavní dělali manžel se švagrem, najímali si řemeslníky
5.6.2023
Mezilidské vztahy jsou velmi komplikované a člověk se v nich často sám nevyzná. Ani já netušila, co manželova nevěra rozpoutá. Kamarádka se na mě dlouze zadívala. „Pořád to ještě nechceš radikálně řešit? Co tě na tom tak baví?“ Nedokážu jí na to vlastně odpovědět. Prostě mě baví být v utajení. Manžel sice něco tuší, ale neví nic. Zatím. Zrada bolela Vracela jsem se právě z práce, otevřela
2.6.2023
Když jsem poznala Dana, byla jsem už nějakou dobu sama a jeho zájem mi lichotil. Vlastnil kavárničku a já si u něj ráda poseděla. V ždy jsem měla pocit, že spolu lehce flirtujeme, ale brala jsem to dost na lehkou váhu, protože byl o pár let mladší než já. Brzdila jsem se, přece jen, co by tomu řekli lidi, říkala jsem si. Když mě pak pozval na večeři, docela mě to překvapilo, ale k mému překvape
2.6.2023
Zase jsme se nepohodli. Na zahradě prostě nemůžeme být s manželem spolu. Doma nám to funguje, ale na čerstvém vzduchu to trochu drhne. Kyslík nám nejspíš leze do hlavy, mozek se okysličuje a manžela hned napadají věci, které mě za chvíli začnou vytáčet. Jako ten jeho nápad, že starý ořešák půjde k zemi. Má k tomu tisíc důvodů, proč ten krásný strom chce pokácet. Ani jeden není rozumný, bráním j
1.6.2023
S Rudolfem jsme chodili osm let. O svatbě nepadlo ani slovo. Došla jsem k názoru, že si mě nikdy nevezme. Někdo jiný by ale mohl... Připochodovaly za mnou jako komando pomsty. Babička, máma, sestra. Tvářily se přísně. „Chceme ti promluvit do duše,“ řekla sestra. A jéje! Bylo mi jasné, že se ta věc týká Rudolfa. „Je to kvůli Rudolfovi?“ broukla jsem. „A kvůli komu jinýmu asi?“ zaúpěla má sest
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel