Domů     Duše šamana nenašla klid
Duše šamana nenašla klid

Dostala jsem ji jako dárek od svého bratra. Líbila se mi, tak jsem si ji pověsila do bytu. Netušila jsem, jaké horké chvilky mi to přinese.

Můj bratr Karel byl vždycky velký dobrodruh, na rozdíl ode, která jsem byla vždy tak trochu pecivál. A když se pak seznámil s Magdou, svojí budoucí ženou, měl pro své dobrodružné výpravy alespoň parťáka.

Pro cestování a poznávání cizích zemí byla totiž zapálená stejně, jako můj bratr. Za těch deset let, co jsou spolu, procestovali prakticky celý svět. Z každé své cesty mi přivezli nějaký malý suvenýr pro radost.

Suvenýr z cesty

Před pěti lety byli v jižní Africe, odkud mi přivezli hrozivě vypadající dřevěnou masku. Jednalo se o nějakého šamana pomalovaného válečnými barvami.

Maska se mi líbila, ale současně ve mně z neznámých důvodů vyvolávala také strach a takový zvláštní nepříjemný pocit.

Přemístila jsem ji do předsíně

Nejprve jsem si ji pověsila na stěnu v obývacím pokoji nad televizi, ale protože se mi zdálo, že mě ten šaman neustále pozoruje, tak jsem masku nakonec dala na zeď do předsíně nad botník.

Přátelé a známí, kteří ke mně čas od času přišli na návštěvu se na masku vždycky se zaujetím dívali, někteří měli ve tvářích stopy hrůzy. Syn jedné mé kamarádky dokonce prohlásil, že ten šaman vypadá jako živý.

Z těch slov mi přeběhl mráz po zádech, až jsem začala přemýšlet, zda masku neuklidit raději do komory nebo do sklepa. To jsem ale nakonec neudělala. Bohužel…

Vzbudily mě podivné zvuky

Postupem času jsem si na masku zvykla, tím, jak jsem ji viděla při každém odchodu z bytu a návratu domů. Brala jsem ji prostě jako kteroukoliv jinou věc ve svém bytě, byť občas vypadala poněkud hrozivě.

Aspoň do chvíle, než mě jednou v noci probudil nezvyklý hluk.

Nejprve jsem si myslela, že vyvádí nějaká mládež na ulici a chystala jsem se jít podívat z okna, potom jsem ale ke svému překvapení zjistila, že ty zvuky se ozývají v mém vlastním bytě – přicházely z předsíně.

V bytě nikdo nebyl

Srdce jsem měla až v krku, když jsem potichu kráčela ke dveřím. Domnívala jsem se, že je to nějaký lupič. Pomalu jsem pootevřela dveře z ložnice do předsíně. Z okna v ložnici až na kraj předsíně dopadalo zvenku světlo pouličního osvětlení.

Viděla jsem zatím dobře, a tak jsem s úlevou pochopila, že v předsíni žádná nezvaná návštěva není. V tom se zvuky ozvaly znovu, bylo to takové nepříjemné pískání a bubnování.

Vpíjel se do mě očima

Rozsvítila jsem a ke svému zděšení spatřila onu exotickou figurku, jak se pohybuje po botníku. Nakreslené oči šamany byly najednou jako živé, opravdu se mi zdálo, že se na mě dívá nějaká bytost. Figurka se najednou zastavila a nehýbala se.

Nevěděla jsem, co mám dělat. Někomu zavolat? Budou mě mít za blázna. Kdybych zatelefonovala uprostřed noci synovi, nejspíš by si pomyslel, že jsem vypila až moc vína.

Už jsem oka nezamhouřila

Stála jsem na místě asi čtvrt hodiny, sotva jsem dýchala a upínala na figurku oči. Ta už se ale nepohnula. Nakonec jsem se odvážila dojít až k ní.

Opatrně jsem k ní vztáhla ruku, vzala ji do dlaně, a pak jsem ji uložila do botníku, a rychle jsem zašoupla dvířka. Vrátila jsem se zpátky do ložnice a položila jsem se do postele. Peřinu jsem si vytáhla až ke krku.

Pokoušela jsem se usnout, ale nedařilo se mi to. Pokaždé, když jsem zavřela oči a snažila se myšlenkami soustředit na něco jiného, tak mě začaly pronásledovat oči toho šamana. Do neklidného spánku jsem upadla až někdy k ránu.

Nebyl to jenom sen?

Naštěstí druhý den byla sobota a já nemusela do práce. Mohla jsem si alespoň odpočinout a uspořádat si myšlenky. Kdybych se nepřesvědčila o tom, že je figurka zamčená v šuplíku, myslela bych si, že se mi to celé jenom zdálo. Bohužel mě ale smysly nešálily. Věci, které se v noci udály, byly skutečné.

Další děsivá noc

Následující tři noci byly klidné, a tak jsem si myslela, že už bude klid napořád, ale to jsem se spletla. Čtvrtou noc se všechno zopakovalo. Figurka se nějak dostala z botníku a já jsem opět prožila skoro bezesnou noc.

Chtěla jsem vědět, kde ji koupili

Nedlouho poté přišli na návštěvu bratr se svojí ženou, kteří se zase vrátili z jedné ze svých cest. Opatrně jsem se jich na figurku zeptala. Neviděli na ní nic zvláštního, řekli, že ji koupili na jednom africkém trhu.

Chtěla jsem vědět, jestli není nějak očarovaná. Bratr se rozesmál, ale nakonec odpověděl, že určitě ne, že jich tam měli spoustu a že je to úplně běžná figurka. Přikývla jsem, ale po těch děsivých zážitcích, jsem si o tom myslela své.

Duše šamana mě stále pronásleduje

Poté, co mě exotický dárek v noci probudil potřetí, rozhodla jsem se pro rázný krok. Figurku jsem vzala a hodila ji do popelnice. Myslela jsem si, že jsem se tak tajemného dárku zbavila. Mýlila jsem se.

Toho šamana už jsem od té doby neviděla, ale jednou za čas mě v noci probudí zvuky, které dobře znám: pískání a bubnování, jaké ta prokletá figurka vydávala. Odkud ale přicházejí, nikdy nedokážu zjistit. A jakmile rozsvítím, zvuky vždy utichnou.

Simona D. (53), východní Čechy

Předchozí článek
Další článek
Související články
22.7.2024
Nevysvětlitelná událost se opakovala třikrát po sobě. Bála jsem se, že v domě straší, ale tajemné síly neměly v úmyslu mi ublížit. noha lidem se během jejich života stane něco, co zní neuvěřitelně a tajemně. Něco, co zkrátka nemá žádné rozumové vysvětlení. Já k nim také patřím, i když můj příběh se odehrál už před dávnými lety. Tenkrát mi bylo o čtyřicet let méně, měla jsem krátce po maturitě a
21.7.2024
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali. Své stromy chránili Poté, co se jim l
21.7.2024
Po nastěhování do strýcova bytu jsem se rozhodla vymalovat. Sundala jsem ze zdi strýcův obraz. Tu noc mě vzbudilo mlaskání. Miloš byl nejlepší strýc pod sluncem. Už odmala jsem k němu velmi vzhlížela. Byla s ním neskutečná sranda. Nikdy na něj nezapomenu. Milovník motorek Mamka byla ze tří sourozenců ta nejstarší. Prostřední byl Miloš a nejmladší Lenka. Já měla vztah jen se strýčkem. Ve v
16.7.2024
Rádi jsme sedávali na zahradě ve stínu toho košatého, starého stromu. Neměli jsme ani tušení, že se v jeho kořenech skrývá velké tajemství. Strážce byl ale děsivý! Lenošili jsme pod tím stromem často a rádi. Stál v koutě zahrady u plotu, za nímž tekl potůček. Byl to obrovský dub, který musel být starý snad tisíc let. Tyto stromy se dožívají opravdu vysokého věku a pamatují mnoho staletí. Děda s
15.7.2024
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak jsem popadla manžela a vyrazila na cestu.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Italská  královna – Sardinie
nejsemsama.cz
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na