Modré světýlko nám ukázalo poklad

Total
14
Shares

Magická noc odkryla zakopanou truhlu u hřbitova. Čekalo nás ale děsivé setkání s jejím strážcem? Zachránila nás čistá duše?

Které dítě není posedlé hledáním pokladů? Většinou z toho naštěstí vyroste. Mému manželovi to ale bohužel vydrželo. Nikdy nepřestal věřit, že nějaký najde. A tak kromě starých domů a podzemních chodeb, měl spadeno na tři zříceniny, co v okolí byly. Jednou přiběhl za Svatojánské noci domů, že uviděl na rozcestí pod hřbitovem světýlko. A chtěl si vytáhnout z postýlky naši dceru, aby poklad vyzvedla, protože to může pouze nevinná duše.

Rituál s dcerou nevyšel

Nakonec mě přesvědčil. Neochotně jsem Vendulku probudila, oblékla a tajně, aby nás sousedé neviděli, jsme vyrazili na místo. Světýlko tam skutečně bylo. Poskakovalo v blízkosti stromu, který byl v okolí populární díky svému oběšenci. Pod stromem ležel mohutný kámen, o kterém byl manžel skálopevně přesvědčený, že poklad bude zakopaný právě tam. Modré světélko kmitalo kolem balvanu.

Oběšenec se nechtěl dělit

Manžel začal rýt a dloubat kolem kamenu tak dlouho, až si udělal puchýř. Nakonec ale přece jen narazil na cosi tvrdého. Konečně! Zaradoval se! Strhl k aktivitě i mě a naši osmiletou dceru. Rukama jsme hrabali a představovali si, co v ní asi bude. Byli jsme natolik zabráni do práce, že jsme přestali vnímat čas a okolí. Truhla byla těžká, nechtěla se hnout, ať jsme se snažili sebevíc. Budeme ji muset rozbít! Rozhodl muž, a já nadšeně souhlasila. Býval by to udělal, kdyby se nám nad hlavou neozval chraplavý mužský hlas. „Táhněte!“

Pod podlahou čekala odměna

Manžel popadl dceru, já rýč a upalovali jsme, co nám nohy stačily. Ohlédnout jsme si netroufli a zastavili se až doma. Zda to byl skutečně oběšenec, nebo si z nás udělal legraci nějaký kolemjdoucí, nevíme. Ráno nebylo po jámě a truhle ani památky. Jámu kdosi zaházel a truhla zmizela. Je ale pravdou, že se manželovi nakonec přece jen najít poklad poštěstilo. Na naší půdě pod podlahou si někdo z našich předků ukryl starožitný servis. Už mnoho let kraluje v našem obývacím pokoji. Manžel je na něj moc hrdý. Vášnivá touha po pokladech ho tím ale rozhodně nepustila.

Jarmila V. (63), Čáslav

Také se vám může líbit