Domů     Našla jsem naší rodinnou hrobku
Našla jsem naší rodinnou hrobku
3 minuty čtení

Pátrala jsem po ní, abych se mohla poklonit svým předkům. V noci poté mě navštívil duch staré ženy. Byla to snad babička, kterou jsem nikdy neviděla?

Babička zemřela, když mi byly dva roky. Maminka se s otcem rozvedla v mém dětství a odstěhovali jsme se daleko z tatínkova kraje. Pak už jsme tam nejezdili. Matka se totiž znovu provdala a otčím si kontakt s mým otcem nepřál.

A ten se vlastně o mě ani nezajímal. Vyrůstala jsem v naprostém odtržení od těchto příbuzných. Ale jak se často stává, dcery bývají po otci, a ještě více podědí po babičce, jeho matce.

A tak jsem se v dospělosti rozhodla zakázané ovoce poznat a rodinu otce najít. Zvědavost a touha po poznání byla veliká.

Kouzelná víska

Nebyl nikdo, kdo by mi v tom zabránil. Jako dospělá jsem nasedla do auta a s květinami vyrazila na hřbitov. Vesničku jsem si pamatovala zkresleně, jak to u malých dětí bývá.

Překvapilo mě, jak velká se mi ve vzpomínkách zdála náves, která byla ve skutečnosti neuvěřitelně malá. Hřbitov tam byl jediný. Byl magický. Jako kouzelná zahrada loveckého zámku. Procházela jsem jej a hledala na náhrobcích to správné jméno.

Až jsem najednou uviděla zanedbanou hrobku s německým příjmením. Položila jsem květiny a zapálila svíčku. S lehkou nostalgií jsem se zamyslela. „Máš oči našeho rodu! Jak to, že tě neznám?“ vytrhl mě čísi hlas.

Přede mnou stála stará žena a dívala se mi upřeně do očí. „Ty musíš být dcera Hanze! Měl dceru, kterou rozvodem ztratil. ..“ Tak jsem poznala sestru své babičky. Radost z toho byla tak veliká, že si ji prateta nemohla nechat pro sebe.

A tak se mě rychle chopila a vedla vesnicí k malému statku. Skutečnost, že bych sedla do auta, a odjela, nepřipadala v úvahu. Nalezená rodina rozhodla. Musím zůstat do druhého dne a přespat….

Její srdce nebilo

Lidé na vesnici vstávají brzy. A tak se dlouhé ponocování nekonalo. Před půlnocí jsem ulehla i já. Protože mám lehký spánek, probudil mě dotyk na vlasech. Kdosi se nade mnou skláněl. Byla to stará žena v dlouhých tmavých šatech a bosa.

V domnění, že to je prateta, jsem nabídla, že si může lehnout ke mně. Což postava ochotně udělala. Objala mě a já se přitulila. Už jsem téměř usínala, když jsem si s hrůzou uvědomila, že neslyším tlukot srdce té ženy. A vlastně ani dech.

Zvedla jsem hlavu a zděsila se. Vedle mě ležela jiná stařena. Obličej bílý jako křída a temné kruhy pod očima. Pokusila jsem se odtáhnout, ona si mě ale přitiskla k sobě ještě víc. Zavřela jsem oči a v duchu prosila Boha, aby pomohl.

Ve chvíli děsivé hrůzy jsem si dokonce vzpomněla na Otčenáš, který jsem nikdy pořádně neuměla. Žena se slitovala, tisk povolil, vstala z postele a pomalu se vzdalovala. Ve tmě její bosé nohy zářily. Do rána jsem přemýšlela, jestli to byla skutečnost nebo sen.

Druhý den jsem odjela. Za několik dní jsem ale zjistila, že mám na rameni modřinu, která bolela a nehojila se. Připomínala otisk prstů.

Jarmila (51), Kadaň

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Kurzy jógy jsme vždy zakončili krátkou meditací. To se mi moc líbilo, netušila jsem ale, jak mi to ovlivní další život. Najednou jsem věděla, co lidé cítí. Bylo mi necelých třicet let, když jsem se prvně s jógou a meditací setkala. Za vším byla Monika, kolegyně z práce, která byla posedlá všemi alternativními terapiemi. Ostatní se jí smáli. Já ne, a proto si mě vybrala a byla neodbytná. Povedlo
3 minuty čtení
Jakmile oblohu rozzářil úplněk, objevila se ona. Můj Tomáš ji za oknem spatřil několikrát. Opakoval, že viděl ducha. Nechtěla jsem tomu uvěřit, tak jsem si na ni počíhala. Vchod do naší zahrady vedl skrz starou bránu, po které se vinuly popínavé růže. Každý rok krásně kvetly a voněly. Brána jediná tu zůstala z dob, kdy tu stával malý zámeček. V 19. století shořel poté, co do něj udeřil blesk. K
3 minuty čtení
Byl to krásný šperk a já z něho byla nadšená. Od té chvíle to ale se mnou šlo z kopce. Musela jsem je proto darovat nepřítelkyni. Kolem toho starožitnictví jsem chodila často, ale nikdy jsem u vitríny dlouho nestála. Jen občas jsem nahlédla, co tam mají pěkného, aby si moje oko užilo. Úplně mě očarovaly Na šperky jsem nikdy moc nebyla, proto vůbec nemohu pochopit, že mě ty náušnice tak oh
5 minut čtení
Rodinný hrob jsem navštěvovala pravidelně už od školních let, kdy mi zemřela babička. Jednoho dne se tam přihodilo něco neuvěřitelného. Stalo se to už před několika lety, ale dodnes, když si na to vzpomenu, mi po zádech přeběhne mráz. Návštěva hřbitova mi přinesla jednoho dne hrůzný šok. To jméno jsem nikdy neslyšela Nejprve jsem si myslela, že jsem omylem přišla k jinému hrobu, ale když
3 minuty čtení
Ten šperk probudil moje věštecké schopnosti. Ve snách jsem se vracela do minulých životů a dokázala věštit i dalekou budoucnost. Před několika lety jsem dostala od přátel k narozeninám náhrdelník z drobných kousků křišťálu. Měla jsem z něj náramnou radost, ale to jsem ještě netušila, že je to nejen hezký šperk, ale i dobrý kamarád a věrný pomocník. Nová chuť do života Od chvíle, kdy jsem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dušený zajíc s rozinkami
nejsemsama.cz
Dušený zajíc s rozinkami
Lahodný pokrm kombinuje jemnou aromatickou chuť masa s přírodní sladkostí rozinek a chutného dušeného listového špenátu. Potřebujete: ✿ 700 g zaječího masa ✿ 50 g rozinek ✿ olej ✿ 2 dl bílého vína ✿ celý černý pepř ✿ 300 g čerstvého špenátu ✿ 2 cibule ✿ 3–4 stroužky česneku ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ sůl, pepř 1. Maso nakrájejte na kousky a několikrát je spařte
Vizionářka předpověděla Valdštejnovu smrt: Kdo byla Kristina Poniatowská?
enigmaplus.cz
Vizionářka předpověděla Valdštejnovu smrt: Kdo byla Kristina Poniatowská?
V temných časech třicetileté války se odehrával příběh, jehož protagonistkou byla mladičká věštkyně Kristina Poniatowská (1610-1644), dcera polského šlechtice, jenž byl zároveň knězem Jednoty bratrské
Po meditaci jsem cítila lidská trápení
skutecnepribehy.cz
Po meditaci jsem cítila lidská trápení
Kurzy jógy jsme vždy zakončili krátkou meditací. To se mi moc líbilo, netušila jsem ale, jak mi to ovlivní další život. Najednou jsem věděla, co lidé cítí. Bylo mi necelých třicet let, když jsem se prvně s jógou a meditací setkala. Za vším byla Monika, kolegyně z práce, která byla posedlá všemi alternativními terapiemi. Ostatní se jí smáli.
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
My Arbor představuje výjimečný únik z ruchu všedního dne
iluxus.cz
My Arbor představuje výjimečný únik z ruchu všedního dne
V unikátním 5* wellness hotelu v Dolomitech pouze pro dospělé (16+) hosté nacházejí pocit bezpečí a pohodlí. Snění mezi korunami stromů, koupání v klidu lesa a sbírání sil. Zažívání dojemných okamžiků
Lucie Bílá věřila, že láska překoná osud
nasehvezdy.cz
Lucie Bílá věřila, že láska překoná osud
Zpěvačka Lucie Bílá (59) jen málokdy mluví o svém soukromí, ale tentokrát udělala výjimku, protože se potřebovala svěřit s tím, co ji poslední dny trápí. Jde totiž o jednu z nejmilovanějších osob.
Krevní test na všechno? Věda napravuje, co marketing zničil
21stoleti.cz
Krevní test na všechno? Věda napravuje, co marketing zničil
Jedna kapka krve, která by odhalila všechno od rakoviny po Alzheimerovu chorobu, ještě není realitou. Ale na rozdíl od doby kauzy Theranos dnes věda ukazuje, že to nemusí být pouhý sen. Když se před
Nejutajenější stavba NDR? Honeckerův bunkr!
historyplus.cz
Nejutajenější stavba NDR? Honeckerův bunkr!
Po dokončení patřil k nejmodernějším stavbám svého druhu v zemích Varšavské smlouvy. V případě atomového, chemického nebo biologického útoku se v Honeckerově bunkru měly ukrýt politické špičky NDR. Vydržely by v něm dva týdny a poté by se mohly v obrněných vozidlech přesunout na lepší místo. Mezi Východem a Západem na konci 70. let minulého
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
epochanacestach.cz
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
Konstantinovy Lázně uprostřed západočeských lesů jsou možná nenápadné, ale také výjimečné především svou rodinnou atmosférou. Srdce vám zde pookřeje. Patří mezi nejmenší české lázně a rozhodně na tom nechtějí nic měnit. Právě proto tady totiž nikdy nenarazíte na davy lidí a i čas tady ubíhá tak nějak pomaleji a beze stresu. Právě proto jsou Konstantinovy Lázně ideálním místem pro
Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
epochalnisvet.cz
Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
Technik s údivem strčí ruku do kapsy a vytáhne ji umazanou od rozteklé čokolády. Jak se mohla tak najednou rozpustit? Ještě pár minut potrvá, než mu dojde, že právě objevil princip jednoho z dnes naprosto samozřejmých kuchyňských spotřebičů.   Už v roce 1924 popisuje profesor Univerzity Karlovy August Žáček (1886–1961) princip oscilace magnetronu, elektronky generující mikrovlnné záření. Celá
Po stopách Habsburků: Kdo byla Matka národa?
epochaplus.cz
Po stopách Habsburků: Kdo byla Matka národa?
S rokem 1273 se začíná psát vrcholná evropská politika habsburského rodu. Nás se ale bude napřímo týkat až o pár století později. Mladý král Ludvík (1506–1526) se utopí v bažinách při úprku z prohrané bitvy u Moháče, naživu je ale jeho sestra Anna Jagellonská (1503–1547). Kdo má její ruku, může usilovat o český trůn. A tím
Borůvkové nebe
tisicereceptu.cz
Borůvkové nebe
Stačí pár ingrediencí a během chvilky máte recept s neodolatelnou lesní chutí a vůní. Suroviny 1 hrnek lesních borůvek a ostružin 50 ml bezového sirupu čerstvě vymačkaná šťáva z 1 citronu 1 l