Domů     Co si počnu s dědictvím?
Co si počnu s dědictvím?

Získat dědictví po vzdáleném příbuzném nemusí být až takové terno, jak by se mohlo na první pohled zdát. Obzvlášť, pokud se jedná o zchátralý domek a nemocného koníka.

Obálka s modrým pruhem mě naplnila radostným očekáváním. Předala mi ji totiž moje dlouholetá známá, která pracovala coby pošťačka. Měla už mnoho roků stejný rajón, k němuž patřilo i sídliště, kde jsem bydlela.

Vždycky jsem se na ni těšila, že si trochu popovídáme a vypijeme kafíčko, na které jsem ji pravidelně zvala. Nechávala si naši ulici schválně až na odpoledne, abychom se viděly.

Nečekaná zpráva

Tentokrát mi hned mezi dveřmi podala tu obálku a radostně oznámila: „Podle razítka to bude nějaké dědictví!“ Zasmála jsem se, protože jsem nic nečekala a ani neznala nikoho, po kom bych mohla dědit. O to větší byla moje zvědavost.

Rychle jsem nám oběma nalila kávu a kamarádce přistrčila talířek s kouskem koláče. Potom už jsem se zvědavě dobývala do obálky. To, co mě čekalo, mě úplně ohromilo. „No vážně, mám jít k notáři! Kvůli dědictví!

Ale já toho pána, kterého tady jmenují, vůbec neznám!“ zvolala jsem udiveně a kamarádka Tonička skoro zapomněla zavřít ústa, jak ji moje novina zaujala. „Možná to nakonec bude nějaký omyl…“ uklidňovala mě, ale moc jí to nešlo.

Po chvíli už jsme společně vymýšlely, co všechno zdědím a co budu s tím nečekaně nabytým majetkem dělat.

Záhadné dědictví

„Budu konečně cestovat. Užívat si teplého moře. A jídla!“ bájila jsem a ona mi přizvukovala: „Hlavně neškudli. Užij si všeho, dokud můžeš.

Až budeš stará a chromá, k ničemu ti ty peníze nebudou!“ Přesně o týden později jsem seděla v kanceláři notáře a beze slova naslouchala, co mi říká. Naslouchala jsem, ale ničemu nerozuměla. Musel mi dvakrát zopakovat, co jsem vlastně zdědila.

„Majetek vašeho vzdáleného strýce obsahuje jeden dům, stáj a jednoho koně. Jeho dva bližší dědicové odmítli dědictví převzít. Na řadu tedy vstupujete vy. Přijímáte?“ ptal se mě notář a netrpělivě už poněkolikáté pohlédnul na svoje jistě velmi drahé hodinky.

Bylo mi trapné ho zdržovat a tak jsem kývla. Vždyť co mohu zkazit na dědictví? Při nejhorším domek prodám, tak co, říkala jsem si a podepsala.

Smutné oči mě dojaly

S Toničkou jsme se domluvily, že o víkendu se pojedeme na domek podívat. Byl na okraji nedaleké obce a dost mě udivilo, že jsem o nějakém příbuzném nikdy neslyšela. Možná to bylo proto, že můj vzdálený strýc byl prý velký podivín a s nikým se nestýkal.

To jsme se hned po příjezdu dozvěděli od souseda. „Starám se vám o toho koně, ale už bych se té povinnosti rád zbavil! Můj čas také není zadarmo,“ řekl hned na uvítanou a pokynul rukou, jako abychom šly obě za ním. Jeho kroky vedly do stáje.

Zde, na dost špinavé podestýlce stál starý kůň. Jeho oči byly tak smutné, že mi skoro vyhrkly slzy, když jsem ho viděla. Nikdy v životě jsem se ke koni nepřiblížila, natož abych na něm jela. Přesto jsem necítila žádný strach ani obavy. Hned jsem si ho šla pohladit a seznámit se s ním.

Pepa mě stál úspory

„Starej mu říkal Pepa, prý se tak jmenovali všechny jeho koně, mávnul rukou a nechal nás ve stáji samotné. Pepa byl na první pohled starý a zesláblý. Sotva stál na nohou. „Ten bude zralý na utracení,“ prohlásila Tonička, ale já nechtěla ani slyšet.

Mého Pepu nedám! Cítila jsem s ním hned od první chvíle souznění. Jako bychom se znali. Kdyby nebyl tak obrovský, hned bych si ho odvedla domů! Jenže, nešlo to. Veterinář mi sice dal naději na zlepšení, ale Pepa potřeboval péči. Dlouhodobou a stálou!

Účet za léčbu se vyšplhal na mnoho tisíc. Úspory byly už téměř na nule a já byla čím dál vyčerpanější. Jezdila jsem totiž denně za svým novým kamarádem a starala se o něho, jak nejlépe jsem dokázala.

Stal se z něho krasavec

Domek, který jsem zdědila, byl v ještě horším stavu, než můj Pepa. I tady by byla jednodušší demolice, než nějaká „léčba“. Musela jsem se rozhodnout, co dál. „Neblázni,“ domlouvala mi Tonička.

„Přece nepůjdeš na stará kolena bydlet do rozpadlé studené chalupy!“ Já ale musela. Prodala jsem byt na sídlišti a přestěhovala se za Pepou. Je z něho jiný kůň! Má lesklou srst a už není vůbec smutný. Dokonce se usmívá!

Bydlím zatím v jedné místnosti a těším se, až mi z peněz získaných prodejem bytu, vykouzlí soused koupelnu a snad i další pokojíček. Aby měla kde přespávat moje kamarádka Tonička. Jezdí mi totiž s Pepou pomáhat!

Olga P. (64), východní Čechy

reklama
Související články
8.12.2023
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo. Sama jsem po obdivu tolik netoužila, zvlášť poté, co jsem se vdala. A nakonec
7.12.2023
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá světla Stejně jako jindy jsem se
6.12.2023
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla k názoru, že mě provdá za každou
4.12.2023
Manželovi se přihlásil jeho dávný povedený kamarád, který mu nikdy nic dobrého nepřinesl. Vždy mu nosil smůlu, a teď ho přemluvil a zase zatáhl do karbanu. Rozjařená nálada nic dobrého nevěstila. A když jsem zjistila, z čeho pramení, stala se z podezření jistota. Manžel mi totiž radostně oznámil, s kým se náhodou potkal. Se svým dávným spolužákem. Hned jsem věděla, že z toho nekouká nic dobrého
1.12.2023
Naše veselka se nepovedla, je to vidět i z fotografií, které se bohužel neztratily. Bála jsem se, jak bude po tak zpackané svatbě vypadat náš budoucí život. Myslela jsem, že nemáme šanci. Byla to svatba narychlo, protože jsem se vdávat musela. Zároveň to ale byl jeden z nejhorších dní v mém životě, veselka se vůbec nepovedla. Hrozně jsem pak brečela mámě v náručí a ona mě ujišťovala, že zpackan
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3