Domů     Splněný sen mi štěstí nepřinesl
Splněný sen mi štěstí nepřinesl
5 minut čtení

Když se vám splní to, po čem jste léta toužili, nikdy to není zadarmo. Někdy je ale cena mnohem vyšší, než by vás vůbec napadlo.

S manželem jsem se seznámila v práci. Neměl to se mnou lehké, musel mě hodně přesvědčovat, že je ten pravý. Svým způsobem jsem totiž byla dost náročná.

Můj otec pil. Jistě, naše rodina na tom nebyla tak špatně jako rodiny jiných alkoholiků. Táta mámu nebil, nebyl kriminálník. Jenom třikrát do týdne zamířil do hospody, odkud se vracel, jak sám říkal „v náladě“. To znamenalo, že se bude s mámou hádat, že bude protivný a nepříjemný.

Čím starší jsem byla, tím víc mi ty jeho hospodské dýchánky vadily. A bratrovi taky. Navíc jsme nemohli vystát, že se k mámě chová jako k služce. Zatímco vysedával v hospodě, ona musela vařit a uklízet.

K mámě se choval hrozně

Táta nepropíjel všechno, z výplaty mu zbývalo dost. Stejně ale držel mámu zkrátka. Navíc chtěl, aby s námi byla co nejdéle doma, ctil totiž tradiční rodinné hodnoty.

Když nakonec nastoupila do práce, peníze, které si vydělala mu musela odevzdávat, on jí z nich dal, kolik uznal za vhodné a zbytek uložil do spořitelny. Na mámu pak křičel, že nebýt jeho, všechno by rozházela.Čím byl starší, tím to bylo horší.

Když se napil, nedalo se s ním ani mluvit. Stačilo málo a motal páté přes deváté, pětkrát opakoval tu samou věc.

Vše se na chvíli změnilo, když onemocněl musel na operaci. Lékař mu alkohol přísně zakázal. Stačily dva týdny bez piva a otec se začal měnit. Mnohem lépe mu to myslelo, ani s mámou se nehádal. Všichni jsme byli moc rádi.

Abstinovat musel nejen před operací, ale i po ní. Doufali jsme, že to tak vydrží. Jenže bylo vidět, jak moc mu opíjení s kamarády v hospodě chybí. Bratr nakonec sebral všechnu odvahu, a požádal ho, aby se alkoholu vzdal.

Ten den se otec hrozně naštval a jako naschvál vyrazil do hospody. Zřídil se hůř, než jindy. Bratr si to nikdy nepřestal vyčítat, bral to tak, že otec začal znovu pít kvůli němu.

Věděla jsem, co nechci

Když jsem ve dvaceti odešla z domova, měla jsem jasno. Chlap, s kterým budu chodit, nesmí pít. Aby bylo jasno, nebyla jsem žádná agentka bojující za abstinenci. Kamarádům, kolegům ani známým jsem do toho, kolik alkoholu si dopřávají, nemluvila.

Ale sama jsem si dala skleničku jen výjimečně a stejné chování jsem čekala od svých blízkých. Můj manžel Karel mé nároky v tomto ohledu splňoval. Samozřejmě se na učňáku párkrát opil. Ale bylo mu vždycky špatně a tak se s alkoholem neskamarádil.

Když jsme se vzali, byli jsme domácnost, kde darovaná láhev vydržela ve spíži léta.Náš život byl klidný a pohodový. Karel byl šikovný automechanik, po revoluci se udělal pro sebe. Já jako kuchařka jsem si taky vždycky nějakou práci našla.

Byla jsem dobrá a tak jsem si i slušně vydělala. Postupně se nám narodily dvě děti, vyrostly a vypadalo to, že budeme mít hezký život i stáří. Ale člověk by se neměl na budoucnost asi moc těšit. Osud ho totiž může klepnout přes prsty.

Manžel měl celý život jednu velkou vášeň a sen. Závodní auta. Věděl o nich první poslední, pár aut už i na závoďáky přestavěl. Ale když mu táhlo na padesát, už moc nevěřil tomu, že by do světa skutečných závodů pronikl. A tehdy se objevil Leoš.

Byl divný

S Leošem se znal ještě z učňáku. Byl to dobrodruh, po vyučení utekl na západ a když se za pár let vrátil, dělal všechno možné. Občas tady, občas jezdil ven. Byl to takový zvláštní typ. Očividně velmi schopný, uměl peníze vydělat i utrácet. A taky hodně pil.

Když se u nás začal objevovat častěji, nebyla jsem si jistá, co si o tom mám myslet. Byl zábavný, manžel si ho vážil jako machra, jenže mě se nelíbilo, že mi Karla tahá do hospody.

A to i když si Karel dal jen pár piv, zatímco Leoš se zpíjel whiskou.Nakonec nabídl Karlovi práci v Německu, na závodních autech. Splněný sen, alespoň pro Karla. Manžel se se mnou radil, jestli mi to nevadí, jestli může jet.

Nebyla jsem si jistá, ale copak můžete někomu, koho máte rádi, bránit ve splnění snu? Tak jsem mu řekla, ať jede.

Vyprávěl mi historky

Karel byl nadšený. Vždycky, když se vracel domů, vyprávěl mi, co dělali a jak se měli. Ze začátku to bylo hlavně o práci. Pak ale začaly přibývat historky, jak se kde Leoš opil a nakonec, jak se kde spolu opili. Nelíbilo se mi to a řekla jsem mu to.

Slíbil mi, že ubere plyn, jenže to by nesměl být s Leošem. Trpělivost mi došla ve chvíli, kdy jsem se jednou vrátila domů. Karel přijel na dva týdny, těšila jsem se, jak si to užijeme. Jenže ve dřezu na mě čekala sklenička od whiskey.

Tohle nedělal ani můj otec, aby si doma o samotě načal láhev. Vyjela jsem na Karla, že s tím musí přestat. Ale jen se mi vysmál. Prý není malé dítě. A pak se sebral a odešel. Do hospody.

Chci to zastavit

Většina lidí by řekla, že to není žádná tragédie. Jenže já věděla své. Od té doby spolu doma válčíme. Děti to moc nechápou, nezažili to, co já. Ale já vidím, že Karel pije čím dál tím víc, a co horšího, mění se tím jeho povaha. Mám ho ráda, nechci ho opustit.

Nejsem ale naivní, vím, že tohle dobře skončit nemůže. Když se sebou nezačne něco dělat, nic pěkného nás nečeká.

Hana (59), Kyjov

Související články
2 minuty čtení
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli o tom, co se stalo, vůbec někdy promluvím. Ale jak člověk stárne, přemýšlí jinak. Některé vzpomínky už nejsou tak bolestivé. Což je logické. Přesto mne překvapí, že ten stesk může být silný, jako když mi bylo těch 12 let. Dnes je mi 80 let. Tenkrát bylo jaro. Vše bylo krásné. Začalo být teplo, příroda se barvila. Nový začátek, jak říkávala maminka. S rodiči js
3 minuty čtení
Když se dneska dívám zpátky, připadá mi, že celý můj život je jako film. Některé scény bych ráda vymazala, jiné zůstávají neodbytně v paměti. Ať už chci, nebo ne, stále mám před očima ten den, kdy mě podrazila moje nejlepší kamarádka. Bohužel. To zabolí. Bylo mi tehdy kolem padesáti let. Měla jsem vše, co člověk potřebuje – práci, dům, rodinu. Ale život umí rozdávat rány. Proč by měl být člověk
5 minut čtení
Myslela jsem, že smrt je něco vzdáleného, co se mě nikdy nedotkne. Přemýšlíte tak, když nejste ještě tak staří. Jenže mne to potkalo brzy. S mým manželem Karlem jsme spolu byli od mých 17 let. Nebyl má první velká láska, jistě rozumíte, jak to myslím. V Kájovi jsem však našla oporu, porozumění a neuměla jsem si představit, že bych žila vedle někoho jiného. Měli jsme krásný vztah, byli jsme si p
4 minuty čtení
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství a dospívání. Měla jsem všechno
3 minuty čtení
I když se vás ty vztahové problémy netýkají, tak pokud sledujete zpovzdálí trable kamarádky, bolí to. Ale vy víte, že nemůžete pomoct. Petr, manžel Jitky, byl jejím prvním klukem. Když se dali dohromady, bylo to obvyklé, dnes je skoro nesmysl vzít si prvního kluka. Petr ale byl hodný a pracovitý. Všichni Jitce říkali, že se o ni skvěle postará. A měli pravdu. Zdálo se, že Jitce nic nechybí
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zlato jako symbol opulence
rezidenceonline.cz
Zlato jako symbol opulence
Jsou ztělesněním luxusu, elegance a hřejivosti. Správně zvolené akcenty s odlesky zlaté barvy jsou schopny během okamžiku povýšit vzhled místnosti a dodat jí nádech sofistikované elegance. Doplňky v podobě kování, rámů obrazů, svítidel, dekorací nebo textilií mají schopnost vytvořit estetiku bohatství a přepychu, aniž by působily přehnaně. Vhodně zvolené detaily navíc mohou přidat obytnému prostoru
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
epochalnisvet.cz
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně. Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi
Dávné mýty a legendy, které se ukázaly být pravdivými
21stoleti.cz
Dávné mýty a legendy, které se ukázaly být pravdivými
Každé dávné společenství mělo svoji mytologii, soubor příběhů, jež vysvětlovaly jevy, které nebyly tyto kultury schopny pochopit, a tak je připisovaly nadpřirozenu. Většinou se týkaly původu a smyslu
Kynuté buchty jako od babičky
tisicereceptu.cz
Kynuté buchty jako od babičky
Nadýchané a voňavé buchty jsou jedním ze symbolů české kuchyně. Upečte si je spolu s námi k nedělní kávě. Ingredience Na těsto 500 g hladké mouky 75 g cukru krupice 250 g mléka 4 žloutky
Talismany pro štěstí
nejsemsama.cz
Talismany pro štěstí
Ke každému znamení se hodí jiný ochranný amulet a talisman. Pokud stále ještě nemáte ten svůj, podívejte se, jaký vám přidělily hvězdy. Přinese vám větší jistotu, když budete stát před důležitým životním rozhodnutím. Beran 21. 3. – 20. 4. Koňská síla a tvrdost železa jsou ty správné symboly, které vám dodají sílu. Jste paličatá, samostatná a máte pocit, že
Utajený románek Borhyové s tanečníkem?
nasehvezdy.cz
Utajený románek Borhyové s tanečníkem?
Je tomu asi měsíc, co televizní moderátorka Lucie Borhyová (46) ovládla osmý ročník soutěže Roztančené divadlo. Uspěla po boku tanečníka Martina Šimka (32), po jehož boku jí to moc slušelo. „Martin
Myslela jsem si, že dělat hvězdu v cizině není těžké
skutecnepribehy.cz
Myslela jsem si, že dělat hvězdu v cizině není těžké
Kamarád mi zařídil úžasnou práci v zahraničí, nabídka byla lákavá a já si tolik věřila! Jenže brzy se ukázalo, že jen velké sebevědomí nestačí. Byla jsem mladá a dost hezká. Celý svět mi ležel u nohou, aspoň jsem si to myslela. Ve škole jsem se učila ruštinu, jeden rok nepovinnou němčinu na základce a na střední škole angličtinu. To bylo
Záhadná smrt ruského šachového génia: Odstranilo ho komando smrti?
enigmaplus.cz
Záhadná smrt ruského šachového génia: Odstranilo ho komando smrti?
Ruský šachista a jeden z nejsilnějších hráčů své doby Alexandr Alexandrovič Aljechin zemřel v roce 1946 za podivných okolností. Běžně se jeho smrt označuje za nejzáhadnější v dějinách šachu. Zavraždil
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
iluxus.cz
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
Nedávno zrekonstruovaná a rozšířená restaurace Končina v oblíbeném horském středisku Harrachov v Krkonoších a restaurace Rendlík, nacházející se uprostřed lesů vedle kouzelné zříceniny hradu Hasištejn
Nejlepší zima je v Peci
epochanacestach.cz
Nejlepší zima je v Peci
Horské městečko Pec pod Sněžkou, které je součástí SkiResortu Černá hora – Pec, je ideálním výchozím bodem jak pro začínající, tak i zkušenější lyžaře. Místní subjekty v čele se SkiResortem totiž pravidelně investují do infrastruktury a snaží se spolupracovat mezi sebou tak, aby byli hosté Pece pod Sněžkou spokojení a rádi se sem vraceli. Důkazem
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
epochaplus.cz
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
Když se poohlédnete například po dnešním Španělsku, jméno Jesús uslyšíte celkem často. Pro našince je to nezvyk. Zatímco Marie i Josef jsou běžná jména, na Ježíše Nováka by lidé zřejmě hleděli s údivem. Jehošua můžeme z hebrejštiny přeložit jako Bůh zachraňuje, z toho je už kousek k Ješu či Ješua a „našemu“ Ježíšovi. Ve své
Karel Čapek: S Mnichovem mu umřel svět
historyplus.cz
Karel Čapek: S Mnichovem mu umřel svět
Patří k těm několika českým spisovatelům, kterých si váží celý svět. Jeden z našich největších autorů 20. století se narodil právě před 135 lety. Osud mu ale vyměřil příliš krátký tvůrčí čas. Tomu, že se Karel Čapek, narozený 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku, stane jedním z největších českých spisovatelů, dlouho nic nenasvědčuje. Od tatínka lékaře