Domů     Splněný sen mi štěstí nepřinesl
Splněný sen mi štěstí nepřinesl

Když se vám splní to, po čem jste léta toužili, nikdy to není zadarmo. Někdy je ale cena mnohem vyšší, než by vás vůbec napadlo.

S manželem jsem se seznámila v práci. Neměl to se mnou lehké, musel mě hodně přesvědčovat, že je ten pravý. Svým způsobem jsem totiž byla dost náročná.

Můj otec pil. Jistě, naše rodina na tom nebyla tak špatně jako rodiny jiných alkoholiků. Táta mámu nebil, nebyl kriminálník. Jenom třikrát do týdne zamířil do hospody, odkud se vracel, jak sám říkal „v náladě“. To znamenalo, že se bude s mámou hádat, že bude protivný a nepříjemný.

Čím starší jsem byla, tím víc mi ty jeho hospodské dýchánky vadily. A bratrovi taky. Navíc jsme nemohli vystát, že se k mámě chová jako k služce. Zatímco vysedával v hospodě, ona musela vařit a uklízet.

K mámě se choval hrozně

Táta nepropíjel všechno, z výplaty mu zbývalo dost. Stejně ale držel mámu zkrátka. Navíc chtěl, aby s námi byla co nejdéle doma, ctil totiž tradiční rodinné hodnoty.

Když nakonec nastoupila do práce, peníze, které si vydělala mu musela odevzdávat, on jí z nich dal, kolik uznal za vhodné a zbytek uložil do spořitelny. Na mámu pak křičel, že nebýt jeho, všechno by rozházela.Čím byl starší, tím to bylo horší.

Když se napil, nedalo se s ním ani mluvit. Stačilo málo a motal páté přes deváté, pětkrát opakoval tu samou věc.

Vše se na chvíli změnilo, když onemocněl musel na operaci. Lékař mu alkohol přísně zakázal. Stačily dva týdny bez piva a otec se začal měnit. Mnohem lépe mu to myslelo, ani s mámou se nehádal. Všichni jsme byli moc rádi.

Abstinovat musel nejen před operací, ale i po ní. Doufali jsme, že to tak vydrží. Jenže bylo vidět, jak moc mu opíjení s kamarády v hospodě chybí. Bratr nakonec sebral všechnu odvahu, a požádal ho, aby se alkoholu vzdal.

Ten den se otec hrozně naštval a jako naschvál vyrazil do hospody. Zřídil se hůř, než jindy. Bratr si to nikdy nepřestal vyčítat, bral to tak, že otec začal znovu pít kvůli němu.

Věděla jsem, co nechci

Když jsem ve dvaceti odešla z domova, měla jsem jasno. Chlap, s kterým budu chodit, nesmí pít. Aby bylo jasno, nebyla jsem žádná agentka bojující za abstinenci. Kamarádům, kolegům ani známým jsem do toho, kolik alkoholu si dopřávají, nemluvila.

Ale sama jsem si dala skleničku jen výjimečně a stejné chování jsem čekala od svých blízkých. Můj manžel Karel mé nároky v tomto ohledu splňoval. Samozřejmě se na učňáku párkrát opil. Ale bylo mu vždycky špatně a tak se s alkoholem neskamarádil.

Když jsme se vzali, byli jsme domácnost, kde darovaná láhev vydržela ve spíži léta.Náš život byl klidný a pohodový. Karel byl šikovný automechanik, po revoluci se udělal pro sebe. Já jako kuchařka jsem si taky vždycky nějakou práci našla.

Byla jsem dobrá a tak jsem si i slušně vydělala. Postupně se nám narodily dvě děti, vyrostly a vypadalo to, že budeme mít hezký život i stáří. Ale člověk by se neměl na budoucnost asi moc těšit. Osud ho totiž může klepnout přes prsty.

Manžel měl celý život jednu velkou vášeň a sen. Závodní auta. Věděl o nich první poslední, pár aut už i na závoďáky přestavěl. Ale když mu táhlo na padesát, už moc nevěřil tomu, že by do světa skutečných závodů pronikl. A tehdy se objevil Leoš.

Byl divný

S Leošem se znal ještě z učňáku. Byl to dobrodruh, po vyučení utekl na západ a když se za pár let vrátil, dělal všechno možné. Občas tady, občas jezdil ven. Byl to takový zvláštní typ. Očividně velmi schopný, uměl peníze vydělat i utrácet. A taky hodně pil.

Když se u nás začal objevovat častěji, nebyla jsem si jistá, co si o tom mám myslet. Byl zábavný, manžel si ho vážil jako machra, jenže mě se nelíbilo, že mi Karla tahá do hospody.

A to i když si Karel dal jen pár piv, zatímco Leoš se zpíjel whiskou.Nakonec nabídl Karlovi práci v Německu, na závodních autech. Splněný sen, alespoň pro Karla. Manžel se se mnou radil, jestli mi to nevadí, jestli může jet.

Nebyla jsem si jistá, ale copak můžete někomu, koho máte rádi, bránit ve splnění snu? Tak jsem mu řekla, ať jede.

Vyprávěl mi historky

Karel byl nadšený. Vždycky, když se vracel domů, vyprávěl mi, co dělali a jak se měli. Ze začátku to bylo hlavně o práci. Pak ale začaly přibývat historky, jak se kde Leoš opil a nakonec, jak se kde spolu opili. Nelíbilo se mi to a řekla jsem mu to.

Slíbil mi, že ubere plyn, jenže to by nesměl být s Leošem. Trpělivost mi došla ve chvíli, kdy jsem se jednou vrátila domů. Karel přijel na dva týdny, těšila jsem se, jak si to užijeme. Jenže ve dřezu na mě čekala sklenička od whiskey.

Tohle nedělal ani můj otec, aby si doma o samotě načal láhev. Vyjela jsem na Karla, že s tím musí přestat. Ale jen se mi vysmál. Prý není malé dítě. A pak se sebral a odešel. Do hospody.

Chci to zastavit

Většina lidí by řekla, že to není žádná tragédie. Jenže já věděla své. Od té doby spolu doma válčíme. Děti to moc nechápou, nezažili to, co já. Ale já vidím, že Karel pije čím dál tím víc, a co horšího, mění se tím jeho povaha. Mám ho ráda, nechci ho opustit.

Nejsem ale naivní, vím, že tohle dobře skončit nemůže. Když se sebou nezačne něco dělat, nic pěkného nás nečeká.

Hana (59), Kyjov

reklama
Související články
30.5.2023
Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů. Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost... Ale já jsem už měla Frantu,
29.5.2023
Člověk si začne vážit něčeho teprve tehdy, když to ztratí. To je můj případ. Svůj život jsem prostě nezvládla. Na všech televizních kanálech běží nějaké detektivky. Ať to přepínám, jak chci. Už i ta televize nestojí za nic, stejně jako můj život. Miluji romantické filmy, kde není sice o dramatické zápletky nouze, ale nakonec všechno dobře dopadne. Na rozdíl od mého životního příběhu. Ten šťastn
29.5.2023
Pořádná dávka napětí na dovolenou! Baví vás detektivky a takzvané true crime story? Tak byste si neměli nechat ujít KRIMI REVUE SPECIÁL 2023. Najdete v něm dechberoucí příběhy těch největších zrůd z Československa. Z minulosti i současnosti. A pachateli jsou nejen muži, ale i ženy, mládež a senioři. Zanechali za sebou převážně zlo, bolest, prázdno. A to nepřišli na svět někde daleko, za ve
28.5.2023
Psí láska může být věrná až za hrob. Ale v tak silné pouto mezi člověkem a zvířetem jsem přece jen nevěřila. Rex mi spokojeně líže ruku a hoví si na mém klíně. Je to ještě takové velké telátko a o světě a o životě v něm neví vlastně vůbec nic. Stálo mě to velkou odvahu, pořídit si znovu psa. Ale rodina mě přemluvila. Její „páníček“ Když nám před osmi lety zemřel pes, manžel neváhal a přin
27.5.2023
Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když mně se to líbilo! K mému údivu si ale vybral mě. No, moc štěstí mi to nepřineslo. Jarek už měl na kontě nespočet zářezů, ale mně tvrdil, že mě také miluje. Měl vřelý vztah k alkoholu, zatímco já nikdy nezkusila ani alkohol, ani cigaretu. Neviděla jsem na alkoholu a kouření, případně drogách, nic zajímavého. Jarek si ale vyzkoušel vše. Brali jsme se, když
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel